blokada kręgosłupa
Mateusz Burak

Blokada kręgosłupa – czym jest, jak przebiega, kiedy jest wskazana?

Nadtwardówkowe wstrzyknięcie steroidu to minimalnie inwazyjna procedura w porównaniu do zabiegów chirurgicznych. Pozwala złagodzić ból szyi, ramion, pleców lub nóg, w zależności od lokalizacji procesu zapalnego dotyczącego nerwów rdzeniowych. Celem jest zazwyczaj redukcja bólu tak, aby można było wznowić proces leczenia z wykorzystaniem fizjoterapii i odzyskać możliwość wykonywania codziennych czynności bez uporczywych dolegliwości.

Blokada kręgosłupa – co to takiego? Jakie daje efekty?

Zastrzyk nadtwardówkowypowszechnie nazywany blokadą kręgosłupato iniekcja leków. Obejmuje zarówno kortykosteroid, jak i środek znieczulający w postaci lidokainy. Leki są dostarczane do przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa, czyli obszaru znajdującego się pomiędzy strukturą kostną kręgu a workiem oponowym otaczającym nerwy rdzeniowe oraz sam rdzeń kręgowy.

Zastrzyki z wykorzystaniem środków w postaci kortykosteroidów mają za zadanie zmniejszanie stanu zapalnego, dzięki czemu są skuteczne po podaniu bezpośrednio w bolesny obszar. Niestety, iniekcja nie powoduje zniknięcia problemu. Lek działa jedynie na nerwy rdzeniowe, wypłukując pewien rodzaj białek, które przyczyniają się do powstania obrzęku.  

Blokada kręgosłupa – w jakich przypadkach się ją stosuje?

Blokady przeciwbólowe kręgosłupa wykonuje się w różnych przypadkach. Bardzo wielu pacjentów może odnieść korzyści z zastrzyku nadtwardówkowego. Blokady w kręgosłup są rekomendowane dla pacjentów, którzy prezentują następujące schorzenia i objawy:

  • zwężenie kanału kręgowego oraz ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych – taki stan często doprowadza do dolegliwości bólowych w obrębie pleców, kończyn dolnych oraz górnych, utrudnia chodzenie oraz wykonywanie czynności codziennych,
  • kręgozmyk – samoistne powolne zsuwanie się jednego z kręgów kręgosłupa może wywołać podobne objawy co stenoza; dzieje się tak, ponieważ w tym przypadku również dochodzi do ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych.  
  • przepuklina krążka międzykręgowego – pojawienie się dolegliwości bólowych również jest związane z uciskiem na nerwy rdzeniowe przez zawartość krążka międzykręgowego,
  • zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego – eksploatacja dysków, ich starzenie się powoduje stopniowe ograniczenie przestrzeni międzykręgowej, uszkodzenie struktury krążka oraz generuje pojawianie się wyrośli kostnych.  

Blokada bólu kręgosłupa nie powinna być wykonywana u osób, które posiadają infekcję lub są narażone na ryzyko krwawienia. Dodatkowo zastrzyk może generować wzrost poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą. Może również dojść do tymczasowego podniesienia wartości ciśnienia tętniczego krwi. U pacjentów z jaskrą może dochodzić do wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Wykorzystywane podczas iniekcji promieniowanie jonizujące jest szkodliwe dla rozwijającego się płodu. W ciąży zabieg ten jest więc przeciwwskazany.  

Powiązane produkty

Zastrzyk na ból kręgosłupa – jak wygląda zabieg? Ile kosztuje?

Sama procedura zabiegowa trwa od 15 do 45 minut. Po tym okresie następuje rekonwalescencja. Zabieg nie jest refundowany na NFZ. Ile kosztuje zastrzyk? Cena waha się w granicach 1800–3000 zł. Zabieg odbywa się pod kontrolą promieni rentgenowskich i z użyciem miejscowego znieczulenia. Pacjent pozostaje więc cały czas świadomy i przytomny. W celu złagodzenia stresu związanego z zabiegiem dodatkowo podaje się środek uspokajający w formie doustnej. Metoda fluoroskopii pozwala na obserwację i precyzyjne podanie środka leczniczego do przestrzeni nadtwardówkowej.

Pacjenci podczas podawania blokady kręgosłupa – czy to szyjnego, czy lędźwiowego – odczuwają raczej dyskomfort w postaci ucisku niż ból. Podczas ostatniego etapu, czyli podania środka leczniczego, wstrzykiwanie odbywa się dopiero po precyzyjnym umieszczeniu igły. Następnie zostaje ona ewakuowana i utylizowana. W zależności od lokalizacji bólu jednorazowo można ostrzyknąć kilka poziomów kręgosłupa.  

Ból kręgosłupa po blokadzie, skutki uboczne  

Do możliwych skutków ubocznych zalicza się ból kręgosłupa po blokadzie. Potencjalne ryzyko związane z wkłuciem igły obejmuje także możliwe występowanie bólów głowy. Mogą wystąpić infekcje, krwawienia, reakcje alergiczne lub rzadziej uszkodzenia w postaci ubytków neurologicznych takich jak niedowład, porażenie nerwów.  

Blokada w kręgosłup – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegów takich jak blokada kręgosłupa obejmują reakcje alergiczne na leki wykorzystywane do iniekcji, ciążę, zaburzenia układu krzepnięcia oraz niektóre problemy dermatologiczne. 

Rehabilitacja po blokadzie kręgosłupa

Większość pacjentów po blokadzie kręgosłupa natychmiast może chodzić. Przejściowo może pojawiać się drętwienie kończyn dolnych. Pełna aktywność może być wznowiona już następnego dnia. Ból wokół miejsca wstrzyknięcia można złagodzić, stosując okłady z woreczków z lodem lub zimne kompresy. W przypadku, kiedy dolegliwości osiągają dużą intensywność podaje się środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy unikać stosowania ciepła w miejscu zabiegu przez około 72 godziny, gdyż mogłoby to zaostrzyć stan zapalny.

Rehabilitacja po blokadzie kręgosłupa może być prowadzona w sposób intensywny, gdyż dolegliwości bólowe ustępują. Możliwe do wykorzystania są wszelkie koncepcje i metody typu McKenzie, PNF, terapia manualna, masaż, osteopatia oraz czynniki fizykalne, które w połączeniu z terapią ruchową będą miały na celu przywrócenie pełnej funkcji kręgosłupa oraz zapobieganie nawrotom epizodów bólowych w przyszłości. 

  1. K. Hashizume, A. Fujiwara, K. Watanabe, M. Kamihara, S. Iwasaki, H. Yamagami, A Prospective Comparison of CT-Epidurogram Between Th1-Transforaminal Epidural Injection and Th1/2-Parasagittal Interlaminar Epidural Injection for Cervical Upper Limb Pain, „Pain Physician Journal”, nr 22 2019.
  2. R. Przkora, M. P. Kinsky, S. R. Fisher, C. Babl i in., Functional Improvements Utilizing the Short Physical Performance Battery (SPPB) in the Elderly after Epidural Steroid Injections, „Current Pain and Headache Reports”, nr 23 2019.
  3. P. Jani, H. L. Morley, N. Shetty, Iatrogenic adrenal suppression following caudal epidural and facet joint injection, „BMJ Case Reports”, nr 12 2019.
  4. B. Duszynski, Spine Intervention Society Position Statement on Best Practices for Epidural Steroid Injections in the Setting of a Preservative-Free Dexamethasone Shortage, „Pain Medicine”, nr 20 2019.
  5. S. Jain, M. Malinowski, P. Chopra, V. Varshney, T. R. Deer, Intrathecal drug delivery for pain management: recent advances and future developments, „Expert Opinion on Drug Delivery”, nr 16 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl