pielęgnacja okolicy oka
Paulina Tomczyk

Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Cienie pod oczami, potocznie określane jako „worki pod oczami”, oraz charakterystyczne dla tej okolicy „kurze łapki” to problemy wynikające z anatomicznej i histologicznej budowy skóry wokół oczu. Na ich powstawanie wpływa cienki naskórek, liczne, płytko położone naczynia krwionośne oraz intensywna praca mięśni okrężnych oczu. Odpowiednia pielęgnacja, zadbanie o właściwe nawodnienie organizmu, higienę snu oraz pełnowartościową dietę mogą ograniczyć te problemy i opóźnić starzenie skóry.

Czym różni się krem pod oczy od kremu do twarzy?

Skóra wokół oczu jest najbardziej wrażliwą i najcieńszą okolicą twarzy. Jej grubość wynosi około 0,5 mm i jest czterokrotnie cieńsza niż skóra na policzkach. Składa się głównie z naskórka i skóry właściwej ze znikomą ilością tkanki podskórnej. Jednak w jej okolicy znajduje się wiele komórek odpowiadających za reakcję uczuleniową. Z tego względu składniki aktywne kremów przeznaczonych typowo do stosowania pod oczy są dobierane niezwykle ostrożnie, a ich zawartość jest znacznie niższa niż w przypadku kremów do całej twarzy. W produktach aplikowanych pod oczy rezygnuje się ze stosowania aktywnych składników, które mogłyby wywołać alergię lub podrażnienie, np. wysokich stężeń pochodnych witaminy A i głęboko działających kwasów, czyli posiadających małe cząsteczki jak np. kwas glikolowy. Kremy pod oczy muszą przejść także bardziej rygorystyczne badania mikrobiologiczne, aby ograniczyć ryzyko przedostania się bakterii do oka. Ponadto poddawane są także testom okulistycznym.

Jakie składniki powinien zawierać dobry krem pod oczy?

W składzie kompleksowo działającego kremu pod oczy powinny znajdować się składniki o działaniu antyoksydacyjnym, nawilżającym, regenerującym i odżywczym. Regularne stosowanie kosmetyków o tym działaniu sprawia, że skóra staje się gładka i bardziej elastyczna, a działanie neutralizujące wolne rodniki spowolni starzenie skóry.

Najpopularniejsze składniki aktywne stosowane w terapii wszystkich problemów skóry okolicy oka to:

  • regenerujące ceramidy,
  • nawilżający kwas hialuronowy,
  • dobrze znane wszystkim antyoksydanty w postaci witamin A, C i E.

Jeśli głównym problemem są obrzęki i cienie pod oczami, świetnie sprawdzą się kremy zawierające kofeinę, hesperydynę lub siarczan dekstranu. Na widoczne, prześwitujące naczynia krwionośne dobrze zadziała arnika, kasztanowiec lub miłorząb japoński. W produktach typowo przeciwzmarszczkowych najczęściej pojawiają się peptydy i kolagen. Jeśli skóra jest wyjątkowo wrażliwa, krem powinien zawierać także składniki łagodzące, np. aloes, pantenol czy alantoinę. W pielęgnacji skóry pod oczami nie należy zapominać o odpowiedniej fotoprotekcji – stosowanie kremów o wskaźniku SPF co najmniej 30 oraz noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV jest konieczne w przypadku tak cienkiej skóry.

Powiązane produkty

Jak aplikować krem pod oczy? Czy wymaga on specjalnej techniki nakładania?

Ze względu na niewielką grubość skóry pod oczami podczas aplikacji kremu warto unikać jej pocierania i naciągania, a zatem narażania jej na rozciągnięcie. Krem najlepiej delikatnie wklepywać palcem serdecznym, którego siła nacisku jest znacznie mniejsza od pozostałych palców. Przesuwamy palec od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego nad górną powieką i w odwrotnym kierunku na powiece dolnej.

Naturalna praca oka powoduje stałe ruchy mięśni okrężnych oka na przykład podczas mrugania, dzięki czemu krem przemieszcza się sam i nie należy nakładać go zbyt blisko linii rzęs ani na ruchomą powiekę, aby ograniczyć ryzyko dostania się produktu do oka i podrażnień. Istotna jest także ilość aplikowanego produktu, aby nie przeciążyć tak delikatnej i cienkiej skóry.

Zbyt duża ilość kosmetyku aplikowana na tę okolicę może przyczynić się do powstawania opuchnięć. Wystarczy ilość wielkości główki szpilki. Wiele kremów na cienie pod oczami posiada metalowy aplikator, który dodatkowo zapewnia działanie chłodzące i umożliwia wykonanie masażu.

Co robić, aby okolica oczu nie była przesuszona?

Skóra w okolicach oczu jest nie tylko wyjątkowo cienka, ale także posiada niewiele gruczołów łojowych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie bariery hydro-lipidowej. W związku z tym o odpowiednie nawilżenie tej okolicy należy zadbać z zewnątrz oraz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Niezwykle istotna jest także wilgotność powietrza, którą w okresie grzewczym warto podnieść w mieszkaniu przy pomocy nawilżacza. Zapobiegnie to przesuszeniu skóry i błon śluzowych. Przy codziennym demakijażu warto stosować delikatne produkty, które nie naruszają bariery skóry, i unikać tarcia powiek. Płatek nasączony płynem micelarnym najlepiej przyłożyć do rzęs na kilkadziesiąt sekund, aby miał czas zadziałać. Ponadto warto również zdrowo się odżywiać, najlepiej spożywać produkty bogate w antyoksydanty, takie jak owoce, warzywa i orzechy. Dieta także może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry wokół oczu.

Domowe sposoby na suchą lub opuchniętą okolicę oczu

Cienka skóra pod oczami jest niezwykle reaktywna na czynniki zewnętrzne. Nadmiar lub niedobór wody w organizmie, nieodpowiednia ilość snu lub uboga w składniki odżywcze dieta mogą dać swoje pierwsze objawy pod postacią cieni i obrzęków pod oczami. Zadbanie o te trzy aspekty powinno być pierwszym krokiem w walce z tymi problemami. Aby rano przyspieszyć niwelowanie obrzęków, można przyłożyć do powieki schłodzoną w lodówce łyżkę lub kamienny masażer, np. roller lub płytkę gua sha. Popularnym domowym sposobem na niwelowanie wspomnianych problemów jest stosowanie ziołowych okładów z rumianku, nagietka, świetlika lub kasztanowca. Kasztanowiec wykazuje działanie przeciwobrzękowe i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, natomiast rumianek łagodzi, delikatnie rozjaśnia i zmiękcza skórę. Równie popularną metodą na redukcję obrzęków wokół oczu po przebudzeniu jest masaż kostką lodu, jednak należy uważać, aby nie przytrzymywać lodu zbyt długo w jednym miejscu i nie odmrozić delikatnej skóry.

  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 122-130.
  2. A. Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Warszawa 2022, s. 174-195.
  3. A. Kamińska, K. Jabłońska, A. Drobnik, Praktyczna kosmetologia krok po kroku, Warszawa 2014, s. 62.
  4. J. Dylewska-Grzelakowska, Kosmetyka stosowana, Warszawa 1999, s. 174-186.
  5. A. Gerkowicz, G. Chodorowska, M. Juszkiewicz-Borowiec i in., Kosmetyki do oczu – potencjalne źródło alergenów, „Nowa Medycyna”, nr 2/2010, s. 60-63.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl