blokada kręgosłupa
Mateusz Burak

Blokada kręgosłupa – czym jest, jak przebiega, kiedy jest wskazana?

Nadtwardówkowe wstrzyknięcie steroidu to minimalnie inwazyjna procedura w porównaniu do zabiegów chirurgicznych. Pozwala złagodzić ból szyi, ramion, pleców lub nóg, w zależności od lokalizacji procesu zapalnego dotyczącego nerwów rdzeniowych. Celem jest zazwyczaj redukcja bólu tak, aby można było wznowić proces leczenia z wykorzystaniem fizjoterapii i odzyskać możliwość wykonywania codziennych czynności bez uporczywych dolegliwości.

Blokada kręgosłupa – co to takiego? Jakie daje efekty?

Zastrzyk nadtwardówkowypowszechnie nazywany blokadą kręgosłupato iniekcja leków. Obejmuje zarówno kortykosteroid, jak i środek znieczulający w postaci lidokainy. Leki są dostarczane do przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa, czyli obszaru znajdującego się pomiędzy strukturą kostną kręgu a workiem oponowym otaczającym nerwy rdzeniowe oraz sam rdzeń kręgowy.

Zastrzyki z wykorzystaniem środków w postaci kortykosteroidów mają za zadanie zmniejszanie stanu zapalnego, dzięki czemu są skuteczne po podaniu bezpośrednio w bolesny obszar. Niestety, iniekcja nie powoduje zniknięcia problemu. Lek działa jedynie na nerwy rdzeniowe, wypłukując pewien rodzaj białek, które przyczyniają się do powstania obrzęku.  

Blokada kręgosłupa – w jakich przypadkach się ją stosuje?

Blokady przeciwbólowe kręgosłupa wykonuje się w różnych przypadkach. Bardzo wielu pacjentów może odnieść korzyści z zastrzyku nadtwardówkowego. Blokady w kręgosłup są rekomendowane dla pacjentów, którzy prezentują następujące schorzenia i objawy:

  • zwężenie kanału kręgowego oraz ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych – taki stan często doprowadza do dolegliwości bólowych w obrębie pleców, kończyn dolnych oraz górnych, utrudnia chodzenie oraz wykonywanie czynności codziennych,
  • kręgozmyk – samoistne powolne zsuwanie się jednego z kręgów kręgosłupa może wywołać podobne objawy co stenoza; dzieje się tak, ponieważ w tym przypadku również dochodzi do ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych.  
  • przepuklina krążka międzykręgowego – pojawienie się dolegliwości bólowych również jest związane z uciskiem na nerwy rdzeniowe przez zawartość krążka międzykręgowego,
  • zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego – eksploatacja dysków, ich starzenie się powoduje stopniowe ograniczenie przestrzeni międzykręgowej, uszkodzenie struktury krążka oraz generuje pojawianie się wyrośli kostnych.  

Blokada bólu kręgosłupa nie powinna być wykonywana u osób, które posiadają infekcję lub są narażone na ryzyko krwawienia. Dodatkowo zastrzyk może generować wzrost poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą. Może również dojść do tymczasowego podniesienia wartości ciśnienia tętniczego krwi. U pacjentów z jaskrą może dochodzić do wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Wykorzystywane podczas iniekcji promieniowanie jonizujące jest szkodliwe dla rozwijającego się płodu. W ciąży zabieg ten jest więc przeciwwskazany.  

Powiązane produkty

Zastrzyk na ból kręgosłupa – jak wygląda zabieg? Ile kosztuje?

Sama procedura zabiegowa trwa od 15 do 45 minut. Po tym okresie następuje rekonwalescencja. Zabieg nie jest refundowany na NFZ. Ile kosztuje zastrzyk? Cena waha się w granicach 1800–3000 zł. Zabieg odbywa się pod kontrolą promieni rentgenowskich i z użyciem miejscowego znieczulenia. Pacjent pozostaje więc cały czas świadomy i przytomny. W celu złagodzenia stresu związanego z zabiegiem dodatkowo podaje się środek uspokajający w formie doustnej. Metoda fluoroskopii pozwala na obserwację i precyzyjne podanie środka leczniczego do przestrzeni nadtwardówkowej.

Pacjenci podczas podawania blokady kręgosłupa – czy to szyjnego, czy lędźwiowego – odczuwają raczej dyskomfort w postaci ucisku niż ból. Podczas ostatniego etapu, czyli podania środka leczniczego, wstrzykiwanie odbywa się dopiero po precyzyjnym umieszczeniu igły. Następnie zostaje ona ewakuowana i utylizowana. W zależności od lokalizacji bólu jednorazowo można ostrzyknąć kilka poziomów kręgosłupa.  

Ból kręgosłupa po blokadzie, skutki uboczne  

Do możliwych skutków ubocznych zalicza się ból kręgosłupa po blokadzie. Potencjalne ryzyko związane z wkłuciem igły obejmuje także możliwe występowanie bólów głowy. Mogą wystąpić infekcje, krwawienia, reakcje alergiczne lub rzadziej uszkodzenia w postaci ubytków neurologicznych takich jak niedowład, porażenie nerwów.  

Blokada w kręgosłup – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegów takich jak blokada kręgosłupa obejmują reakcje alergiczne na leki wykorzystywane do iniekcji, ciążę, zaburzenia układu krzepnięcia oraz niektóre problemy dermatologiczne. 

Rehabilitacja po blokadzie kręgosłupa

Większość pacjentów po blokadzie kręgosłupa natychmiast może chodzić. Przejściowo może pojawiać się drętwienie kończyn dolnych. Pełna aktywność może być wznowiona już następnego dnia. Ból wokół miejsca wstrzyknięcia można złagodzić, stosując okłady z woreczków z lodem lub zimne kompresy. W przypadku, kiedy dolegliwości osiągają dużą intensywność podaje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy unikać stosowania ciepła w miejscu zabiegu przez około 72 godziny, gdyż mogłoby to zaostrzyć stan zapalny.

Rehabilitacja po blokadzie kręgosłupa może być prowadzona w sposób intensywny, gdyż dolegliwości bólowe ustępują. Możliwe do wykorzystania są wszelkie koncepcje i metody typu McKenzie, PNF, terapia manualna, masaż, osteopatia oraz czynniki fizykalne, które w połączeniu z terapią ruchową będą miały na celu przywrócenie pełnej funkcji kręgosłupa oraz zapobieganie nawrotom epizodów bólowych w przyszłości. 

  1. K. Hashizume, A. Fujiwara, K. Watanabe, M. Kamihara, S. Iwasaki, H. Yamagami, A Prospective Comparison of CT-Epidurogram Between Th1-Transforaminal Epidural Injection and Th1/2-Parasagittal Interlaminar Epidural Injection for Cervical Upper Limb Pain, „Pain Physician Journal”, nr 22 2019.
  2. R. Przkora, M. P. Kinsky, S. R. Fisher, C. Babl i in., Functional Improvements Utilizing the Short Physical Performance Battery (SPPB) in the Elderly after Epidural Steroid Injections, „Current Pain and Headache Reports”, nr 23 2019.
  3. P. Jani, H. L. Morley, N. Shetty, Iatrogenic adrenal suppression following caudal epidural and facet joint injection, „BMJ Case Reports”, nr 12 2019.
  4. B. Duszynski, Spine Intervention Society Position Statement on Best Practices for Epidural Steroid Injections in the Setting of a Preservative-Free Dexamethasone Shortage, „Pain Medicine”, nr 20 2019.
  5. S. Jain, M. Malinowski, P. Chopra, V. Varshney, T. R. Deer, Intrathecal drug delivery for pain management: recent advances and future developments, „Expert Opinion on Drug Delivery”, nr 16 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij