Kobiece dłonie pokazujące zespół cieśni nadgarstka
Mateusz Burak

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, operacja, zapobieganie

Zespół kanału cieśni nadgarstka zaliczany jest do tzw. neuropatii uciskowych, czyli do chorób nerwów obwodowych, w przebiegu których pojawia się ucisk na nerwy. Ból nadgarstka oraz drętwienie i mrowienie dłoni to jego podstawowe objawy. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny cieśni nadgarstka i jak wygląda leczenie oraz rehabilitacja. 

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Cieśń nadgarstka to struktura anatomiczna zlokalizowana w kończynie górnej (w obszarze od przedramienia do dłoni), przez którą przebiega nerw pośrodkowy oraz ścięgna mięśni i naczynia. Zespół cieśni nadgarstka (ang. carpal tunnel syndrome) to grupa objawów o charakterze neurologicznym, takich jak parestezje oraz uczucie sztywności dystalnej części kończyny górnej, a w szczególności palców. Obecnie schorzenie częściej nazywa się zespołem cieśni kanału nadgarstka. Monotonne wykonywanie tych samych wzorców ruchowych, powtarzalnych ruchów nadgarstka, doprowadza do przeciążenia tej okolicy narządu ruchu i wywołania symptomów.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny

Cieśń nadgarstka powstaje na skutek obrzęku struktur anatomicznych otaczających nerw pośrodkowy. Dzieje się tak najczęściej w wyniku długotrwałych obciążeń wywołanych charakterem wykonywanej pracy. Mowa tutaj w szczególności o czynnościach wymagających wyprostu i zgięcia nadgarstka. W gronie osób szczególnie narażonych na wystąpienie ZCN znajdują się fryzjerzy, mechanicy, pracownicy biurowi, pracownicy budowlani czy muzycy.

Do innych czynników predysponujących do zachorowania zalicza się: choroby zwyrodnieniowe, urazy okolicy nadgarstka (np. przebyte złamania), choroby endokrynologiczne i metaboliczne, m.in. niedoczynność tarczycy, dna moczanowa, schorzenia reumatyczne, np. RZS, niedobór witaminy B12 i B6 czy okres ciąży u kobiet. W tym ostatnim pojawiające się okresowo obrzęki sprzyjają powstawaniu ucisku na nerw pośrodkowy. 

Powiązane produkty

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka są na początku subtelne i mają charakter przemijający. Stopniowo, w miarę jak narasta ucisk na nerw, ulegają one intensyfikacji i trwają coraz dłużej. Wśród najczęściej obserwowanych symptomów wymienia się:

  • drętwienie, mrowienie dłoni, zwłaszcza trzech pierwszych palców, w tym ból kciuka,
  • ból nadgarstka,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • osłabienie czucia w opuszkach palców,
  • zmniejszenie precyzji poszczególnych chwytów ręką.

Schorzenie może doprowadzać do zaników mięśni okolicy kłębu kciuka, zespołu de Quervaina, wypadania przedmiotów z ręki czy trudności formowania pięści. 

Zespół cieśni nadgarstka – diagnostyka

W procesie diagnostycznym ZCN na pierwszy plan wysuwa się wywiad z pacjentem. Lekarz pyta o lokalizację objawów i charakter wykonywanej pracy. Ma to duże znaczenie w pogłębianiu procedur diagnostycznych i uzasadnia wykonywanie ewentualnych kolejnych badań obrazowych. Wcześniej jednak wykonuje się jeszcze nieinwazyjne testy, które pozwalają wstępnie ocenić, czy występuję ucisk na nerw pośrodkowy. Można tutaj wymienić: test Phalena, odwrotny test Phalena, test Tinela i test Durkana.

Chcąc lepiej poznać kondycję nerwu pośrodkowego oraz stopień ucisku, specjalista może zlecić USG, zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny nadgarstka czy badanie przewodnictwa nerwowego (EMG, elektromiografię).

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka nie zawsze wiąże się z koniecznością przeprowadzenia operacji. Niekiedy ogranicza się do stosowania środków farmakologicznych w połączeniu z działaniami z zakresu fizjoterapii. Dopiero w przypadku braku skuteczności tych form leczenia, podejmuje się decyzję o zastosowaniu interwencji chirurgicznej.

Operacja cieśni nadgarstka to procedura chirurgiczna wykonywana w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga specjalnego przygotowania. Polega na przecięciu struktury zwanej troczkiem zginaczy, co powoduje odbarczenie kanału nadgarstka i zwiększenie przestrzeni wewnątrz kanału. To z kolei zmniejsza ucisk na nerw i eliminuje objawy.

W niektórych przypadkach rekomenduje się odciążenie ręki w postaci założenia szyny lub ortezy, która ma za zadanie zmniejszyć obciążenia celowane w kończynę, a tym samym zwiększyć przestrzeń kanału nadgarstka. Bardzo często łączy się to z jednoczesną iniekcją ze sterydów. 

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne może ograniczyć się do wspomnianych iniekcji sterydowych połączonych z unieruchomieniem chorej kończyny. Poza tym stosuje się też leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym z grupy NLPZ. Mogą one być podawane w postaci tabletek lub też maści czy żeli aplikowanych bezpośrednio na okolicę nadgarstka.

Operacja w leczeniu cieśni nadgarstka – metody, rekonwalescencja, rehabilitacja po operacji

Wśród metod leczenia operacyjnego zespołu cieśni nadgarstka rozróżnia się dwie techniki. Pierwsza polega na zastosowaniu procedury endoskopowej, co zmniejsza rozmiar blizny pooperacyjnej. Druga jest wykonywana w sposób tradycyjny – z przecięciem powłok skórnych na odpowiedniej długości. W obu przypadkach istotą jest dotarcie do struktur generujących ucisk i częściowe ich przecięcie lub też usunięcie. To przywraca możliwość przewodnictwa nerwowego przez nerw pośrodkowy i likwiduje ucisk. 

Czego nie wolno po operacji cieśni nadgarstka? Po zabiegu przez kilka tygodni należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, nie wolno moczyć rany, a przez pierwszych kilka dni zaleca się układanie operowanej kończyny powyżej poziomu serca, także w nocy. Warto stosować zimne okłady (z woreczków z lodem lub w postaci kompresów żelowych) co kilka godzin, aby zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć okres powrotu do pełnej sprawności. 

Niektóre ćwiczenia można wykonywać od razu po powrocie do domu. Należy jednak upewnić się, czy zezwala na to lekarz i terapeuta prowadzący. Jeśli tak, to może to być delikatne zginanie i prostowanie wszystkich palców co godzinę, po kilkadziesiąt powtórzeń. Kolejne ćwiczenie to zbliżanie kolejno wszystkich palców do kciuka. Wykonuje się je co godzinę po kilka powtórzeń. Po zdjęciu szwów rozpoczyna się mobilizację blizny wg instruktażu udzielonego przez terapeutę. Po upływie kilku tygodni stosuje się także ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości w postaci zgięcia grzbietowego i dłoniowego w pełnym możliwym zakresie, techniki poprawiające ślizg ścięgien, rozciąganie mięśni zginaczy, ćwiczenia zwiększające siłę mięśniową z użyciem coraz cięższych przyborów, a także masaż.

Zespół kanału cieśni nadgarstka – fizjoterapia

Fizjoterapia w zespole cieśni nadgarstka oferuje szeroką gamę środków, których celem jest zmniejszenie stanu zapalnego, bólu i przywrócenie możliwości funkcjonalnych. Do zabiegów z zakresu fizykoterapii mogących pomóc w walce z tym schorzeniem zalicza się: krioterapię miejscową, laseroterapię, oddziaływanie polem magnetycznym, masaż wirowy, elektroterapię, fonoforezę oraz wiele innych procedur, o których zastosowaniu decyduje specjalista. Leczenie ruchem to wykonywanie ćwiczeń, stosowanie suchego igłowania, tejpowanie (kinesiotaping), terapia manualna, masaże czy różne formy terapii powięziowej, interwencji osteopatycznych. 

Zespół cieśni nadgarstka – zapobieganie

Zespół kanału cieśni nadgarstka może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie, z tego powodu warto zadbać o zastosowanie działań profilaktycznych. Należy pamiętać o zasadach ergonomii pracy. Przy narażeniu na duże obciążenia warto stosować czasowo ortezę odciążającą na nadgarstek czy aplikacje z Kinesiology Tapingu.

W przypadku pracowników biurowych sprawdzi się zastosowanie odpowiednich podkładek pod myszkę pozwalających odciążyć nadgarstek i przedramię, warto zdecydować się także na pionową myszkę do komputera. Należy unikać powtarzalnych, monotonnych ruchów ręką, na ile to możliwe.

Zespół cieśni nadgarstka – ćwiczenia

W zapobieganiu zespołowi cieśni nadgarstka ważne jest też wykonywanie profilaktycznych ćwiczeń na cieśń nadgarstka. Przykłady to:

  1. Pozycja: kończyna górna zgięta w stawie łokciowym, przedramię oparte o blat. Druga ręka obejmuje śródręcze i palce od strony dłoniowej. Ruch: polega na wykonaniu zgięcia grzbietowego z pomocą drugiej ręki. Pozycję skrajną należy utrzymać kilka sekund. Ćwiczenie powtarzamy 10-15 razy.
  2. Pozycja: tak samo, jak w poprzednim ćwiczeniu z tym, że ustawiamy rękę w zgięciu dłoniowym, a drugą ręką obejmujemy śródręcze i palce od strony grzbietowej. Ruch: różnica w stosunku do poprzedniego ćwiczenia polega tylko na zmianie kierunku ruchu na przeciwny. Ćwiczenie również powtarzamy 10-15 razy.
  3. Pozycja: Tak samo, jak w poprzednim ćwiczeniu, przeciwna kończyna górna pozostaje wolna. W dłoni trzymamy plastyczną, niewielką piłkę. Ruch: polega na ściskaniu i rozluźnianiu piłki. Ćwiczenie wykonujemy kilka razy w 3 seriach. 
  1. Eroğlu A., Sarı E., Topuz A. K. i in., Recurrent carpal tunnel syndrome: Evaluation and treatment of the possible causes, „World J Clin Cases.” 2018, nr 6, s. 365-372.
  2. Sears E. D., Swiatek P. R., Hou H., Chung K. C., Utilization of preoperative electrodiagnostic studies for carpal tunnel syndrome: An analysis of national practice patterns, „J Hand Surg Am.” 2016, nr 41, s. 665-672.
  3. Raizman N. M., Blazar P. E., AAOS appropriate use criteria: Management of carpal tunnel syndrome, „J Am Acad Orthop Surg.” 2018, nr 26, s. 131-133.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl