Lumbago – objawy, leczenie, ćwiczenia - portal DOZ.pl
Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie "lumbalgii"
Mateusz Burak

Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie "lumbalgii"

Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu schorzenia jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia postrzału są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Czym jest lumbago (postrzał)?

Lumbago (od łac. lumbalis – lędźwiowy) jest terminem ogólnym, który odnosi się do bólu w krzyżu i oznacza dolegliwości związane z nadmiernym przeciążeniem struktur kręgosłupa. Ze względu na stopień nasilenia bólu oraz jego nieprzewidywalność, taki stan określa się również mianem postrzału. 

Objawy lumbago są na tyle silne i uciążliwe, że prowadzą często do unieruchomienia pacjenta, gdyż każda czynność, aktywność nasila i tak już mocno intensywne dolegliwości. 

Lumbago (postrzał) – przyczyny

Wśród przyczyn blokady kręgosłupa w postaci lumbago wymienia się często powtarzające się, monotonne wzorce ruchowe prowadzące do jego przeciążenia. Mowa tutaj o zwiększonej częstotliwości schylania, dźwigania. Często sprzyja temu również zbyt duża masa ciała, która generuje jeszcze większe obciążenie. Niektórzy mówią też o przewianiu pleców. Generalnie zimne powietrze w zetknięciu z bardzo rozgrzanymi powłokami skórnymi okolicy lędźwiowej, może spowodować podrażnienie korzeni nerwowych, co powoduje bóle krzyża. 

Potencjalnie sprzyjające wystąpieniu tej dolegliwości mogą być również łagodne stany patologiczne, takie jak zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, upośledzenie architektury kręgosłupa, a dodatkowo ograniczona aktywność fizyczna. Przebyte urazy, dysbalans mięśniowy to także czynniki, które mogą powodować wystąpienie lumbago.

Mimo podobnej symptomatologii warto wiedzieć, że rwa kulszowa a lumbago to dwa odmienne stany. W przypadku bólu nerwu kulszowego charakterystyczne jest to, że dolegliwości rozprzestrzeniają się z dolnego odcinka kręgosłupa do kończyny dolnej, powodując ból w pośladku (ból może sięgać nawet do palców stopy). Lumbago to jedynie ból miejscowy. 

Polecane dla Ciebie

Lumbago (postrzał) – objawy

Bardzo ważne jest, aby właściwie rozpoznać oznaki, które mogą wskazywać na stan zapalny kręgosłupa, jakim jest lumbago. Do najbardziej charakterystycznych jego objawów należą:

 • ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego (ból pleców na dole),
 • sztywność dolnej części pleców, napięcie mięśni w tej okolicy,
 • ograniczony zakres ruchu,
 • nasilanie dolegliwości podczas siedzenia czy schylania się,
 • może wystąpić obrzęk w okolicy lędźwi.

Objawy postrzału mogą niekiedy nasilać się nawet podczas tak błahych czynności, jak kichanie czy próby pokasływania. 

Lumbago (postrzał) – leczenie

Zazwyczaj dolegliwości ustępują po kilku dniach. W tym czasie lekarz rekomenduje najczęściej odpoczynek i unikanie pozycji, które mogą spotęgować przeciążenie odcinka lędźwiowego, mowa tutaj o długotrwałym siedzeniu, schylaniu oraz czynnościach takich, jak dźwiganie czy przenoszenie ciężkich przedmiotów. W przypadku nadwagi zaleca się również redukcję masy ciała. 

Postępowanie farmakologiczne przy lumbago obejmuje stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w formie doustnej oraz maści (leki przeciwzapalne na kręgosłup o działaniu przeciwbólowym). W sytuacji bólu o niezwykle intensywnym natężeniu, lekarz może dopuścić zastosowanie silnych środków przeciwbólowych w postaci opioidów, które umożliwią lepsze funkcjonowanie. Leczenie niezwykle rzadko obejmuje procedury chirurgiczne.

Lumbago (postrzał) – fizjoterapia

Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku postrzału jest uzależnione od wielu czynników, włączając w to wiek, wagę pacjenta czy poziom aktywności fizycznej. Zaleca się przede wszystkim delikatne, rozciągające ćwiczenia na lumbago, dobrym rezultatem cieszy się też zastosowanie suchego igłowania, jogi, manipulacji kręgosłupa czy postępowania osteopatycznego. Dobrze działa masaż oraz ćwiczenia w środowisku wodnym, które sprzyja odciążeniu. 

Zaleca się unikanie pozycji, które są obciążające dla kręgosłupa. Istnieje także cała gama działań z zakresu fizykoterapii, które mogą być wykorzystywane w stanach zaostrzenia. Wymienia się tutaj laseroterapię, zastosowanie prądów leczniczych, pola magnetycznego czy miejscowe oddziaływanie par ciekłego azotu. 

Lumbago (postrzał) – domowe sposoby

Wśród domowych sposobów walki z lumbago i objawami przewiania kręgosłupa można wymienić modyfikację diety, warto wzbogacić ją o więcej substancji mających działanie przeciwzapalne (może to być zastosowanie kurkumy czy naparu z jeżówki). Dobrym rozwiązaniem mogą być ciepłe kąpiele wzbogacone o rozpuszczoną w wodzie sól Epsom. Okłady z liści młodej kapusty również będą wykazywały działanie ściągające, co może być pomocne szczególnie w przypadku ewentualnego obrzęku okolicy lędźwiowej. 

Delikatne uciski, automasaż dolnej części pleców, mogą sprzyjać rozluźnieniu i zmniejszeniu objawów napięcia mięśni kręgosłupa lędźwiowego. Po konsultacji ze specjalistą można również zastosować matę do akupresury. Poprzez wywołanie efektu głębokiego przekrwienia prawdopodobnie uzyskamy zmniejszenie uciążliwości objawów. 

Ile trwa lumbago?

To pytanie zadaje sobie każdy, kogo dotknęła ta przykra dolegliwość. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jest to bowiem uzależnione od wielu czynników. W niektórych przypadkach jest to kilka dni, a w innych nawet kilkanaście. Na pewno symptomy ustąpią dużo szybciej w momencie, gdy będziemy stosować się do zaleceń specjalistów, unikać przeciążania, odpoczywać. 

Niepokojące może być pojawianie się częstych nawrotów lumbago. Wówczas należy podjąć szerzej zakrojone działania diagnostyczne, które pomogą ustalić podłoże oraz przyczynę postrzału.

Warto bowiem pamiętać, że bardzo rzadko, ale jednak może się okazać, iż podłożem takich powtarzających się epizodów jest groźny stan patologiczny. Wówczas właściwa diagnostyka umożliwi dobranie odpowiedniego postępowania leczniczego. 

 1. Tessitore E., Molliqaj G., Schatlo B. i in., Clinical evaluation and surgical decision making for patients with lumbar discogenic pain and facet syndrome, „Eur J Radiol.” 2015, nr 84, s. 765–770.
 2. Vleeming A., Schuenke M. D., Masi A. T. i in., The sacroiliac joint: an overview of its anatomy, function and potential clinical implications, „J Anat.” 2012, nr 6, s. 537–567.
 3. Mostagi F. Q., Dias J. M., Pereira L. M. i in., Pilates versus general exercise effectiveness on pain and functionality in non-specific chronic low back pain subjects, „J Bodyw Mov Ther.” 2015, nr 19, s. 636–645.
 4. Juniper M., Le T. K., Mladsi D., The epidemiology, economic burden, and pharmacological treatment of chronic low back pain in France, Germany, Italy, Spain and the UK: a literature-based review, „Expert Opin Pharmacother.” 2009, nr 10, s. 2581–2592.
 5. Cohen S. P., Raja S. N., Pathogenesis, diagnosis, and treatment of lumbar zygapophysial (facet) joint pain, „Anesthesiology” 2007, nr 106, s. 591–614.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wysiękowe zapalenie ucha – przyczyny, objawy, leczenie

  Twoje dziecko coraz głośniej nastawia telewizor? Musisz kilka razy powtarzać swoje prośby i polecenia? Możliwe, że pogorszenie słuchu spowodowane jest wysiękowym zapaleniem ucha. Czym jest ta dolegliwość i w jaki sposób ją leczyć? Podpowiadamy. 

 • Kinesiotaping – na czym polega plastrowanie dynamiczne? Zastosowanie i efekty lecznicze taśm kinetycznych

  Kinesiotaping to metoda terapeutyczna wykorzystywana przez fizjoterapeutów, polegająca na oklejaniu specjalnie do tego przeznaczonymi taśmami kinezjologicznymi określonych miejsc na ciele. Plastrowanie dynamiczne, dzięki zwiększeniu przestrzeni między skórą a mięśniami, ma działanie przeciwbólowe, użycie taśm kinesio powoduje rozluźnienie mięśni i zmniejszenie ich napięcia. Ponieważ plastry stabilizują stawy, znajdują zastosowanie podczas uprawiania sportu – zapobiegają powstawaniu kontuzji.

 • Jak leczyć kręgozmyk?

  Kręgozmyk to schorzenie, w których dochodzi do przesunięcia (podwichnięcia) kręgów budujących kręgosłup względem siebie. W skrajnych przypadkach tej dolegliwości może dojść do całkowitej utraty stabilności kręgosłupa, co z kolei może doprowadzić do znacznego pogorszenia sprawności fizycznej, przewlekłych bólów grzbietu, a także do szerokiego wachlarza objawów neurologicznych. Jak leczyć kręgozmyk?

 • Co to jest zespół WAGR?

  Zespół WAGR to rzadka, dziedziczna choroba, obejmująca cały zestaw wad genetycznych manifestujących się w postaci braku tęczówki, guza Wilms’a, niewydolności układu moczowego-płciowego, a także opóźnienia umysłowego. Po raz pierwszy opisano ją w 1964 roku.

 • Co stosować na serowate upławy? Leki, zioła, domowe sposoby

  W przypadku zakażenia grzybiczego upławy są gęste, białe, serowate, przypominające grudkowaty śluz lub twaróg. Niewłaściwe leczenie tej infekcji intymnej może doprowadzić do powikłań oraz uporczywych nawrotów choroby. Jak wyleczyć upławy, czy zioła mogą pomóc oraz jak wykonać roztwór do nasiadówek?

 • Zespół Menkesa – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Menkesa to rzadki zespół chorobowy, którego częstość występowania w Europie szacuje się pomiędzy 1/100 000–1/300 000 żywych urodzeń. Zespół ten, nazywany inaczej chorobą kręconych włosów, jest genetycznym defektem metabolizmu miedzi. Jakie są charakterystyczne objawy zespołu Menkesa? Jak wygląda leczenie?

 • Obfite miesiączki – co mogą oznaczać?

  O nadmiernym krwawieniu miesiączkowym mogą świadczyć np. konieczność częstszej zmiany podpasek lub tamponów czy też obecność dużych skrzepów krwi. Co zrobić, gdy miesiączka jest bardzo obfita?

 • Spodziectwo – czym jest? Przyczyny i objawy

  Spodziectwo (ang. hypospadias) jest wrodzoną wadą układu moczowo-płciowego dotykającą chłopców. Manifestuje się nieprawidłową lokalizacją ujścia cewki moczowej, które znajduje się na brzusznej stronie prącia. Spodziectwo leczone jest operacyjnie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij