Ból kręgosłupa – najczęstsze przyczyny, rodzaje, metody leczenia bóli kręgosłupa
Mateusz Burak

Ból kręgosłupa – najczęstsze przyczyny, rodzaje, metody leczenia bóli kręgosłupa

Ból kręgosłupa może mieć różne lokalizacje. Najczęstszymi przyczynami bólu kręgosłupa w jego górnym odcinku są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i stany zapalne, natomiast ból kręgosłupa lędźwiowego jest przeważnie spowodowany dyskopatią oraz podrażnieniem korzeni nerwowych (rwa kulszowa). Warto zwrócić uwagę, czy bólom kręgosłupa nie towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak ból głowy czy ból brzucha. W przypadku ostrego bólu pleców, uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie oraz przewlekłego, nawracającego bólu kręgosłupa, warto udać się do specjalisty.

Ból kręgosłupa – dlaczego boli kręgosłup?

Ból kręgosłupa może pojawić się na każdym jego odcinku, zarówno w górnej, środkowej, jak i dolnej części. Tak naprawdę lokalizacja dolegliwości to obszar rozciągający się od podstawy szyi aż do kości krzyżowej. Ból górnej i środkowej części pleców (ból kręgosłupa szyjnego i piersiowego) nie jest aż tak powszechny, jak objawy pochodzące z ich dolnych partii (ból kręgosłupa lędźwiowego).

Ból kręgosłupa lędźwiowego

Dolegliwości w postaci bólu odcinka lędźwiowego są uznawane za przewlekłe w momencie, gdy czas ich trwania wynosi dłużej niż 3 miesiące. Wśród przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego najczęściej podaje się patologie krążka międzykręgowego, które prowadzą do podrażnienia korzeni nerwowych (rwa kulszowa, lumbago). Powodem powstawania nieprzyjemnych objawów w tym przypadku mogą być także dysfunkcje stawów krzyżowo–biodrowych, kręgozmyk, stany zapalne w obrębie kości i stawów czy stenoza. Bardzo często bóle kręgosłupa lędźwiowego mogą także być związane z nieprawidłową architekturą szkieletu w tej części, spowodowaną np. skrzywieniami i zniekształceniami o charakterze wrodzonym lub nabytym. Do pojawienia się bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym predysponują również urazy narządu ruchu czy choroby o podłożu zwyrodnieniowym. 

Ból kręgosłupa piersiowego

Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa piersiowego oraz dolegliwości umiejscowionych między łopatkami jest podrażnienie tkanek w tej okolicy. Może to następować z bardzo wielu powodów: urazy w wypadkach komunikacyjnych, kontuzje sportowe, spędzanie bardzo dużej ilości czasu za biurkiem, niedostateczna ilość aktywności fizycznej czy dysbalans mięśniowy tej okolicy to jedne z wielu powodów bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym. Złamania kompresyjne kręgów, zapalenie kości i stawów kręgosłupa, dyskopatia, neuralgia międzyżebrowa, choroba Scheuermanna, infekcje, osteoporoza czy guzy kręgosłupa również są wymieniane w literaturze jako potencjalnie najczęstsze powody bólów kręgosłupa.

Ból kręgosłupa szyjnego

Powodem bólu w kręgosłupie szyjnym może być bardzo wiele różnych zaburzeń i chorób obejmujących nie tylko mięśnie, ale także inne okoliczne tkanki. Najbardziej powszechnymi stanami, które prowokują występowanie przykrych dolegliwości są przeciążenia w obrębie szyi, wywołane długotrwałym przebywaniem w pozycji wymuszonej, np. podczas wykonywanej pracy. Do takich zaliczamy także patologie krążka międzykręgowego, stany zapalne, nieprawidłową postawę ciała, infekcje wirusowe, obrzęk węzłów chłonnych, choroby o podłożu nowotworowym (np. chłoniak Hodgkina), schorzenia zakaźne. Choroby reumatyczne czy zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych również generują ból kręgosłupa w odcinku szyjnym. 

Ból kręgosłupa – objawy towarzyszące bólom kręgosłupa

Przyczyn bólów kręgosłupa może być, jak widać, bardzo wiele. Istotna jest odpowiednia interpretacja objawów, aby połączyć je następnie w całość i uzyskać jasny obraz kliniczny.

Czasami wymaga to wielu dodatkowych narzędzi diagnostycznych w postaci badań obrazowych, stanowią one cenny element różnicowania pomiędzy poszczególnymi patologiami tego obszaru naszego ciała. Warto wiedzieć, co mogą oznaczać poszczególne symptomy zgłaszane przez pacjentów podczas wizyty u specjalisty. 

Ból kręgosłupa i ból głowy

Przyczyny tego rodzaju bólu kręgosłupa mogą być związane z patologią krążka międzykręgowego, który uciska na korzenie nerwów rdzeniowych. Równie dobrze może to oznaczać nieprawidłowe ustawienie pierwszego i drugiego kręgu kręgosłupa. Takie symptomy towarzyszą także punktom spustowym zlokalizowanym w mięśniu mostkowo–obojczykowo–sutkowym. Guz kanału kręgowego, nadwyrężenie szyi, czy toczący się proces zapalny związany z przebiegiem choroby reumatycznej to też potencjalne podłoże bólu kręgosłupa i bólu głowy. Mnogość przyczyn wymusza wizytę u specjalisty w celu postawienia właściwej diagnozy.

Ból kręgosłupa i ból podbrzusza

Ból podbrzusza może mieć związek z patologią odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Często oznacza także rozstęp spojenia łonowego będący rezultatem silnego przeforsowania mięśni brzucha. Ból brzucha i pleców niejednokrotnie jest też oznaką problemów i dysfunkcji układu pokarmowego, moczowo–płciowego lub może występować na tle psychogennym. Również nietrzymanie moczu, pęknięcie torbieli jajnika oraz stany zapalne miednicy mogą dawać oznaki w postaci bólu kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza. 

Ból kręgosłupa i problemy z oddychaniem

Kłucie w kręgosłupie, ból z tyłu pleców na wysokości żeber, ból kręgosłupa przy oddychaniu może zostać wygenerowany poprzez patologie związane z uciskiem uszkodzonego dysku na korzenie nerwów rdzeniowych. Bardzo często takie objawy daje również dysfunkcja przepony czy neuralgia międzyżebrowa. Bóle po lewej stronie pleców o opisywanym charakterze powinny zaniepokoić, gdyż mogą świadczyć o zawale serca. 

Ból kręgosłupa i drętwienie kończyn

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatia czy zespół górnego otworu klatki piersiowej mogą przysporzyć niepokojących symptomów w postaci drętwienia kończyn. Topografia objawów jest uzależniona od lokalizacji ucisku oraz stopnia jego nasilenia. Drętwienie oraz mrowienie kończyn może dotyczyć zarówno rąk, jak i nóg. Patologiczne zmiany umiejscowione w części lędźwiowej będą prowokowały dolegliwości kończyn dolnych. Nieprawidłowości w odcinku szyjnym mogą z kolei wywołać drętwienie palców u rąk. 

Powiązane produkty

Ból kręgosłupa – rozpoznanie

Proces diagnostyczny bóli kręgosłupa zwykle rozpoczyna seria pytań skierowana do pacjenta. Taki wstępny wywiad pomaga w ukierunkowaniu dalszego postępowania. Następnie lekarz ocenia zakres ruchomości, siłę mięśniową oraz wykonuje testy kliniczne, aby sprawdzić, gdzie leży największy problem. 

Badanie kręgosłupa to często bardzo złożony proces. Wobec czego diagności muszą posiłkować się obrazowaniem. Pomaga to w uzyskaniu bardzo rzetelnej i dokładnej oceny stanu kręgosłupa i pozwala na profesjonalne różnicowanie. Do jakiego lekarza z bólem kręgosłupa? Najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wstępnie określi, jakiej natury może to być problem. W zależności od tego, pacjent najczęściej jest kierowany w dalszej kolejności do ortopedy lub neurologa. 

Ból kręgosłupa – leczenie

Co na ból kręgosłupa? Tak, jak w większości przypadków proces leczenia jest podzielony dwojako. Jeśli pozwala na to stan zdrowia, najpierw rekomenduje się postępowanie zachowawcze, procedury inwazyjne są zarezerwowane dla stanów ostrych, które mogą poważnie zagrażać zdrowiu i wymagać natychmiastowej interwencji w celu jego wyeliminowania. 

Łagodniejsze objawy (np. ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu, bóle dolnego odcinka kręgosłupa, ból krzyża) są traktowane za pomocą środków farmakologicznych. W pierwszej kolejności są to zazwyczaj leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym – pozwala to zredukować dolegliwości i zmniejszyć ewentualnie występujący stan zapalny. Forma podania może być doustna lub też iniekcyjna. Ostre objawy rwy kulszowej leczy się także za pomocą zastrzyków nadtwardówkowych, które pod kontrolą fluoroskopii działają bezpośrednio na dysfunkcyjne miejsce (zastrzyki na ból kręgosłupa). Substancje, z których składa się zastrzyk to najczęściej sterydy oraz witaminy z grupy B połączone ze składnikami odżywczymi. 

Przy bólach kręgosłupa zaleca się odpoczynek i unikanie pozycji siedzącej, ponieważ jest najbardziej obciążająca. Jeśli mimo stosowania opisywanego postępowania, dolegliwości nie ustępują przez kilka tygodni, może być konieczna operacja kręgosłupa. 

Ból kręgosłupa – rehabilitacja

Bóle w odcinku lędźwiowym, szyjnym czy piersiowym kręgosłupa, a także bóle pleców i towarzyszące im inne objawy, takie jak ból kręgosłupa i brzucha czy ból kręgosłupa i głowy, wymagają działań rehabilitacyjnych. Bardzo ważne jest, aby w początkowym okresie ograniczyć aktywność fizyczną, unikać dźwigania oraz schylania się przy wyprostowanych nogach. Wszelkie czynności typu podnoszenie przedmiotów z podłogi czy sięganie po coś, co znajduje się nisko powinny odbywać się przy ugiętych stawach biodrowych i kolanowych. Pomaga to zredukować obciążenia celowane w kręgosłup i przenosi je częściowo na stawy biodrowe. 

Ułożenie, które bardzo często pomaga uśmierzyć ból kręgosłupa to tzw. pozycja krzesełkowa. Warto zadbać o odpowiednie wyprofilowanie siedziska, gdzie poprzez dodanie wałka zwiększać się będzie wartość lordozy lędźwiowej. Zmniejszanie bólu kręgosłupa szyjnego oraz piersiowego to także unikanie nadmiernego obciążania, noszenie okularów korekcyjnych, jeśli są wymagane, ergonomia stanowiska pracy i odpowiednie ćwiczenia. 

Przykładowy zestaw ćwiczeń na ból kręgosłupa to:

  1. Pozycja: leżenie na plecach, nogi przyciągnięte do klatki piersiowej, ręce trzymają za podudzia. Ruch polega na przyciąganiu kolan do klatki piersiowej i utrzymywaniu pozycji. Ćwiczenie kontynuujemy przez 30 sekund i powtarzamy 8 razy.
  2. Pozycja: podpór przodem na przedramionach. Ruch polega na uniesieniu tułowia oraz kończyn dolnych ponad podłogę i utrzymywaniu ciała w linii prostej. Głowa w przedłużeniu ciała. Pomaga to we wzmocnieniu gorsetu mięśniowego, w szczególności mięśni brzucha. Ćwiczenie kontynuujemy przez 1 minutę i powtarzamy 5–6 razy.
  3. Pozycja: siad skrzyżny, ręce na kolanach. Ruch polega na korekcji postawy poprzez elongację (wydłużanie) głowy w kierunku sufitu. Ćwiczenie kontynuujemy 10 sekund i powtarzamy 10 razy. Pomaga to w wyrobieniu nawyku utrzymywania prawidłowej postawy.
  4. Równolegle stosuje się także szereg zabiegów z zakresu fizjoterapii wykorzystujących ruch oraz energię fizykalną, co znacznie przyspiesza proces gojenia, regeneracji i zmniejszania bólu. 

Ból kręgosłupa – domowe sposoby

Domowe sposoby na bóle lędźwiowe, problemy z więzadłami kręgosłupa, dolegliwości odcinka szyjnego, piersiowego czy uogólniony ból kręgosłupa na dole to wykorzystanie powszechnie dostępnych środków. Można wykonać kąpiel w wodzie z solą Epsom, co na pewno rozluźni mięśnie i przyczyni się do łagodzenia objawów zapalenia. Przykładanie liści z młodej kapusty czy spożywanie kurkumy również może wpłynąć pozytywnie. Okłady z borowiny na odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy w okresie przewlekłym także cieszą się pozytywnymi rezultatami w łagodzeniu bóli kręgosłupa. 

  1. Cuellar J. M., Stauff M. P., Herzog R. J. i in., Does provocative discography cause clinically important injury to the lumbar intervertebral disc? A 10–year matched cohort study, „Spine J.” 2016, nr 16, s. 273–280.
  2. Albert H. B., Sorensen J. S., Christensen B. S. i in., Antibiotic treatment in patients with chronic low back pain and vertebral bone edema (Modic type 1 changes): a double–blind randomized clinical controlled trial of efficacy, „Eur Spine J.” 2013, nr 22, s. 697–707.
  3. Lee S. Y., Kim T. H., Oh J. K. i in., Lumbar stenosis: a recent update by review of literature, „Asian Spine J.” 2015, nr 9, s. 818–828. 
  4. Deyo R. A., Treatment of lumbar spinal stenosis: a balancing act, „Spine J.” 2010, nr 10, s. 625–627.
  5. Vernon H. T., Humphreys B. K., Hagino C. A., A systematic review of conservative treatments for acute neck pain not due to whiplash, "J Manipulative Physiol Ther" 2005, nr 28, s. 443–448.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl