Ból kciuka – przyczyny, jak leczyć?
Aleksandra Wnęk

Ból kciuka – przyczyny, jak leczyć?

Najczęstszą przyczyną bólu kciuka są urazy do których często dochodzi w czasie uprawiania sportów kontaktowych. Przyczynami dolegliwości są też choroby reumatyczne, rzadziej porażenia nerwów. Wywiad zebrany przez specjalistę i wykonanie diagnostyki obrazowej pozwolą na wybór leczenia, ćwiczeń i listy zabiegów rehabilitacyjnych. Doraźnie ból złagodzą leki przeciwzapalne i przeciwbólowe w postaci tabletek, maści i kremów.

Jakie są przyczyny bólu kciuka?

Kciuk jest jedynym pierwszym, przeciwstawnym palcem w ręce i odpowiada za jej funkcje chwytne. W przeciwieństwie do pozostałych palców dłoni posiada tylko dwa paliczki. Ze względu na swoją skomplikowaną budowę, w momencie urazu, choroby, rozwijającego się stanu zapalnego stanu zapalnego ograniczeniu ulegają możliwości manualne i sprawność kończyny górne. Bolący kciuk może mieć wiele różnych przyczyn. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć urazy, zmiany przeciążeniowe i zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Ból kciuka – przyczyna uraz, zbicie, wybicie, zwichnięcie

Uraz, uderzenia, upadki to najczęstsza przyczyna dająca ból w kciuku. Wybicie lub zwichnięcie, np. podczas gry w piłkę koszykową, siatkówkę lub w wyniku uprawiania innego sportu kontaktowego daje objawy w postaci opuchlizny oraz nienaturalnego ułożeniem palca.

Złamanie kciuka (kości, paliczków) lub kości ręki również powoduje ból, często także promieniujący do nadgarstka. Dochodzi do znacznego ograniczenia ruchomości w stawie. Palec jest spuchnięty, może zmieniać kolor. Pojawia się nagły, silny, ostry ból.

Warto wspomnieć, że również urazy płytki paznokcia, ze względu na silne unerwienie tej okolicy, mogą powodować bolący kciuk i upośledzenie jego funkcji.

Kciuk boli przy zwyrodnieniu

Zwyrodnienie kciuka to kolejna bardzo częsta przyczyna występowania dolegliwości bólowych. W konsekwencji wycierania się chrząstki stawowej, stawy stopniowo tracą możliwość ruchu a sam palec może być spuchnięty i generować odgłosy trzaskania i strzelania w stawach podczas ruchu.

Ból stawów kciuka, opuchlizna oraz deformacja palców i ograniczenie ruchomości to również objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Najczęściej zmiany zajmują najpierw staw śródręczno-paliczkowy kciuka a następnie pozostałe stawy pierwszego palca oraz całej ręki. stan zapalny powoduje też pojawienie się charakterystycznych guzków reumatoidalnych w okolicy stawów palca i ręki.

Dowiedz się więcej o chorobach stawów. Część chorób o podłożu reumatycznym daje objawy bólowe w obrębie palców i dłoni.

Ból kciuka przy zginaniu lewej i prawej ręki

Ból kciuka u nasady to objaw charakterystyczny dla choroby de Quervaina. Jest to schorzenie spowodowane przeciążeniem ścięgien mięśni prostujących i odwodzących pierwszy palec. Najczęściej pojawia się u młodych kobiet opiekujących się dzieckiem, które wielokrotnie wykonują ruch podnoszenia, generując ból kciuka przy chwytaniu i przeciążając mięśnie zawiadujące tym palcem. Podobne dolegliwości często pojawiają się również u osób długo korzystających z telefonów komórkowych.

Coraz częściej przyczyną nawracających dolegliwości bólowych jest częste korzystanie z telefonu i jego obsługa przy pomocy jednej dłoni, której ułożenie wymusza specyficzne ułożenie palców. Ból kciuka od telefonu to nie jedyne dolegliwości u tych osób, często pojawia się również ból odcinka szyjnego kręgosłupa z powodu długotrwałego pochylania się nad telefonem.

Zespół cieśni nadgarstka może powodować ból kciuka prawej ręki u osób praworęcznych oraz ból kciuka lewej ręki u osób, u których dominuje ręka lewa. Drętwienie palców w tej jednostce chorobowej jest charakterystyczne dla osób wykonujących czynności manualne lub pracujących przy komputerze. Ból kciuka i dłoni może z czasem pojawiać się nie tylko podczas pracy ale również w spoczynku lub w nocy.

Ból przy zginaniu oraz osłabienie siły mięśni zginających kciuk, palec wskazujący i palec środkowy zaopatrywanych przez nerw pośrodkowy mogą być spowodowane porażeniem tego nerwu. We wszystkich opisanych stanach konieczna jest konsultacja z ortopedą.

Choroby kciuka – jakie badania wykonać?

W celu odpowiedniej diagnozy lekarz przeprowadza szereg testów manualnych i uciskowych. Po urazach pomocne jest badanie RTG w celu wykluczenia złamania. Obrazowanie RTG sprawdza się w diagnostyce zmian zwyrodnieniowych i RZS. Długotrwały ból w stawie kciuka może wymagać diagnostyki za pomocą USG, które uwidoczni stany zapalne i obrzęki.

Powiązane produkty

Jak leczyć ból kciuka?

Ból stawu kciuka najlepiej leczyć eliminując czynniki indukujące. Odciążenie stawów kciuka jest kluczowe dla poprawnej regeneracji. Należy zrezygnować z częstego korzystania z telefonu, zmodyfikować miejsce pracy np. korzystając z myszy pionowej przy pracy na komputerze. Podczas opieki nad dzieckiem warto zadbać o prawidłowe ułożenie dłoni w linii przedramienia i nie odginać nadgarstka do boku.

Ból kciuka w stawie może zmniejszyć się po stosowaniu szyn lub łusek odciążających nadgarstek. Stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (tabletki, kapsułki, maść, żel) przynosi dobre efekty eliminując dolegliwości bólowe. Niekiedy lekarze zalecają zastosowanie leku w formie iniekcji.
W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się leczenie operacyjne odbarczające zajęte stanem zapalnym tkanki (np. przy cieśni nadgarstka).

Zapoznaj się z listą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Fizjoterapia, rehabilitacja, ćwiczenia w domu i domowe sposoby

Zabiegi fizjoterapeutyczne i odpowiednio dobrane ćwiczenia bardzo skutecznie leczą leczą ból. Szczególnie skuteczne są zabiegi krioterapii oraz ultradźwięki i jonoforeza w połączeniu z maścią przeciwbólową i przeciwzapalną. Ćwiczenia rozciągające dla mięśni dłoni i przedramienia mają bardzo pozytywny wpływ na redukcję bólu. Ważne są również ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni, aby zapobiegać dalszym przeciążeniom oraz ćwiczenia poprawiające sprawność manualną np. pisanie czy zapinanie guzików.

Domowe sposoby takie jak zimne okłady czy masaż kłębu kciuka mogą znacznie zredukować ból. Jako wspomaganie wyżej wymienionych metod oraz stabilizację dla kciuka można stosować odpowiednie aplikacje plastrów kinesiotapingu.

  1. Soczka A., Czarnecki P., Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo – śródręcznego kciuka; Ortopedia Praktyczna i Traumatologia, 3/ 2016
  2. Ilyas AM, Ast M, Schaffer AA, et al. De Quervain tenosyno-vitis of the wrist. J Am Acad Orthop Surg 2007;15:757-764.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl