RTG nadgarstka – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena  prześwietlenia
Michalina Mendyka

RTG nadgarstka – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena prześwietlenia

RTG nadgarstka wykonywane jest zazwyczaj w przypadku urazu reki w tym miejscu, na przykład złamania. Przeciwwskazaniem względnym, kiedy w wyjątkowej sytuacji dopuszcza się wykonywanie prześwietlenia, jest ciąża. Dzięki rentgenowi nadgarstka lekarz może zlokalizować dokładne miejsce uszkodzenia, potwierdzić albo wykluczyć obecność zmian zwyrodnieniowych lub stwierdzić, czy kości, które uległy złamaniu prawidłowo się zrastają. Ile kosztuje RTG nadgarstka, jak długo trwa badanie i czy wymaga ono specjalnego przygotowania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

RTG nadgarstka (prześwietlenie, rentgen) to bezinwazyjne, łatwo dostępne i szybkie badanie, dzięki któremu można zdiagnozować zmiany w układzie kostno-stawowym nadgarstka. Na podstawie prześwietlenia lekarz kierujący decyduje o skierowaniu na inne badania obrazowe (tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny). Jak zatem wygląda badanie RTG nadgarstka?

RTG nadgarstka – co to jest i na czym polega badanie?

RTG to badanie z użyciem promieniowania jonizującego. Na skutek krótkiego napromieniania odpowiedniej partii ciała możliwe jest uzyskanie obrazu narządów wewnętrznych. Prześwietlenie wykonuje się najczęściej na aparatach cyfrowych. Obraz zostaje automatycznie przesłany do radiologa, a pacjent otrzymuje zdjęcie RTG na płycie CD/DVD. Możliwe jest wykonanie zdjęcia jednego nadgarstka lub obu – porównawczo. Badanie RTG nadgarstka standardowo wykonuje się w dwóch projekcjach – projekcji AP (przednio-tylnej) oraz L (bocznej).

W przypadku, gdy lekarz kierujący zleca wykonanie zdjęcia konkretnej kości, wykonuje się również zdjęcie skośne, gdzie nadgarstek uniesiony jest pod kątem 30°, 45° lub 60°. Prześwietlenie zdrowego nadgarstka obejmuje śródręcze, kości nadgarstka, oraz odcinki kości promieniowej i łokciowej.

RTG nadgarstka – wskazania do badania

Głównym wskazaniem do wykonania zdjęcia RTG nadgarstka jest ból, obrzęk oraz zaburzenie ruchomości w stawach. W tym przypadku poszukuje się zmian pourazowych – przeciążeniowych, zwichnięć, skręceń lub złamań (np. na skutek upadku). Prześwietlenie służy również do wykrywania zmian zwyrodnieniowych, zapalnych oraz martwicy kości. U dzieci z podejrzeniem zaburzenia wzrostu, np. małorosłości, wykonuje się zdjęcie, aby ocenić wiek kostny. Na tej podstawie specjalista jest w stanie ocenić, na ile rozwój układu kostnego dziecka jest opóźniony w stosunku do zdrowej populacji osób w tym samym wieku. Innym wskazaniem do wykonania badania jest kontrola po złamaniu nagdarstka (często odbywa się w opatrunku gipsowym).

Polecane dla Ciebie

RTG nadgarstka  – przeciwwskazania do badania

Do badań nadgarstka nie ma przeciwwskazań, mogą wykonywać je zarówno dorośli, jak i dzieci. Przeciwwskazaniem względnym, kiedy w wyjątkowej sytuacji dopuszcza się wykonywanie prześwietlenia, jest ciąża. Jednakże zaleca się wykonywanie innych badań obrazowych, w których wykorzystuje się inne źródła niż promieniowanie jonizujące, np. USG lub rezonans magnetyczny.  Jeżeli pacjentka nie jest pewna czy jest w ciąży, powinna odstąpić od badania i wykonać test ciążowy.

RTG nadgarstka – jak wygląda badanie?

Nie istnieją żadne szczególne procedury dotyczące przygotowania się do RTG nadgarstka. Pacjent musi przed prześwietleniem zdjąć metalowe przedmioty z dłoni oraz nadgarstków (np. pierścionki, bransoletki, zegarek). W trakcie badania należy usiąść z ręką wyciągniętą przed siebie na poziomie barków i położyć ją na detektorze, czyli urządzeniu rejestrujące, na które pada promieniowanie jonizujące. Lampa rentgenowska znajduje się nad badaną częścią ciała. W zależności od ilości wykonanych zdjęć całkowity czas badania wynosi od 5 do 10 min.

RTG nadgarstka – najczęstsze pojęcia diagnostyczne w opisach badań

W opisie zdjęcia RTG radiolog może posługiwać się nazwami konkretnej kości nadgarstka. Składa się on z 8 kości, które ułożone są w dwóch szeregach. Szereg dalszy łączy się z kośćmi śródręcza i są to: kości czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, główkowata i haczykowata. Do szeregu bliższego należą: kości łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta i grochowata. Łączą się one z kośćmi przedramienia. Najczęściej wykonuje się projekcje skośne na kość łódeczkowatą oraz grochowatą. Innym terminem używanym w opisie zdjęcia są zmiany zwyrodnieniowe, które są najczęściej wykrywane u osób po 50 r.ż lub po przebytym urazie. W przypadku stwierdzenia złamania nadgarstka lekarz może również ocenić, gdzie znajduje się to złamanie (szczelina złamania), stopień zrastania się kości (niepełny/całkowity zrost) oraz czy kość zrasta się poprawnie. Inne patologie w obrębie nadgarstka mogą dotyczyć zniekształceń kości, stawów nadgarstka lub przebytych urazów nadgarstka (najczęściej nieleczonych).

RTG nadgarstka –  skierowanie, cena/refundacja badania

Na badanie zarówno refundowane, jak i to wykonane w prywatnym zakresie, wymagane jest posiadanie skierowania. Można je uzyskać zarówno od lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), jak i lekarza specjalisty. Koszt badania zależny jest od ilości wykonanych zdjęć oraz od placówki diagnozowania obrazowego, w której pacjent chce wykonać RTG. Prześwietlenie kosztuje od 30 zł do 50 zł.

  1. B. Pruszyński, Diagnostyka obrazowa: podstawy teoretyczne i metodyka badań, Warszawa 2014.
  2. J. P. Lampignano, L. E. Kendrick, Pozycjonowanie w radiografii klasycznej dla techników elektroradiologii, Wrocław 2019.
  3. H. Imhof ,K. Bohndorf, K.Wörtler, Diagnostyka obrazowa układu mięśniowo-szkieletowego, Warszawa 2020.
  4. M. Majdan, Choroba zwyrodnieniowa stawów. Współczesne spojrzenie, Warszawa 2019.
  5. R. Rupiński, Ból ostry i przewlekły w chorobach układu ruchu, Warszawa 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przesiewowe badanie słuchu

    Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

  • RTG kręgosłupa – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

    RTG kręgosłupa jest metodą obrazową, którą od wielu lat wykorzystuje się podczas diagnozowania wad postawy, zmian zapalnych czy zwyrodnieniowych, a także w przypadku urazów i bóli kręgosłupa. Co prawda interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłupa może stanowić problem dla pacjenta, niemniej samo RTG kręgosłupa nie jest badaniem bolesnym lub długotrwałym. Ile kosztuje rentgen kręgosłupa, jak należy się przygotować do badania i czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • RTG kręgosłupa lędźwiowego – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

    Ból kręgosłupa lędźwiowego, określany przez pacjentów także jako ból krzyża, ból korzonków lub ból na dole pleców, jest głównym wskazaniem do wykonania RTG tego obszaru. Aby wykonać prześwietlenie lędźwi konieczne jest posiadanie skierowania lekarskiego, które można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu lub ortopedy czy neurologa. Jak wygląda przygotowanie do rentgenu kręgosłupa lędźwiowego, czy kobieta w ciąży może mieć wykonane RTG tego obszaru i ile kosztuje to prześwietlenie wykonane prywatnie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest antybiogram i jak wygląda to badanie?

    W 1928 roku Alexander Fleming odkrył pierwszy szeroko stosowany antybiotyk – penicylinę. Ten przełomowy moment w historii medycyny doprowadził nie tylko do zmniejszenia liczby zgonów z powodu zakażeń, lecz również zapoczątkował erę antybiotykoterapii. Szerokie zastosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych doprowadziło jednak do sytuacji, w której bakterie potrafią wymykać się leczeniu. Dlatego w podjęciu decyzji o wyborze jak najskuteczniejszego leku z pomocą przychodzi antybiogram.

  • Badanie in vivo – co to jest?

    Badania in vitro i in vivo stanowią nieodłączny element rozwoju medycyny i nauk pokrewnych. Warto wiedzieć, czym się różnią, aby zrozumieć ich znaczenie dla procesu odkrywania nowych leków czy terapii.

  • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

    Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

  • Echokardiografia – jak wygląda to badanie, ile trwa?

    Rozwój ultrasonografii pozwolił na nieinwazyjne obrazowanie wielu przestrzeni ludzkiego ciała. Klasyczny aparat USG pozwala nie tylko na obrazowanie jamy brzusznej, ale również serca. Badanie to określa się mianem echokardiografii lub potocznie – echo serca.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij