mężczyzna trzyma się za bolące plecy
Mateusz Burak

Jak leczyć kręgozmyk?

Kręgozmyk to schorzenie, w których dochodzi do przesunięcia (podwichnięcia) kręgów budujących kręgosłup względem siebie. W skrajnych przypadkach tej dolegliwości może dojść do całkowitej utraty stabilności kręgosłupa, co z kolei może doprowadzić do znacznego pogorszenia sprawności fizycznej, przewlekłych bólów grzbietu, a także do szerokiego wachlarza objawów neurologicznych. Jak leczyć kręgozmyk?

Kręgozmyk – czym jest? Kogo najczęściej dotyczy?

Kręgozmyk (ang. spondylolisthesis) jest schorzeniem kręgosłupa, które ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie narządu ruchu. Według jednej z najbardziej znanych definicji tym mianem określa się samoistne, powolne zsuwanie się jednego z kręgów w kierunku do przodu lub do tyłu. Wspomniana przypadłość jest zazwyczaj bolesna, ale w większości przypadków poddaje się skutecznemu procesowi leczenia zachowawczego lub operacyjnego. Bardzo wiele badań naukowych potwierdza efektywność stosowania odpowiednio dobranych ćwiczeń terapeutycznych oraz nawyków utrzymywania właściwej postawy ciała.

W klasyfikacji zaawansowania schorzenia klinicyści stosują kilkustopniową skalę. Zgodnie z nią I stopień oznacza dyslokację kręgu poniżej 25%, II stopień to 25–50%, III stopień to 50–75%, IV stopień oznacza przesunięcie powyżej 75%. Najgroźniejsza jest spondylolisteza, która mówi o całkowitej utracie styczności kręgów.

Kręgozmyk – objawy

Kręgozmyk może generować bardzo wiele nieprzyjemnych objawów. Symptomy mogą się nasilać podczas długotrwałego siedzenia czy intensywnej aktywności fizycznej. Ich narastanie jest także odczuwalne zazwyczaj wraz ze wzrostem procentowej utraty styczności struktur kostnych kręgosłupa. W skrajnych przypadkach opisywane schorzenie może doprowadzić nawet do utraty zdolności wykonywania podstawowych czynności związanych z codziennym życiem. Do najczęściej opisywanych symptomów zalicza się:

 • przewlekły ból pleców, zlokalizowany w ich dolnej części,
 • uczucie zesztywnienia kończyn dolnych oraz pleców,
 • tkliwość i ból w okolicy kręgosłupa,
 • zwiększone napięcie w okolicy pośladków i ud,
 • osłabienie odruchów,
 • niedowłady,
 • zaburzenia oddawania moczu i kału,
 • przykurcze mięśniowe,
 • drętwienie kończyn dolnych.
Należy zaznaczyć, że w przypadku zdiagnozowanego kręgozmyku nie wszystkie objawy mogą występować. Jest to uzależnione od stopnia jego zaawansowania oraz wielu innych czynników związanych chociażby z kondycją kręgosłupa, wiekiem czy usytuowaniem zmian.

Polecane dla Ciebie

Kręgozmyk – rozpoznanie

Pierwszym krokiem do postawienia rozpoznania kręgozmyku jest oczywiście wywiad. Pozwala on zebrać wszystkie niezbędne informacje i często na wstępie umożliwia różnicowanie. Następnie lekarz przeprowadza badanie fizykalne, aby móc sprecyzować miejsce powstałych zmian i na tej podstawie skierować także na poszerzenie diagnostyki – jeśli jest taka potrzeba.

Wśród obrazowania stosuje się zdjęcia rentgenowskie dolnej części kręgosłupa. Pozwala to dość precyzyjnie ocenić, w jakim stopniu nastąpiła ewentualna utrata styczności kręgów. Dodatkowo takie badanie umożliwia różnicowanie pomiędzy złamaniem a kręgozmykiem.

W przypadku pojawienia się objawów neurologicznych, ucisku na struktury nerwowe może zajść konieczność wykonania bardziej zaawansowanego obrazowania w postaci tomografii komputerowej.

Kręgozmyk – leczenie

Leczenie kręgozmyku jest uzależnione od nasilenia bólu i stopnia utraty styczności kręgów. Zazwyczaj stosowane procedury neurochirurgiczne pomagają złagodzić uporczywe objawy i doprowadzają do powrotu struktur kostnych na swoje miejsce. Proces gojenia jest dość wymagający i należy wówczas unikać aktywności, które mogłyby doprowadzić do kontuzji.

Do sposobów postępowania nieinwazyjnego zalicza się szereg różnych środków. Wśród nich wyróżnia się noszenie gorsetu, który pomaga w stabilizacji newralgicznego segmentu kręgosłupa. Stosuje się również ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Bardzo często podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W przypadku silnych dolegliwości bólowych lekarz zleca często wykonanie zastrzyku nadtwardówkowego. Wspomniane wcześniej zabiegi chirurgiczne stosuje się w momencie, kiedy pacjent trafi do specjalisty z bardzo zaawansowanymi zmianami prowokującymi ubytki neurologiczne lub w sytuacji, kiedy nie reaguje na postępowanie nieinwazyjne.

Kręgozmyk – rehabilitacja

Rehabilitacja to przede wszystkim ćwiczenia na kręgozmyk, które pozwolą wzmocnić mięśnie stabilizujące kręgosłup oraz pomogą wyrobić właściwe nawyki ruchowe. W ten sposób możemy uniknąć kontuzji i nieprzyjemnych sytuacji związanych z pojawianiem się dolegliwości ze strony narządu ruchu.

Wśród zabiegów stosowanych przez fizjoterapeutów wymienia się masaż tkanek głębokich, który pozwala na zmniejszenie chronicznego napięcia mięśni. Stosowanie leczenia zimnem i ciepłem umożliwia poprawę metabolizmu poprzez zwiększenie przepływu krwi i tym samym szybsze usuwanie mediatorów stanu zapalnego. Elektroterapia z użyciem prądów TENS stymuluje produkcję endorfin, działa przeciwbólowo i pomaga zredukować patologicznie zwiększone napięcie mięśni. Zabieg fonoforezy zmniejsza skurcze mięśni, obrzęki oraz łagodzi ból. Dowiedziono także, że fala ultradźwiękowa poprawia krążenie i przyspiesza procesy gojenia tkanek.

Kręgozmyk – ćwiczenia

Niestosowanie się do zasad, które mogą wpływać na poprawę kondycji narządu ruchu przy kręgozmyku, może przynieść negatywne skutki. Z tego względu warto podjąć się rehabilitacji, a przykładowe ćwiczenia na kręgozmyk znajdują się poniżej.

1. Pozycja: leżenie na plecach, kończyny dolne wyprostowane. Ruch: polega na naprzemiennymi przyciąganie do klatki piersiowej raz jednej, raz drugiej kończyny dolnej w wolnym tempie. W pozycji skrajnej powinno nastąpić zatrzymanie na 3–5 sekund.

2. Pozycja: leżenie tyłem, kończyny dolne wyprostowane, stopy oparte na piłce. Ruch: polega na uniesieniu bioder do linii łączącej kolana i barki z jednoczesnym przetoczeniem piłki w kierunku pośladków. Pozycję skrajną utrzymujemy 3–5 sekund.

3. Pozycja: leżenie tyłem, kończyny dolne zgięte w biodrach i kolanach. Ruch: polega na dociskaniu odcinka lędźwiowego do podłoża i utrzymywaniu tej pozycji przez 3–5 sekund.

Kolejną ważną sprawą jest to, jak spać, mając kręgozmyk? Otóż niezwykle istotne jest, aby unikać pozycji zgięciowych. Niekorzystne będzie przyciąganie głowy do klatki piersiowej, gdyż spowoduje zwiększenie napięcia mięśni kręgosłupa i wygeneruje ból. Pozycja powinna być neutralna tak, aby wszystkie krzywizny pozostały w jak najbardziej fizjologicznym ułożeniu.
 1. K. Schöller, M. Alimi, G. T. Cong, P. Christos, R. Härtl, Lumbar Spinal Stenosis Associated With Degenerative Lumbar Spondylolisthesis: A Systematic Review and Meta-analysis of Secondary Fusion Rates Following Open vs Minimally Invasive Decompression, „Neurosurgery”, nr 80 2017.
 2. T. D. Koreckij, J. S. Fischgrund, Degenerative Spondylolisthesis, „Journal of Spinal Disorders & Techniques”, nr 28 2015.
 3. T. L. Schulte, F. Ringel, M. Quante, S. O. Eicker, C. Muche-Borowski, R. Kothe, Surgery for adult spondylolisthesis: a systematic review of the evidence, „European Spine Journal”, nr 25 2016.
 4. A. Alfieri, R. Gazzeri, J. Prell, M. Röllinghoff, The current management of lumbar spondylolisthesis, „Journal of Neurosurgical Sciences”, nr 57 2013.
 5. J. F. Baker, T. J. Errico, Y. Kim, A. Razi, Degenerative spondylolisthesis: contemporary review of the role of interbody fusion, „European Journal of Orthopaedic Surgery & Traumatology”, nr 27 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wymiotowanie krwią – czego jest objawem?

  Krwawe wymioty mogą mieć wiele przyczyn – od niegroźnego podrażnienia błony śluzowej żołądka, aż po zagrażające życiu pękniecie żylaków przełyku. Śladowe krwawienie może pochodzić z jamy ustnej, nosa, gardła, krtani, przełyku czy żołądka. Pojedynczy epizod niewielkiej ilość krwi w wymiotach nie musi budzić niepokoju, natomiast jeśli sytuacja się powtarza lub ilość krwi jest znaczna, konieczna będzie pilna konsultacja specjalistyczna. Czym zatem jest spowodowane wymiotowanie krwią? Czy jest groźne?

 • Parwowiroza psa – przyczyny, objawy, leczenie psiego tyfusu

  Brak apetytu, osowiałość, wymioty i biegunka – to mogą być jedne z pierwszych objawów parwowirozy, czyli choroby zakaźnej, która dotyka psów. Psi tyfus może objawiać się poprzez krwotoczne zapalenie jelit lub zapalenie mięśnia sercowego, a zależy to do wieku czworonoga, gdyż drugi wariant choroby częściej dotyczy szczeniąt. Jak uchronić psa przed parwowirozą? Jak wygląda diagnostyka i leczenie parwowirozy?

 • Choroba Addisona-Biermera

  Choroba Addisona-Biermera inaczej zwana anemią złośliwą to najczęstsza przyczyna niedokrwistości związanej z niedoborem witaminy B12. Co ciekawe dotyczy ona częściej osób starszych, z grupą krwi A oraz niebieskim kolorem oczu. Oprócz objawów ogólnych związanych z niedokrwistością towarzyszą jej również zaburzenia neurologiczne oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego.

 • Liszaj twardzinowy – co to jest, przyczyny, objawy

  Liszaj twardzinowy to schorzenie narządów płciowych, które dotyka przede wszystkim młode kobiety wchodzące w okres dojrzewania, jak również panie, u których rozpoczyna się menopauza. Dowiedz się, z czego wynika ta choroba, na którą zapadają również mężczyźni, oraz w jaki sposób sobie z nią radzić.  

 • Dermatillomania – co to jest? Co zrobić, kiedy chęć skubania skóry jest silniejsza?

  Neurotyczne drapanie skóry czy też patologiczne skubanie skóry – to dwa określenia, które stosowane są zamiennie w przypadku dermatillomanii (PSP, ang. Pathological Skin Picking). PSP jest często porównane do uzależnienia, ponieważ pacjenci z dermatillomanią odczuwają ogromną potrzebę czy wręcz przymus skubania swojego naskórka. Jak radzić sobie w sytuacji, w której nie możemy przestać rozdrapywać skóry?

 • Płukanie żołądka – na czym polega? Kiedy jest wykonywane?

  Płukanie żołądka jest jedną z procedur dekontaminacyjnych. Polega na usunięciu spożytych substancji toksycznych, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Jak dokładnie wygląda płukanie żołądka? Czy boli?

 • Sarkopenia wieku podeszłego – czym jest? Czy można jej zapobiec?

  Szybsze męczenie się, niska wytrzymałość na wysiłek, zaburzenia równowagi – to tylko wybrane z następstw sarkopenii, jednostki chorobowej dotyczącej zwłaszcza populacji osób starszych. Niestety, sarkopenia także jest problemem wśród osób otyłych i przewlekle chorych. Jak zatem ją rozpoznać? Czym jest otyłość sarkopeniczna?

 • Pęcherzowe oddzielanie się naskórka

  Pęcherzowe oddzielanie się naskórka jest grupą chorób pęcherzowych o podłożu genetycznym lub autoimmunologicznym, która charakteryzuje się powstawaniem pęcherzy samoistnie lub po niewielkim urazie. Zwiększona wrażliwość skóry oraz tendencja do powstawania pęcherzy związana jest ze zmianami w budowie cząsteczek adhezyjnych lub białek strukturalnych, od których zależą prawidłowe połączenia pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij