Sposoby na pozbycie się opadającej powieki
Anna Posmykiewicz

Sposoby na pozbycie się opadającej powieki

Oczy są tym elementem naszej twarzy, który zwykle jako pierwszy przyciąga uwagę innych osób. Niestety z biegiem czasu zaczynają być widoczne pierwsze oznaki starzenia się skóry, co dotyczy również oczu – mogą stać się zdecydowanie mniej wyraziste z powodu opadającej powieki, która dodatkowo sprawia, że twarz wygląda na bardziej smutną i zmęczoną.

Dlaczego powieka oka zaczyna opadać?

Jest to zjawisko fizjologiczne i ma związek z wiotczeniem skóry. Dzieje się tak dlatego, że wraz z biegiem czasu w skórze zaczyna brakować kolagenu, który zapewnia jędrność i prawidłowe napięcie. Powieki stają się wiotkie, ponadto zaczynają być też obecne zmarszczki. Mięśnie, które są odpowiedzialne za unoszenie brwi zaczynają słabnąć.  

Na to, czy powieka będzie opadać duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne – skóra jednych starzeje się szybciej, u innych zaś produkcja kolagenu długo jest na tyle wystarczająca, że opóźnia pierwsze oznaki starzenia. Poza tym to, czy będziemy borykać się z problemem opadającej powieki zależy od pielęgnacji skóry twarzy, a przede wszystkim okolicy oczu. Zdecydowanie mniej narażone na powstawanie opadającej powieki są zatem te osoby, które już od wczesnych lat przywiązują dużą wagę do stosowania właściwych dla swojej skóry kremów oraz aplikują je w prawidłowy sposób. Trzeba pamiętać też o tym, że na proces starzenia się skóry ogromny wpływ mają również promienie słoneczne. Dlatego nadużywanie kąpieli słonecznych i spędzanie zbyt dużej ilości czasu na słońcu może doprowadzić do tego, że w przyszłości powieki zaczną opadać. Rolę odgrywa również właściwa dieta – picie odpowiednich ilości wody i spożywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków opóźnia proces starzenia się skóry i może uchronić przed starzeniem się okolicy oczu.

Opadająca powieka – makijaż

Aby choć trochę zminimalizować efekt opadającej powieki, warto zadbać o właściwy makijaż, który oczywiście nie spowoduje, że problem zniknie, ale sprawi, że będzie on mniej widoczny. Makijaż powinien być tak zrobiony, aby optycznie podnieść powiekę i tym samym powiększyć oko. Przede wszystkim trzeba pamiętać o właściwej zasadzie nanoszenia na powiekę oka cieni. Ciemny cień powinien być umieszczony w zewnętrznym kąciku oka, zaś cień jasny w jego środkowej części oraz w kąciku wewnętrznym. Poza tym warto dodatkowo rozświetlić i podnieść oko, nanosząc bardzo jasny, beżowy cień aż pod łuk brwiowy. W przypadku rysowania kreski na oku, najlepiej zrobić to eyelinerem, który będzie można rozetrzeć, trzeba pamiętać o tym, aby jej koniec przy kąciku zewnętrznym był lekko podniesiony. Tuszując rzęsy, trzeba je mocno podkręcać, co spowoduje, że oko będzie wydawało się większe, a powieka będzie bardziej uniesiona. Także bardzo długie rzęsy, nawet sztuczne, odwracają uwagę od opadających powiek.

Powiązane produkty

Opadająca powieka – ćwiczenia

Poza tym, chcąc walczyć z opadającymi powiekami, warto wykonywać specjalne ćwiczenia. Jedno z nich polega na szerokim otwieraniu oczu przez kilka – kilkanaście sekund – przy wykonywaniu tego ćwiczenia bardzo ważne jest, aby starać się nie marszczyć czoła. Kolejne ćwiczenie na opadające powieki bazuje na znalezieniu na skroni punktów tuż nad zewnętrznym kącikiem oka. Miejsca te należy dotknąć opuszkami palców i przytrzymać tak, aby oczy wyglądały na skośne. Ćwiczenie takie warto powtórzyć seriami po 5 razy, każde naciśnięcie punktu na skroni powinno trwać około 5 sek.

Opadająca powieka – kremy

Dodatkowo, aby próbować zwalczać efekt opadającej powieki, trzeba zadbać o właściwą aplikację odpowiednich kremów. Krem pod oczy powinien być dobrany do wieku kobiety i powinien zapewniać skórze właściwe nawilżenie. Aplikację należy zacząć od kącika wewnętrznego, następnie ruchem okrężnym, kierując się w stronę górnej powieki krem trzeba rozprowadzać naokoło oka, wracając do wewnętrznego jego kącika. Właściwe nakładanie kremu powinno stać się rytuałem każdej kobiety, dzięki temu bowiem uzyskuje się naprawdę dobre efekty.

Opadająca powieka – zabiegi medycyny estetycznej

Zabieg chirurgicznej korekcji opadającej powieki, czyli blefaroplastyka, polega na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry. Lekarz wykonujący zabieg przeprowadza cięcie w taki sposób, aby było ono umiejscowione w fizjologicznych zagłębieniach, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jeśli powieki nie opadają tak bardzo, czasami zamiast klasycznego zabiegu, wystarcza jedna z metod dermatologii estetycznej, czyli wykorzystanie specjalnych nici PDO, które podnoszą powieki po wprowadzeniu pod skórę lub tez radiofrekwencja mikroigłowa, czyli tzw. nieoperacyjny lifting.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

  • Co niszczy kolagen w organizmie i jak go uzupełnić?

    Powyżej 25. roku życia produkcja kolagenu zaczyna stopniowo się obniżać. Dodatkowo narażenie na pewne czynniki może przyspieszyć ten niekorzystny proces. Stosowanie używek, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a także niedobór snu, zbyt długie opalanie oraz brak aktywności fizycznej mogą nasilić proces niszczenia kolagenu w organizmie.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij