Laseroterapia – działanie, wskazania i przeciwwskazania do terapii z użyciem lasera
Mateusz Burak

Laseroterapia – działanie, wskazania i przeciwwskazania do terapii z użyciem lasera

Laseroterapia to zabiegi terapeutyczne wykorzystujące lasery medyczne – urządzenia emitujące skupioną, jednobarwną wiązkę światła. Są one wykorzystywane w chirurgii, medycynie estetycznej, stomatologii, kosmetologii. Jako jedna z dziedzin fizjoterapii, laseroterapia zajmuje się stymulacją procesów leczniczych narządu ruchu. Laser działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, wspomaga gojenie i stymuluje mikrokrążenie. W jakich schorzeniach warto skorzystać z zabiegów z użyciem lasera?

Czym jest laseroterapia? 

Słowo laser to akronim pochodzący z języka angielskiego, oznacza światło zwielokrotnione poprzez wzbudzenie emisji promieniowania – Light Amplificated by Stimulated Emissions of Radiation

Właściwości światła laserowego to:

  • jednobarwność będąca rezultatem jednakowej długości fali występującej w pojedynczej wiązce,
  • koherencja – zwana inaczej spójnością,
  • intensywność,
  • równoległość.
W fizjoterapii biostymulacja laserowa pozwala na doprowadzenie emitowanego światła na właściwą głębokość tkanek. Dzięki temu uzyskuje się możliwość przekształcenia energii świetlnej na energię biologiczną. Jest to możliwe ze względu na właściwości promieniowania laserowego – mowa tutaj o wzroście podziałów mitotycznych komórek oraz przyspieszeniu procesów przemiany materii i energii wewnątrz struktur komórkowych.

Laseroterapia – zabiegi z użyciem lasera 

Laser jest bardzo często wykorzystywany w rehabilitacji, a konkretnie w fizykoterapii. Jest popularny ze względu na korzystne działanie i możliwość zastosowania zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych – temperatura tkanek nie wzrasta na tyle, aby zaostrzyć stan zapalny, efekt termiczny jest znikomy. 

Biostymulacja laserowa jest wykonywana najczęściej z użyciem specjalistycznej sondy. W zależności od wskazań zabieg stosuje się, wykorzystując metodę kontaktową lub bezkontaktową, punktowo. Bardzo popularne jest zastosowanie lasera na blizny, odleżyny, w porażeniu nerwu twarzowego czy w przypadku schorzeń narządu ruchu. Obecnie biostymulacja z wykorzystaniem światła laserowego znalazła zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach medycyny. Z jego właściwości korzysta chirurgia naczyniowa, kosmetologia czy okulistyka, a także stomatologia. W fizjoterapii korzysta się także z lasera wysokoenergetycznego. Różni się on od niskoenergetycznego tym, że pozwala na znacznie głębszą penetrację tkanek oraz natychmiastowe osiągnięcie efektu przeciwbólowego.

Powiązane produkty

Laseroterapia – wskazania

Laser w rehabilitacji ma, jak widać, bardzo szerokie zastosowanie. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku zastosowanie światła laserowego jest wskazane. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz na podstawie wcześniej przeprowadzonego badania. Głównymi wskazaniami do rehabilitacji z użyciem lasera są: 

  • schorzenia o podłożu reumatycznym i zwyrodnieniowym, 
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • okres po urazach typu skręcenia, zwichnięcia i złamania,
  • utrudnione procesy gojenia skóry w przebiegu odleżyn,
  • ostrogi piętowe,
  • łokieć golfisty,
  • łokieć tenisisty
  • ostre stany zapalne tkanek miękkich, 
  • przykurcze mięśni.

Najczęściej stosuje się kombinację różnego rodzaju procedur terapeutycznych. Zabieg może być stosowany u dzieci, wymaga to jednak szczególnej ostrożności i stosowania się do wszystkich procedur związanych z przebiegiem eskpozycji na działanie światła laserowego.

Laseroterapia – przeciwwskazania 

Zastosowanie lasera w medycynie i rehabilitacji ma także swoje przeciwwskazania. Niezmiernie ważne jest, aby poza stosowaniem się do metodyki wykonywania pamiętać o stanach, które dyskwalifikują pacjenta z możliwości przeprowadzenia terapii z wykorzystaniem światła laserowego. Należą do nich: 

  • ciąża, 
  • nowotwory, 
  • okres menstruacji u kobiet,
  • przyjmowanie leków fotouczulających, 
  • padaczka,
  • gorączka,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne, 
  • stany wyczerpania organizmu, 
  • krwotoki z przewodu pokarmowego,
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych i sterydów.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas działania lasera na twarzy i w okolicy oka. Ekspozycja gałki ocznej na tego typu zabieg jest niezwykle groźna i może doprowadzić do odklejenia się siatkówki. Warto także pamiętać o doborze odpowiedniej dawki przed przystąpieniem do laseroterapii. W stanach ostrych jest to 0.1–3 J/cm2, w stanach przewlekłych 6–20 J/m2.

Laseroterapia – gdzie wykonać? Ceny zabiegów z wykorzystaniem lasera 

Chcąc skorzystać z zabiegu z wykorzystaniem lasera, można bez problemu odnaleźć palcówkę oferującą taki rodzaj leczenia. Rehabilitacja laserem może być wykonana w przychodniach NFZ, prywatnych gabinetach, szpitalach z oddziałem rehabilitacji, uzdrowiskach. W zależności od posiadanego sprzętu oraz specyfiki placówki ceny mogą się różnić. Najczęściej jednak koszty pojedynczego zabiegu oscylują w granicach 15–20 zł. Usuwanie przebarwień, blizn czy rozstępów może sięgać nawet kilku tysięcy. Podobnie, jeśli chodzi o laserową korekcję wzroku czy zabiegi stomatologiczne.

Laseroterapia – Jak się przygotować? 

Zastosowanie laserów wiąże się z pewnym ryzykiem, chodzi tutaj głównie o możliwość uszkodzenia wzroku. Wobec tego należy bezwzględnie przestrzegać zasad związanych z użytkowaniem okularów ochronnych zarówno przez pacjenta, jak i przez terapeutę.

Pomoże to wyeliminować wspomniane ryzyko. Pomieszczenie, w którym odbywa się rehabilitacja laserem powinno zostać wydzielone i odizolowane tak, aby mógł tam przebywać tylko jeden pacjent wspólnie z terapeutą. Ściany muszą być pozbawione błyszczących elementów tak, aby nie odbijały światła. Przed wejściem należy usunąć biżuterię.

Sam zabieg wymaga odsłonięcia części ciała poddawanej ekspozycji. Pacjent przebywa w tym czasie w wygodnej pozycji na stole rehabilitacyjnym. Brak działania termicznego sprawia, że podczas zastosowania lasera osoba rehabilitowana nic nie czuje.

Laseroterapia – opinie specjalistów 

Zgodnie z doniesieniami naukowymi i niezliczoną ilością badań, laser ma udokumentowane działanie lecznicze. Pozytywny wpływ zarejestrowano między innymi przy wykorzystaniu go w procesie gojenia odleżyn, blizn czy rehabilitacji narządu ruchu. W medycynie estetycznej obserwuje się wyraźne zredukowanie zmian pigmentacyjnych, przebarwień i oznak starzenia skóry.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

    Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl