Śmiejąca się kobieta nakłada krem na prawy policzek
Paulina Tomczyk

Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

Cera naczynkowa (naczyniowa) jest jedną z bardziej wrażliwych, delikatnych i cienkich typów skór. Okresowo lub na stałe charakteryzuje się pojawiającymi się zaczerwieniami, które stanowią problem nie tylko natury estetycznej. Jest to cera reaktywna, wrażliwa na działania wielu kosmetyków, leków, a także diety czy używek.

Cera naczynkowa – jak wygląda? Cechy

Charakterystyczny obraz skóry naczyniowej to zaczerwienie, rumień i tzw. popękane, rozszerzone naczynka. Płytkie unaczynienie skóry sprawia, że naczynia prześwitują i są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Cera naczyniowa często jest wrażliwa, sucha i cienka. Problem najczęściej dotyczy osób z jasnym fototypem skóry – I i II w skali Fitzpatricka. Zmiany na twarzy przyjmują kształt motyla, obejmując nos i policzki, czasem rozszerzając się na uszy, czoło, brodę lub dekolt. U osób z tym typem cery ściany naczyń krwionośnych są słabsze, bardziej wiotkie, przez co szybciej tracą zdolność do prawidłowego obkurczania się i zwiększają swoją przepuszczalność. Zwiększona przepuszczalność naczyń skutkuje przedostawaniem się składników obecnych w naczyniach do skóry i powstawaniem lokalnego stanu zapalnego. Osoby ze skórą naczyniową mogą doświadczać uczucia pieczenia, kłucia i świądu. Skóra naczyniowa charakteryzuje się także spłyconym naskórkiem oraz osłabioną barierą skórną.

Skóra naczynkowa – czego unikać, mając ten typ cery?

Na zaostrzenie objawów, czyli nasilenie zaczerwienienia skóry i rumienia, mogą mieć wpływ zarówno czynniki wewnętrzne, jak i np. bodźce emocjonalne – silny stres, a także czynniki zewnętrzne –  spożywanie alkoholu, palenie papierosów, niekorzystne warunki atmosferyczne: mróz, wiatr, suche powietrze, promieniowanie UV czy skrajnie wysokie i niskie temperatury. Należy ograniczyć gorące kąpiele i zrezygnować z korzystania z sauny. Do pogorszenia stanu skóry może przyczynić się także zbyt intensywny wysiłek fizyczny, nieodpowiednia pielęgnacja skóry oraz dieta bogata w pikantne przyprawy i cukry, powodujące skoki insuliny. Cukry nasilają proces glikacji, który niszczący włókna kolagenowe stanowiące rusztowanie ścian naczyń krwionośnych. Mogą być także przyczyną nasilenia stanów zapalnych w organizmie.

Powiązane produkty

Cera naczynkowa – domowe sposoby na poprawę jej kondycji

Najlepszym sposobem na poprawę kondycji skóry naczyniowej jest prawidłowa pielęgnacja w domu, właściwa dieta oraz unikanie wszelkich czynników drażniących. Ważnym elementem diety przeciwzapalnej jest spożywanie dużej ilości nienasyconych kwasów omega-3, których głównym źródłem są ryby morskie i oleje roślinne, ale które można także suplementować.

Sprawdź, jakie suplementy z kwasami omega-3 znajdziesz na DOZ.pl

Związki te redukują zaczerwieniania i obrzęki. Dieta powinna być bogata w witaminę A wpływającą na regenerację naskórka; witaminy z grupy B oraz witaminy C i K, które wzmacniają naczynia krwionośne, wyrównują koloryt i rozjaśniają skórę. Wśród domowych sposobów na wyciszenie i ukojenie skóry naczyniowej skuteczność może wykazać przemywanie skóry naparem z rumianku, który wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne oraz wykorzystanie mieszanki kurkumy i miodu lub jogurtu jako maseczki.

Kosmetyki do cery naczynkowej – które wybrać, a których unikać?

Należy wybierać kosmetyki do pielęgnacji twarzy zawierające składniki aktywne o działaniu: nawilżającym, antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Substancje czynne najczęściej występujące w kosmetykach dla cery naczyniowej to:

  • alantoina,
  • nagietek lekarski,
  • d-panthenol,
  • rumianek,
  • dzika róża,
  • rutyna,
  • trokserutyna,
  • oczar wirginijski,
  • miłorząb japoński,
  • wyciąg z kasztanowca,
  • arnika górska,
  • witaminy A, E i C.

Najlepsze kwasy do cery naczyniowej to:

Zaczynając od prawidłowego oczyszczania twarzy – produkty do mycia powinny być pozbawione substancji zapachowych, barwiących i mocno pieniących się, które mogą wysuszać i drażnić skórę. Należy unikać mydeł i silnych detergentów, mechanicznego drażnienia skóry, np. podczas zmywania makijażu czy osuszania skóry ręcznikiem. Niezbędne w prawidłowej pielęgnacji jest unikanie ekspozycji na słońce i prawidłowa fotoochrona. Nie należy stosować toników alkoholowych, produktów wysuszających, peelingów mechanicznych i wodoodpornych kosmetyków do makijażu. Do złuszczania skóry naczyniowej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne.

Cera naczynkowa – które zabiegi w gabinecie wybrać?

Zabiegi na cerę naczynkową powinny się skupiać na uszczelnieniu i wzmocnieniu naczyń krwionośnych, odbudowie bariery skórnej, działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym oraz poprawie mikrokrążenia.

Poznaj opinię eksperta o tym, czym są i jak działają antyoksydanty

Postawą terapii skóry naczyniowej w gabinecie kosmetologicznym są zabiegi głęboko penetrujące naskórek, które docierają do skóry właściwej. Zastosowanie znajduje tu mezoterapia igłowa, peelingi medyczne, światło pulsacyjne IPL, lampa Sollux lub LED oraz laseroterapia. Naświetlanie lampą Sollux z filtrem niebieskim ma działanie przeciwbólowe, łagodzące i zmniejszające przekrwienie. Alternatywą dla lampy Sollux jest terapia światłem LED, niebieskim i zielonym. Dobre efekty daje połączenie w jednym zabiegu kwas azelainowego, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz kwasu laktobionowego, który ma działanie łagodzące, nawilżające, antyoksydacyjne, wzmacnia barierę naskórkową i skutecznie zmniejsza rumień.

  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 132-137.
  2. A. Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Warszawa 2022, s. 152-163
  3. I. Krysiak-Zielonka, O. Kałużna, Problemy cery naczyniowe – charakterystyka i niwelowanie zmian, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 4/2019, s. 441-445
  4. A. Surgiel-Gemza, K. Gemza, Trądzik różowaty – metody terapii oraz ocena skuteczności zastosowania kwasu azelainowego i laktobionowego, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 4/2019, s. 427-432.
  5. W. Zajączkowska, Kosmetologia wobec problemów cery naczyniowej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij