Naturalne olejki do twarzy – jak ich używać?
Dominika Bagińska

Naturalne olejki do twarzy – jak ich używać?

Z kokosa, orzechów, pestek, polskich chwastów czy egzotycznych roślin. Zapanowała moda na olejki pielęgnacyjne. I bardzo dobrze, bo mają tak szerokie działanie, że nadają się dla każdego typu cery. I do tego nie zawierają chemii i sztucznych dodatków. Jak właściwie je stosować?

Olejki to bardzo dobre kosmetyki. Ich naturalne właściwości wykorzystywano od setek lat. Zawierają cenne odżywcze substancje, a sama aplikacja na skórę daje natychmiastowy efekt wygładzenia, miękkości i blasku. Trzeba tylko wiedzieć, jak wybrać najlepszy dla siebie i jak go używać.

Typy olejków do twarzy

Olejków można używać zamiast kremu czy balsamu do ciała. — Można stosować pojedynczy olejek, ale czasem warto zmieszać kilka, przynajmniej dwa – dla lepszego efektu. Bazą może być olej jojoba lub słodki migdał. To sprawi, że działanie mieszanki będzie pełniejsze. Całość warto wzbogacić kilkoma kroplami olejku eterycznego, by wzmocnić działanie, np. olejek eukaliptusowy i tymiankowy działają przeciwtrądzikowo i przeciwbakteryjnie. Polecane są jednak do skóry grubej, odpornej na drażniące składniki. Cera, która łatwo ulega podrażnieniom, lepiej zniesie dodatek olejku rumiankowego czy lawendowego. Olejek różany jest przeznaczony dla cery naczyniowej, skłonnej do podrażnień. Przy czym zawsze kierujemy się potrzebami skóry, nie jej wiekiem. Te potrzeby mogą się zmieniać, co jest naturalne. Trzeba tylko dobrać odpowiednią pielęgnację — mówi Małgorzata Niedźwiecka, specjalistka aromaterapii i kosmetyki naturalnej. Nie ma jednego uniwersalnego olejku dla wszystkich. Źle dobrany olejek może wręcz szkodzić – np. zatykać pory. Dlatego z jednej z trzech grup olejków należy wybrać ten właściwy dla naszego rodzaju cery. Oleje dzieli się na schnące, półschnące i nieschnące. Chodzi o zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-6 i omega-3). Wysoka powoduje, że olej zasycha i zmienia się w suchą, elastyczną warstwę. Cera sucha i dojrzała najlepiej skorzysta z olejów nieschnących, czyli tych o gęstej konsystencji, które będą się wchłaniać długo, takich jak np. olej kokosowy, awokado, makadamia, a także z pestek dyni i oliwa z oliwek. Natomiast oleje półschnące dobre będą dla cery normalnej i mieszanej. Są lżejsze, nieźle się wchłaniają i nie pozostawiają lepkiego filmu. Zaliczyć można do nich olejek arganowy, sezamowy, z krokosza, pestek moreli i ze słodkich migdałów. Trzecią grupą są oleje schnące, które można stosować przy cerze tłustej, skłonnej do powstawania zaskórników czy zmian trądzikowych. Mają bardzo lekką konsystencję i szybko się wchłaniają. Tego typu preparatami są np. olejek z dzikiej róży, z czarnuszki, wiesiołka, ogórecznika, rokitnika oraz lniany.

Zabiegi olejkami

Wśród internautek zajmujących się naturalną kosmetyką coraz bardziej popularny staje się zabieg oczyszczania twarzy (ale i całego ciała) właśnie olejkami. Metoda bazuje na zasadzie, by podobne zmywać podobnym. A nic lepiej nie rozpuszcza tłuszczu niż inny tłuszcz. Taki zabieg nosi nazwę OCM – Oil Cleansing Method – i można go przeprowadzić we własnej łazience. To nic trudnego. Potrzebujemy bawełnianej myjki, gorącej wody i oleju – najlepszy będzie rycynowy z dodatkiem innego, który pasuje do naszego typu skóry. Nabieramy sporą ilość olejku w dłonie i rozcieramy na suchej twarzy, masując okrężnie. W ten sposób możemy nie tylko zmyć brud, ale też makijaż – nawet wodoodporny tusz. Następny krok to przyłożenie namoczonej myjki do twarzy. Zanurzamy ją w gorącej wodzie, by ciepło rozmiękczyło skórę i otworzyło pory, a zanieczyszczenia się zmyły. Myjkę dociskamy do twarzy i czekamy, aż lekko przestygnie. W ten sposób fundujemy naszej twarzy rodzaj relaksującej sauny. A rano po przebudzeniu (gdy wieczorem zrobiłyśmy OCM) nasza twarz potrzebuje jedynie przemycia lekko ciepłą wodą. Na efekty poprawy cery po takich zabiegach trzeba poczekać przynajmniej kilka dni.

Jednak w stosowaniu olejków należy też zachować umiar. Gdy mamy cerę mocno trądzikową, należy skonsultować używanie olejków do twarzy z dermatologiem. Jeśli okaże się, że olejowanie może pogorszyć stan skóry, lepiej ograniczyć się tylko do ciała. Nie należy też używać dużych ilości olejków do twarzy podczas słonecznej, ciepłej pogody. Otóż olejki mogą zwiększać niszczący wpływ promieniowania słonecznego na skórę. Rada? Rano nakładać cieńszą warstwę olejku i pozwolić mu się wchłonąć przez mniej więcej 15 minut, zanim wyjdziemy na słońce. Za to nocą można śmiało nadrobić straty i zafundować skórze obfitszą porcję olejku.

Co ciekawe, olejkami i ich wpływem na skórę twarzy zainteresował się także świat nauki. Badanie przeprowadzone w Seulu w 2010 roku dowiodło, że z metod oczyszczania skóry olejami najbardziej korzysta cera sucha i dojrzała. W innym badaniu, z 2017 roku, potwierdzono, że dorośli i dzieci, do których kąpieli codziennie przez miesiąc dodawano olejki, odnotowali poprawę kondycji skóry. Jej bariera ochronna była mocniejsza, zmniejszyła się też liczba symptomów przesuszenia w porównaniu z grupą, która używała preparatów beztłuszczowych.
  1. Oleje roślinne w pielęgnacji twarzy, Biotechnologia.pl [online], https://biotechnologia.pl/kosmetologia/oleje-roslinne-w-pielegnacji-twarzy,17704, [dostęp:] 09.07.2019.
  2. How to Oil Cleanse, The Oil Cleansing Method [online], https://theoilcleansingmethod.com/oil-cleansing-method-instructions/, [dostęp:] 09.07.2019.
  3. J. Ludwig, Beyond Coconut: 6 Other Natural Oils for Smooth and Radiant Skin, Everyday Health [online], https://www.everydayhealth.com/skin-and-beauty/best-natural-oils-healthy-skin/, [dostęp:] 09.07.2019.
  4. I. Seon-Hyeong, K. Seon-Sun, K. Ae-Kyoung, A Study on Skin Conditions by Water-Soluble Cleansers, Kor J Aesthet Cosmethol, nr 8 (4) 2010.
  5. J. Kottner, V. Kanti, G. Dobos i in., The effectiveness of using a bath oil to reduce signs of dry skin: A randomized controlled pragmatic study, International journal of nursing studies, nr 65 2017.

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl