Śmiejąca się kobieta nakłada krem na prawy policzek
Paulina Tomczyk

Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  1. Cera naczynkowa – jak wygląda?
  2. Skóra naczynkowa – czego unikać, mając ten typ cery?
  3. Cera naczynkowa – domowe sposoby na poprawę jej kondycji
  4. Cera naczynkowa – kosmetyki. Które wybrać, a których unikać?
  5. Zabiegi kosmetyczne na skórę naczynkową

Cera naczynkowa (naczyniowa) jest jedną z bardziej wrażliwych, delikatnych i cienkich typów skóry. Okresowo lub na stałe charakteryzuje się pojawiającymi się zaczerwienieniami, które stanowią problem nie tylko natury estetycznej. Jest to cera reaktywna, wrażliwa na działania wielu kosmetyków, leków, a także diety czy używek.

Cera naczynkowa – jak wygląda?

Charakterystyczny obraz skóry naczyniowej to zaczerwienienie, rumień i tzw. popękane, rozszerzone naczynka. Płytkie unaczynienie skóry sprawia, że naczynia prześwitują i są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Cera naczyniowa często jest wrażliwa, sucha i cienka. Problem najczęściej dotyczy osób z jasnym fototypem skóry – I i II w skali Fitzpatricka. Zmiany na twarzy przyjmują kształt motyla, obejmują nos i policzki, czasem rozszerzają się na uszy, czoło, brodę lub dekolt. U osób z tym typem cery ściany naczyń krwionośnych są słabsze, bardziej wiotkie, przez co szybciej tracą zdolność do prawidłowego obkurczania się i zwiększają swoją przepuszczalność. Zwiększona przepuszczalność naczyń skutkuje natomiast przedostawaniem się składników obecnych w naczyniach do skóry i powstawaniem lokalnego stanu zapalnego. Osoby ze skórą naczyniową mogą doświadczać uczucia pieczenia, kłucia i świądu. Skóra naczyniowa charakteryzuje się także spłyconym naskórkiem oraz osłabioną barierą skórną.

Skóra naczynkowa – czego unikać, mając ten typ cery?

Na zaostrzenie objawów, czyli nasilenie zaczerwienienia skóry i rumienia, mogą mieć wpływ zarówno czynniki wewnętrzne, np. bodźce emocjonalne (silny stres), jak i czynniki zewnętrzne – spożywanie alkoholu, palenie papierosów, niekorzystne warunki atmosferyczne: mróz, wiatr, suche powietrze, promieniowanie UV czy skrajnie wysokie i niskie temperatury. Należy ograniczyć gorące kąpiele i zrezygnować z korzystania z sauny. Do pogorszenia stanu skóry może przyczynić się także zbyt intensywny wysiłek fizyczny, nieodpowiednia pielęgnacja skóry oraz dieta bogata w pikantne przyprawy i cukry, które powodują skoki insuliny. Cukry nasilają proces glikacji, który niszczy włókna kolagenowe stanowiące rusztowanie ścian naczyń krwionośnych. Mogą być także przyczyną nasilenia stanów zapalnych w organizmie.

Cera naczynkowa – domowe sposoby na poprawę jej kondycji

Najlepszym sposobem na poprawę kondycji skóry naczyniowej jest prawidłowa pielęgnacja w domu, właściwa dieta oraz unikanie wszelkich czynników drażniących. Ważnym elementem diety przeciwzapalnej jest spożywanie dużej ilości nienasyconych kwasów omega-3, których głównym źródłem są ryby morskie i oleje roślinne, ale kwasy można także suplementować.

Związki te redukują zaczerwienienia i obrzęki. Dieta powinna być bogata w witaminę A wpływającą na regenerację naskórka, witaminy z grupy B oraz witaminy C i K, które wzmacniają naczynia krwionośne, wyrównują koloryt i rozjaśniają skórę. Wśród domowych sposobów na wyciszenie i ukojenie skóry naczyniowej skuteczne może okazać się przemywanie skóry naparem z rumianku, który wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne oraz, wykorzystanie mieszanki kurkumy i miodu lub jogurtu jako maseczki.

DERMOKOSMETYKI

KOSMETYKI NATURALNE

KREMY DO TWARZY

Cera naczynkowa – kosmetyki. Które wybrać, a których unikać?

Należy wybierać kosmetyki do pielęgnacji twarzy zawierające składniki aktywne o działaniu: nawilżającym, antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Substancje czynne najczęściej występujące w kosmetykach dla cery naczyniowej to:

Najlepsze kwasy do cery naczyniowej to:

Dbanie o cerę naczynkową zaczyna się od prawidłowego oczyszczania twarzy – produkty do mycia powinny być pozbawione substancji zapachowych, barwiących i mocno pieniących się, które mogą wysuszać i drażnić skórę. Należy unikać mydeł i silnych detergentów, mechanicznego drażnienia skóry np. podczas zmywania makijażu czy osuszania skóry ręcznikiem. Niezbędne w prawidłowej pielęgnacji jest unikanie ekspozycji na słońce i prawidłowa fotoochrona. Nie należy stosować toników alkoholowych, produktów wysuszających, peelingów mechanicznych i wodoodpornych kosmetyków do makijażu. Do złuszczania skóry naczyniowej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne.

Cera naczyniowa – czego używać, żeby nie pogarszać jej stanu?
Przyczyny cery naczynkowej to choroby skóry, między innymi trądzik różowaty,
łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy egzema, a także wahania poziomu hormonów.

Zabiegi kosmetyczne na skórę naczynkową

Zabiegi na cerę naczynkową powinny się skupiać na uszczelnieniu i wzmocnieniu naczyń krwionośnych, odbudowie bariery skórnej, działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym oraz poprawie mikrokrążenia.

Podstawą terapii skóry naczyniowej w gabinecie kosmetologicznym są zabiegi głęboko penetrujące naskórek, które docierają do skóry właściwej. Zastosowanie znajduje tu mezoterapia igłowa, peelingi medyczne, światło pulsacyjne IPL, lampa Sollux lub LED oraz laseroterapia. Naświetlanie lampą Sollux z filtrem niebieskim ma działanie przeciwbólowe, łagodzące i zmniejszające przekrwienie. Alternatywą dla lampy Sollux jest terapia światłem LED – niebieskim i zielonym. Dobre efekty daje połączenie w jednym zabiegu kwasu azelainowego, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, oraz kwasu laktobionowego, który ma działanie łagodzące, nawilżające, antyoksydacyjne, wzmacnia barierę naskórkową i skutecznie zmniejsza rumień.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Zioła, które leczą

    Już od najdawniejszych czasów człowiek żyje wśród świata roślin. Z roślin czerpał pożywienie, rośliny pomagały także przynieść ulgę w cierpieniu. Zioła wykazują bowiem właściwości lecznicze.

  • Oleje do cery tłustej – jakie będą odpowiednie do demakijażu i pielęgnacji?

    Czy sądzisz, że mając cerę tłustą bądź mieszaną, musisz unikać stosowania olejów do pielęgnacji twarzy? Nic bardziej mylnego. Odpowiednio dobrany olej naturalny może sprawić, że skóra będzie się mniej przetłuszczała, a ponadto będzie nawilżona i elastyczna. Sprawdź, jakie oleje będą odpowiednie do cery tłustej.

  • Naturalne olejki do twarzy – jak ich używać?

    Z kokosa, orzechów, pestek, polskich chwastów czy egzotycznych roślin. Zapanowała moda na olejki pielęgnacyjne. I bardzo dobrze, bo mają tak szerokie działanie, że nadają się dla każdego typu cery. I do tego nie zawierają chemii i sztucznych dodatków. Jak właściwie je stosować?

  • Co powinien zawierać dobry krem do twarzy?

    Dobór odpowiedniego kremu do twarzy to niełatwe zadanie – należy wziąć pod uwagę typ swojej skóry, ewentualne problemy, z którymi się borykamy (np. wypryski, rozszerzone naczynka) oraz wiek. Bardzo ważny w wyborze kosmetyku jest również stan skóry, który zależy od predyspozycji genetycznych, stylu życia, odżywiania i poziomu stresu. Na co zwrócić uwagę?

  • Endermologia – sposób na ujędrnienie skóry i redukcję cellulitu? Efekty i wskazania do zabiegu

    Endermologia to jedna z metod walki z cellulitem, utratą jędrności skóry oraz miejscową tkanką tłuszczową. Ten nieinwazyjny i bezpieczny zabieg cieszy się rosnącą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Zaawansowana technologia masażu podciśnieniowego umożliwia modelowanie sylwetki, poprawę krążenia oraz pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl