Dłoń mężczyzny naświetlana promieniowaniem podczerwonym (IR) z lampy sollux
Mateusz Burak

Lampa sollux – działanie, zastosowanie, przeciwwskazania do infraterapii

Lampa sollux to lampa wykorzystywana w światłolecznictwie i ciepłolecznictwie, emitująca promieniowanie podczerwone (IR). Wywołuje ono reakcje termiczne, co znajduje zastosowanie w terapii wielu schorzeń i problemów zdrowotnych, m.in.: stanów zapalnych stawów, zespołów bólowych kręgosłupa, nerwobóli, uszkodzeń skóry, blizn. Terapia promieniowaniem IR (infraterapia) jest również stosowana pomocniczo w leczeniu zapalenia zatok, ucha zewnętrznego czy trądziku.

Lampa sollux – czym jest promieniowanie podczerwone IR?

Promieniowanie podczerwone ma długość fali od 770 do 1500 nm, charakteryzuje je przede wszystkim działanie cieplne. Terapia promieniowaniem IR (infraterapia) odznacza się głęboką penetracją do wnętrza tkanek, dzięki temu następuje poprawa ukrwienia, podnosi się ciepłota ciała. To z kolei przyczynia się do usprawnienia metabolizmu, zmniejszania patologicznego napięcia mięśni oraz redukcji dolegliwości bólowych narządu ruchu. Taki czynnik termiczny wykorzystuje się w urządzeniu jakim jest lampa sollux. Zabiegi z jej wykorzystaniem są powszechnie stosowane przez lekarzy i fizjoterapeutów w leczeniu bardzo wielu schorzeń. 

Lampa sollux – rodzaje

Wśród zabiegów z wykorzystaniem lamp leczniczych emitujących promieniowanie podczerwone wykorzystuje się dwa rodzaje filtrów: czerwony i niebieski. 

Lampa sollux czerwona

Zastosowanie czerwonego filtra (sollux czerwony) umożliwia przepływ promieniowania podczerwonego. Ma to właściwości silnie rozgrzewające. Taki kolor stosuje się w przypadku schorzeń, których proces leczenia wymaga zaaplikowania tego rodzaju bodźca termicznego. Klasycznym przykładem zastosowania lampy rozgrzewającej jest przewlekły proces zapalny obejmujący struktury miękkotkankowe, czyli np. lokalne zapalenie mięśni. 

Lampa sollux niebieska

Innym rodzajem urządzenia jest lampa do naświetlania z niebieskim filtrem (sollux niebieski). Światło emitowane z wykorzystaniem niebieskiego koloru filtra powoduje uspokojenie oraz ma dobroczynny wpływ w leczeniu nerwobóli i zmian skórnych, działa przeciwbólowo. Ograniczona transmisja ciepła w porównaniu z lampą na podczerwień sprawia, że może być wykorzystana nie tylko w stanach przewlekłych. 

Powiązane produkty

Lampa sollux – wskazania. Sollux na ból, blizny, zatoki

Wskazania do wykorzystania naświetlającej lampy leczniczej obejmują m.in.:

 • nerwobóle,
 • przewlekłe stany zapalne mięśni oraz stawów,
 • utrudniony proces gojenia ran,
 • choroby reumatyczne w okresie remisji,
 • rwa kulszowa,
 • lumbago (postrzał),
 • dyskopatia,
 • kontuzje i urazy narządu ruchu.
Dowiedz się więcej o tym, czym jest lumbago, jakie są przyczyny i sposoby leczenia tej przypadłości

Lampa lecznicza do naświetlań wykorzystywana jest także w przypadku zmian skórnych o charakterze zapaleń bakteryjnych, odleżyn, uszkodzeń spowodowanych radioterapią czy odmrożeń. Lampa jest stosowana także na zatoki, w porażeniu nerwu twarzowego Bella czy w zapaleniu ucha. 

Lampa sollux – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania lampy na podczerwień oraz z niebieskim filtrem obejmują:

 • gorączkę,
 • chorobę nowotworową,
 • gruźlicę,
 • ciążę,
 • upośledzenie czucia,
 • zaawansowane zmiany miażdżycowe,
 • masywne krwawienia z przewodu pokarmowego,
 • stany ogólnego wyczerpania i wyniszczenia organizmu,
 • zaawansowane nadciśnienie tętnicze.

Wśród przeciwwskazań wymienia się także: obecność żylaków, zastojów krwi. Zabieg mógłby doprowadzić do ich przemieszczenia i zaczopowania światła naczynia krwionośnego. Dyskwalifikujące są również dysfunkcje naczyniowe oraz zakrzepica. 

Jak wygląda zabieg z użyciem lampy sollux?

Zabieg z wykorzystaniem solluxa powinien być wykonywany przez wykwalifikowanych terapeutów lub przeszkolony personel medyczny. Należy pamiętać o zagrożeniach promieniowania podczerwonego w przypadku niestosowania należytej metodyki zabiegu. Najczęściej są to poparzenia lub przemijające, ale długotrwałe i intensywne zaczerwienienie powłok skórnych. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, naświetlany obszar ciała powinien być odsłonięty i umyty, a źródło światła powinno być skierowane bezpośrednio na miejsce objęte zmianami. Odległość od lampy jest ustalana indywidualnie, jednak musi mieścić się w przedziale 30–50 cm. Dodatkowo pacjent powinien przebywać w wygodnej pozycji, umożliwiającej rozluźnienie. Oczy należy osłonić specjalnymi okularami, które powinny zostać założone zarówno przez terapeutę, jak i osobę poddawaną zabiegowi. 

Czas trwania pojedynczego zabiegu wynosi około 20 minut (w przypadku pierwszej ekspozycji jest to zdecydowanie krócej – 2–3 minuty, aby można było sprawdzić reakcję pacjenta na promieniowanie podczerwone). 

Lampa sollux – efekty zabiegów

Stosowanie lamp na podczerwień niesie za sobą wiele korzyści i pozytywnych rezultatów. Światło przepuszczone przez czerwony filtr powoduje przede wszystkim głębokie przegrzanie tkanek. To umożliwia rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni oraz stanowi doskonałe przygotowanie do innych form terapii, mowa tutaj np. o masażu czy elektroterapii, które mogą być wówczas bardziej efektywne i oddziaływać intensywniej. Poprawa ukrwienie usprawnia miejscową przemianę materii, co pozwala na lepsze odżywienie tkanek oraz usunięcie z nich zbędnych produktów metabolicznych. 

Lampa sollux z niebieskim filtrem wykazuje działanie przeciwzapalne i może wpływać na poprawę nastroju poprzez swoje właściwości uspokajające. Bardzo wiele mówi się o eklektyzmie terapeutycznym, czyli łączeniu ze sobą różnych procedur w celu spotęgowania efektu leczniczego. Takim przykładem może być ekspozycja na działanie lampy sollux z czerwonym filtrem, a następnie potraktowanie tkanek w tej okolicy falą ultradźwiękową. W opinii specjalistów jednak już samo zastosowanie lampy na podczerwień z promieniami IR może dać naprawdę zaskakujący rezultat. 

Lampa sollux – gdzie można kupić? Gdzie wykonać taki zabieg?

Obecnie można spotkać na rynku mnóstwo kompaktowych, stosunkowo tanich urządzeń, których cena waha się w granicach 50–300 zł. Są one wygodne w użytkowaniu oraz nie wymagają zbyt uciążliwej konserwacji, mieszczą się w plecaku. Inaczej wygląda zakup profesjonalnego urządzenia medycznego o dużej mocy, które jest zazwyczaj ciężkie i ma dosyć pokaźne rozmiary. W takim wypadku cena waha się w przedziale 1000–4000 zł – takie urządzenia są elementem wyposażenia tylko profesjonalnych placówek leczniczo–rehabilitacyjnych.

Chcąc skorzystać z zabiegu w placówce medycznej, wymagane jest skierowanie od lekarza. Posiadając je, można zapisać się do przychodni w ramach świadczeń udzielanych przez NFZ lub też skorzystać z zabiegu w gabinecie komercyjnym. Cena za pojedyncze naświetlanie lampą leczniczą sollux to 5–20 zł. Seria zabiegów to 10 wizyt w gabinecie, może być powtarzana, jeśli lekarz uzna, że kontynuacja jest konieczna. 

 1. Karu T., Primary and secondary mechanisms of action of visible to near–IR radiation on cells, „J Photochem Photobiol B.” 1999, nr 49, s. 1–17.
 2. Dittami G. M. i in., Intracellular calcium transients evoked by pulsed infrared radiation in neonatal cardiomyocytes, „J Physiol.” 2011, nr 589, s. 1295–1306. 
 3. Schieke S. M., Schroeder P., Krutmann J., Cutaneous effects of infrared radiation: from clinical observations to molecular response mechanisms, „Photodermatology, Photoimmunology & Photomedicine” 2003, nr 19, s. 228–234.
 4. Soyun C. i in., Effects of infrared radiation and heat on human skin aging in vivo, „Journal of Investigative Dermatology Symposium Proceedings” 2009, nr 14, s. 15–19. 
 5. Chang H. Y. i in., Quantitative proteomics reveals middle infrared radiation–interfered networks in breast cancer cells, „Journal of Proteome Research.” 2015, nr 14, s. 1250–1262.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij