Kąpiel noworodka – jak powinna wyglądać? O czym pamiętać, myjąc niemowlę?
Katarzyna Gmachowska

Kąpiel noworodka – jak powinna wyglądać? O czym pamiętać, myjąc niemowlę?

Pierwsza kąpiel noworodka po powrocie ze szpitala jest sporym wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Warto pamiętać, aby odpowiednio wcześniej przygotować sobie niezbędne akcesoria do kąpieli oraz kosmetyki, gdyż kąpiel dziecka powinna trwać maksymalnie kilka minut. Należy zadbać o prawidłową temperaturę powietrza w pomieszczeniu oraz wody, aby nie wychodzić ani nie poparzyć skóry dziecka.  

Kąpiel noworodka – co przygotować do mycia niemowlaka?  

Kąpiel noworodka, czyli dziecka przed ukończeniem 28. dnia życia, powinna być rytuałem, który wykonuje się w zależności od potrzeb dziecka. Przed kąpielą noworodka warto sobie przygotować: 

Pierwsza kąpiel – jak powinna wyglądać? Kilka przydatnych wskazówek 

Przygotowując pierwszą kąpiel noworodka warto pamiętać o: 

  • zadbaniu o prawidłową temperaturę wody oraz powietrza w pomieszczeniu. Temperatura wody powinna wynosić 36–37°C, natomiast optymalna temperatura w pomieszczeniu: 25°C,
  • wanienkę należy ustawić niedaleko od przewijaka, na którym znajdują się z czyste ubranka i pieluszki, 
  • do kąpieli należy używać preparaty przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia, 
  • na dno wanienki można włożyć pieluszkę tetrową lub specjalny podkład do wanienek, 
  • skórę dziecka należy myć delikatnie za pomocą dłoni, myjki lub delikatnej gąbki, 
  • należy unikać moczenia kikuta pępowiny, można go okryć jałowym gazikiem. W razie jego zmoczenia należy go osuszyć także jałowym kompresem z gazy,
  • oczka dziecka należy przemyć jałowym gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną,
  • uszy delikatnie wytrzeć pieluszką lub gazikiem, nie zaleca się stosowania patyczków kosmetycznych. 

Powiązane produkty

Jak kąpać noworodka? Jak poprawnie go trzymać podczas kąpieli? 

Pierwsza kąpiel noworodka zazwyczaj wykonywana jest na oddziale neonatologicznym kilka godzin po urodzeniu dziecka. Najpóźniej kilka dni od urodzenia noworodek powinien być wykąpany ze względu na możliwy rozwój na skórze patologicznych mikroorganizmów, które mogą prowadzić do chorób skóry. Częstość kąpieli u noworodka powinna być uzależniona od pory roku, pocenia się dziecka, ulewania oraz preferencji malucha. Dziecko nie musi być kąpane codziennie, choć należy pamiętać o codziennym myciu okolicy pieluszkowej oraz twarzy.  

Podczas kąpieli noworodka należy go trzymać delikatnie, ale pewnie. Jedną ręką należy podtrzymywać okolicę pośladków, natomiast drugą główkę i kark dziecka. Noworodka należy powoli zanurzać we wodzie, zaczynając od nóg, pośladków, aż po plecy. Po wyjęciu ręki spod okolicy pośladkowej dziecka można powoli polewać wodą brzuszek. Po namoczeniu skóry dziecka należy zastosować preparat do kąpieli noworodków, delikatnie masując nim skórę. Warto pamiętać o wszystkich fałdkach i zgięciach np. pachy, pachwiny. Główkę należy delikatnie polewać wodą, unikając dostania się wody do oczu i uszu dziecka. Warto pamiętać, aby zapewnić noworodkowi komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas kąpieli poprzez np. mówienie do niego.

Pielęgnacja skóry noworodka po kąpieli  

Kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż kilka minut ze względu na ryzyko wychłodzenia dziecka. Po zakończeniu kąpieli noworodka należy wyciągnąć dziecko z wanienki, trzymając je pod pachami i położyć na ręczniku. Następnie delikatnie osuszyć skórę, umyć twarz wacikiem nawilżonym przegotowaną, letnią wodą. Oczka należy przemyć jałowym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. W przypadku zamoczenia kikuta pępowiny zaleca się osuszenie go jałowym gazikiem. Skórę dziecka można posmarować balsamem dla niemowląt, a okolicę pieluszkową maścią przeciwko odparzeniom. Po zakończeniu pielęgnacji skóry należy założyć czystą pieluszkę oraz ubranko.  

W przypadku pojawienia się zaczerwienienia skóry lub ropnej wydzieliny w okolicy pępka należy pilnie skontaktować się z lekarzem.  

Kosmetyki do kąpieli dla niemowląt  

Do pielęgnacji skóry dziecka oraz kąpieli należy używać kosmetyków przeznaczonych dla dzieci od 1. dnia życia. W przypadku zauważenia podrażnienia skóry dziecka warto zmienić kosmetyk na inny preparat. Wygodne w użytkowaniu są preparaty z dozownikiem, gdyż nie wymagają obu rąk do aplikowania np. emulsji na skórę dziecka.

W przypadku stwierdzenia u dziecka atopowego zapalenia skóry lub łojotokowego zapalenia skóry należy używać preparatów emolientowych, które nawilżają skórę. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl