Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?
Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.
Cienie pod oczami, potocznie określane jako „worki pod oczami”, oraz charakterystyczne dla tej okolicy „kurze łapki” to problemy wynikające z anatomicznej i histologicznej budowy skóry wokół oczu. Na ich powstawanie wpływa cienki naskórek, liczne, płytko położone naczynia krwionośne oraz intensywna praca mięśni okrężnych oczu. Odpowiednia pielęgnacja, zadbanie o właściwe nawodnienie organizmu, higienę snu oraz pełnowartościową dietę mogą ograniczyć te problemy i opóźnić starzenie skóry.
Czym różni się krem pod oczy od kremu do twarzy?
Skóra wokół oczu jest najbardziej wrażliwą i najcieńszą okolicą twarzy. Jej grubość wynosi około 0,5 mm i jest czterokrotnie cieńsza niż skóra na policzkach. Składa się głównie z naskórka i skóry właściwej ze znikomą ilością tkanki podskórnej. Jednak w jej okolicy znajduje się wiele komórek odpowiadających za reakcję uczuleniową. Z tego względu składniki aktywne kremów przeznaczonych typowo do stosowania pod oczy są dobierane niezwykle ostrożnie, a ich zawartość jest znacznie niższa niż w przypadku kremów do całej twarzy. W produktach aplikowanych pod oczy rezygnuje się ze stosowania aktywnych składników, które mogłyby wywołać alergię lub podrażnienie, np. wysokich stężeń pochodnych witaminy A i głęboko działających kwasów, czyli posiadających małe cząsteczki jak np. kwas glikolowy. Kremy pod oczy muszą przejść także bardziej rygorystyczne badania mikrobiologiczne, aby ograniczyć ryzyko przedostania się bakterii do oka. Ponadto poddawane są także testom okulistycznym.
Jakie składniki powinien zawierać dobry krem pod oczy?
W składzie kompleksowo działającego kremu pod oczy powinny znajdować się składniki o działaniu antyoksydacyjnym, nawilżającym, regenerującym i odżywczym. Regularne stosowanie kosmetyków o tym działaniu sprawia, że skóra staje się gładka i bardziej elastyczna, a działanie neutralizujące wolne rodniki spowolni starzenie skóry.
Najpopularniejsze składniki aktywne stosowane w terapii wszystkich problemów skóry okolicy oka to:
- regenerujące ceramidy,
- nawilżający kwas hialuronowy,
- dobrze znane wszystkim antyoksydanty w postaci witamin A, C i E.
Jeśli głównym problemem są obrzęki i cienie pod oczami, świetnie sprawdzą się kremy zawierające kofeinę, hesperydynę lub siarczan dekstranu. Na widoczne, prześwitujące naczynia krwionośne dobrze zadziała arnika, kasztanowiec lub miłorząb japoński. W produktach typowo przeciwzmarszczkowych najczęściej pojawiają się peptydy i kolagen. Jeśli skóra jest wyjątkowo wrażliwa, krem powinien zawierać także składniki łagodzące, np. aloes, pantenol czy alantoinę. W pielęgnacji skóry pod oczami nie należy zapominać o odpowiedniej fotoprotekcji – stosowanie kremów o wskaźniku SPF co najmniej 30 oraz noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV jest konieczne w przypadku tak cienkiej skóry.
Jak aplikować krem pod oczy? Czy wymaga on specjalnej techniki nakładania?
Ze względu na niewielką grubość skóry pod oczami podczas aplikacji kremu warto unikać jej pocierania i naciągania, a zatem narażania jej na rozciągnięcie. Krem najlepiej delikatnie wklepywać palcem serdecznym, którego siła nacisku jest znacznie mniejsza od pozostałych palców. Przesuwamy palec od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego nad górną powieką i w odwrotnym kierunku na powiece dolnej.
Zbyt duża ilość kosmetyku aplikowana na tę okolicę może przyczynić się do powstawania opuchnięć. Wystarczy ilość wielkości główki szpilki. Wiele kremów na cienie pod oczami posiada metalowy aplikator, który dodatkowo zapewnia działanie chłodzące i umożliwia wykonanie masażu.
Co robić, aby okolica oczu nie była przesuszona?
Skóra w okolicach oczu jest nie tylko wyjątkowo cienka, ale także posiada niewiele gruczołów łojowych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie bariery hydro-lipidowej. W związku z tym o odpowiednie nawilżenie tej okolicy należy zadbać z zewnątrz oraz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Niezwykle istotna jest także wilgotność powietrza, którą w okresie grzewczym warto podnieść w mieszkaniu przy pomocy nawilżacza. Zapobiegnie to przesuszeniu skóry i błon śluzowych. Przy codziennym demakijażu warto stosować delikatne produkty, które nie naruszają bariery skóry, i unikać tarcia powiek. Płatek nasączony płynem micelarnym najlepiej przyłożyć do rzęs na kilkadziesiąt sekund, aby miał czas zadziałać. Ponadto warto również zdrowo się odżywiać, najlepiej spożywać produkty bogate w antyoksydanty, takie jak owoce, warzywa i orzechy. Dieta także może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry wokół oczu.
Domowe sposoby na suchą lub opuchniętą okolicę oczu
Cienka skóra pod oczami jest niezwykle reaktywna na czynniki zewnętrzne. Nadmiar lub niedobór wody w organizmie, nieodpowiednia ilość snu lub uboga w składniki odżywcze dieta mogą dać swoje pierwsze objawy pod postacią cieni i obrzęków pod oczami. Zadbanie o te trzy aspekty powinno być pierwszym krokiem w walce z tymi problemami. Aby rano przyspieszyć niwelowanie obrzęków, można przyłożyć do powieki schłodzoną w lodówce łyżkę lub kamienny masażer, np. roller lub płytkę gua sha. Popularnym domowym sposobem na niwelowanie wspomnianych problemów jest stosowanie ziołowych okładów z rumianku, nagietka, świetlika lub kasztanowca. Kasztanowiec wykazuje działanie przeciwobrzękowe i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, natomiast rumianek łagodzi, delikatnie rozjaśnia i zmiękcza skórę. Równie popularną metodą na redukcję obrzęków wokół oczu po przebudzeniu jest masaż kostką lodu, jednak należy uważać, aby nie przytrzymywać lodu zbyt długo w jednym miejscu i nie odmrozić delikatnej skóry.