Flossing – na czym polega i jak działa terapia z użyciem elastycznej taśmy? Wskazania, przeciwwskazania, flossing w treningu sportowym
Mateusz Burak

Flossing – na czym polega i jak działa terapia z użyciem elastycznej taśmy? Wskazania, przeciwwskazania, flossing w treningu sportowym

Flossing to metoda fizjoterapeutyczna, która opiera się na połączeniu ruchu (czynnego i biernego) z kompresją. Technika flossingu polega na owijaniu stawów i otaczających je tkanek specjalnymi gumowo–lateksowymi taśmami, dzięki takiemu uciskowi możliwa jest stymulacja i regeneracja mięśni oraz powięzi. Metoda flossingu sprawdza się przy urazach, kontuzjach, także u sportowców, bólach stawów, opuchliznach – flossing działa bowiem przeciwbólowo i przeciwobrzękowo.

Co to jest flossing?

Flossing jest metodą stosowaną w fizjoterapii w leczeniu zaburzeń oraz dysfunkcji narządu ruchu. Koncepcja została stworzona w 2013 r. przez amerykańskiego terapeutę dr Kelly’ego Staretta. W Europie za popularyzatorów, badaczy oraz osoby posiadające znaczący wkład w rozwój tego systemu terapii uważa się Dominika Suslika i Sashę Seiferta. Dzięki ich staraniom powstał nowy rodzaj kompleksowej metody diagnostyczno–terapeutycznej nazywanej obecnie Vitality®Flossing. 

Flossing – czym jest flossband?

Flossband stanowi podstawowy atrybut wykorzystywany przez terapeutów pracujących z uwzględnieniem tej koncepcji. Jest to lateksowa taśma, którą zakłada się poprzez owinięcie pożądanej części ciała, wykorzystując odpowiednią kompresję oraz kombinacje określonych ruchów kończyną po założeniu. Udowodniono, że takie połączenie ruchów biernych i czynnych może wpływać pozytywnie na proces usprawniania i przyspieszać rezultaty fizjoterapii. 

Stosowanie flossbandu opiera się na koncepcji SWATT. Jest to schemat postępowania mówiący o konieczności zastosowania testów diagnostycznych, a potem wrappingu, czyli owinięciu taśmy. Następnie przystępuje się do aktywacji, wykorzystując proste ruchy. Dwa ostatnie etapy to wprowadzenie bardziej skomplikowanych ćwiczeń oraz elementów terapii manualnej

Powiązane produkty

W jaki sposób działa flossing?

Leczenie kompresją z użyciem taśmy flossband umożliwia zmniejszanie bólu, przyspieszanie procesów regeneracyjnych oraz przywracanie prawidłowego zakresu ruchomości w stawach. Schorzenia i dolegliwości, w których warto zastosować flossing to m. in.: ból kolana, ból łokcia, ból biodra, bóle kręgosłupa, urazy (np. skręcenia).

Badania opisują, że przeciwbólowe działanie flossingu jest możliwe dzięki silnemu napięciu taśmy, która najpierw zmniejsza dopływ krwi do tkanek poddanych kompresji, po czym następuje uwolnienie i wszystkie składniki odżywcze zostają w bardzo szybki sposób dostarczone do tkanek. Taki mechanizm powoduje usprawnienie metabolizmu i odżywienia struktur. 

Efekt przeciwbólowy flossingu przypisuje się mechanizmowi bramki kontrolnej Melzacka i Walla. Silna stymulacja receptorów odmiennych niż bólowe sprawia, że taki impuls dociera do mózgu szybciej niż ból. Uelastycznienie powięzi i mięśni zachodzi pod wpływem masażu powięziowego, wywołanego poprzez technikę bandażowania wykorzystującą dużą kompresję. 

Flossing – wskazania i przeciwwskazania do terapii

Jak każda metoda rehabilitacji, techniki flossingu posiadają określone wskazania oraz przeciwwskazania. Wśród podstawowych wskazań do flossingu wymienia się:

  • dolegliwości bólowe związane z kontuzjami i urazami narządu ruchu,
  • zwłóknienia i zniekształcenia struktury powięzi,
  • poprawę propriocepcji po zabiegach operacyjnych i w okresie regeneracji,
  • zwiększenie zakresu ruchomości, poprawę elastyczności tkanek i struktur okołostawowych
  • poprawę procesu regeneracji w okresach między treningami,
  • poprawę umiejętności fizycznych u osób uprawiających sport wyczynowo.

Wśród przeciwwskazań do takiej kompresji w fizjoterapii wymienia się:

  • nowotwory,
  • ciążę,
  • choroby zakaźne, 
  • żylaki,
  • gorączkę,
  • niektóre choroby metaboliczne,
  • infekcje wirusowe,
  • uczulenie na lateks,
  • zakrzepicę,
  • złamania,
  • duże obrzęki, pęcherze, przerwanie ciągłości oraz zmiany troficzne skóry,
  • łuszczycę,
  • przewlekłe stany zapalne,
  • astmę.

Terapia jest także przeciwwskazana w neuralgiach, łuszczycy oraz poważnych zaburzeniach krzepnięcia krwi i skłonnościach do powstawania siniaków.

Flossing w treningu sportowym

Taśmy cieszą się szczególną popularnością w leczeniu urazów oraz kontuzji sportowych. Dotyczy to zarówno stanów o przebiegu ostrym, jak i przewlekłym. Bardzo istotna jest tutaj znajomość poszczególnych faz gojenia, aby nie zaostrzać stanu zapalnego. Obowiązuje zasada, że napięcie taśmy w fazie ostrej jest mniejsze niż w stanie chronicznym. Zbyt duża kompresja świeżo po urazie może bowiem upośledzać dopływ krwi z tlenem i utrudniać proces gojenia. 

Istnieją także bardzo różne techniki i metody bandażowania (np. okrężna i półokrężna). Flossbandy mają zróżnicowaną długość oraz szerokość. Faktura powierzchni umożliwia dobrą przyczepność. Przykładem zastosowania w sporcie jest trening ukierunkowany na poprawę czucia ciała oraz koordynacji. Wspomaga leczenie skręceń, zwichnięć oraz innych typowych urazów sportowych. Flossing znalazł zatem świetne zastosowanie zarówno w terapii, jak i treningu.

Jak stosować flossing? Przykłady stosowania taśm

Klasycznym przykładem zastosowania flossbandu wydaje się być rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego. Taśma powinna ściśle przylegać do ciała. Technikę bandażowania rozpoczynamy od dystalnych części ciała w kierunku do serca. Intensywność naprężenia taśmy jest uzależniona od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od ewentualnego etapu gojenia, na jakim znajdują się tkanki. 

Po owinięciu przystępuje się do treningu oraz mobilizacji struktur za pomocą ruchów czynnych oraz biernych wykonywanych przez terapeutę. Tę metodę można łączyć z terapią manualną oraz innymi metodami fizjoterapii. Siła naprężenia taśmy nie zawsze jest równomierna. Po tzw. wrappingu, czyli owinięciu, ruchy wykonywane w pierwszej kolejności powinny być proste, bez oporu. Stopniowo przechodzi się do aktywności coraz bardziej złożonej. Następnie fizjoterapeuta wykorzystuje do mobilizacji znane techniki terapii manualnej. Cały proces od kompresji do zabiegów wykonanych przez terapeutę wynosi zazwyczaj kilka minut. 

Flossing – efekty

Rezultaty flossingu są z reguły zauważalne natychmiast. Stanowi to niewątpliwą zaletę tej metody. Poprawa mikrokrążenia znacząco przyczynia się do usprawnienia metabolizmu, a tym samym zmniejszenia ryzyka urazów. Wiele mówi się także o skuteczności w usuwaniu obrzęków na skutek poprawy cyrkulacji chłonki. Niejednokrotnie podkreśla się możliwość przyjmowania większego obciążenia na stawy w rezultacie kompresji taśmami. Wykorzystując tę koncepcję, można spodziewać się poprawy osiąganych wyników w sporcie. 

Jak każda metoda, flossing niesie za sobą także ryzyko skutków ubocznych. Najczęściej są to krwiaki, wzmożona potliwość, przemijające uczucie osłabienia kończyny, drętwienia lub dyskomfortu. Silne drętwienie prowadzące do zaburzeń czucia, intensywne zasinienie oraz ucisk określany przez pacjenta jako „nie do wytrzymania” jest sygnałem do natychmiastowego usunięcia użytej taśmy ortopedycznej. 

Kwalifikacje z zakresu flossingu  można zdobyc, przechodząc kurs flossingu dedykowany specjalistom ze znajomością anatomii oraz przebiegu urazów i kontuzji. Mowa tutaj o fizjoterapeutach, trenerach, masażystach oraz osteopatach. 

  1. Spałek J., Skarwecki M., Wprowadzenie do metody VitalityRFlossing, „Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja” 2016, nr 78, s. 54–57.
  2. Spałek J., Skarwecki M., Czym jest VitalityRFlossing?, „Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja” 2016, nr 77, s. 58–62.
  3. Kelly S., Beardsley C., Specific and cross–over effects of foam rolling on ankle dorsiflexion range of motion, „Int J Sports Phys Ther” 2016, nr 11, s. 544.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana ze swej funkcji w regulowaniu poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości, zapobieganie osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo, że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się ona niewystarczająca – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.