Opokan Actigel, 10% (100 mg/g), żel, 50 g, tuba - Portal DOZ.pl

Opokan Actigel, 10% (100 mg/g), żel, 50 g, tuba

naproksen, żel, ból, zapalenie

9.29 zł
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Ikona umów się na najbliższy dostępny termin.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice

Producent

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice

Opis

Opokan Actigel to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w postaci żelu do stosowania na skórę. Produkt leczniczy zawiera w składzie naproksen z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) stosowany miejscowo zmniejsza bóle mięśni i stawów po urazach, kręgosłupa czy towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Skład

Substancją czynną leku jest naproksen.

1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu (w postaci napnoksenu sodowego).

Substancje pomocnicze: dimetylosulfotlenek (DMSO), etanol 96%, glikol propylenowy, hydroksypropyloceluloza, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Żel podaje się na skórę, miejscowo. Jeśli objawy nasilą się lub nie ma poprawy po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Dawkowanie Opokanu Actigel u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 3 lat to ok. 5 cm wyciśniętego paska leku aplikowanego na bolące miejsce, na wcześniej oczyszczoną i osuszoną skórę. Żel należy delikatnie wmasowywać w skórę 4 lub 5 razy dziennie. Maksymalna dawka dobowa to 500 mg naproksenu, czyli około 25 cm paska żelu. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce.

Działanie

Opokan Actigel to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w postaci żelu do stosowania na skórę, zawierający substancję czynną naproksen oraz DSMO – substancję pomocniczą zwiększającą wchłanianie, dzięki czemu szybko przynosi ulgę w bólu.

Wskazania

Opokan Actigel stosuje się w: bólach pourazowych mięśni i stawów (skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia), bólach kręgosłupa, bólach w chorobie zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Przeciwwskazania

Nie stosować Opokanu Actigel u pacjentó z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i salicylany. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest uszkodzona skóra (skaleczenia, otwarte, sączące rany, wypryski).

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Stosowanie leku na duże powierzchnie skóry lub pod opatrunkiem może spowodować wystąpienie następujących objawów niepożądanych, które występują bardzo rzadko: świąd, wysypka (swędzące, czerwone grudki na skórze), pokrzywka (jasnoróżowe, swędzące bąble na skórze), pieczenie, zaczerwienienie skóry; ciężkie reakcje uczuleniowe jak: trudności w oddychaniu, napady kaszlu, obrzęk twarzy, duszność, kołatanie serca (nierówne, szybkie bicie serca).
Opokan Actigel zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne (patrz punkt: Ostrzeżenia i środki ostrożności).
Długotrwałe stosowanie żelu, zwłaszcza na duże powierzchnie skóry może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych charakterystycznych dla ogólnoustrojowego działania naproksenu, jak np.: zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, zgaga, bóle brzucha); nasilenie objawów choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy; żółtaczkę (żółte zabarwienie skóry i białkówki oka); zaburzenia czynności nerek; bóle i zawroty głowy; osłabienie koncentracji, bezsenność; szumy uszne, zaburzenia widzenia.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: niewydolności wątroby i/lub nerek, choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzeń krzepnięcia, niewydolności krążenia, podeszłego wieku pacjenta (powyżej 65 lat).

Nie należy stosować leku na dużą powierzchnię skóry oraz przez długi czas, ponieważ naproksen wchłania się do krwi i może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych.

Jeśli w miejscu stosowania leku Opokan Actigel wystąpi reakcja uczuleniowa lub zmiany skórne, należy skontaktować się z lekarzem.
- Należy unikać kontaktu leku z oczami oraz błonami śluzowymi. W razie przypadkowego kontaktu z lekiem miejsca te należy dokładnie przemyć dużą ilością chłodnej wody.
- Po nałożeniu leku Opokan Actigel na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią czy ceratką), ponieważ nasila to wchłanianie leku (patrz punkt 4: Możliwe działania niepożądane).
- Podczas leczenia oraz przez 2 tygodnie po zakończeniu leczenia należy unikać przybywania na słońcu oraz opalania się (w tym także w solarium), ponieważ lek może powodować uczulenie na światło słoneczne i promieniowanie UV.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Opokan Actigel może wchodzić w interakcje z:

 • doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi,
 • sulfonamidami,
 • doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi,
 • kwasem acetylosalicylowym,
 • innymi NLPZ,
 • fenytoiną, hydantoiną, pochodnymi kwasu walproinowego,
 • metotreksatem,
 • litem,
 • digoksyną,
 • aminoglikozydamim
 • probencydem,
 • lekami obniżającymi ciśnienie krwi,
 • lekami zwiększającymi wytwarzanie moczu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Lek Opokan Actigel może być stosowany w I i II trymestrze ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Stosowanie leku w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.
Karmienie piersią
Leku Opokan Actigel nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

Cechy produktu

Polecane artykuły
 • Zerwanie mięśnia objawia się m. in. nagłym bólem, utratą siły mięśniowej i tym samym pozbawieniem kontroli nad mięśniem. To znacznie groźniejszy uraz niż naderwanie czy naciągnięcie mięśnia. Jak je od siebie odróżnić? Jak długo goi się zerwany mięsień? Jak wygląda jego rehabilitacja?

 • Reumatoidalne zapalenie stawów (gościec stawowy) jest przewlekłą chorobą zapalną, która przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, w którym organizm z nieznanych przyczyn zwraca się przeciwko własnym tkankom, np. w stawach, co doprowadza do ich nieodwracalnego zniszczenia. Procesy zapalne mogą również obejmować takie narządy jak nerki, płuca, wątroba. Jakie są objawy reumatoidalnego zapalenia stawów?

 • Rzepka jest największą trzeszczką w ludzkim ciele i znajduje się w stawie kolanowym, w obrębie ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Jest płaska, ma kształt trójkąta z zaokrąglonymi wierzchołkami. Jej zadaniem jest przede wszystkim poprawa sprawności (zdolności wyprostu) mięśnia czworogłowego. Chroni również staw kolanowy, działa jak amortyzator, dlatego też jest narażona na urazy. Jakie są najczęściej występujące urazy rzepki w kolanie?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij