mężczyzna trzyma się za bolące plecy
Mateusz Burak

Jak leczyć kręgozmyk?

Kręgozmyk to schorzenie, w których dochodzi do przesunięcia (podwichnięcia) kręgów budujących kręgosłup względem siebie. W skrajnych przypadkach tej dolegliwości może dojść do całkowitej utraty stabilności kręgosłupa, co z kolei może doprowadzić do znacznego pogorszenia sprawności fizycznej, przewlekłych bólów grzbietu, a także do szerokiego wachlarza objawów neurologicznych. Jak leczyć kręgozmyk?

Kręgozmyk – czym jest? Kogo najczęściej dotyczy?

Kręgozmyk (ang. spondylolisthesis) jest schorzeniem kręgosłupa, które ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie narządu ruchu. Według jednej z najbardziej znanych definicji tym mianem określa się samoistne, powolne zsuwanie się jednego z kręgów w kierunku do przodu lub do tyłu. Wspomniana przypadłość jest zazwyczaj bolesna, ale w większości przypadków poddaje się skutecznemu procesowi leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Bardzo wiele badań naukowych potwierdza efektywność stosowania odpowiednio dobranych ćwiczeń terapeutycznych oraz nawyków utrzymywania właściwej postawy ciała.

W klasyfikacji zaawansowania schorzenia klinicyści stosują kilkustopniową skalę. Zgodnie z nią I stopień oznacza dyslokację kręgu poniżej 25%, II stopień to 25–50%, III stopień to 50–75%, IV stopień oznacza przesunięcie powyżej 75%. Najgroźniejsza jest spondylolisteza, która mówi o całkowitej utracie styczności kręgów.

Kręgozmyk – objawy

Kręgozmyk może generować bardzo wiele nieprzyjemnych objawów. Symptomy mogą się nasilać podczas długotrwałego siedzenia czy intensywnej aktywności fizycznej. Ich narastanie jest także odczuwalne zazwyczaj wraz ze wzrostem procentowej utraty styczności struktur kostnych kręgosłupa. W skrajnych przypadkach opisywane schorzenie może doprowadzić nawet do utraty zdolności wykonywania podstawowych czynności związanych z codziennym życiem. Do najczęściej opisywanych symptomów zalicza się:

 • przewlekły ból pleców, zlokalizowany w ich dolnej części,
 • uczucie zesztywnienia kończyn dolnych oraz pleców,
 • tkliwość i ból w okolicy kręgosłupa,
 • zwiększone napięcie w okolicy pośladków i ud,
 • osłabienie odruchów,
 • niedowłady,
 • zaburzenia oddawania moczu i kału,
 • przykurcze mięśniowe,
 • drętwienie kończyn dolnych.
Należy zaznaczyć, że w przypadku zdiagnozowanego kręgozmyku nie wszystkie objawy mogą występować. Jest to uzależnione od stopnia jego zaawansowania oraz wielu innych czynników związanych chociażby z kondycją kręgosłupa, wiekiem czy usytuowaniem zmian.

Polecane dla Ciebie

Kręgozmyk – rozpoznanie

Pierwszym krokiem do postawienia rozpoznania kręgozmyku jest oczywiście wywiad. Pozwala on zebrać wszystkie niezbędne informacje i często na wstępie umożliwia różnicowanie. Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne, aby móc sprecyzować miejsce powstałych zmian i na tej podstawie skierować także na poszerzenie diagnostyki – jeśli jest taka potrzeba.

Wśród obrazowania stosuje się zdjęcia rentgenowskie dolnej części kręgosłupa. Pozwala to dość precyzyjnie ocenić, w jakim stopniu nastąpiła ewentualna utrata styczności kręgów. Dodatkowo takie badanie umożliwia różnicowanie pomiędzy złamaniem a kręgozmykiem.

W przypadku pojawienia się objawów neurologicznych, ucisku na struktury nerwowe może zajść konieczność wykonania bardziej zaawansowanego obrazowania w postaci tomografii komputerowej.

Kręgozmyk – leczenie

Leczenie kręgozmyku jest uzależnione od nasilenia bólu i stopnia utraty styczności kręgów. Zazwyczaj stosowane procedury neurochirurgiczne pomagają złagodzić uporczywe objawy i doprowadzają do powrotu struktur kostnych na swoje miejsce. Proces gojenia jest dość wymagający i należy wówczas unikać aktywności, które mogłyby doprowadzić do kontuzji.

Do sposobów postępowania nieinwazyjnego zalicza się szereg różnych środków. Wśród nich wyróżnia się noszenie gorsetu, który pomaga w stabilizacji newralgicznego segmentu kręgosłupa. Stosuje się również ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Bardzo często podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W przypadku silnych dolegliwości bólowych lekarz zleca często wykonanie zastrzyku nadtwardówkowego. Wspomniane wcześniej zabiegi chirurgiczne stosuje się w momencie, kiedy pacjent trafi do specjalisty z bardzo zaawansowanymi zmianami prowokującymi ubytki neurologiczne lub w sytuacji, kiedy nie reaguje na postępowanie nieinwazyjne.

Kręgozmyk – rehabilitacja

Rehabilitacja to przede wszystkim ćwiczenia na kręgozmyk, które pozwolą wzmocnić mięśnie stabilizujące kręgosłup oraz pomogą wyrobić właściwe nawyki ruchowe. W ten sposób możemy uniknąć kontuzji i nieprzyjemnych sytuacji związanych z pojawianiem się dolegliwości ze strony narządu ruchu.

Wśród zabiegów stosowanych przez fizjoterapeutów wymienia się masaż tkanek głębokich, który pozwala na zmniejszenie chronicznego napięcia mięśni. Stosowanie leczenia zimnem i ciepłem umożliwia poprawę metabolizmu poprzez zwiększenie przepływu krwi i tym samym szybsze usuwanie mediatorów stanu zapalnego. Elektroterapia z użyciem prądów TENS stymuluje produkcję endorfin, działa przeciwbólowo i pomaga zredukować patologicznie zwiększone napięcie mięśni. Zabieg fonoforezy zmniejsza skurcze mięśni, obrzęki oraz łagodzi ból. Dowiedziono także, że fala ultradźwiękowa poprawia krążenie i przyspiesza procesy gojenia tkanek.

Kręgozmyk – ćwiczenia

Niestosowanie się do zasad, które mogą wpływać na poprawę kondycji narządu ruchu przy kręgozmyku, może przynieść negatywne skutki. Z tego względu warto podjąć się rehabilitacji, a przykładowe ćwiczenia na kręgozmyk znajdują się poniżej.

1. Pozycja: leżenie na plecach, kończyny dolne wyprostowane. Ruch: polega na naprzemiennymi przyciąganie do klatki piersiowej raz jednej, raz drugiej kończyny dolnej w wolnym tempie. W pozycji skrajnej powinno nastąpić zatrzymanie na 3–5 sekund.

2. Pozycja: leżenie tyłem, kończyny dolne wyprostowane, stopy oparte na piłce. Ruch: polega na uniesieniu bioder do linii łączącej kolana i barki z jednoczesnym przetoczeniem piłki w kierunku pośladków. Pozycję skrajną utrzymujemy 3–5 sekund.

3. Pozycja: leżenie tyłem, kończyny dolne zgięte w biodrach i kolanach. Ruch: polega na dociskaniu odcinka lędźwiowego do podłoża i utrzymywaniu tej pozycji przez 3–5 sekund.

Kolejną ważną sprawą jest to, jak spać, mając kręgozmyk? Otóż niezwykle istotne jest, aby unikać pozycji zgięciowych. Niekorzystne będzie przyciąganie głowy do klatki piersiowej, gdyż spowoduje zwiększenie napięcia mięśni kręgosłupa i wygeneruje ból. Pozycja powinna być neutralna tak, aby wszystkie krzywizny pozostały w jak najbardziej fizjologicznym ułożeniu.
 1. K. Schöller, M. Alimi, G. T. Cong, P. Christos, R. Härtl, Lumbar Spinal Stenosis Associated With Degenerative Lumbar Spondylolisthesis: A Systematic Review and Meta-analysis of Secondary Fusion Rates Following Open vs Minimally Invasive Decompression, „Neurosurgery”, nr 80 2017.
 2. T. D. Koreckij, J. S. Fischgrund, Degenerative Spondylolisthesis, „Journal of Spinal Disorders & Techniques”, nr 28 2015.
 3. T. L. Schulte, F. Ringel, M. Quante, S. O. Eicker, C. Muche-Borowski, R. Kothe, Surgery for adult spondylolisthesis: a systematic review of the evidence, „European Spine Journal”, nr 25 2016.
 4. A. Alfieri, R. Gazzeri, J. Prell, M. Röllinghoff, The current management of lumbar spondylolisthesis, „Journal of Neurosurgical Sciences”, nr 57 2013.
 5. J. F. Baker, T. J. Errico, Y. Kim, A. Razi, Degenerative spondylolisthesis: contemporary review of the role of interbody fusion, „European Journal of Orthopaedic Surgery & Traumatology”, nr 27 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij