Naturalne olejki do twarzy – jak ich używać?
Dominika Bagińska

Naturalne olejki do twarzy – jak ich używać?

Z kokosa, orzechów, pestek, polskich chwastów czy egzotycznych roślin. Zapanowała moda na olejki pielęgnacyjne. I bardzo dobrze, bo mają tak szerokie działanie, że nadają się dla każdego typu cery. I do tego nie zawierają chemii i sztucznych dodatków. Jak właściwie je stosować?

Olejki to bardzo dobre kosmetyki. Ich naturalne właściwości wykorzystywano od setek lat. Zawierają cenne odżywcze substancje, a sama aplikacja na skórę daje natychmiastowy efekt wygładzenia, miękkości i blasku. Trzeba tylko wiedzieć, jak wybrać najlepszy dla siebie i jak go używać.

Typy olejków do twarzy

Olejków można używać zamiast kremu czy balsamu do ciała. — Można stosować pojedynczy olejek, ale czasem warto zmieszać kilka, przynajmniej dwa – dla lepszego efektu. Bazą może być olej jojoba lub słodki migdał. To sprawi, że działanie mieszanki będzie pełniejsze. Całość warto wzbogacić kilkoma kroplami olejku eterycznego, by wzmocnić działanie, np. olejek eukaliptusowy i tymiankowy działają przeciwtrądzikowo i przeciwbakteryjnie. Polecane są jednak do skóry grubej, odpornej na drażniące składniki. Cera, która łatwo ulega podrażnieniom, lepiej zniesie dodatek olejku rumiankowego czy lawendowego. Olejek różany jest przeznaczony dla cery naczyniowej, skłonnej do podrażnień. Przy czym zawsze kierujemy się potrzebami skóry, nie jej wiekiem. Te potrzeby mogą się zmieniać, co jest naturalne. Trzeba tylko dobrać odpowiednią pielęgnację — mówi Małgorzata Niedźwiecka, specjalistka aromaterapii i kosmetyki naturalnej. Nie ma jednego uniwersalnego olejku dla wszystkich. Źle dobrany olejek może wręcz szkodzić – np. zatykać pory. Dlatego z jednej z trzech grup olejków należy wybrać ten właściwy dla naszego rodzaju cery. Oleje dzieli się na schnące, półschnące i nieschnące. Chodzi o zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-6 i omega-3). Wysoka powoduje, że olej zasycha i zmienia się w suchą, elastyczną warstwę. Cera sucha i dojrzała najlepiej skorzysta z olejów nieschnących, czyli tych o gęstej konsystencji, które będą się wchłaniać długo, takich jak np. olej kokosowy, awokado, makadamia, a także z pestek dyni i oliwa z oliwek. Natomiast oleje półschnące dobre będą dla cery normalnej i mieszanej. Są lżejsze, nieźle się wchłaniają i nie pozostawiają lepkiego filmu. Zaliczyć można do nich olejek arganowy, sezamowy, z krokosza, pestek moreli i ze słodkich migdałów. Trzecią grupą są oleje schnące, które można stosować przy cerze tłustej, skłonnej do powstawania zaskórników czy zmian trądzikowych. Mają bardzo lekką konsystencję i szybko się wchłaniają. Tego typu preparatami są np. olejek z dzikiej róży, z czarnuszki, wiesiołka, ogórecznika, rokitnika oraz lniany.

Zabiegi olejkami

Wśród internautek zajmujących się naturalną kosmetyką coraz bardziej popularny staje się zabieg oczyszczania twarzy (ale i całego ciała) właśnie olejkami. Metoda bazuje na zasadzie, by podobne zmywać podobnym. A nic lepiej nie rozpuszcza tłuszczu niż inny tłuszcz. Taki zabieg nosi nazwę OCM – Oil Cleansing Method – i można go przeprowadzić we własnej łazience. To nic trudnego. Potrzebujemy bawełnianej myjki, gorącej wody i oleju – najlepszy będzie rycynowy z dodatkiem innego, który pasuje do naszego typu skóry. Nabieramy sporą ilość olejku w dłonie i rozcieramy na suchej twarzy, masując okrężnie. W ten sposób możemy nie tylko zmyć brud, ale też makijaż – nawet wodoodporny tusz. Następny krok to przyłożenie namoczonej myjki do twarzy. Zanurzamy ją w gorącej wodzie, by ciepło rozmiękczyło skórę i otworzyło pory, a zanieczyszczenia się zmyły. Myjkę dociskamy do twarzy i czekamy, aż lekko przestygnie. W ten sposób fundujemy naszej twarzy rodzaj relaksującej sauny. A rano po przebudzeniu (gdy wieczorem zrobiłyśmy OCM) nasza twarz potrzebuje jedynie przemycia lekko ciepłą wodą. Na efekty poprawy cery po takich zabiegach trzeba poczekać przynajmniej kilka dni.

Jednak w stosowaniu olejków należy też zachować umiar. Gdy mamy cerę mocno trądzikową, należy skonsultować używanie olejków do twarzy z dermatologiem. Jeśli okaże się, że olejowanie może pogorszyć stan skóry, lepiej ograniczyć się tylko do ciała. Nie należy też używać dużych ilości olejków do twarzy podczas słonecznej, ciepłej pogody. Otóż olejki mogą zwiększać niszczący wpływ promieniowania słonecznego na skórę. Rada? Rano nakładać cieńszą warstwę olejku i pozwolić mu się wchłonąć przez mniej więcej 15 minut, zanim wyjdziemy na słońce. Za to nocą można śmiało nadrobić straty i zafundować skórze obfitszą porcję olejku.

Co ciekawe, olejkami i ich wpływem na skórę twarzy zainteresował się także świat nauki. Badanie przeprowadzone w Seulu w 2010 roku dowiodło, że z metod oczyszczania skóry olejami najbardziej korzysta cera sucha i dojrzała. W innym badaniu, z 2017 roku, potwierdzono, że dorośli i dzieci, do których kąpieli codziennie przez miesiąc dodawano olejki, odnotowali poprawę kondycji skóry. Jej bariera ochronna była mocniejsza, zmniejszyła się też liczba symptomów przesuszenia w porównaniu z grupą, która używała preparatów beztłuszczowych.
  1. Oleje roślinne w pielęgnacji twarzy, Biotechnologia.pl [online], https://biotechnologia.pl/kosmetologia/oleje-roslinne-w-pielegnacji-twarzy,17704, [dostęp:] 09.07.2019.
  2. How to Oil Cleanse, The Oil Cleansing Method [online], https://theoilcleansingmethod.com/oil-cleansing-method-instructions/, [dostęp:] 09.07.2019.
  3. J. Ludwig, Beyond Coconut: 6 Other Natural Oils for Smooth and Radiant Skin, Everyday Health [online], https://www.everydayhealth.com/skin-and-beauty/best-natural-oils-healthy-skin/, [dostęp:] 09.07.2019.
  4. I. Seon-Hyeong, K. Seon-Sun, K. Ae-Kyoung, A Study on Skin Conditions by Water-Soluble Cleansers, Kor J Aesthet Cosmethol, nr 8 (4) 2010.
  5. J. Kottner, V. Kanti, G. Dobos i in., The effectiveness of using a bath oil to reduce signs of dry skin: A randomized controlled pragmatic study, International journal of nursing studies, nr 65 2017.

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij