Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku
Mateusz Burak

Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

 1. Jak jest zbudowany nadgarstek?
 2. Dlaczego boli nadgarstek?
 3. Ból nadgarstka – złamanie nadgarstka
 4. Ból nadgarstka – zespół cieśni nadgarstka
 5. Ból nadgarstka – zespół Sudecka
 6. Ból nadgarstka – choroba de Quervaina
 7. Ból nadgarstka a reumatyzm
 8. Jak zdiagnozować przyczynę bólu nadgarstka?
 9. Ból nadgarstka – leczenie
 10. Ból nadgarstka – fizjoterapia. Jakie ćwiczenia będą najlepsze?
 11. Ból nadgarstka – ćwiczenia
 12. Domowe sposoby na ból nadgarstka

Ból nadgarstka – budowa i funkcje nadgarstka

Nadgarstek należy do najbardziej złożonych stawów w organizmie człowieka. Bazując na jego budowie anatomicznej, można stwierdzić, że nie istnieje pojedynczy staw nadgarstkowy. Jest to bowiem połączenie wielu różnych stawów, które współdziałając, umożliwiają poruszanie ręką. Kości nadgarstka podzielone są na szereg bliższy oraz dalszy. Ten pierwszy łączy się ze strukturami kości przedramienia, drugi natomiast z kośćmi śródręcza. Ruchy zachodzące w stawie promieniowo-nadgarstkowym to zgięcie, wyprost, odchylenie łokciowe oraz promieniowe.

Ból nadgarstka – przyczyny

W badaniach pod kątem przyczyn bólu dłoni wymienia się najczęściej:

 • zespół cieśni nadgarstka,
 • urazy mechaniczne (złamanie, stłuczenie),
 • przeciążenie i nadwyrężenie nadgarstka,
 • zapalenie,
 • chorobę de Quervaina,
 • zwyrodnienia,
 • gangliony,
 • dnę moczanową.

Ból nadgarstka – złamanie nadgarstka

Złamanie nadgarstka jest najczęściej skutkiem urazu w postaci upadku na wyciągniętą rękę. Może być także rezultatem obrażeń otrzymanych w następstwie wypadku komunikacyjnego czy upadku z wysokości. Osłabiona struktura elementów kostnych w przypadku osteoporozy, która bardzo często dotyka osoby starsze, sprawia, że są one dużo bardziej podatne na tego rodzaju kontuzje. Złamanie nadgarstka może dotyczyć każdej z 10 kości, przez które jest on tworzony. Przeważnie wspomniany uraz dotyczy nasady dalszej kości promieniowej oraz kości łódeczkowatej.

Ból nadgarstka – zespół cieśni nadgarstka

Cieśń nadgarstka jest terminem medycznym definiującym schorzenie o charakterze neurologicznym. Polega ono na ucisku i kompresji nerwu pośrodkowego, który zaopatruje kciuk, palec wskazujący, palec środkowy oraz część palca serdecznego. Może występować w jednej lub w obu rękach. Pojawia się wówczas obrzęk, który generuje wspomniany ucisk na strukturę nerwu i prowadzi do zaburzeń przewodzenia impulsów nerwowych. Występuje drętwienie, mrowienie oraz osłabienie siły mięśniowej w obrębie kciuka. Wśród potencjalnych przyczyn wymienia się wykonywanie powtarzalnych, monotonnych wzorców ruchowych rękami, co często ma związek z charakterem wykonywanej pracy (np. rysowanie, szycie na maszynie, pisanie na klawiaturze). Cieśń nadgarstka w pierwszej kolejności jest poddawana leczeniu nieoperacyjnemu.

Ból nadgarstka – zespół Sudecka

Atrofia Sudecka to zaburzenia współczulnego układu nerwowego. Jego funkcją jest m.in. kontrolowanie otwierania i zwężania światła naczyń krwionośnych występujących w skórze. Poza tym reguluje pracę gruczołów potowych. Zespół Sudecka jest najczęściej wynikiem urazu. Przysparza szeregu dolegliwości w postaci bólu w nadgarstku, początkowo ocieplonej i suchej skóry, a następnie zimnej i wilgotnej. Obejmuje przede wszystkim dłonie i stopy. Zespół Sudecka może występować spontanicznie, ale jak wspomniano wcześniej – bardzo często pojawia się po doznanym urazie. Podaje się, że do jego potencjalnych przyczyn należy długotrwałe unieruchomienie np. w opatrunku gipsowym po złamaniu.

Ból nadgarstka – choroba de Quervaina

Choroba de Quervaina to zapalenie ścięgna mięśnia odwodziciela długiego kciuka i prostownika krótkiego kciuka. Jest rezultatem przeciążenia ręki. Ból nadgarstka i kciuka (szczególnie podczas ruchu odwodzenia i prostowania kciuka), promieniowanie dolegliwości do okolicy przedramienia, trudności w wykonywaniu codziennych czynności (np. mycie zębów) to objawy tego schorzenia. Potocznie przypadłość tę określa się jako kciuk matki. Takie określenie ma związek z przeciążaniem kciuka i nadgarstka przez kobiety w trakcie wykonywania czynności pielęgnacyjnych oraz opiekuńczych przy małym dziecku.

Ból nadgarstka – reumatyzm

Bolące, spuchnięte nadgarstki mogą mieć bardzo wiele przyczyn, a jedną z nich jest reumatyzm. Istnieje kilka form tego rodzaju zapalenia. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest schorzeniem autoimmunologicznym obejmującym zazwyczaj obie ręce. Powoduje sztywność stawową, obrzęk, ból i erozję struktur kostnych oraz bardzo charakterystyczny ból nadgarstka w nocy. Choroba zwyrodnieniowa stawów często dotyczy osób starszych. Jest związana z ubożeniem chrząstki, czyli struktury pokrywającej stawy. Wraz z wiekiem dochodzi do jej eksploatacji, co generuje ból nadgarstków, przegubów rąk oraz powstawanie narośli i guzków na nadgarstku. Łuszczycowe zapalenie stawów jest rodzajem schorzenia, które występuje u osób z chorobą skóry zwaną łuszczycą.

Powiązane produkty

Ból nadgarstka – diagnostyka

Podczas procesu diagnostycznego lekarz jest zobowiązany przeprowadzić badanie fizykalne oraz szereg testów pomagających wstępnie określić przyczynę dolegliwości i ukierunkować ewentualną dalszą diagnostykę. Przykładem może być test polegający na zgięciu nadgarstków i utrzymaniu pozycji przez 60 sekund. Pojawienie się drętwienia nadgarstków może oznaczać dysfunkcję nerwu pośrodkowego. W celu oceny zakresu ruchomości oraz siły mięśniowej pacjent może zostać poproszony o wykonanie określonych chwytów precyzyjnych oraz ściskanie przedmiotów w celach diagnostycznych. Użyteczne jest także badanie elektromiograficzne, RTG, USG, CT i MRI nadgarstka. Chcąc wykluczyć lub potwierdzić określone schorzenia, warto także wykonać badania laboratoryjne krwi i moczu.

Ból nadgarstka – leczenie

Opcje leczenia bólu nadgarstka różnią się w zależności od jego przyczyny. Przy objawach zapalenia w celu łagodzenia stanu zapalnego oraz dolegliwości bólowych wykorzystuje się niesteroidowe środki przeciwzapalne – występują w postaci tabletek, iniekcji oraz maści. Postępowanie zachowawcze polega również na czasowym odpoczynku i często unieruchomieniu oraz odciążeniu nadgarstka za pomocą ortezy, ściągacza na nadgarstek, szyny lub opatrunku gipsowego. Pomaga to pozbyć się objawów, takich jak: ból ręki w nadgarstku, bóle dłoni, ból mięśni przedramienia, ból nadgarstka przy podpieraniu, ból nadgarstka i łokcia.

W zastosowaniu są także iniekcje z bogatopłytkowego osocza, preparatów sterydowych oraz innych substancji leczniczych. W niektórych przypadkach rozpatruje się leczenie operacyjne. Najczęściej w sytuacji, kiedy poprzedni, nieinwazyjny model postępowania okazał się nieskuteczny lub jeśli stan pacjenta i zaawansowanie objawów dyskwalifikują go z możliwości zastosowania działań objawowych. Ból nadgarstka – do jakiego lekarza? Na początek najlepiej wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu lub fizjoterapeuty, który odpowiednio sklasyfikuje objawy i skieruje nas dalej do właściwego specjalisty.

Ból nadgarstka – fizjoterapia

Fizjoterapia to przede wszystkim profilaktyka. Polega na zastosowaniu zasad ergonomii podczas wykonywania pracy, w szczególności takiej, która wymaga dużego zaangażowania rąk. Warto zadbać także o przerwy i odpoczynek nadgarstków w trakcie wytężonej pracy przy biurku. Fizjoterapia wykorzystuje dwa rodzaje działań leczniczych – energię fizykalną i naturalne surowce występujące w przyrodzie. Do stosowanych metod należą: pole magnetyczne, laseroterapia, elektroterapia, kąpiele lecznicze, masaże wodne, okłady z borowiny. Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, to zastosowanie terapii powięziowej, zabiegów osteopatycznych, masażu, aplikacji Kinesiology Taping, flossingu, terapii Bowena, pinopresury oraz innych metod usprawniania manualnego.

Fizjoterapia nadgarstka
Fizjoterapia nadgarstka
Ćwiczenie nadgarstka podczas fizjoterapii
Ćwiczenie nadgarstka podczas fizjoterapii

Ból nadgarstka – ćwiczenia

Ćwiczenia na nadgarstek są ukierunkowane na poprawę zakresu ruchomości, siły mięśniowej i sprawności funkcjonalnej. Przykładowy zestaw to:

 1. Pozycja: siad na krześle, ręce i przedramiona oparte na blacie. Ruch polega na energicznym, dynamicznym wykonywaniu rotacji przedramion. Ćwiczenie należy wykonywać przez 2–3 minuty.
 2. Pozycja: stanie przy blacie. Ręce oparte stronami grzbietowymi na powierzchni blatu. Ruch polega na zwiększaniu nacisku na ręce, co powoduje ich rozciąganie. Ćwiczenie kontynuujemy przez 30 sekund i powtarzamy 4–5 razy.
 3. Pozycja: stanie przy blacie. Ręce oparte stronami dłoniowymi na powierzchni blatu. Ruch wygląda dokładnie tak samo jak w ćwiczeniu poprzednim. Ćwiczenie kontynuujemy przez 30 sekund i powtarzamy 4–5 razy.
 4. Pozycja: siad na krześle przy stole, przedramię na blacie, ręka poza nim. W dłoni umieszczona jest puszka z napojem. Ruch polega na powolnym unoszeniu i opuszczaniu ręki bez odrywania przedramienia. Najpierw wykonujemy to ćwiczenie w pozycji pronacji, a potem w supinacji. Ćwiczenie powtarzamy 8 razy w jednym ułożeniu i tyle samo w drugim.

Zastosowanie ćwiczeń często pozwala pozbyć się rwących bólów prawej ręki, bólu ręki od nadgarstka do łokcia, zapalenia ścięgien nadgarstka.

Ból nadgarstka – domowe sposoby

Ból nadgarstka – co robić? Schorzenia przegubu ręki w postaci nadwyrężonego nadgarstka, bólu od dźwigania, bólu nadgarstka po upadku oraz przy rotacji rodzą potrzebę łagodzenia dolegliwości. Skuteczne domowe sposoby na ból nadgarstka to przede wszystkim częste schładzanie za pomocą woreczków z lodem lub zimnych kompresów.

Warto pić dużo wody oraz zaopatrzyć się w substancje o działaniu przeciwzapalnym, jak np. napar z jeżówki. Korzystnie zadziała zwiększenie suplementacji witaminy C. Kąpiele w wodzie siarkowej czy okłady z plastrów borowinowych również są możliwe do wykonania w warunkach domowych i cieszą się bardzo dużą skutecznością. W pozbyciu się bólu ręki w nadgarstku czy bólu kciuka i nadgarstka mogą pomóc okłady z młodej kapusty, liści żywokostu czy maści chłodzące zawierające substancje lecznicze. W łagodzeniu objawów zapalenia oraz w leczeniu przeciążenia nadgarstka dobrze sprawdza się również kąpiel w wodzie z solą Epsom.

 1. Woldendorp K. H., Boonstra A. M., Arendzen J. H., Reneman M. F., Variation in occupational exposure associated with musculoskeletal complaints: a cross-sectional study among professional bassists, „International Archives of Occupational & Environmental Health” 2018, nr 91, s. 215–223.
 2. Saxena P., Gupta S. K., Jain S., Jain D., Work–related musculoskeletal pain among dentists in Madhya Pradesh, India: prevalence, associated risk factors, and preventive measures, „Asia–Pacific Journal of Public Health” 2014, nr 26, s. 304–309.
 3. O'Kane J. W., Levy M. R., Pietila K. i in., Survey of injuries in Seattle area levels 4 to 10 female club gymnasts, „Clinical journal of sport medicine : official journal of the Canadian Academy of Sport Medicine” 2011, nr 21, s. 486–492.
 4. Whibley D., Martin K. R., Lovell K., Jones G. T., A systematic review of prognostic factors for distal upper limb pain, „British Journal of Pain” 2015, nr 9, s. 241–255.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, operacja, zapobieganie

  Zespół kanału cieśni nadgarstka zaliczany jest do tzw. neuropatii uciskowych, czyli do chorób nerwów obwodowych, w przebiegu których pojawia się ucisk na nerwy. Ból nadgarstka oraz drętwienie i mrowienie dłoni to jego podstawowe objawy. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny cieśni nadgarstka i jak wygląda leczenie oraz rehabilitacja. 

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij