Laseroterapia – działanie, wskazania i przeciwwskazania do terapii z użyciem lasera
Laseroterapia to zabiegi terapeutyczne wykorzystujące lasery medyczne – urządzenia emitujące skupioną, jednobarwną wiązkę światła. Są one wykorzystywane w chirurgii, medycynie estetycznej, stomatologii, kosmetologii. Jako jedna z dziedzin fizjoterapii, laseroterapia zajmuje się stymulacją procesów leczniczych narządu ruchu. Laser działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, wspomaga gojenie i stymuluje mikrokrążenie. W jakich schorzeniach warto skorzystać z zabiegów z użyciem lasera?
Czym jest laseroterapia?
Słowo laser to akronim pochodzący z języka angielskiego, oznacza światło zwielokrotnione poprzez wzbudzenie emisji promieniowania – Light Amplificated by Stimulated Emissions of Radiation.
Właściwości światła laserowego to:
- jednobarwność będąca rezultatem jednakowej długości fali występującej w pojedynczej wiązce,
- koherencja – zwana inaczej spójnością,
- intensywność,
- równoległość.
Laseroterapia – zabiegi z użyciem lasera
Laser jest bardzo często wykorzystywany w rehabilitacji, a konkretnie w fizykoterapii. Jest popularny ze względu na korzystne działanie i możliwość zastosowania zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych – temperatura tkanek nie wzrasta na tyle, aby zaostrzyć stan zapalny, efekt termiczny jest znikomy.
Biostymulacja laserowa jest wykonywana najczęściej z użyciem specjalistycznej sondy. W zależności od wskazań zabieg stosuje się, wykorzystując metodę kontaktową lub bezkontaktową, punktowo. Bardzo popularne jest zastosowanie lasera na blizny, odleżyny, w porażeniu nerwu twarzowego czy w przypadku schorzeń narządu ruchu. Obecnie biostymulacja z wykorzystaniem światła laserowego znalazła zastosowanie niemal we wszystkich dziedzinach medycyny. Z jego właściwości korzysta chirurgia naczyniowa, kosmetologia czy okulistyka, a także stomatologia. W fizjoterapii korzysta się także z lasera wysokoenergetycznego. Różni się on od niskoenergetycznego tym, że pozwala na znacznie głębszą penetrację tkanek oraz natychmiastowe osiągnięcie efektu przeciwbólowego.
Laseroterapia – wskazania
Laser w rehabilitacji ma, jak widać, bardzo szerokie zastosowanie. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku zastosowanie światła laserowego jest wskazane. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz na podstawie wcześniej przeprowadzonego badania. Głównymi wskazaniami do rehabilitacji z użyciem lasera są:
- schorzenia o podłożu reumatycznym i zwyrodnieniowym,
- zespół cieśni nadgarstka,
- okres po urazach typu skręcenia, zwichnięcia i złamania,
- utrudnione procesy gojenia skóry w przebiegu odleżyn,
- ostrogi piętowe,
- łokieć golfisty,
- łokieć tenisisty,
- ostre stany zapalne tkanek miękkich,
- przykurcze mięśni.
Najczęściej stosuje się kombinację różnego rodzaju procedur terapeutycznych. Zabieg może być stosowany u dzieci, wymaga to jednak szczególnej ostrożności i stosowania się do wszystkich procedur związanych z przebiegiem eskpozycji na działanie światła laserowego.
Laseroterapia – przeciwwskazania
Zastosowanie lasera w medycynie i rehabilitacji ma także swoje przeciwwskazania. Niezmiernie ważne jest, aby poza stosowaniem się do metodyki wykonywania pamiętać o stanach, które dyskwalifikują pacjenta z możliwości przeprowadzenia terapii z wykorzystaniem światła laserowego. Należą do nich:
- ciąża,
- nowotwory,
- okres menstruacji u kobiet,
- przyjmowanie leków fotouczulających,
- padaczka,
- gorączka,
- infekcje wirusowe i bakteryjne,
- stany wyczerpania organizmu,
- krwotoki z przewodu pokarmowego,
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych i sterydów.
Szczególną ostrożność należy zachować podczas działania lasera na twarzy i w okolicy oka. Ekspozycja gałki ocznej na tego typu zabieg jest niezwykle groźna i może doprowadzić do odklejenia się siatkówki. Warto także pamiętać o doborze odpowiedniej dawki przed przystąpieniem do laseroterapii. W stanach ostrych jest to 0.1–3 J/cm2, w stanach przewlekłych 6–20 J/m2.
Laseroterapia – gdzie wykonać? Ceny zabiegów z wykorzystaniem lasera
Chcąc skorzystać z zabiegu z wykorzystaniem lasera, można bez problemu odnaleźć palcówkę oferującą taki rodzaj leczenia. Rehabilitacja laserem może być wykonana w przychodniach NFZ, prywatnych gabinetach, szpitalach z oddziałem rehabilitacji, uzdrowiskach. W zależności od posiadanego sprzętu oraz specyfiki placówki ceny mogą się różnić. Najczęściej jednak koszty pojedynczego zabiegu oscylują w granicach 15–20 zł. Usuwanie przebarwień, blizn czy rozstępów może sięgać nawet kilku tysięcy. Podobnie, jeśli chodzi o laserową korekcję wzroku czy zabiegi stomatologiczne.
Laseroterapia – Jak się przygotować?
Pomoże to wyeliminować wspomniane ryzyko. Pomieszczenie, w którym odbywa się rehabilitacja laserem powinno zostać wydzielone i odizolowane tak, aby mógł tam przebywać tylko jeden pacjent wspólnie z terapeutą. Ściany muszą być pozbawione błyszczących elementów tak, aby nie odbijały światła. Przed wejściem należy usunąć biżuterię.
Sam zabieg wymaga odsłonięcia części ciała poddawanej ekspozycji. Pacjent przebywa w tym czasie w wygodnej pozycji na stole rehabilitacyjnym. Brak działania termicznego sprawia, że podczas zastosowania lasera osoba rehabilitowana nic nie czuje.
Laseroterapia – opinie specjalistów
Zgodnie z doniesieniami naukowymi i niezliczoną ilością badań, laser ma udokumentowane działanie lecznicze. Pozytywny wpływ zarejestrowano między innymi przy wykorzystaniu go w procesie gojenia odleżyn, blizn czy rehabilitacji narządu ruchu. W medycynie estetycznej obserwuje się wyraźne zredukowanie zmian pigmentacyjnych, przebarwień i oznak starzenia skóry.