kobieta cierpi z powodu złamanego nadgarstka
Mateusz Burak

Złamanie Smitha – objawy, leczenie, rehabilitacja

Złamanie Smitha to jeden z rodzajów złamań nadgarstka. Dochodzi do niego w wyniku np. upadku na grzbietową część ręki. Najczęściej objawia się bólem, widocznym obrzękiem, krwiakiem i deformacją w okolicy urazu. Jak zatem wygląda leczenie złamania Smitha? Ile trwa powrót do pełnej sprawności? Odpowiadamy. 

Mianem złamania Smitha określa się uraz nadgarstka. Jest on wywołany specyficznym rodzajem upadku, podczas którego staw nadgarstkowy znajduje się w pozycji zgięciowej lub jest nieco skręcony. Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów złamań kości. Bez względu na to, z jakim urazem mamy do czynienia, najważniejszym krokiem jest pierwsza pomoc i kontakt ze specjalistą.

Złamanie Smitha – charakterystyka

Rodzaj złamania nadgarstka jest uzależniony od mechanizmu urazu i jak prezentuje się ułożenie traumatyzowanych struktur. Złamanie Smitha zazwyczaj jest związane z bezpośrednim uderzeniem w tył nadgarstka, ręki. Jednym z ważnych czynników ryzyka jest tutaj osteoporoza, dlatego zdecydowanie częściej takie złamanie może występować u kobiet po 50. roku życia.  

Złamanie Smitha jest jednak stosunkowo rzadkie, to tylko odsetek 5% wszystkich kontuzji związanych z przerwaniem ciągłości tkanki kostnej opisywanego stawu.  

Złamanie Smitha – objawy

Objawy złamania Smitha obejmują:

  • ból w okolicy nadgarstka,
  • obrzęk,
  • tkliwość palpacyjna,
  • bolesne ograniczenie zakresu ruchomości,
  • zasinienia i przebarwienia skóry w okolicy urazu,
  • deformacje oraz zgrubienia i guzki, które w normalnych warunkach są nieobecne.
Wyżej wymienione oznaki wymagają różnicowania ze złamaniem Collesa (złamanie nasady dalszej kości promieniowej) i Bartona. Zawsze powinien dokonywać tego lekarz, wykorzystując badanie RTG nadgarstka.

Powiązane produkty

Złamanie typu Smitha – leczenie  

Sposób postępowania leczniczego jest uzależniony od ciężkości urazu. Żeby doprowadzić do pełnego wygojenia i regeneracji, należy upewnić się, że kości zostały prawidłowo ułożone i unieruchomione. W sytuacji, kiedy przerwanie ciągłości tkanki kostnej ma łagodny charakter (nie doszło do przemieszczenia, nie pojawiły się odłamy), to zazwyczaj wystarcza unieruchomienie w postaci opatrunku gipsowego, szyny lub ortezy.

Czas gojenia trwa od 3 do nawet 8 tygodni. W tym czasie wymagane są kontrolne zdjęcia RTG. Cięższe złamania Smitha wymagają zamkniętej repozycji. Podczas tej niechirurgicznej procedury lekarz może wykonywać kombinację ruchów biernych, które mają na celu przywrócenie jak najbardziej fizjologicznego ułożenia kości. Taka procedura odbywa się oczywiście w znieczuleniu miejscowym i pod kontrolą środków uspokajających. Na koniec stosuje się oczywiście opatrunek unieruchamiający.  

Najcięższe urazy wymagają leczenia operacyjnego. Po repozycji podczas zabiegu stosuje się także elementy, które pomagają zespolić złamane kości i utrzymać je w odpowiednim położeniu. Następnie stosuje się szynę unieruchamiającą, a okres rekonwalescencji jest zdecydowanie dłuższy niż w poprzednich przypadkach i wynosi nawet 3 miesiące. Kiedy tylko jest to możliwe, wdraża się fizjoterapię na okres 2–6 tygodni. Podczas postępowania leczniczego stosuje się także leki o działaniu przeciwbólowym oraz zmniejszającym obrzęk i ułatwiającym gojenie tkanek.

Powikłania po złamaniu Smitha – jakie mogą wystąpić? Jak im zapobiec?

Powikłania mogą obejmować komplikacje takie jak utrudnienie dopływu krwi do tkanek, co w efekcie uszkadza struktury nerwowe i mięśniowe. Niekiedy mogą wystąpić: zespół cieśni nadgarstka oraz parestezje (np. mrowienie, drętwienie) w obrębie chorej kończyny. W przypadku, kiedy złamanie jest otwarte, może dojść do uszkodzenia okolicznych nerwów, mięśni, ścięgien i naczyń krwionośnych. Konsekwencją w tym przypadku jest także infekcja kości – zapalenie szpiku.

Złamanie Smitha – rehabilitacja

Rehabilitacja powinna rozpocząć się najwcześniej jak to możliwe. Jej celem jest przywrócenie możliwie maksymalnej funkcjonalności, siły mięśniowej oraz zakresu ruchomości nadgarstka. Zabiegi i metody leczenia usprawniającego są dobierane indywidualnie z uwagi na to, że ręka stanowi bardzo ważną część ciała, niezbędną do codziennego funkcjonowania i wymagającą niezwykłej precyzji w wykonywaniu czynności na co dzień.  

W zależności od prezentowanych objawów i etapu rehabilitacji stosuje się różne procedury. Na początku korzysta się zwykle z łagodnych interwencji, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przyspieszają proces regeneracji uszkodzonych tkanek. Wyróżnia się tutaj schładzanie parami ciekłego azotu, stosowanie kompresów typu coldpack oraz zimnych okładów. Wykonywane są ćwiczenia przywracające zakres ruchomości, masaż tkanek głębokich, mobilizacje stawów, ćwiczenia motoryki małej.  

Sprawdź na DOZ.pl: Kompresy chłodzące.

Stopniowo wdraża się wszystkie procedury, stosując po drodze laseroterapię, aplikacje z wykorzystaniem taśm do kinesiotapingu, elektroterapię, eskpozycję na działanie pola magnetycznego już od pierwszych dni po założeniu unieruchomienia. Po zdjęciu szwów wykorzystuje się także techniki terapii blizn pooperacyjnych z zastosowaniem chociażby suchego igłowania.  

Bardzo ważne jest, aby o kolejności wprowadzania poszczególnych interwencji z zakresu rehabilitacji decydował terapeuta wspólnie z lekarzem. Wynika to z faktu, iż ich kolejność oraz czas zastosowania są zróżnicowane, muszą być więc dopasowywane do danego przypadku.

Należy także skonsultować z lekarzem możliwość suplementacji niektórych substancji, wpływających pozytywnie na przyspieszenie zrostu kostnego. Jest to chociażby wapń, witamina C oraz kolagen. Dodatkowo wpływają one pozytywnie na proces gojenia tkanek. 

  1. C. Vannabouathong, N. Hussain, E. Guerra-Farfan, M. Bhandari, Interventions for Distal Radius Fractures: A Network Meta-analysis of Randomized Trials, „Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons”, nr 27 2019.
  2. S. Omokawa, A. Iida, R. Fujitani, T. Onishi, Y. Tanaka, Radiographic Predictors of DRUJ Instability with Distal Radius Fractures, „Journal of Wrist Surgery”, nr 3 2014.
  3. J. Schneppendahl, J. Windolf, R. A. Kaufmann, Distal radius fractures: current concepts, „Journal of Hand Surgery”, nr 37 2012.
  4. B. M. Mauck, C. W. Swigler, Evidence-Based Review of Distal Radius Fractures, „Orthopedic Clinics of North America”, nr 49 2018..
  5. B. T. Evans, J. B. Jupiter, Best Approaches in Distal Radius Fracture Malunions, „Current Reviews in Musculoskeletal Medicine”, nr 12 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

    Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

    Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

  • Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

    Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

  • Glista ludzka – objawy glistnicy. Rozpoznanie, badania, leczenie zakażenia glistą ludzką

    Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk – do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty. Szczególnie narażone są na to dzieci. Objawy glistnicy to bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła.

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

    Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

  • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

    Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij