Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie "lumbalgii"
Mateusz Burak

Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie "lumbalgii"

Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu schorzenia jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia postrzału są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Czym jest lumbago (postrzał)?

Lumbago (od łac. lumbalis – lędźwiowy) jest terminem ogólnym, który odnosi się do bólu w krzyżu i oznacza dolegliwości związane z nadmiernym przeciążeniem struktur kręgosłupa. Ze względu na stopień nasilenia bólu oraz jego nieprzewidywalność, taki stan określa się również mianem postrzału. 

Objawy lumbago są na tyle silne i uciążliwe, że prowadzą często do unieruchomienia pacjenta, gdyż każda czynność, aktywność nasila i tak już mocno intensywne dolegliwości. 

Lumbago (postrzał) – przyczyny

Wśród przyczyn blokady kręgosłupa w postaci lumbago wymienia się często powtarzające się, monotonne wzorce ruchowe prowadzące do jego przeciążenia. Mowa tutaj o zwiększonej częstotliwości schylania, dźwigania. Często sprzyja temu również zbyt duża masa ciała, która generuje jeszcze większe obciążenie. Niektórzy mówią też o przewianiu pleców. Generalnie zimne powietrze w zetknięciu z bardzo rozgrzanymi powłokami skórnymi okolicy lędźwiowej, może spowodować podrażnienie korzeni nerwowych, co powoduje bóle krzyża. 

Potencjalnie sprzyjające wystąpieniu tej dolegliwości mogą być również łagodne stany patologiczne, takie jak zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, upośledzenie architektury kręgosłupa, a dodatkowo ograniczona aktywność fizyczna. Przebyte urazy, dysbalans mięśniowy to także czynniki, które mogą powodować wystąpienie lumbago.

Mimo podobnej symptomatologii warto wiedzieć, że rwa kulszowa a lumbago to dwa odmienne stany. W przypadku bólu nerwu kulszowego charakterystyczne jest to, że dolegliwości rozprzestrzeniają się z dolnego odcinka kręgosłupa do kończyny dolnej, powodując ból w pośladku (ból może sięgać nawet do palców stopy). Lumbago to jedynie ból miejscowy. 

Polecane dla Ciebie

Lumbago (postrzał) – objawy

Bardzo ważne jest, aby właściwie rozpoznać oznaki, które mogą wskazywać na stan zapalny kręgosłupa, jakim jest lumbago. Do najbardziej charakterystycznych jego objawów należą:

 • ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego (ból pleców na dole),
 • sztywność dolnej części pleców, napięcie mięśni w tej okolicy,
 • ograniczony zakres ruchu,
 • nasilanie dolegliwości podczas siedzenia czy schylania się,
 • może wystąpić obrzęk w okolicy lędźwi.

Objawy postrzału mogą niekiedy nasilać się nawet podczas tak błahych czynności, jak kichanie czy próby pokasływania. 

Lumbago (postrzał) – leczenie

Zazwyczaj dolegliwości ustępują po kilku dniach. W tym czasie lekarz rekomenduje najczęściej odpoczynek i unikanie pozycji, które mogą spotęgować przeciążenie odcinka lędźwiowego, mowa tutaj o długotrwałym siedzeniu, schylaniu oraz czynnościach takich, jak dźwiganie czy przenoszenie ciężkich przedmiotów. W przypadku nadwagi zaleca się również redukcję masy ciała. 

Postępowanie farmakologiczne przy lumbago obejmuje stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w formie doustnej oraz maści (leki przeciwzapalne na kręgosłup o działaniu przeciwbólowym). W sytuacji bólu o niezwykle intensywnym natężeniu, lekarz może dopuścić zastosowanie silnych środków przeciwbólowych w postaci opioidów, które umożliwią lepsze funkcjonowanie. Leczenie niezwykle rzadko obejmuje procedury chirurgiczne.

Lumbago (postrzał) – fizjoterapia

Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku postrzału jest uzależnione od wielu czynników, włączając w to wiek, wagę pacjenta czy poziom aktywności fizycznej. Zaleca się przede wszystkim delikatne, rozciągające ćwiczenia na lumbago, dobrym rezultatem cieszy się też zastosowanie suchego igłowania, jogi, manipulacji kręgosłupa czy postępowania osteopatycznego. Dobrze działa masaż oraz ćwiczenia w środowisku wodnym, które sprzyja odciążeniu. 

Zaleca się unikanie pozycji, które są obciążające dla kręgosłupa. Istnieje także cała gama działań z zakresu fizykoterapii, które mogą być wykorzystywane w stanach zaostrzenia. Wymienia się tutaj laseroterapię, zastosowanie prądów leczniczych, pola magnetycznego czy miejscowe oddziaływanie par ciekłego azotu. 

Lumbago (postrzał) – domowe sposoby

Wśród domowych sposobów walki z lumbago i objawami przewiania kręgosłupa można wymienić modyfikację diety, warto wzbogacić ją o więcej substancji mających działanie przeciwzapalne (może to być zastosowanie kurkumy czy naparu z jeżówki). Dobrym rozwiązaniem mogą być ciepłe kąpiele wzbogacone o rozpuszczoną w wodzie sól Epsom. Okłady z liści młodej kapusty również będą wykazywały działanie ściągające, co może być pomocne szczególnie w przypadku ewentualnego obrzęku okolicy lędźwiowej. 

Delikatne uciski, automasaż dolnej części pleców, mogą sprzyjać rozluźnieniu i zmniejszeniu objawów napięcia mięśni kręgosłupa lędźwiowego. Po konsultacji ze specjalistą można również zastosować matę do akupresury. Poprzez wywołanie efektu głębokiego przekrwienia prawdopodobnie uzyskamy zmniejszenie uciążliwości objawów. 

Ile trwa lumbago?

To pytanie zadaje sobie każdy, kogo dotknęła ta przykra dolegliwość. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jest to bowiem uzależnione od wielu czynników. W niektórych przypadkach jest to kilka dni, a w innych nawet kilkanaście. Na pewno symptomy ustąpią dużo szybciej w momencie, gdy będziemy stosować się do zaleceń specjalistów, unikać przeciążania, odpoczywać. 

Niepokojące może być pojawianie się częstych nawrotów lumbago. Wówczas należy podjąć szerzej zakrojone działania diagnostyczne, które pomogą ustalić podłoże oraz przyczynę postrzału.

Warto bowiem pamiętać, że bardzo rzadko, ale jednak może się okazać, iż podłożem takich powtarzających się epizodów jest groźny stan patologiczny. Wówczas właściwa diagnostyka umożliwi dobranie odpowiedniego postępowania leczniczego. 

 1. Tessitore E., Molliqaj G., Schatlo B. i in., Clinical evaluation and surgical decision making for patients with lumbar discogenic pain and facet syndrome, „Eur J Radiol.” 2015, nr 84, s. 765–770.
 2. Vleeming A., Schuenke M. D., Masi A. T. i in., The sacroiliac joint: an overview of its anatomy, function and potential clinical implications, „J Anat.” 2012, nr 6, s. 537–567.
 3. Mostagi F. Q., Dias J. M., Pereira L. M. i in., Pilates versus general exercise effectiveness on pain and functionality in non-specific chronic low back pain subjects, „J Bodyw Mov Ther.” 2015, nr 19, s. 636–645.
 4. Juniper M., Le T. K., Mladsi D., The epidemiology, economic burden, and pharmacological treatment of chronic low back pain in France, Germany, Italy, Spain and the UK: a literature-based review, „Expert Opin Pharmacother.” 2009, nr 10, s. 2581–2592.
 5. Cohen S. P., Raja S. N., Pathogenesis, diagnosis, and treatment of lumbar zygapophysial (facet) joint pain, „Anesthesiology” 2007, nr 106, s. 591–614.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

  Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

 • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

  Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

 • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

 • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

  Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

 • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

  Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

 • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

  Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij