Trzaskający palec – jakie są przyczyny i sposoby leczenia?
Aleksandra Wnęk

Trzaskający palec – jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Palec trzaskający to choroba, której istotą jest stan zapalny błony maziowej i pochewki ścięgnistej. Rozwija się najczęściej wtórnie w przebiegu RZS, tocznia układowego. Typowe objawy w postaci trzaskania i trzeszczenia w palcach są następstwem zmniejszenia przestrzeni w pochewce ścięgnistej wywołanej stanem zapalnym. Ważne miejsce w leczeniu zajmuje rehabilitacja

Czym jest trzaskający palec?

Według ICD 10, czyli Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, jest to choroba układu mięśniowo-szkieletowego, charakteryzująca się zapaleniem błony maziowej i pochewki ścięgnistej. Palec zatrzaskujący jest przypadłością, która częściej dotyka mężczyzn, szczególnie zmagających się z chorobami reumatycznymi takimi jak dna moczanowa lub reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Oprócz trudności z wyprostowaniem palca pojawia się ból i charakterystyczny słyszalny trzask. Trzaskający palec w bardziej zaawansowanych stanach charakteryzuje się również brakiem możliwości zgięcia palca, czyli pojawia się blokada palca. Zdarza się, że pacjenci na opisanie swoich dolegliwości stosują nieprawidłową nazwę palec zatrzaskujący (nazwa potoczna).

Palec trzaskający – jakie są przyczyny?

Schorzenie dotyczy ścięgien zginaczy palców ręki, rzadziej stopy. Może dotyczyć jednego lub kilku palców jednocześnie. Przyczyny powstania palca zatrzaskującego to powtarzające się przeciążenia i mikrourazy ścięgien mięśni zginacza powierzchownego i głębokiego palców. Ścięgna te znajdują się w pochewce ścięgnistej, która utrzymuje ścięgna na miejscu i ułatwia ich ślizg.

Stan zapalny ścięgna palców dłoni, powoduje zmniejszenie przestrzeni w pochewce ścięgnistej i zwiększenie tarcia pomiędzy ścięgnami. To generuje problem ze zgięciem i rozprostowaniem palców oraz charakterystyczny dźwięk przeskakiwania ścięgna o ścięgno, (opisywane przez pacjentów jako trzaskanie, trzeszczenie) a także ból palca, ręki i ograniczenie ruchomości. Bolesny stan zapalny ścięgna to tendinitis, a otaczającej go pochewki to tenosynovitis.

Trzaskające palce mogą być również spowodowane przebytymi urazami w obrębie ręki (np. stłuczenie lub złamanie palców), urazami mięśni zginaczy oraz chorobami układowymi (np. RZS, dna moczanowa, toczeń układowy).

Powiązane produkty

Palec strzelający – objawy, badanie

Uczucie strzelania w palcu daje objawy takie jak: uczucie sztywności w stawach palca, trudność z rozpoczęciem ruchu zgięcia i wyprostu, ból, skrzypienie i trzaskanie palca, tkliwość palca, czasem również obrzęk palca. Usztywnienie palca nasilone jest szczególnie rano, po nocnym bezruchu. Często pacjent musi rozprostowywać zatrzaskujący palec drugą ręką. W zaawansowanych stanach może wystąpić całkowity przykurcz palca.

Zakleszczające zapalenie ścięgna diagnozowane jest na podstawie wywiadu i objawów jakie zgłasza pacjent. W celu potwierdzenia diagnozy wykonywane jest badanie USG, które obrazuje zajęte stanem zapalnym ścięgno oraz dokładną lokalizację miejsca powodującego dolegliwości pacjenta. W przypadku przebytych urazów i złamań wskazane jest wykonanie prześwietlenia RTG w celu zlokalizowania miejsca problemu.

Przeczytaj jakie mogą być inne przyczyny bólu palców i dłoni

Szczególnie ważne są objawy i różnicowanie w przypadku objawów pochodzących z kciuka. Kciuk trzaskający to przypadłość dotycząca ścięgien palca pierwszego ręki. Jednak czasem trzaskający kciuk może być mylony z zespołem de Quervaina, czyli stanem zapalnym ścięgien prostownika i odwodziciela kciuka. Strzelający kciuk w tym przypadku będzie dawał dolegliwości bólowe przy ruchu odgięcia nadgarstka nadgarstka do boku. Trzaskający kciuk leczy się podobnie co wcześniej wspomniany zespół de Querwaina, jednak lokalizacja problemu jest inna. Czasem obie jednostki chorobowe występują jednocześnie. Rozpoznanie odpowiedniej lokalizacji problemu jest kluczowe w skuteczności prowadzonych procedur leczniczych.

Trzaskający palec – metody leczenia

W początkowych stadiach leczenie polega na stosowaniu środków przeciwzapalnych (leki z grupy NLPZ– tabletki, maści i rehabilitacji. Zastosowanie iniekcji sterydowych, podawanych bezpośrednio do pochewki ścięgnistej zajętego mięśnia, może przynieść bardzo dobre efekty leczenia, szczególnie w połączeniu z zabiegami fizykalnymi, które zmniejszają stan zapalny i stymulują regenerację tkanek.

W bardziej zaawansowanych przypadkach i dłużej trwających dolegliwościach, badania wykazują najlepszą skuteczność leczenia operacyjnego zajętych pochewek ścięgnistych i ścięgien. Obecnie dostępne są mało inwazyjne metody, które skutecznie leczą strzelający palec i pozwalają bardzo szybko wrócić do pełnej sprawności. Leczenie operacyjne polega na przecięciu zajętej stanem zapalnym pochewki ścięgnistej, co przywraca sprawność palca.

Często pacjenci, zanim trafią do lekarza, stosują naturalne metody leczenia dostępne w domu. Duża część osób stosuje maść na trzaskający palec. Niestety stosowanie jedynie samej maści nie przynosi całkowitego pozbycia się problemu, który z czasem może się nasilać.

Rehabilitacja, fizjoterapia, ćwiczenia, masaż

Fizjoterapia ma do zaoferowania bardzo skuteczne zabiegi o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W przypadku początku dolegliwości związanych z wystąpieniem palca trzaskającego, stosowanie krioterapii, ultradźwięków (również z maścią przeciwbólową i przeciwzapalną) lub zabiegi laseroterapii w połączeniu z odciążeniem bolesnego palca mogą przynieść całkowite ustąpienie dolegliwości.

Pomocne mogą być również ćwiczenia zwiększające zakresy ruchu w dłoni, ćwiczenia w domu rozciągające mięśnie ręki i przedramienia oraz masaż rozluźniający napięte mięśnie dłoni i całej kończyny górnej.

Przykładowym ćwiczeniem może być rozciąganie mięśni przedramienia, polegające na naciąganiu nadgarstka w kierunku zgięcia i wyprostu przy zachowaniu wyprostowanego łokcia. Również masaż i rozcieranie bolesnego ścięgna w dłoni powoduje przekrwienie i lepsze odżywienie tkanek, co przynosi zmniejszenie bólu.

Rehabilitacja jest wskazana również po wykonanym zabiegu operacyjnym. Wtedy fizjoterapeuta pomaga uelastycznić powstałą bliznę, rozluźnić napięte tkanki oraz wzmocnić mięśnie tak, aby w przyszłości nie ulegały przeciążeniom. Fizjoterapeuta może również dać wskazówki jak zapobiegać nawrotom dolegliwości poprzez modyfikację stanowiska pracy i nawyków dnia codziennego.

 1. Jeanmonod R, Harberger S, Waseem M. Trigger Finger. 2021 Nov 7. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–. PMID: 29083657.
 2. A. Mańkowska, W. Kasprzak, „Medycyna fizykalna w praktyce klinicznej”, Warszawa 2020
 3. J.Kruczyński, Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, PZWL, Warszawa 2019, wyd 2.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

 • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

  Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

 • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

  Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

 • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

  Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij