Spondyloza – przyczyny, objawy, leczenie
Mateusz Burak

Spondyloza – przyczyny, objawy, leczenie

Mianem spondylozy określa się patologiczne zmiany obejmujące struktury kostne oraz dyskowe w obrębie kręgosłupa. Można spotkać się także z nazwami choroba zwyrodnieniowa dysku czy choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, która określana jest także mianem spondyloartrozy. 

Spondyloza – charakterystyka

Początki takich zmian można zaobserwować już około 30. roku życia. Bardzo często sama obecność spondylozy nie daje objawów bólowych. Jest to jednak dysfunkcja, która upośledza architekturę kręgosłupa, nie pozostając bez wpływu na jego biomechanikę i funkcjonowanie podczas uprawiania sportu czy też w trakcie wykonywania czynności codziennych.

W zależności od lokalizacji zmian można mówić o spondylozie lędźwiowej, piersiowej, szyjnej. Występowanie schorzenia jest najbardziej charakterystyczne dla osób po 65. roku życia. 

Spondyloza – przyczyny 

Wraz z upływem czasu dochodzi do eksploatacji struktur narządu ruchu. Zużywające się krążki międzykręgowe ulegają dehydratacji, spłaszczeniu i stopniowo coraz gorzej spełniają swoje funkcje amortyzacyjne. Zaawansowana spondyloza to także zużycie elementów kostnych.

Na przyspieszenie procesu eksploatacji narządu ruchu mogą mieć wpływ różne czynniki, przede wszystkim: nadwaga, wady wrodzone kręgosłupa, złe odżywianie, niska aktywność fizyczna oraz w pewnym stopniu predyspozycje genetyczne mogą sprzyjać rozwojowi spondylozy. 

Powiązane produkty

Spondyloza – objawy 

Zazwyczaj spondyloza kręgosłupa nie daje żadnych objawów. Dotyczy to zwłaszcza początkowego stadium schorzenia. W stadiach zaawansowanych pojawia się ból kręgosłupa oraz sztywność. Objawy zazwyczaj osiągają swoje największe natężenie rano, wraz z upływem dnia łagodnieją. Ich lokalizacja obejmuje głównie plecy – tam, gdzie zmiany są najbardziej wyraźne pojawia się największy ból. 

W badaniach obrazowych wyraźnie widać wyrośla kostne, które mogą uciskać na struktury nerwowe. To z kolei może być przyczyną takich dolegliwości, jak drętwienie i mrowienie kończyn, osłabienie siły mięśniowej czy wspomniany wcześniej przeszywający ból. 

Spondyloza – diagnostyka i leczenie 

Diagnostyka spondylozy obejmuje szczegółowy wywiad z pacjentem, testy diagnostyczne,  badania laboratoryjne i obrazowe. W przypadku tych ostatnich są to głównie zdjęcia rentgenowskie, które pomagają uwidocznić patologie układu kostnego oraz ewentualne miejsca wcześniej przebytych urazów. Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest przydatny w sytuacji, kiedy dolegliwości wskazują na ucisk na nerw (spondyloza z uszkodzeniem korzeni nerwów rdzeniowych). Pomaga także w wykrywaniu patologii dyskowych (spondyloza lędźwiowa z wielopoziomową dyskopatią). Dokładną ocenę stawów, zawartości kanału kręgowego oraz pozostałych struktur kostnych można uzyskać, wykonując tomografię komputerową. 

Leczenie w pierwszej kolejności obejmuje postępowanie zachowawcze. Wykorzystuje się środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zaleca się odpoczynek, redukcję masy ciała i suplementację składników mineralnych niezbędnych do regeneracji układu kostnego.

Pomocne mogą okazać się okłady z woreczków z lodem lub inne chłodzące. Poranna gimnastyka i ćwiczenia będą korzystnie wpływać na zmniejszenie sztywności oraz objawów towarzyszących spondylozie kręgosłupa lędźwiowego. W cięższych przypadkach stosuje się miejscowe iniekcje z leków sterydowych oraz zabiegi operacyjne. Ma to miejsce w szczególności, kiedy mamy do czynienia ze spondylozą szyjną połączoną z dyskopatią. 

Spondyloza – fizjoterapia 

Fizjoterapia przy spondylozie to zastosowanie czynników fizykalnych oraz terapii ruchem. W fazie zaostrzenia objawów stosuje się głównie zimnolecznictwo aby nie dopuścić do zaostrzenia dolegliwości. Szczególnie dobrym rezultatem cieszy się tutaj zastosowanie par ciekłego azotu w postaci krioterapii miejscowej lub ogólnoustrojowej. Dodatkowo stosuje się w podobnym celu ekspozycję na impulsowe pole magnetyczne, laseroterapię czy hydromasaż. 

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów międzykręgowych bardzo dobrze reagują na leczenie uzdrowiskowe. Wykorzystuje się tutaj głównie kąpiele siarkowe, okłady i kąpiele borowinowe czy kąpiele solankowe. Fizjoterapia w klasycznym rozumieniu, czyli leczenia ruchem, oferuje możliwość ćwiczeń ruchowych, terapii powięziowej, zabiegów osteopatycznych, czy też różnych form masażu. 

Spondyloza – ćwiczenia 

Proponowany zestaw ćwiczeń pomagający zwiększyć ruchomość segmentów kręgosłupa i niwelujący jego poranną sztywność występującą przy spondylozie to: 

  1. Pozycja: klęk podparty, plecy utrzymujemy prosto. Ruch: polega na wykonaniu wydechu, podczas którego uwypuklamy kręgosłup piersiowy, wykonując tzw. koci grzbiet. Ćwiczenie powtarzamy 6–8 razy. 
  2. Pozycja: klęk podparty, plecy utrzymujemy prosto. Ruch: polega na jednoczesnym uniesieniu kończyny górnej i przeciwległej kończyny dolnej i utrzymaniu przez 3–5 sekund. Następnie należy zbliżyć łokieć uniesionej kończyny górnej do kolana przeciwległej kończyny dolnej. Ćwiczenie powtarzamy 6–8 razy. 
  3. Pozycja: leżenie przodem, ręce na wysokości barków ułożone z boku tułowia. Ruch: polega na wykonaniu wyprostu odcinka lędźwiowego połączonego z wdechem. Na końcu ruchu należy się zatrzymać i zrobić powolny wydech ustami. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonujemy 10–15 razy. 

Bardzo ważne jest, aby ćwiczenia były wykonywane systematycznie i zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. Dodatkowo można wdrożyć aktywność fizyczną, która będzie zmniejszała sztywność stawów i przyczyni się do poprawy funkcjonowania. Przykładami takiej aktywności są: nordic walking, pływanie czy joga. 

Domowe sposoby na spondylozę 

Wśród domowych sposobów na spondylozę można wyróżnić stosowanie okładów, naparów i kuracji pitnych o działaniu przeciwzapalnym. Stosowanie herbaty z jeżówki czy regularne picie wody mineralnej bogatej w składniki mineralne, jak np. Słotwinka, to przykłady takich działań. Suplementacja witaminy D oraz siarki są również istotne. Niektóre źródła podają także, że zastososowanie suplementacji kwasów tłuszczowych omega-3 oraz koenzymu Q10 mogą pozytywnie wpływać na narząd ruchu człowieka. 

  1. Robinson P. C., Brown M. A., Genetics of ankylosing spondylitis, „Mol Immunol.” 2014, nr 57, s. 2–11. 
  2. Sarig–Bahat H., Evidence for exercise therapy in mechanical neck disorders, „Man Ther” 2003, nr 8, s. 10–20. 
  3. Vernon H. T., Humphreys B. K., Hagino C. A., A systematic review of conservative treatments for acute neck pain not due to whiplash, „J Manipulative Physiol Ther” 2005, nr 28, s. 443–448. 
  4. Deminger A., Klingberg E., Geijer M. i in., A five–year prospective study of spinal radiographic progression and its predictors in men and women with ankylosing spondylitis, „Arthritis Res Ther.” 2018, nr 20, s. 162. 
  5. Torre-Alonso J. C., Queiro R., Comellas M. i in., Patient–reported outcomes in European spondyloarthritis patients: a systematic review of the literature, „Patient Prefer Adherence” 2018, nr 12, s. 733–747. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Pneumocystoza – objawy, rozpoznanie i leczenie

    Pneumocystoza to zapalenie płuc spowodowane zakażeniem Pneumocystis jirovecii. Choroba występuje u osób z obniżoną odpornością m.in. z powodu AIDS lub przyjmowania leków immunosupresyjnych, dlatego zalicza się ją do zakażeń oportunistycznych. Pneumocystoza to poważna choroba objawiająca się dusznością i suchym kaszlem, która może prowadzić nawet do śmierci.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

    Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.