Kinesiotaping – na czym polega plastrowanie dynamiczne? Zastosowanie i efekty lecznicze taśm kinetycznych
Mateusz Burak

Kinesiotaping – na czym polega plastrowanie dynamiczne? Zastosowanie i efekty lecznicze taśm kinetycznych

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna wykorzystywana przez fizjoterapeutów, polegająca na oklejaniu specjalnie do tego przeznaczonymi taśmami kinezjologicznymi określonych miejsc na ciele. Plastrowanie dynamiczne, dzięki zwiększeniu przestrzeni między skórą a mięśniami, ma działanie przeciwbólowe, użycie taśm kinesio powoduje rozluźnienie mięśni i zmniejszenie ich napięcia. Ponieważ plastry stabilizują stawy, znajdują zastosowanie podczas uprawiania sportu – zapobiegają powstawaniu kontuzji.

Kinesiotaping – co to jest?

Kinesiotaping (ang. Kinesiology Taping), zwany także plastrowaniem dynamicznym, to jedna z metod terapeutycznych wykorzystywanych przez fizjoterapeutów. Jest to oklejanie specjalnymi, elastycznymi taśmami ściśle określonych obszarów ciała. Koncepcja ta została szczególnie mocno spopularyzowana w ciągu ostatnich 10 lat, jej twórcą jest japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase, który opracował materiał do produkcji taśm oraz sposoby aplikacji, uwzględniając różne dysfunkcje, nie tylko w obrębie narządu ruchu, ale również układu limfatycznego, czy możliwości wykorzystania w terapii blizn. 

Koncepcja plastrowania jest bardzo doprecyzowanym systemem diagnostyczno–terapeutycznym. Oznacza to, że przed naklejeniem taśm kinezjologicznych podejmuje się szereg testów przesiewowych, które pozwalają przybliżyć dysfunkcyjny obszar. Czasami bowiem okazuje się, że przyczyna dolegliwości jest w innym miejscu, niż one się przejawiają. Skuteczność metody należy następnie ocenić przez tzw. test odpowiedzi mięśniowej.

Kinesiotaping – jak działa?

Kinezjotaping, mimo braku jakichkolwiek substancji chemicznych, farmakologicznych, które miałyby przenikać przez skórę, wykazuje niezwykle korzystne, udokumentowane licznymi publikacjami działanie. Efekt bardzo często jest natychmiastowy. Oczywiście proces leczenia wymaga wielu różnych środków i nie należy traktować tej metody jako panaceum na wszystkie problemy narządu ruchu, ale warto mieć na uwadze, że kinesiotaping jako jedna z nielicznych technik pozwala szybko pozbyć się bólu lub przynajmniej go zredukować. 

Ta właściwość użycia plastrów kinesio zainteresowała szczególnie mocno sportowców. W sytuacji, gdy pojawia się kontuzja i dolegliwości bólowe, np. ból kolana, zastosowanie tapingu może umożliwić kontynuację rywalizacji bez bólu, stanowiąc także niejako bierną podporę dla mięśnia i chroniąc go przed dalszym uszkodzeniem. Bogate doświadczenia autora w tym zakresie pozwalają przytoczyć przypadek, w którym ból spowodowany kontuzją przywodzicieli, został tak mocno zredukowany, że pacjentce udało się wziąć udział w turnieju tanecznym, zajmując 1 miejsce. Dynamiczne plastrowanie pozwala także na zwiększenie siły mięśniowej poprzez zapewnienie lepszego ukrwienia. Z tego powodu zastanawiano się kiedyś, czy nie potraktować ich jako środek dopingowy. Brak substancji chemicznych przedostających się do krwiobiegu ostatecznie wykluczył jednak taką możliwość. 

Powiązane produkty

Kinesiotaping – wskazania. Komu może pomóc plastrowanie dynamiczne?

Metoda kinesiotapingu jest skuteczna w przypadku bardzo wielu schorzeń i przypadłości o charakterze zarówno ostrym, jak i przewlekłym. Jej zastosowanie nie ogranicza się jedynie do obszaru narządu ruchu. Wskazania do kinesiotapingu to :

  • urazy i kontuzje typu naderwanie mięśnia, skręcenie stawu (np. skręcenie kostki),
  • wady kręgosłupa i klatki piersiowej,
  • zespoły bólowe kręgosłupa i kończyn (np. kinesiotaping kolana, barku i szyi),
  • dolegliwości bólowe o podłożu zwyrodnieniowym,
  • obrzęki limfatyczne, np. u kobiet po mastektomii (tzw. taping limfatyczny),
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • zaburzenie połykania,
  • występowanie rozległych siniaków spowodowanych urazem,
  • terapia blizn,
  • wady ustawienia stóp,
  • pomocniczo – w obniżonym napięciu mięśniowym,
  • terapia punktów spustowych,
  • terapia pacjentów neurologicznych.

Plastry kinesio można wykorzystywać na prawie wszystkie części ciała, możliwy jest np.: taping łopatki, nadgarstka, kręgosłupa, łydki czy plastrowanie dynamiczne brzucha.

Plastry do tapingu – czym się charakteryzują?

Nie bez powodu stosuje się określenie „plastry dynamiczne”. Jest tak dlatego, że ich przyklejenie nie usztywnia, nie zakłóca przebiegu ruchu, umożliwia natomiast dynamiczną pracę taśmy ze skórą i mięśniami. 

Taśmy fizjoterapeutyczne charakteryzują się specyficznymi właściwościami. Są zbudowane z najwyższej jakości bawełny o grubości i rozciągliwości zbliżonej do ludzkiej skóry. Pokryte są klejem medycznym umożliwiającym przyleganie do powierzchni powłok skórnych. Co ważne, plastry rehabilitacyjne nie wywołują negatywnych odczuć skórnych w postaci dyskomfortu związanego z ich noszeniem. 

Kinesiotaping – technika. Jak nakleja się plastry do kinesiotapingu?

Przyklejenie plastrów fizjoterapeutycznych to nie lada wyzwanie. Na własną odpowiedzialność taśmy kinesio może przykleić każdy, jednak zazwyczaj bez efektu lub też z możliwymi skutkami ubocznymi w postaci zaczerwienień na kształt poparzeń skóry. Taśmy fizjoterapeutyczne wymagają odpowiedniego potraktowania i przechowywania. 

Przed przystąpieniem do aplikacji należy dobrać rodzaj techniki, która jest uzależniona od rodzaju dysfunkcji. W niektórych przypadkach wymagany jest maksymalny naciąg plastra kinesio, a w innych – wręcz odwrotnie. Kształt, wielkość oraz lokalizacja aplikacji również bywa zróżnicowana. Najczęściej zależy od miejsca, charakteru i fazy przebiegu dysfunkcji oraz zastosowanego sposobu klejenia. Bezpośrednio przed przyklejeniem plastry do kinesiotapingu należy potrzeć, co pozwoli aktywować (pod wpływem ciepła) zawarty w nich klej (akryl medyczny). Następnie miejsce na skórze przeznaczone do aplikacji oczyszczamy, nie używając alkoholu etylowego oraz usuwamy ewentualne owłosienie. Odkażenie alkoholem etylowym przed założeniem plastrów do kinesiotapingu wzbudziłoby reakcję chemiczną kleju z alkoholem i spowodowało bardzo nieprzyjemne pieczenie. Istnieje pewna sporna kwestia co do długości czasu jednorazowego użytkowania. Po właściwej aplikacji plastra, utrzymuje się go maksymalnie 7 dni. Po tym czasie należy go zdjąć i zrobić przerwę między kolejną terapią, minimum 24 godziny. Pozwoli to zmyć resztki kleju, zmniejszając ryzyko podrażnień przy kolejnym zastosowaniu. 

Na pytanie, jak długo stosować plastry do kinesiotapingu, odpowiedź jest prosta: można wykorzystywać je bez ograniczeń czasowych pod warunkiem, że nie wystąpiła reakcja alergiczna lub inna niepożądana. Dodatkową zaletą taśm jest możliwość kontaktu z wodą. Nie należy jedynie, nosząc kinesiotaping, spożywać alkoholu i opalać się.

Kinesiotaping – efekty

Opinie terapeutów na temat stosowania Kinesiology Tapingu są bardzo pochlebne. Do efektów można zaliczyć zmniejszenie bólu, zawdzięczane uniesieniu skóry i zniwelowaniu drażnienia receptorów bólowych. Dlatego przez pacjentów plastry kinezjologiczne nazywane są często taśmami przeciwbólowymi. 

Miejscowa poprawa krążenia krwi i zwiększenie napływu krwi żylnej usprawnia metabolizm i przyczynia się do szybszego usunięcia zbędnych produktów przemiany materii. Kinesiotaping w obrzęku limfatycznym pozwala odprowadzić nadmiar chłonki do większych jej zbiorników i tym samym umożliwia zmniejszenie opuchlizny. Plastrowanie dynamiczne wykorzystuje się również w pediatrii. Korekcja ustawienia kończyn czy wspomaganie funkcji mięśni w torowaniu ruchu to jedne z przykładów użycia kinesiotapingu u dzieci

Kinesiotaping – u fizjoterapeuty czy w domu? 

Najczęstszym pytaniem, które pojawia się w temacie taśm kinetycznych, to: jak naklejać plastry kinesio? Bardzo często padają także pytania: jakie taśmy do kinesiotapingu wybrać, jak przykleić plastry kinesiotaping na kręgosłup, jak naklejać tejpy na plecy, czy plastry są dobre na kontuzje?

Większość specjalistów nie pochwala jednak samodzielnych prób użytkowania taśm kinezjologicznych. Wynika to z konieczności posiadania odpowiedniej wiedzy zarówno pod względem budowy ludzkiego ciała, diagnostyki i leczenia schorzeń, jak i działania plastrów fizjoterapeutycznych. Samodzielne wykorzystanie plastrów na mięśnie najpewniej nie przyniesie oczekiwanych efektów i zniechęci pacjenta do dalszego użytkowania, nawet w gabinecie terapeutycznym. Fizjoterapeuta wie najlepiej, ile się nosi i jak naklejać takie taśmy. 

Ich szeroka gama kolorystyczna również wzbudza zainteresowanie. Jednak sama barwa ma tutaj jedynie znaczenie estetyczne. Aczkolwiek w przypadku rozległych, nakładających się na siebie, aplikacji stosuje się kilka kolorów taśm leczniczych, co może znacznie ułatwić klejenie. Tejpy na kręgosłup mogą zostać zaaplikowane w różnych kształtach, nie ma czegoś w rodzaju „uniwersalnej” przeciwbólowej konstrukcji. Nie można więc podać przykładowej wersji do zastosowania w bólu pleców. Na rynku istnieją co prawda gotowe, powycinane taśmy do kinezjotapingu, ale bez skonsultowania z terapeutą procesu diagnostycznego, takie postępowanie jest z góry skazane na niepowodzenie. 

Plastrowanie dynamiczne – cena

Cena plastrowania dynamicznego może być różna – przedział jest bardzo szeroki i wynosi od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Wynika to z kwalifikacji, jakie posiada terapeuta, czasu poświęconego na aplikację oraz zużytej ilości taśmy kinezjo. Koszt samodzielnego zakupu również nie jest jednakowy. Może to być kilkanaście złotych, a może się zdarzyć, że za 5 m rolkę zapłacimy 60 zł. Cena zależy tutaj od jakości materiału. Warto wybierać te, które zarekomendował sam dr Kenzo Kase. 

Popularność stosowania tej metody leczenia jest niewątpliwa. Obecnie wykorzystuje się Kinesiology Taping na rozległe obszary, najczęściej są to: kolana, łopatki, nadgarstki, łokcie, stosuje się także „tejpy” na haluksy, na naciągnięte mięśnie czy na więzadła – okolica, która zostaje poddana terapii także wpływa na cenę terapii.

  1. J. H. Lee, W. G. Yoo, K. S. Lee, Effects of head –neck rotation and kinesio taping of the flexor muscles on dominant hand grip strength, „The Journal of Physical Therapy Science” 2010, nr 22, s. 285–289.
  2. S. Williams, C. Whatman, P. A. Hume, K. Sheerin, Kinesio Taping in treatment and prevention of sports injuries: a meta–analysis of the evidence for its effectiveness, "Sports Med." 2012, nr 42, s. 153–164.
  3. G. S. Nunes, M. De Noronha, H. S. Cunha i in., Effect of kinesio taping on jumping and balance in athletes: a crossover randomized controlled trial, „The Journal of Strength & Conditioning Research” 2013, nr 27, s. 3183–3189. 
  4. M. De Hoyo, A. Álvarez –Mesa, B. Sañudo i in., Immediate effect of kinesio taping on muscle response in young elite soccer players, „Journal of Sport Rehabilitation” 2013, nr 22, s. 53 –58.
  5. D. Morris, D. Jones, H. Ryan i in., The clinical effects of Kinesio®Tex taping: a systematic review, „Physiotherapy Theory and Practice” 2013, nr 29, s. 259–70.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.