Opokan Actigel, 10% (100 mg/g), żel, 50 g, tuba

naproksen, żel, ból, zapalenie

10,99 zł
21,98 zł / 100 g

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty OPOKAN

Podmiot odpowiedzialny

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice

Producent

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice

Opis

Opokan Actigel to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w postaci żelu do stosowania na skórę. Produkt leczniczy zawiera w składzie naproksen z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) stosowany miejscowo zmniejsza bóle mięśni i stawów po urazach, kręgosłupa czy towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz reumatoidalnemu zapaleniu stawów.

Skład

Substancją czynną leku jest naproksen.

1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu (w postaci napnoksenu sodowego).

Substancje pomocnicze: dimetylosulfotlenek (DMSO), etanol 96%, glikol propylenowy, hydroksypropyloceluloza, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Żel podaje się na skórę, miejscowo. Jeśli objawy nasilą się lub nie ma poprawy po 7 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Dawkowanie Opokanu Actigel u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 3 lat to ok. 5 cm wyciśniętego paska leku aplikowanego na bolące miejsce, na wcześniej oczyszczoną i osuszoną skórę. Żel należy delikatnie wmasowywać w skórę 4 lub 5 razy dziennie. Maksymalna dawka dobowa to 500 mg naproksenu, czyli około 25 cm paska żelu. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce.

Działanie

Opokan Actigel to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w postaci żelu do stosowania na skórę, zawierający substancję czynną naproksen oraz DSMO – substancję pomocniczą zwiększającą wchłanianie, dzięki czemu szybko przynosi ulgę w bólu.

Wskazania

Opokan Actigel stosuje się w: bólach pourazowych mięśni i stawów (skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia), bólach kręgosłupa, bólach w chorobie zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Przeciwwskazania

Nie stosować Opokanu Actigel u pacjentó z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i salicylany. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest uszkodzona skóra (skaleczenia, otwarte, sączące rany, wypryski).

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Stosowanie leku na duże powierzchnie skóry lub pod opatrunkiem może spowodować wystąpienie następujących objawów niepożądanych, które występują bardzo rzadko: świąd, wysypka (swędzące, czerwone grudki na skórze), pokrzywka (jasnoróżowe, swędzące bąble na skórze), pieczenie, zaczerwienienie skóry; ciężkie reakcje uczuleniowe jak: trudności w oddychaniu, napady kaszlu, obrzęk twarzy, duszność, kołatanie serca (nierówne, szybkie bicie serca).
Opokan Actigel zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne (patrz punkt: Ostrzeżenia i środki ostrożności).
Długotrwałe stosowanie żelu, zwłaszcza na duże powierzchnie skóry może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych charakterystycznych dla ogólnoustrojowego działania naproksenu, jak np.: zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, zgaga, bóle brzucha); nasilenie objawów choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy; żółtaczkę (żółte zabarwienie skóry i białkówki oka); zaburzenia czynności nerek; bóle i zawroty głowy; osłabienie koncentracji, bezsenność; szumy uszne, zaburzenia widzenia.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: niewydolności wątroby i/lub nerek, choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzeń krzepnięcia, niewydolności krążenia, podeszłego wieku pacjenta (powyżej 65 lat).

Nie należy stosować leku na dużą powierzchnię skóry oraz przez długi czas, ponieważ naproksen wchłania się do krwi i może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych.

Jeśli w miejscu stosowania leku Opokan Actigel wystąpi reakcja uczuleniowa lub zmiany skórne, należy skontaktować się z lekarzem.
- Należy unikać kontaktu leku z oczami oraz błonami śluzowymi. W razie przypadkowego kontaktu z lekiem miejsca te należy dokładnie przemyć dużą ilością chłodnej wody.
- Po nałożeniu leku Opokan Actigel na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią czy ceratką), ponieważ nasila to wchłanianie leku (patrz punkt 4: Możliwe działania niepożądane).
- Podczas leczenia oraz przez 2 tygodnie po zakończeniu leczenia należy unikać przybywania na słońcu oraz opalania się (w tym także w solarium), ponieważ lek może powodować uczulenie na światło słoneczne i promieniowanie UV.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Opokan Actigel może wchodzić w interakcje z:

 • doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi,
 • sulfonamidami,
 • doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi,
 • kwasem acetylosalicylowym,
 • innymi NLPZ,
 • fenytoiną, hydantoiną, pochodnymi kwasu walproinowego,
 • metotreksatem,
 • litem,
 • digoksyną,
 • aminoglikozydamim
 • probencydem,
 • lekami obniżającymi ciśnienie krwi,
 • lekami zwiększającymi wytwarzanie moczu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Lek Opokan Actigel może być stosowany w I i II trymestrze ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Stosowanie leku w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.
Karmienie piersią
Leku Opokan Actigel nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

Cechy produktu

Polecane artykuły
 • Złamanie Smitha to jeden z rodzajów złamań nadgarstka. Dochodzi do niego w wyniku np. upadku na grzbietową część ręki. Najczęściej objawia się bólem, widocznym obrzękiem, krwiakiem i deformacją w okolicy urazu. Jak zatem wygląda leczenie złamania Smitha? Ile trwa powrót do pełnej sprawności? Odpowiadamy. 

 • Nadtwardówkowe wstrzyknięcie steroidu to minimalnie inwazyjna procedura w porównaniu do zabiegów chirurgicznych. Pozwala złagodzić ból szyi, ramion, pleców lub nóg, w zależności od lokalizacji procesu zapalnego dotyczącego nerwów rdzeniowych. Celem jest zazwyczaj redukcja bólu tak, aby można było wznowić proces leczenia z wykorzystaniem fizjoterapii i odzyskać możliwość wykonywania codziennych czynności bez uporczywych dolegliwości.

 • Palec trzaskający to choroba, której istotą jest stan zapalny błony maziowej i pochewki ścięgnistej. Rozwija się najczęściej wtórnie w przebiegu RZS, tocznia układowego. Typowe objawy w postaci trzaskania i trzeszczenia w palcach są następstwem zmniejszenia przestrzeni w pochewce ścięgnistej wywołanej stanem zapalnym. Ważne miejsce w leczeniu zajmuje rehabilitacja

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij