Drętwienie nóg – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy drętwieją nogi?
Piotr Ziętek

Drętwienie nóg – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy drętwieją nogi?

Uczucie drętwienia nóg, które pojawia się od czasu od czasu nie zwiastuje poważnych dolegliwości. Jeśli jednak powtarza się często i nie jest spowodowane np. mało wygodną pozycją, należy skontaktować się z lekarzem, aby określić przyczynę problemu. 

Drętwienie to rodzaj zaburzeń czucia, czyli tzw. parestezje. Większość osób doświadczyła drętwienia nóg siedząc w niewygodnej pozycji lub ze skrzyżowanymi nogami. Spowodowane uciskiem zaburzenia ukrwienia nerwu powodują nieprawidłowe wrażenia czuciowe. Zwykle uczucie to mija dość szybko. Natomiast długo utrzymujące się drętwienie nóg, które nie jest spowodowane niewygodną pozycją, może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach. Wówczas niezbędna jest pomoc specjalisty. 

Długotrwałe drętwienie nóg i palców u nóg może być skutkiem uszkodzenia samego nerwu lub chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, udar niedokrwienny mózgu. 

Drętwienie nóg – co to takiego? 

Za zmysł czucia odpowiedzialne są receptory czuciowe znajdujące się w skórze. Przekazują one impulsy za pośrednictwem nerwów czuciowych i rdzenia kręgowego do mózgu. Zaburzenia czucia, jak drętwienie, mogą być wywołane uszkodzeniem na każdym z tych poziomów. Drętwienie to obok mrowienia, bólu i przeczulicy, jedno z nieprawidłowych wrażeń czuciowych. Są to tak zwane parestezje. W zależności od rodzaju i miejsca uszkodzenia, drętwienie nóg może obejmować obydwie nogi lub tylko jedną, całą kończynę lub tylko jej część. Drętwienie nóg może mieć także charakter stały lub przemijający. Drętwieniu nogi mogą też towarzyszyć inne objawy należące do zaburzeń czucia.  

Drętwienie nóg – przyczyny

Drętwienie nóg może być spowodowane uszkodzeniem na każdym etapie przewodzenia bodźca czuciowego, od nerwu, przez rdzeń kręgowy, aż do mózgu. Czynników mogących być przyczynami drętwienia nóg jest wiele. Podczas długotrwałego siedzenia w niewygodnej pozycji zostają uciśnięte naczynia krwionośne, a tym samym zaburzenia ukrwienia nerwu. Wówczas najczęściej można odczuć drętwienie nogi lewej lub prawej. Zdarza się również odczuwać drętwienie nóg lub drętwienie samych palców u nóg podczas uprawiania sportu. Mięśnie zwiększają swoją objętość podczas wysiłku fizycznego. Jeśli dodamy do tego zbyt ciasno zawiązane buty, również może dojść do gorszego ukrwienia nerwów. Poważniejszą przyczyną gorszego przepływu krwi jest miażdżyca tętnic kończyn dolnych. Może ona powodować drętwienie nóg niezależnie od pozycji ciała. Czasem w trakcie chodzenia pojawia się ból. Wówczas taki objaw nazywamy chromaniem przestankowym. 

Kolejną częstą przyczyną drętwienia nóg, a także innych zaburzeń układu nerwowego, jest cukrzyca. Neuropatia cukrzycowa powodująca zaburzenia czucia w obrębie kończyn dolnych jest jedną z przyczyn powstawania tzw. stopy cukrzycowej. Często występują też inne objawy takie jak pieczenie, ból czy przeczulica. Charakterystyczne jest to, że objawy, np. drętwienie nóg nasilają się w nocy, podczas snu. 

Drętwienie nóg może być jednym z wielu objawów chorób ośrodkowego układu nerwowego takich jak stwardnienie rozsiane, udary, zmiany pourazowe lub guzy mózgu. 

Drętwienie nóg może być też wywołane mechanicznym podrażnieniem nerwu. Przykładowo: ucisk na korzenie nerwu kulszowego lub udowego powoduje odpowiednio rwę kulszową lub udową. Objawia się ona przede wszystkim silnym bólem, aczkolwiek często występuje też drętwienie nóg od kręgosłupa aż do palców stóp. Uszkodzenie mechaniczne dotyczy też uszkodzeń rdzenia kręgowego lub nerwów powstałych w wyniku urazów. 

W czasie ciąży powiększająca się macica powoduje przemieszczenie się i ucisk niektórych naczyń oraz nerwów w obrębie jamy brzusznej i miednicy. Dlatego też w ciąży również mogą wystąpić pewne nieprawidłowe wrażenia czuciowe takie jak drętwienie i mrowienie nóg. Częstym zjawiskiem są też kurczowe bóle łydek w podczas snu. 

Powiązane produkty

Diagnostyka drętwiejących nóg

Poznanie przyczyny pozwala dowiedzieć się, jak leczyć drętwienie nóg. Podczas diagnostyki pierwszym i bardzo ważnym elementem jest wywiad z pacjentem. Lekarz musi dowiedzieć się o ewentualnych chorobach współistniejących pacjenta, przebytych urazach, stosowanej aktywności fizycznej, zażywanych lekach itp. Równie istotne jest przeprowadzenie badania fizykalnego, w tym badania neurologicznego. Polega ono na zbadaniu ukrwienia obydwu kończyn, sprawdzeniu odruchów, czucia, ruchomości i siły mięśniowej. Podczas badania neurologicznego wykonuje się również specjalne próby takie jak np. próba Laseque’a. 

Kolejnym ważnym badaniem jest badanie krwi. Pozwala ono rozpoznać przyczyny metaboliczne parestezji takie jak cukrzyca, niedobory witamin i innych substancji czy zatrucia. Dzięki badaniom laboratoryjnym można rozpoznać też niektóre infekcje i choroby autoimmunologiczne powodujące drętwienia kończyn. 

Przy podejrzeniu uszkodzenia nerwu specjalista neurolog może zalecić wykonanie badania elektrofizjologicznego, np. elektroneurografii, które pozwala na ocenę przewodzenia impulsów nerwowych wzdłuż danego nerwu. Wskazane może być również wykonanie badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny głowy lub wybranego odcinka kręgosłupa. 

Co robić, gdy drętwieją nogi? 

Jeśli drętwienie nóg jest stałe i nie ustępuje z czasem lub po zmianie pozycji, należy zasięgnąć pomocy lekarskiej. Trzeba skorzystać z pomocy specjalisty również wtedy, gdy pojawiają się symptomy takie jak: 

  • nudności, 
  • osłabienie siły mięśniowej w danej kończynie, 
  • problemy z chodzeniem, 
  • nietrzymanie moczu lub stolca, skurcze lub silny ból, utrata włosów lub pojawienie się zmian na skórze danej kończyny. 

W przypadku przemijających skurczów przed zasięgnięciem fachowej pomocy można spróbować poradzić sobie z drętwieniem nóg samemu. Pierwsze co można zrobić to położyć się i przez chwilę odpocząć w tej pozycji. Jeśli drętwienie nogi wystąpiło po urazie lub po wysiłku, pomocne mogą być odpowiednio zimne lub ciepłe okłady. Ponieważ drętwienie nóg i inne parestezje mogą być wywołane niedoborem witaminy B6 lub B12, osoby narażone na taki niedobór powinny je suplementować.

Warto jednak uzgodnić z lekarzem co brać na drętwienie nóg. W przypadku parestezji czasami pomocne są ćwiczenia na drętwienie nóg. Korzystne mogą być różne formy rozciągania mięśni i ścięgien kończyn dolnych. Osoby z neuropatią cukrzycową mogą odnieść pewną korzyść dzięki regularnym ćwiczeniom aerobowym. Aby uniknąć błędów podczas takich ćwiczeń, warto zasięgnąć porady fizjoterapeuty lub trenera. 

  1. Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny, pod red. W. Kozubskiego, P. P. Liberskiego, Warszawa 2014.
  2. Interna Szczeklika 2015, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2015.  
  3. What is Peripheral Neuropathy?, „The Foundation for Peripheral Neuropathy” [online], https://www.foundationforpn.org/what-is-peripheral-neuropathy/, [dostęp: 27.03.2020]. 
  4. K. H. Chung, J. Y. Lee, T. K. Ko i in., Meralgia paresthetica affecting parturient women who underwent cesarean section, „Korean Journal of Anesthesiology”, 59 (SUPPL.), 86–89 2010. 
  5. J. L. Dobson, J. McMillan, L. Li i in., Benefits of exercise intervention in reducing neuropathic pain, "Frontiers in Cellular Neuroscience", nr 8 1–9 2014. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego, pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.