Kąpiel noworodka – jak powinna wyglądać? O czym pamiętać, myjąc niemowlę?
Katarzyna Gmachowska

Kąpiel noworodka – jak powinna wyglądać? O czym pamiętać, myjąc niemowlę?

Pierwsza kąpiel noworodka po powrocie ze szpitala jest sporym wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Warto pamiętać, aby odpowiednio wcześniej przygotować sobie niezbędne akcesoria do kąpieli oraz kosmetyki, gdyż kąpiel dziecka powinna trwać maksymalnie kilka minut. Należy zadbać o prawidłową temperaturę powietrza w pomieszczeniu oraz wody, aby nie wychodzić ani nie poparzyć skóry dziecka.  

Kąpiel noworodka – co przygotować do mycia niemowlaka?  

Kąpiel noworodka, czyli dziecka przed ukończeniem 28. dnia życia, powinna być rytuałem, który wykonuje się w zależności od potrzeb dziecka. Przed kąpielą noworodka warto sobie przygotować: 

Pierwsza kąpiel – jak powinna wyglądać? Kilka przydatnych wskazówek 

Przygotowując pierwszą kąpiel noworodka warto pamiętać o: 

  • zadbaniu o prawidłową temperaturę wody oraz powietrza w pomieszczeniu. Temperatura wody powinna wynosić 36–37°C, natomiast optymalna temperatura w pomieszczeniu: 25°C,
  • wanienkę należy ustawić niedaleko od przewijaka, na którym znajdują się z czyste ubranka i pieluszki, 
  • do kąpieli należy używać preparaty przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia, 
  • na dno wanienki można włożyć pieluszkę tetrową lub specjalny podkład do wanienek, 
  • skórę dziecka należy myć delikatnie za pomocą dłoni, myjki lub delikatnej gąbki, 
  • należy unikać moczenia kikuta pępowiny, można go okryć jałowym gazikiem. W razie jego zmoczenia należy go osuszyć także jałowym kompresem z gazy,
  • oczka dziecka należy przemyć jałowym gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną,
  • uszy delikatnie wytrzeć pieluszką lub gazikiem, nie zaleca się stosowania patyczków kosmetycznych. 

Polecane dla Ciebie

Jak kąpać noworodka? Jak poprawnie go trzymać podczas kąpieli? 

Pierwsza kąpiel noworodka zazwyczaj wykonywana jest na oddziale neonatologicznym kilka godzin po urodzeniu dziecka. Najpóźniej kilka dni od urodzenia noworodek powinien być wykąpany ze względu na możliwy rozwój na skórze patologicznych mikroorganizmów, które mogą prowadzić do chorób skóry. Częstość kąpieli u noworodka powinna być uzależniona od pory roku, pocenia się dziecka, ulewania oraz preferencji malucha. Dziecko nie musi być kąpane codziennie, choć należy pamiętać o codziennym myciu okolicy pieluszkowej oraz twarzy.  

Podczas kąpieli noworodka należy go trzymać delikatnie, ale pewnie. Jedną ręką należy podtrzymywać okolicę pośladków, natomiast drugą główkę i kark dziecka. Noworodka należy powoli zanurzać we wodzie, zaczynając od nóg, pośladków, aż po plecy. Po wyjęciu ręki spod okolicy pośladkowej dziecka można powoli polewać wodą brzuszek. Po namoczeniu skóry dziecka należy zastosować preparat do kąpieli noworodków, delikatnie masując nim skórę. Warto pamiętać o wszystkich fałdkach i zgięciach np. pachy, pachwiny. Główkę należy delikatnie polewać wodą, unikając dostania się wody do oczu i uszu dziecka. Warto pamiętać, aby zapewnić noworodkowi komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas kąpieli poprzez np. mówienie do niego.

Pielęgnacja skóry noworodka po kąpieli  

Kąpiel noworodka nie powinna trwać dłużej niż kilka minut ze względu na ryzyko wychłodzenia dziecka. Po zakończeniu kąpieli noworodka należy wyciągnąć dziecko z wanienki, trzymając je pod pachami i położyć na ręczniku. Następnie delikatnie osuszyć skórę, umyć twarz wacikiem nawilżonym przegotowaną, letnią wodą. Oczka należy przemyć jałowym gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. W przypadku zamoczenia kikuta pępowiny zaleca się osuszenie go jałowym gazikiem. Skórę dziecka można posmarować balsamem dla niemowląt, a okolicę pieluszkową maścią przeciwko odparzeniom. Po zakończeniu pielęgnacji skóry należy założyć czystą pieluszkę oraz ubranko.  

W przypadku pojawienia się zaczerwienienia skóry lub ropnej wydzieliny w okolicy pępka należy pilnie skontaktować się z lekarzem.  

Kosmetyki do kąpieli dla niemowląt  

Do pielęgnacji skóry dziecka oraz kąpieli należy używać kosmetyków przeznaczonych dla dzieci od 1. dnia życia. W przypadku zauważenia podrażnienia skóry dziecka warto zmienić kosmetyk na inny preparat. Wygodne w użytkowaniu są preparaty z dozownikiem, gdyż nie wymagają obu rąk do aplikowania np. emulsji na skórę dziecka.

W przypadku stwierdzenia u dziecka atopowego zapalenia skóry lub łojotokowego zapalenia skóry należy używać preparatów emolientowych, które nawilżają skórę. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij