Trzaskający palec – jakie są przyczyny i sposoby leczenia?
Aleksandra Wnęk

Trzaskający palec – jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Palec trzaskający to choroba, której istotą jest stan zapalny błony maziowej i pochewki ścięgnistej. Rozwija się najczęściej wtórnie w przebiegu RZS, tocznia układowego. Typowe objawy w postaci trzaskania i trzeszczenia w palcach są następstwem zmniejszenia przestrzeni w pochewce ścięgnistej wywołanej stanem zapalnym. Ważne miejsce w leczeniu zajmuje rehabilitacja

Czym jest trzaskający palec?

Według ICD 10, czyli Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, jest to choroba układu mięśniowo-szkieletowego, charakteryzująca się zapaleniem błony maziowej i pochewki ścięgnistej. Palec zatrzaskujący jest przypadłością, która częściej dotyka mężczyzn, szczególnie zmagających się z chorobami reumatycznymi takimi jak dna moczanowa lub reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Oprócz trudności z wyprostowaniem palca pojawia się ból i charakterystyczny słyszalny trzask. Trzaskający palec w bardziej zaawansowanych stanach charakteryzuje się również brakiem możliwości zgięcia palca, czyli pojawia się blokada palca. Zdarza się, że pacjenci na opisanie swoich dolegliwości stosują nieprawidłową nazwę palec zatrzaskujący (nazwa potoczna).

Palec trzaskający – jakie są przyczyny?

Schorzenie dotyczy ścięgien zginaczy palców ręki, rzadziej stopy. Może dotyczyć jednego lub kilku palców jednocześnie. Przyczyny powstania palca zatrzaskującego to powtarzające się przeciążenia i mikrourazy ścięgien mięśni zginacza powierzchownego i głębokiego palców. Ścięgna te znajdują się w pochewce ścięgnistej, która utrzymuje ścięgna na miejscu i ułatwia ich ślizg.

Stan zapalny ścięgna palców dłoni, powoduje zmniejszenie przestrzeni w pochewce ścięgnistej i zwiększenie tarcia pomiędzy ścięgnami. To generuje problem ze zgięciem i rozprostowaniem palców oraz charakterystyczny dźwięk przeskakiwania ścięgna o ścięgno, (opisywane przez pacjentów jako trzaskanie, trzeszczenie) a także ból palca, ręki i ograniczenie ruchomości. Bolesny stan zapalny ścięgna to tendinitis, a otaczającej go pochewki to tenosynovitis.

Trzaskające palce mogą być również spowodowane przebytymi urazami w obrębie ręki (np. stłuczenie lub złamanie palców), urazami mięśni zginaczy oraz chorobami układowymi (np. RZS, dna moczanowa, toczeń układowy).

Powiązane produkty

Palec strzelający – objawy, badanie

Uczucie strzelania w palcu daje objawy takie jak: uczucie sztywności w stawach palca, trudność z rozpoczęciem ruchu zgięcia i wyprostu, ból, skrzypienie i trzaskanie palca, tkliwość palca, czasem również obrzęk palca. Usztywnienie palca nasilone jest szczególnie rano, po nocnym bezruchu. Często pacjent musi rozprostowywać zatrzaskujący palec drugą ręką. W zaawansowanych stanach może wystąpić całkowity przykurcz palca.

Zakleszczające zapalenie ścięgna diagnozowane jest na podstawie wywiadu i objawów jakie zgłasza pacjent. W celu potwierdzenia diagnozy wykonywane jest badanie USG, które obrazuje zajęte stanem zapalnym ścięgno oraz dokładną lokalizację miejsca powodującego dolegliwości pacjenta. W przypadku przebytych urazów i złamań wskazane jest wykonanie prześwietlenia RTG w celu zlokalizowania miejsca problemu.

Przeczytaj jakie mogą być inne przyczyny bólu palców i dłoni

Szczególnie ważne są objawy i różnicowanie w przypadku objawów pochodzących z kciuka. Kciuk trzaskający to przypadłość dotycząca ścięgien palca pierwszego ręki. Jednak czasem trzaskający kciuk może być mylony z zespołem de Quervaina, czyli stanem zapalnym ścięgien prostownika i odwodziciela kciuka. Strzelający kciuk w tym przypadku będzie dawał dolegliwości bólowe przy ruchu odgięcia nadgarstka nadgarstka do boku. Trzaskający kciuk leczy się podobnie co wcześniej wspomniany zespół de Querwaina, jednak lokalizacja problemu jest inna. Czasem obie jednostki chorobowe występują jednocześnie. Rozpoznanie odpowiedniej lokalizacji problemu jest kluczowe w skuteczności prowadzonych procedur leczniczych.

Trzaskający palec – metody leczenia

W początkowych stadiach leczenie polega na stosowaniu środków przeciwzapalnych (leki z grupy NLPZ– tabletki, maści i rehabilitacji. Zastosowanie iniekcji sterydowych, podawanych bezpośrednio do pochewki ścięgnistej zajętego mięśnia, może przynieść bardzo dobre efekty leczenia, szczególnie w połączeniu z zabiegami fizykalnymi, które zmniejszają stan zapalny i stymulują regenerację tkanek.

W bardziej zaawansowanych przypadkach i dłużej trwających dolegliwościach, badania wykazują najlepszą skuteczność leczenia operacyjnego zajętych pochewek ścięgnistych i ścięgien. Obecnie dostępne są mało inwazyjne metody, które skutecznie leczą strzelający palec i pozwalają bardzo szybko wrócić do pełnej sprawności. Leczenie operacyjne polega na przecięciu zajętej stanem zapalnym pochewki ścięgnistej, co przywraca sprawność palca.

Często pacjenci, zanim trafią do lekarza, stosują naturalne metody leczenia dostępne w domu. Duża część osób stosuje maść na trzaskający palec. Niestety stosowanie jedynie samej maści nie przynosi całkowitego pozbycia się problemu, który z czasem może się nasilać.

Rehabilitacja, fizjoterapia, ćwiczenia, masaż

Fizjoterapia ma do zaoferowania bardzo skuteczne zabiegi o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W przypadku początku dolegliwości związanych z wystąpieniem palca trzaskającego, stosowanie krioterapii, ultradźwięków (również z maścią przeciwbólową i przeciwzapalną) lub zabiegi laseroterapii w połączeniu z odciążeniem bolesnego palca mogą przynieść całkowite ustąpienie dolegliwości.

Pomocne mogą być również ćwiczenia zwiększające zakresy ruchu w dłoni, ćwiczenia w domu rozciągające mięśnie ręki i przedramienia oraz masaż rozluźniający napięte mięśnie dłoni i całej kończyny górnej.

Przykładowym ćwiczeniem może być rozciąganie mięśni przedramienia, polegające na naciąganiu nadgarstka w kierunku zgięcia i wyprostu przy zachowaniu wyprostowanego łokcia. Również masaż i rozcieranie bolesnego ścięgna w dłoni powoduje przekrwienie i lepsze odżywienie tkanek, co przynosi zmniejszenie bólu.

Rehabilitacja jest wskazana również po wykonanym zabiegu operacyjnym. Wtedy fizjoterapeuta pomaga uelastycznić powstałą bliznę, rozluźnić napięte tkanki oraz wzmocnić mięśnie tak, aby w przyszłości nie ulegały przeciążeniom. Fizjoterapeuta może również dać wskazówki jak zapobiegać nawrotom dolegliwości poprzez modyfikację stanowiska pracy i nawyków dnia codziennego.

  1. Jeanmonod R, Harberger S, Waseem M. Trigger Finger. 2021 Nov 7. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–. PMID: 29083657.
  2. A. Mańkowska, W. Kasprzak, „Medycyna fizykalna w praktyce klinicznej”, Warszawa 2020
  3. J.Kruczyński, Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, PZWL, Warszawa 2019, wyd 2.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

    Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl