Zabieg Thermage – na czym polega? Efekty i cena termoliftingu
Ewelina Sochacka

Zabieg Thermage – na czym polega? Efekty i cena termoliftingu

Nieinwazyjne odmładzanie skóry staje się coraz popularniejsze, a jednym z najskuteczniejszych zabiegów w tej kategorii jest Thermage. To nowoczesna technologia wykorzystująca fale radiowe m.in. do ujędrniania skóry, redukcji zmarszczek i poprawy owalu twarzy – bez igieł, skalpela i długiej rekonwalescencji. Jak dokładnie działa i ile kosztuje Thermage? Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na ten zabieg?

  1. Co to jest zabieg Thermage?
  2. Jak działa Thermage? Efekty zabiegu
  3. Dla kogo jest polecany zabieg Thermage?
  4. Jak wygląda zabieg Thermage? Czy boli? Ile trwa?
  5. Thermage – rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu
  6. Przeciwwskazania do zabiegu
  7. Skutki uboczne Thermage
  8. Ile kosztuje zabieg Thermage?

Co to jest zabieg Thermage?

Thermage to nowoczesny, nieinwazyjny zabieg liftingujący (termolifting), który wykorzystuje technologię fali radiowej (RF) do ujędrniania skóry oraz redukcji pierwszych zmarszczek bez użycia skalpela. Stosowany jest także w walce z cellulitem. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod poprawy konturu i owalu twarzy oraz poprawy napięcia skóry bez konieczności użycia skalpela. Zabieg stymuluje produkcję kolagenu, co prowadzi do naturalnego odmłodzenia skóry. Thermage jest metodą zatwierdzoną w 2006 roku przez FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) jako niechirurgiczna procedura redukcji oznak starzenia.

Jak działa Thermage? Efekty zabiegu

Działanie Thermage opiera się na wykorzystaniu monopolarnej fali radiowej, która przenika do głębszych warstw skóry, podgrzewając je i pobudzając fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Efektem jest widoczne wygładzenie oraz poprawa elastyczności skóry i efekt liftingu bez potrzeby rekonwalescencji. Ogromną zaletą Thermage jest to, że nie wymaga on stosowania serii zabiegów – wystarczy jedna wizyta w gabinecie. Efekt może utrzymywać się do 2 lat, a po tym okresie zabieg można powtarzać.

Główne efekty zabiegu Thermage:

  • ujędrnienie skóry twarzy, szyi i dekoltu w głębokich warstwach,
  • poprawa owalu twarzy,
  • spłycenie zmarszczek i drobnych linii,
  • uniesienie linii brwi,
  • redukcja wiotkości skóry na ciele (np. ramiona, brzuch, uda),
  • naturalne pobudzenie syntezy kolagenu,
  • redukcja trądziku różowatego w przypadku ciemnych typów skóry,
  • poprawa wyglądu blizn potrądzikowych,
  • zmniejszenie wiotkości obszaru ust.

Powiązane produkty

Dzięki termoliftingowi można także „podciągnąć” policzki, zredukować opadającą powiekę (nadmiar skóry na powiekach), zmniejszyć drugi podbródek, poprawić linię żuchwy czy zredukować i rozjaśnić worki pod oczami.

Efekty są zauważalne już bezpośrednio po pierwszym zabiegu. Niemniej na efekt końcowy trzeba chwilę poczekać – proces odnowy skóry może trwać nawet do 9 miesięcy, co jest związane z celowym podrażnieniem tkanki podskórnej do produkcji kolagenu. Nie u każdego Thermage przyniesienie takie same rezultaty, ponieważ efekty po zabiegu zależą również od stanu wyjściowego naszej skóry, z którą zgłaszamy się do specjalisty, stylu życia, jaki prowadzimy, a także stanu zdrowia i wieku.

Dla kogo jest polecany zabieg Thermage?

Według American Board of Cosmetic Surgery (Amerykańska Rada Chirurgii Kosmetycznej) metoda Thermage jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które zauważyły pierwsze oznaki procesu starzenia skóry, ale nie chcą poddawać się inwazyjnym procedurom chirurgicznym. Najczęściej z tego zabiegu korzystają osoby po 30 roku życia.

Thermage polecany jest szczególnie osobom:

  • z utratą jędrności skóry twarzy i ciała,
  • z widocznymi zmarszczkami i liniami mimicznymi okolic twarzy, szyi, dekoltu,
  • które chcą napiąć skórę bez skalpela,
  • z utratą napięcia i elastyczności skóry brzucha, ramion czy ud po ciąży lub po redukcji masy ciała (podczas badań Thermage najsłabiej zadziałał na pośladki).

SERUM DO TWARZY

SZCZOTECZKI DO TWARZY

PRODUKTY DO MAKIJAŻU

Jak wygląda zabieg Thermage? Czy boli? Ile trwa?

Zabieg termoliftingu trwa od 30–45 minut do 2 godzin w zależności od obszaru poddawanego terapii.

Thermage nie wymaga żadnej procedury przygotowawczej ze strony pacjenta. Warto jednak zrezygnować ze stosowania peelingów czy innych zabiegów lub kosmetyków, które mogą podrażnić skórę przed termoliftingiem.

Przebieg Thermage w kilku etapach:

  1. Konsultacja z kosmetologiem lub dermatologiem – analiza stanu skóry i dobranie odpowiednich parametrów zabiegu.
  2. Przygotowanie skóry – oczyszczenie i nałożenie specjalnej siatki ułatwiającej równomierne działanie fal radiowych.
  3. Zastosowanie fali radiowej – głowica urządzenia emituje kontrolowane impulsy RF, które podgrzewają skórę, jednocześnie chłodząc jej powierzchnię dla komfortu pacjenta.
  4. Zakończenie zabiegu – nałożenie kojących preparatów pielęgnacyjnych.

Zabieg Thermage jest dobrze tolerowany przez pacjentów. W trakcie terapii można odczuwać mrowienie oraz uczucie gorąca, ale nie jest to bardzo bolesne. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w system chłodzenia, który zwiększa komfort zabiegu.

Thermage – rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, ale warto stosować się do kilku wskazówek:

  • unikać intensywnej ekspozycji na słońce przez kilka dni przed i po zabiegu,
  • nawilżać skórę i stosować delikatną pielęgnację,
  • pić dużo wody, aby wspierać regenerację skóry.

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie każdy może skorzystać z technologii Thermage. Główne przeciwwskazania do termoliftingu to:

Skutki uboczne Thermage

Podobnie jak w przypadku każdej procedury medycznej, także po zabiegu Thermage mogą wystąpić potencjalne skutki uboczne i powikłania. Najczęściej mają one jednak charakter tymczasowy i znikają po około dobie:

  • zaczerwienienie,
  • tkliwość,
  • obrzęk,
  • mrowienie,
  • malutkie wgłębienia w skórze, które również ustępują po krótkim czasie.

Ile kosztuje zabieg Thermage?

Koszt Thermage zależy od obszaru poddawanego terapii i wybranego gabinetu kosmetologicznego. Cena zabiegu waha się od 3000 do nawet 11 000 zł za jeden obszar.

  1. Non-surgical Skin Tightening, [online] https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/non-surgical-procedures/skin-tightening/ [dostęp:] 25.02.2025.
  2. M. El-Domyati i in., Radiofrequency facial rejuvenation: Evidence-based effect, „Journal of the American Academy of Dermatology” 2001, t. 64, nr 3, s. 524–535.
  3. S. A. Sukal, R. G. Geronemus, Thermage: the nonablative radiofrequency for rejuvenation, „Clinics in Dermatology” 2008, t. 26, nr 6, s. 602–607.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Fitohormony - powstrzymać starzenie

    Wiosna na całego - otaczająca nas przyroda obudziła się na nowo do życia, dni stają się coraz dłuższe. Z jej nadejściem coraz większą wagę zaczynamy przywiązywać do swojego wyglądu. Wiosennej dbałości, bez względu na wiek, wymaga także nasza skóra.

  • Wolne rodniki – jak wpływają na skórę? Co robić, by uchronić naskórek przed stresem oksydacyjnym?

    Wolne rodniki są jedną z głównych przyczyn starzenia się organizmu i skóry. Gdy jest ich za dużo, a nasz organizm nie może sobie z nimi poradzić, prowadzą nie tylko do powstawania zmarszczek, ale również przebarwień i mogą być jedną z przyczyn suchej skóry. Co robić, aby tego uniknąć? Jakich efektów możemy się spodziewać, używając kosmetyków z antyoksydantami? Odpowiadamy.

  • Czy selen spowalnia procesy starzenia?

    Selen, a w szczególności jego związki z białkiem – selenoproteiny, odgrywają istotną rolę w wielu procesach metabolicznych. Są także silnymi przeciwutleniaczami, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami wywołującymi uszkodzenia błon komórkowych i DNA. Badania poziomu selenu wykonane w grupie pacjentów, którzy ukończyli setny rok życia, wykazały, że poziom tego pierwiastka był u nich podwyższony. Czy selen jest pierwiastkiem, który wpływa na długość życia?

  • Kolagen na skórę. Właściwości i efekty, jaki kolagen na skórę wybrać?

    Wraz z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada. Dodatkowo palenie papierosów, promieniowanie UV, narażenie na stres czy niewłaściwa dieta mogą powodować obniżenie ilości i jakości wytwarzanego fizjologicznie kolagenu. Dlatego w celu utrzymania zdrowo wyglądającej skóry, spowolnienia procesów starzenia oraz pobudzenia naturalnych procesów gojenia i regeneracji tkanki łącznej warto włączyć systematyczną suplementację kolagenu do codziennego planu dnia.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Kolagen wołowy do picia – alternatywa do kolagenu rybiego

    Kolagen wołowy, podobnie jak kolagen rybi, jest cennym źródłem aminokwasów – głównie glicyny i proliny. Jednakże kolagen wołowy wykazuje znacznie większą zawartość hydroksyproliny, która warunkuje wyższą stabilność termiczną kolagenu pochodzącego od krów niż tego pozyskiwanego z ryb i owoców morza. Zarówno kolagen wołowy, jak i morski wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci, dlatego są częstym składnikiem suplementów diety polecanym dla poprawy urody.

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Co niszczy kolagen w organizmie i jak go uzupełnić?

    Powyżej 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna się stopniowo obniżać. Dodatkowo narażenie na pewne czynniki może przyspieszyć ten niekorzystny proces. Stosowanie używek, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także niedobór snu, zbyt długie opalanie oraz brak aktywności fizycznej mogą nasilić proces niszczenia kolagenu w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl