Dieta przy złamaniach kości – jak powinna wyglądać, aby kości zrastały się szybciej?
Katarzyna Turek-Kawecka

Dieta przy złamaniach kości – jak powinna wyglądać, aby kości zrastały się szybciej?

Dieta pełni istotną rolę w czasie rekonwalescencji po złamaniach. Bogata w składniki odżywcze, które biorą udział w odbudowaniu tkanki kostnej, pomoże przyśpieszyć zrost kości. Wśród nich znajdują się m.in. wapń i witamina D. Co zatem jeść, aby kości szybciej zrastały się po złamaniu?

Odżywianie odgrywa dominującą rolę w zachowaniu zdrowego szkieletu, zarówno w osiągnięciu najwyższej gęstości kości, od lat niemowlęcych do około dwudziestego-trzydziestego roku życia, jak i w utrzymaniu zdrowia kości przez resztę dorosłego życia. Zbilansowana dieta, która pokrywa dzienne potrzeby kaloryczne oraz wymagane dzienne spożycie wapnia i witaminy D, jest kluczowym czynnikiem w osiągnięciu szczytowej masy kości podczas przejścia od niemowlęctwa do dorosłości i zmniejszeniu tempa utraty masy kostnej u osób starszych. W razie złamań pozwala na zrośnięcie się kości – jest więc także szczególnie ważna w razie występującej kontuzji.

Rola diety w wzmacnianiu kości po złamaniu

Niskie spożycie wapnia z dietą powoduje pobranie go z kości, co zmniejsza ich masę i wytrzymałość. W sytuacji, kiedy kość jest złamana, konieczne jest odbudowanie tkanki kostnej. Bez odpowiedniej ilości wapnia w diecie będzie to znacznie utrudniony i wydłużony proces. Rekomendowane dzienne spożycie wapnia dla osób dorosłych to 1000 mg na dzień, u osób starszych (kobiety powyżej 50. roku życia i mężczyźni powyżej 70. roku życia) to 1200 mg. 

Dieta na złamanie kości powinna pokryć minimum dobowego zapotrzebowania na wapń, a najlepiej jeszcze większą jego ilość. Jeśli z powodu alergii czy nietolerancji nie możesz go spożywać w wystarczających ilościach, konieczna może być suplementacja.

Aby mineralizacja i odbudowa kości zachodziła poprawnie, konieczne jest także spożycie innych składników mineralnych: fosforu oraz magnezu. Obydwa minerały wchodzą w skład tkanki kostnej i są niezbędne do prawidłowego procesu zrastania kości. Fosfor jest konieczny do odbudowy kości, zmniejsza wydalanie wapnia z moczem, ale nie powinno się spożywać go więcej niż wapnia, ponieważ może też zmniejszać jego wchłanianie. Magnez jest potrzebny do odpowiedniego metabolizmu wapnia, pośrednio wpływa też na mineralizację kości.

Składnikiem, bez którego organizm nie byłby w stanie przyswoić wapnia jest witamina D3. Szczególnie narażeni na niedobór witaminy D3 są ludzie starsi, u których jej synteza skórna znacząco się zmniejsza, a ryzyko złamań jest znacznie większe. W związku z tym, że z żywnością nie da się dostarczyć jej w odpowiednich ilościach, konieczna jest ekspozycja na słońce w okresie wiosenno-letnim, a często także suplementacja witaminą D3

Bardzo ważne jest spożycie odpowiednich ilości białka – jest ono niezbędne do wchłaniania wapnia, a co za tym idzie także do syntezy kolagenu i innych białek tworzących tkankę kostną. Witamina C zwiększa syntezę kolagenu, witamina K jest potrzebna do tworzenia białka osteokalcyny – jednego z głównych składników tkanki kostnej, a karotenoidy działają przeciwutleniająco i zapobiegają utracie masy kostnej. 

Dieta po złamaniach powinna także dostarczać odpowiedniej ilości cynku, manganu, boru, miedzi, witamin z grupy B – jako składników, których niedobór może wiązać się z gorszym stanem kośćca.

Dieta na zrost kości – produkty dozwolone i niedozwolone

Produkty, które powinny pojawiać się w diecie w jak największej liczbie posiłków, aby dostarczyć białka i wapnia, to chudy nabiał i mięso, ryby, produkty roślinne wzbogacone w wapń. U osób na diecie wegańskiej konieczny jest wzrost konsumpcji roślin strączkowych, aby zwiększyć spożycie tego makroskładnika. Może też być konieczne wprowadzenie suplementacji wapniem. Wapno w produktach roślinnych można znaleźć w nasionach chia, maku, sezamu, tofu i suchych nasionach roślin strączkowych oraz zielonolistnych warzywach. Warto sięgnąć po wszystkie te produkty w diecie na zrastanie kości, nawet jeśli spożywamy nabiał.

Aby wzmocnić kości, dieta powinna być jak najbardziej różnorodna – spożycie zielonolistnych warzyw, pomarańczowych, czerwonych i fioletowych warzyw oraz owoców dostarczy dużych ilości witaminy K, przeciwutleniaczy, karotenoidów oraz witaminy C. Te niezbędne mikroelementy znajdziesz w rybach i owocach morza, nasionach i orzechach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych, suchych nasionach roślin strączkowych. Racjonalne komponowanie posiłków, trzymając się założeń piramidy żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia, pozwoli na uzupełnienie wszystkich niezbędnych składników.

W diecie przy złamaniu kości ograniczać powinno się spożycie sodu (soli) – zmniejsza on przyswajanie wapnia. Unikać należy więc produktów marynowanych, wędzonych, wędlin i przetworów mięsnych, żywności przetworzonej (fastfoodów) i garmażeryjnej, chipsów, słonych przekąsek i dosalania potraw. W produktach tych znajduje dużo fosforu, który pomimo że jest niezbędny do prawidłowej mineralizacji kości, w zbyt dużych ilościach bardzo ją utrudnia. Odpowiednią ilość fosforu dostarcza się organizmowi już w samym nabiale.

Aby kości szybciej się zrosły, warto zmniejszyć także ilość wypijanej kawy i mocnej herbaty. Jest to szczególnie istotne w czasie posiłków dostarczających wapnia i magnezu – będą one zmniejszać ich wchłanianie z przewodu pokarmowego.

Powiązane produkty

Co jeść po złamaniu? Przykładowy jadłospis

Śniadanie: Makowa owsianka na mleku krowim lub sojowym z suszonymi owocami, cynamonem.
II śniadanie: Koktajl z zielonych liści (szpinak, jarmuż, natka pietruszki), pomarańczy, miodu, nasion chia. Garść orzechów włoskich.
Lunch: Twarożek z kolorowymi paprykami, natką pietruszki, kiełkami brokuła i razowym pieczywem.
Obiad: Łosoś pieczony w sezamie z warzywami (papryka, brokuł, marchew, cebula, ziemniaki) marynowanymi w oliwie i papryce w proszku.
Kolacja: Galaretka z nóżek wołowych lub ryby z sokiem z cytryny, natką pietruszki, sałatką z pomidorów skropionych oliwą z oliwek oraz razowym pieczywem.

  1. J.-P. Bonjour, Protein Intake and Bone Health,"International Journal for Vitamin and Nutrition Research", nr 81 (23) 2011.
  2. J. Higgs, E. Derbyshire, K. Styles, Nutrition and osteoporosis prevention for the orthopaedic surgeon, "EFORT Open Reviews", nr 2 (6) 2017.
  3. A. Karpouzos, E. Diamantis, P. Farmaki, S. Savvanis, T. Troupis, Nutritional Aspects of Bone Health and Fracture Healing, "Journal of Osteoporosis", nr 1–10 2017.
  4. S. Sahni,  K. M. Mangano, R. R. McLean, M. T. Hannan, D. P. Kiel, Dietary Approaches for Bone Health: Lessons from the Framingham Osteoporosis Study, "Current Osteoporosis Reports", nr 13 (4) 2015.
  5. L. Tian, X. Yu, Fat, Sugar, and Bone Health: A Complex Relationship, "Nutrients",  nr 9 (5) 2017.
  6. Diet and Health: Implications for Reducing Chronic Disease Risk,  "ncbi.nlm.nih.gov" [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK218748/, [dostęp:] 30.03.2020.
  7. Bone Health and Osteoporosis: A Report of the Surgeon General, "ncbi.nlm.nih.gov" [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK45523/, [dostęp:] 30.03.2020. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

    Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl