Jak leczyć kręgozmyk?
Ewa Nowacka-Polka

Jak leczyć kręgozmyk?

Kręgozmyk (spondylolisthesis) jest przewlekłą chorobą narządu ruchu, wynikającą z niestabilności kręgosłupa. Za wyżej wspomniane zjawisko odpowiada przesunięcie (podwichnięcie) kręgów budujących kręgosłup względem siebie (wyższy trzon kręgu wraz z przednią częścią łuku oraz wyrostkami stawowymi górnymi i poprzecznymi oraz z całą wyżej leżącą kolumną kręgosłupa, ulegają przesunięciu do przodu względem niższego kręgu, który pozostaje na miejscu). W skrajnych przypadkach tej dolegliwości może dojść do całkowitej utraty stabilności kręgosłupa, co z kolei może doprowadzić do znacznego pogorszenia sprawności fizycznej, przewlekłych bólów grzbietu, a także do szerokiego wachlarza objawów neurologicznych.

Różnicowanie

Kręgozmyk jest często mylony z:

 • Tyłozmykiem, który jest odwrotnością kręgozmyku polegającą na przesunięciu do tyłu kręgu wyższego względem niższego. Wyróżnia się: retrospondylolistezę, czyli przemieszczenie trzonu L4 do tyłu w stosunku do L5. Od retrolistezy z kolei należy odróżnić sacrolisthesis, czyli tzw. rzekomy tylny kręgozmyk, w którym to nadmiernie rozwinięty od przodu kostny ”dziób” w okolicy przedniego brzegu górnej powierzchni trzonu S1 imituje przemieszczenie L5 w stosunku do S1.
 • Spondylolizą (nazywaną również kręgoszczeliną), czyli przerwą w łuku kręgowym pomiędzy górnym i dolnym wyrostkiem stawowym (ten obszar łuku kręgowego nazwany jest węziną) bez przemieszczenia kręgów - często jest to pierwsza faza patologicznego stanu, mogąca prowadzić do kręgozmyku.

Diagnostyka

Podstawowa diagnostyka kręgozmyku opiera się na wykonywaniu przeglądowych zdjęć RTG (szczególnie bocznej projekcji), które są wystarczające do postawienia rozpoznania kręgozmyku i określenia jego stopnia (wielkość podwichnięcia/przesunięcia kręgu określa się na podstawie oceny powierzchni utraty kontaktu kręgów między sobą: Iͦ- do 25%, IIͦ- 25%-50%, IIIͦ - 50%-75%, IVͦ 75-100%). Stopień kręgozmyku należy oceniać na zdjęciach radiologicznych wykonywanych w pozycji stojącej, ponieważ w pozycji leżącej kręgozmyk może się samoistnie nastawiać i jego stopień może ulegać zmniejszeniu. Tomografia i rezonans komputerowy jest wskazany do oceny zwężenia kanału kręgowego szczególnie w sytuacji, gdy kręgozmykowi towarzyszą objawy neurologiczne.

Klasyfikacja

Do najczęściej występujących rodzajów kręgozmyków możemy zaliczyć:

 • węzinowy (istmiczny) - stanowi on około połowę przypadków. Polega na przerwaniu węziny (jak w spondylolizie) z jednoczesnym przemieszczeniem kręgu. Ten rodzaj najczęściej występuje u ludzi dorosłych w wieku 30-40 lat.
 • dysplastyczny, czyli wrodzony niedorozwój łuków i stawów kręgu. Występuje w około 25% przypadków tej choroby i jest typowy dla dzieci i młodzieży.
 • zwyrodnieniowy nazywany również rzekomym, stanowi około 20% przypadków kręgozmyku. Jest on typowy dla ludzi starszych, ponieważ za jego powstanie odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa i krążków międzykręgowych.
 • urazowy i patologiczny - występuje najrzadziej

Objawy

Najczęstszym objawem kręgozmyku jest ból zlokalizowany w miejscu jego występowania (ale także w okolicy pośladków i tylnej powierzchni ud). W przypadku ucisku nerwów może on również promieniować np. do kończyn dolnych. Dodatkowo może wystąpić deformacja tułowia (najczęściej w okolicy lędźwiowo- krzyżowej) polegająca na obecności uskoku w linii wyrostków kolczastych i bardziej pionowym ustawieniu kości krzyżowej i miednicy. Powoduje to, że pośladki zaczynają wisieć, a chory chodzi na lekko ugiętych nogach i stopach skierowanych na zewnątrz (należy jednak pamiętać, że mały kręgozmyk jest praktycznie niezauważalny u pacjenta). Powyższe patologie mogą prowadzić do pogorszenia sprawności fizycznej, zaburzenia czucia w obrębie kończyn dolnych, a także do chromania przystankowego typu ogona końskiego, gdzie chory po przejściu kilkuset metrów zaczyna odczuwać ból, osłabienie nóg i musi przystanąć, by zmienić pozycję ciała i odbarczyć uciśnięte korzenie nerwowe.

Leczenie

Przy braku jakichkolwiek objawów kręgozmyk można tylko obserwować i wykonywać okresowe zdjęcia radiologiczne. Leczenie zachowawcze w okresie bólowym jest typowe dla ostrych bólów kręgosłupa i polega na odpoczynku, stosowaniu leków przeciwbólowych i zmniejszających napięcie mięśniowe. Można je stosować w kręgozmyku o niedużym stopniu zaawansowania i nasilenia bólu, bez objawów neurologicznych. W sytuacji gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektu, a ból ma charakter przewlekły i ogranicza codzienną aktywność ruchową, należy rozważyć leczenie operacyjne. Rodzaj zabiegu operacyjnego dobiera się w zależności od wieku chorego, stopnia zaawansowania kręgozmyku oraz rodzaju dolegliwości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Zespół Pica – czym jest zespół łaknienia spaczonego? Jak go leczyć?

  O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

  Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

 • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

  Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij