
Kąpiel noworodka – jak powinna wyglądać? O czym pamiętać, myjąc niemowlę?
Pierwsza kąpiel noworodka po powrocie ze szpitala jest sporym wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Warto pamiętać, aby odpowiednio wcześniej przygotować sobie niezbędne akcesoria do kąpieli oraz kosmetyki, gdyż kąpiel dziecka powinna trwać maksymalnie kilka minut. Należy zadbać o prawidłową temperaturę powietrza w pomieszczeniu oraz wody, aby nie wychodzić ani nie poparzyć skóry dziecka.
Kąpiel noworodka – co przygotować do mycia niemowlaka?
Kąpiel noworodka, czyli dziecka przed ukończeniem 28. dnia życia, powinna być rytuałem, który wykonuje się w zależności od potrzeb dziecka. Przed kąpielą noworodka warto sobie przygotować:
- wanienkę dziecięcą,
- ręcznik, wyprany w środkach przeznaczonych dla niemowląt,
- termometr do pomiaru temperatury wody i otoczenia,
- preparat do odkażania pępka, jałowe waciki,
- żel lub emulsję do kąpieli noworodków,
- balsam do skóry dzieci od 1. dnia życia,
- pieluszki tetrowe,
- preparat do stosowania na okolicę intymną, zapobiegający odparzeniom,
- czyste ubranko oraz pieluszkę na zmianę,
- miękką szczoteczkę do włosów, a w przypadku ciemieniuchy specjalistyczny środek zmiękczający.
Pierwsza kąpiel – jak powinna wyglądać? Kilka przydatnych wskazówek
Przygotowując pierwszą kąpiel noworodka warto pamiętać o:
- zadbaniu o prawidłową temperaturę wody oraz powietrza w pomieszczeniu. Temperatura wody powinna wynosić 36–37°C, natomiast optymalna temperatura w pomieszczeniu: 25°C,
- wanienkę należy ustawić niedaleko od przewijaka, na którym znajdują się z czyste ubranka i pieluszki,
- do kąpieli należy używać preparaty przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia,
- na dno wanienki można włożyć pieluszkę tetrową lub specjalny podkład do wanienek,
- skórę dziecka należy myć delikatnie za pomocą dłoni, myjki lub delikatnej gąbki,
- należy unikać moczenia kikuta pępowiny, można go okryć jałowym gazikiem. W razie jego zmoczenia należy go osuszyć także jałowym kompresem z gazy,
- oczka dziecka należy przemyć jałowym gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną,
- uszy delikatnie wytrzeć pieluszką lub gazikiem, nie zaleca się stosowania patyczków kosmetycznych.
Jak kąpać noworodka? Jak poprawnie go trzymać podczas kąpieli?
Pierwsza kąpiel noworodka zazwyczaj wykonywana jest na oddziale neonatologicznym kilka godzin po urodzeniu dziecka. Najpóźniej kilka dni od urodzenia noworodek powinien być wykąpany ze względu na możliwy rozwój na skórze patologicznych mikroorganizmów, które mogą prowadzić do chorób skóry. Częstość kąpieli u noworodka powinna być uzależniona od pory roku, pocenia się dziecka, ulewania oraz preferencji malucha. Dziecko nie musi być kąpane codziennie, choć należy pamiętać o codziennym myciu okolicy pieluszkowej oraz twarzy.
Podczas kąpieli noworodka należy go trzymać delikatnie, ale pewnie. Jedną ręką należy podtrzymywać okolicę pośladków, natomiast drugą główkę i kark dziecka. Noworodka należy powoli zanurzać we wodzie, zaczynając od nóg, pośladków, aż po plecy. Po wyjęciu ręki spod okolicy pośladkowej dziecka można powoli polewać wodą brzuszek. Po namoczeniu skóry dziecka należy zastosować preparat do kąpieli noworodków, delikatnie masując nim skórę. Warto pamiętać o wszystkich fałdkach i zgięciach np. pachy, pachwiny. Główkę należy delikatnie polewać wodą, unikając dostania się wody do oczu i uszu dziecka. Warto pamiętać, aby zapewnić noworodkowi komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas kąpieli poprzez np. mówienie do niego.
Pielęgnacja skóry noworodka po kąpieli
Kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż kilka minut ze względu na ryzyko wychłodzenia dziecka. Po zakończeniu kąpieli noworodka należy wyciągnąć dziecko z wanienki, trzymając je pod pachami i położyć na ręczniku. Następnie delikatnie osuszyć skórę, umyć twarz wacikiem nawilżonym przegotowaną, letnią wodą. Oczka należy przemyć jałowym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. W przypadku zamoczenia kikuta pępowiny zaleca się osuszenie go jałowym gazikiem. Skórę dziecka można posmarować balsamem dla niemowląt, a okolicę pieluszkową maścią przeciwko odparzeniom. Po zakończeniu pielęgnacji skóry należy założyć czystą pieluszkę oraz ubranko.
Kosmetyki do kąpieli dla niemowląt
Do pielęgnacji skóry dziecka oraz kąpieli należy używać kosmetyków przeznaczonych dla dzieci od 1. dnia życia. W przypadku zauważenia podrażnienia skóry dziecka warto zmienić kosmetyk na inny preparat. Wygodne w użytkowaniu są preparaty z dozownikiem, gdyż nie wymagają obu rąk do aplikowania np. emulsji na skórę dziecka.