Masaż szyi i karku u młodej kobiety
Mateusz Burak

Jak rozluźnić mięśnie karku i szyi?

Długotrwała pozycja statyczna, ogrom stresu i napięć emocjonalnych sprawiają, że ból mięśni karku i szyi staje się powszechnym zjawiskiem zarówno wśród osób w wieku nastoletnim, jak i pracujących dorosłych. Aby temu przeciwdziałać, warto zaczerpnąć wiedzy na temat przyczyn problemu oraz możliwości radzenia sobie z nim.

Ze względu na prowadzenie siedzącego trybu życia i zwiększoną ilość pracy przed ekranem komputera coraz więcej osób uskarża się na dolegliwości w obrębie głowy i odcinka szyjnego.

Przyczyny napięcia w obrębie karku

Jak już częściowo wspomniano, dolegliwości bólowe szyi, karku oraz pozostałych mięśni kręgosłupa w tej okolicy są rezultatem różnego rodzaju czynników. Spędzanie czasu przed komputerem to nie tylko stałe napięcie odcinka szyjnego wynikające z przebywania w pozycji wymuszonej. Męczliwość mięśni odpowiadających za akomodację oka, czyli dostrajanie ostrości obrazu, powoduje, że zaczynamy coraz bardziej wysuwać głowę do przodu, wzmagając jeszcze bardziej napięcie mięśni podpotylicznych oraz tych zlokalizowanych w pobliżu odcinka szyjnego.

Dodatkowym czynnikiem potęgującym opisywane zjawisko jest stres i niepokój emocjonalny. Udowodniono, że osoby przewlekle poddawane działaniom negatywnych emocji wykazują wzmożone napięcie szczególnie w okolicy mięśni czworobocznych zlokalizowanych po bokach szyi. Przy utrzymującym się długotrwale napięciu stopniowo zaczyna pojawiać się ból, który znacząco obniża jakość życia i utrudnia wykonywanie dotychczasowych obowiązków.

Powiązane produkty

Skutki bólu mięśni szyi

Początkowo napięcie i ból karku są objawami łatwymi do zniesienia i zazwyczaj mijają z chwilą ustania obciążenia, które je wywołuje. Jednak z biegiem czasu sytuacja zaczyna się robić coraz bardziej poważna. Po pierwsze obserwuje się, że nawet zminimalizowanie czynnika generującego dolegliwości nie wystarcza. Dzieje się tak w momencie, kiedy obciążenie trwa już długo, a struktury są na tyle mocno przeciążone, że wymagana jest terapia. Taki stan może zaniepokoić, dlatego tak ważna jest profilaktyka i przestrzeganie zasad ergonomii pracy.

Długofalowe, nieustające obciążenia zaczynają zmieniać właściwości danej tkanki, adaptując ją do nowych, niekorzystnych warunków. W pewnym momencie zostaje przekroczona granica wytrzymałości i zarówno struktury mięśniowe, jak i kostne mogą ulegać ciężko odwracalnym lub nieodwracalnym zmianom. Wiąże się to najczęściej z koniecznością przewlekłego leczenia w formie zachowawczej, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do konieczności zastosowania bardziej inwazyjnych sposobów postępowania.

Domowe sposoby na ból karku

Napięte mięśnie szyi wymagają rozluźnienia, ćwiczeń, masażu oraz innych działań, które pomogą złagodzić objawy związane z przeciążeniem. Istnieje wiele domowych sposobów, które z dobrym rezultatem są w stanie przynieść ulgę w dolegliwościach. Dodatkowo włączenie pewnych zachowań i działań w codzienny rytuał może sprawić, że rozluźnienie mięśni karku będzie możliwe bez bardziej inwazyjnych interwencji. Do takich sposobów należy automasaż. Delikatne uciskanie i rozcieranie mięśni w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa przez 10-15 minut codziennie z pewnością będzie sprzyjało rozluźnieniu tej okolicy. Korzystanie z ciepłych, relaksujących kąpieli z dodatkiem borowiny czy olejku lawendowego (odcinek szyjny kręgosłupa powinien być zanurzony) również wpłynie pozytywnie na niwelowanie objawów zmęczenia, stresu i napięć, które skumulowały się w okolicznych mięśniach.

Jeśli mamy w domu prysznic, warto zastosować coś na kształt hydromasażu – polewanie mięśni karku i szyi ciepłą wodą pod dużym ciśnieniem spowoduje ich przekrwienie i rozluźnienie w obszarach o największej sztywności. Wystarczy kilka minut dziennie. Stosowanie okładów z plastrów borowinowych to także dobry pomysł. Dzięki głębokiemu rozgrzaniu oraz przenikaniu substancji mineralnych umożliwiamy przywrócenie fizjologicznego napięcia z jednoczesnym zmniejszeniem dolegliwości bólowych.

W niektórych przypadkach konieczne może okazać się sięgnięcie po środki farmakologiczne takie jak tabletki przeciwbólowe i żele rozgrzewające, które dodatkowo zawierają leki z grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych, a część z nich jest dostępna bez recepty.

Ćwiczenia na rozluźnienie mięśni karku

Niewątpliwie bardzo skutecznym działaniem w przypadku napięć w okolicy szyi, karku, pleców czy innych odcinków kręgosłupa jest masaż. Jeśli chcemy go prawidłowo wykonywać, należy pamiętać o tym, żeby pozycja podczas zabiegu była prawidłowa, czyli umożliwiała pełne rozluźnienie. Znaczenie ma także kolejność zastosowanych chwytów: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie. W ten sposób przyzwyczajamy tkankę do coraz silniejszego i intensywniejszego oddziaływania, bez ryzyka zwiększenia bólu i innych niepożądanych reakcji. Wzbogacając to o proste ćwiczenia mięśni karku i szyi, możemy uzyskać ulgę w objawach i pozytywne rozluźnienie. Przykładowy zestaw to:

  1. Pozycja wyjściowa: stanie tyłem do ściany, ciało w liniowości przylega plecami do ściany. Ręce opuszczone wzdłuż tułowia. RUCH: polega na powolnym cofaniu brody i zbliżaniu jej w kierunku ściany. Pozycje skrajną należy utrzymać 3-4 sekundy. Ćwiczenie warto powtórzyć 10-15 razy.
  2. Pozycja wyjściowa: tak samo jak w poprzednim ćwiczeniu. Pod odcinek szyjny podłożony przyrząd o nazwie duo-ball. RUCH: wykorzystując ciężar ciała, dociskamy duo-ball do ściany i przesuwamy po nim odcinek szyjny do góry i na dół. W ten sposób rolujemy nadmiernie napięte mięśnie. Ważne, aby robić to powoli. Ćwiczenie należy kontynuować przez 4-5 minut.
  3. Pozycja wyjściowa: siedzenie na krześle. Jedna ręka chwyta za siedzisko, druga umieszczona na przeciwległej skroni. RUCH: polega na powolnym pogłębianiu skłonu bocznego głowy za pomocą ręki umieszczonej na skroni. Należy robić to powoli, zatrzymując się na kilka sekund w pozycji skrajnej. Ćwiczenie powtarzamy w ten sposób kilka razy na jedną, a następnie na drugą stronę.
  4. Pozycja wyjściowa: siedzenie na krześle, obie ręce chwytają za siedzisko krzesła. RUCH: polega na wykonywaniu powolnych i obszernych krążeń głową w jedną, a następnie w drugą stronę. Zaleca się wykonanie 10 krążeń na każdą stronę.
Sprawdź akcesoria do ćwiczeń na DOZ.pl

Fizjoterapia na spięte mięśnie karku i szyi

W przypadku nieskuteczności lub słabych rezultatów domowych sposobów należy udać się do fizjoterapeuty. Rozluźnienie mięśni karku i odcinka szyjnego może odbywać się w gabinecie na wiele sposobów. Do tych, które cechuje najlepszy rezultat, zalicza się przede wszystkim: suche igłowanie mięśni, oddziaływanie za pomocą manipulacji i technik osteopatycznych, głęboki masaż tkankowy, stosowanie aplikacji z wykorzystaniem taśm Kinesiology Taping, ekspozycja na zmienne pole magnetyczne niskiej częstotliwości, masaż bańką chińską, terapia czaszkowo-krzyżowa oraz szereg innych technik manualnych i technik wykorzystujących oddziaływanie światła podczerwonego czy ciepła.

  1. Guggino G., Ferrante A., Macaluso F., Triolo G., Ciccia F. Pathogenesis of polymyalgia rheumatica. Reumatismo. 2018; 70:10–7.
  2. Ståhl M.K., El-Metwally A.A., Mikkelsson M.K., Salminen J.J., Pulkkinen L.R., Rose R.J., Kaprio J.A. Genetic and environmental influences on non-specific neck pain in early adolescence: a classical twin study. Eur J Pain. 2013; 17:791–798.
  3. Wang G., Cao Y., Wu T., Duan C., Wu J., Hu J., Lu H. Genetic factors of cervical spondylotic myelopathy-a systemic review. J Clin Neurosci. 2017; 44:89–94.
  4. Hurwitz E.L., Randhawa K., Yu H., Cote P., Haldeman S. The Global Spine Care Initiative: A summary of the global burden of low back and neck pain studies. Eur. Spine J. 2018; 27:796–801.
  5. Ris I., Juul-Kristensen B., Boyle E., Kongsted A., Manniche C., Sogaard K. Chronic neck pain patients with traumatic or non-traumatic onset: Differences in characteristics. A cross-sectional study. Scand. J. Pain. 2017; 14:1–8.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl