
Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby
Cera naczynkowa (naczyniowa) jest jedną z bardziej wrażliwych, delikatnych i cienkich typów skór. Okresowo lub na stałe charakteryzuje się pojawiającymi się zaczerwieniami, które stanowią problem nie tylko natury estetycznej. Jest to cera reaktywna, wrażliwa na działania wielu kosmetyków, leków, a także diety czy używek.
Cera naczynkowa – jak wygląda? Cechy
Charakterystyczny obraz skóry naczyniowej to zaczerwienie, rumień i tzw. popękane, rozszerzone naczynka. Płytkie unaczynienie skóry sprawia, że naczynia prześwitują i są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Cera naczyniowa często jest wrażliwa, sucha i cienka. Problem najczęściej dotyczy osób z jasnym fototypem skóry – I i II w skali Fitzpatricka. Zmiany na twarzy przyjmują kształt motyla, obejmując nos i policzki, czasem rozszerzając się na uszy, czoło, brodę lub dekolt. U osób z tym typem cery ściany naczyń krwionośnych są słabsze, bardziej wiotkie, przez co szybciej tracą zdolność do prawidłowego obkurczania się i zwiększają swoją przepuszczalność. Zwiększona przepuszczalność naczyń skutkuje przedostawaniem się składników obecnych w naczyniach do skóry i powstawaniem lokalnego stanu zapalnego. Osoby ze skórą naczyniową mogą doświadczać uczucia pieczenia, kłucia i świądu. Skóra naczyniowa charakteryzuje się także spłyconym naskórkiem oraz osłabioną barierą skórną.
Skóra naczynkowa – czego unikać, mając ten typ cery?
Na zaostrzenie objawów, czyli nasilenie zaczerwienienia skóry i rumienia, mogą mieć wpływ zarówno czynniki wewnętrzne, jak i np. bodźce emocjonalne – silny stres, a także czynniki zewnętrzne – spożywanie alkoholu, palenie papierosów, niekorzystne warunki atmosferyczne: mróz, wiatr, suche powietrze, promieniowanie UV czy skrajnie wysokie i niskie temperatury. Należy ograniczyć gorące kąpiele i zrezygnować z korzystania z sauny. Do pogorszenia stanu skóry może przyczynić się także zbyt intensywny wysiłek fizyczny, nieodpowiednia pielęgnacja skóry oraz dieta bogata w pikantne przyprawy i cukry, powodujące skoki insuliny. Cukry nasilają proces glikacji, który niszczący włókna kolagenowe stanowiące rusztowanie ścian naczyń krwionośnych. Mogą być także przyczyną nasilenia stanów zapalnych w organizmie.
Powiązane produkty
Cera naczynkowa – domowe sposoby na poprawę jej kondycji
Najlepszym sposobem na poprawę kondycji skóry naczyniowej jest prawidłowa pielęgnacja w domu, właściwa dieta oraz unikanie wszelkich czynników drażniących. Ważnym elementem diety przeciwzapalnej jest spożywanie dużej ilości nienasyconych kwasów omega-3, których głównym źródłem są ryby morskie i oleje roślinne, ale które można także suplementować.
Związki te redukują zaczerwieniania i obrzęki. Dieta powinna być bogata w witaminę A wpływającą na regenerację naskórka; witaminy z grupy B oraz witaminy C i K, które wzmacniają naczynia krwionośne, wyrównują koloryt i rozjaśniają skórę. Wśród domowych sposobów na wyciszenie i ukojenie skóry naczyniowej skuteczność może wykazać przemywanie skóry naparem z rumianku, który wykazuje działanie łagodzące i przeciwzapalne oraz wykorzystanie mieszanki kurkumy i miodu lub jogurtu jako maseczki.
Kosmetyki do cery naczynkowej – które wybrać, a których unikać?
Należy wybierać kosmetyki do pielęgnacji twarzy zawierające składniki aktywne o działaniu: nawilżającym, antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Substancje czynne najczęściej występujące w kosmetykach dla cery naczyniowej to:
- alantoina,
- nagietek lekarski,
- d-panthenol,
- rumianek,
- dzika róża,
- rutyna,
- trokserutyna,
- oczar wirginijski,
- miłorząb japoński,
- wyciąg z kasztanowca,
- arnika górska,
- witaminy A, E i C.
Najlepsze kwasy do cery naczyniowej to:
- kwas azelainowy,
- kwas laktobionowy,
- kwas traneksamowy.
Zaczynając od prawidłowego oczyszczania twarzy – produkty do mycia powinny być pozbawione substancji zapachowych, barwiących i mocno pieniących się, które mogą wysuszać i drażnić skórę. Należy unikać mydeł i silnych detergentów, mechanicznego drażnienia skóry, np. podczas zmywania makijażu czy osuszania skóry ręcznikiem. Niezbędne w prawidłowej pielęgnacji jest unikanie ekspozycji na słońce i prawidłowa fotoochrona. Nie należy stosować toników alkoholowych, produktów wysuszających, peelingów mechanicznych i wodoodpornych kosmetyków do makijażu. Do złuszczania skóry naczyniowej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne.
Cera naczynkowa – które zabiegi w gabinecie wybrać?
Zabiegi na cerę naczynkową powinny się skupiać na uszczelnieniu i wzmocnieniu naczyń krwionośnych, odbudowie bariery skórnej, działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym oraz poprawie mikrokrążenia.
Postawą terapii skóry naczyniowej w gabinecie kosmetologicznym są zabiegi głęboko penetrujące naskórek, które docierają do skóry właściwej. Zastosowanie znajduje tu mezoterapia igłowa, peelingi medyczne, światło pulsacyjne IPL, lampa Sollux lub LED oraz laseroterapia. Naświetlanie lampą Sollux z filtrem niebieskim ma działanie przeciwbólowe, łagodzące i zmniejszające przekrwienie. Alternatywą dla lampy Sollux jest terapia światłem LED, niebieskim i zielonym. Dobre efekty daje połączenie w jednym zabiegu kwas azelainowego, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz kwasu laktobionowego, który ma działanie łagodzące, nawilżające, antyoksydacyjne, wzmacnia barierę naskórkową i skutecznie zmniejsza rumień.