Borowik szatański – charakterystyka. Jak poznać objawy zatrucia?
Katarzyna Turek-Kawecka

Borowik szatański – charakterystyka. Jak poznać objawy zatrucia?

Borowik szatański, szatan, diablik, smoczy łeb – nie bez powodu ma tak złowieszcze nazwy – należy do grupy grzybów trujących, które po spożyciu mogą wywołać silne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i nie tylko. Jak odróżnić borowika szatańskiego od szlachetnego? Jakie są objawy zatrucia borowikiem szatańskim? Co zrobić, gdy dojdzie do zatrucia? Podpowiadamy.

  1. Borowik szatański – charakterystyka, występowanie
  2. Borowik szatański a goryczak żółciowy – jak rozróżnić?
  3. Borowik szatański a borowik szlachetny – jak rozróżnić?
  4. Objawy zatrucia borowikiem szatańskim – jak rozpoznać zatrucie grzybem?
  5. Pierwsza pomoc przy zatruciu borowikiem szatańskim – co robić?

Borowik szatański nie nadaje się do spożycia pod żadną postacią, nawet po długotrwałej obróbce termicznej. Jest to spowodowane obecnością w grzybie toksycznych żywic, których ludzki przewód pokarmowy nie potrafi strawić. Dodatkowo borowik szatański zawiera niewielkie ilości innych trujących związków: muskaryny i bolesatyny. Jego owocniki można spotkać w lasach liściastych klimatu umiarkowanego w okresie pomiędzy lipcem a wrześniem. Bardzo dużo mówi się o tym, aby w trakcie grzybobrania uważać na owocniki borowika szatańskiego, ale do zatruć nim na szczęście nie dochodzi często.

Borowik szatański – charakterystyka, występowanie

Owocniki borowika szatańskiego są dość duże, jego kapelusz mierzy nawet do 25 centymetrów średnicy. Młode okazy mają szare kapelusze, a starsze – szarooliwkowe. Pory pod kapeluszem są jasnożółte, później zmieniają kolor na pomarańczowy lub czerwony, aby ostatecznie u najstarszych osobników stać się brązowooliwkowe. Istotnym wyróżnikiem jest także to, że pod uciskiem palca stają się sinawe, niebieskie. Miąższ borowika szatańskiego jest biały, po przecięciu staje się niebieski (tak jak jego pory). Jego trzon ma dość charakterystyczny, purpurowy kolor przez gęstą siateczkę, która pokrywa jego żółto-różowo-brązową nogę – u młodych osobników o kształcie cylindrycznym lub kulistym, a u starszych baryłkowatym. Młode okazy mają łagodny i przyjemny smak i zapach, a starsze wydzielają zapach padliny lub zgniłej cebuli.

Gatunek ten rośnie w lasach Europy, Stanów Zjednoczonych i w Maroku. Rośnie zazwyczaj w dobrze nasłonecznionych lasach liściastych, zwykle w sąsiedztwie dębów lub buków, najchętniej na glebach wapiennych. Wbrew powszechnej opinii jest bardzo rzadki – gatunek uważa się za wymierający.

W Polsce oficjalnie występuje tylko w dwóch miejscach – na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i w Górach Kaczawskich. Znajduje się na liście grzybów chronionych, pod żadnym pozorem nie wolno go zbierać czy niszczyć. Jeśli znajdziesz go w lesie, pozostaw go na jego miejscu i poszukaj innych, jadalnych odmian borowików.

Borowik szatański a goryczak żółciowy – jak rozróżnić? 

Obydwa grzyby nie mają zastosowania kulinarnego ze względu na to, że borowik szatański jest trujący, a borowik żółciowy (goryczak żółciowy) ma dość nieprzyjemny smak i wiele osób zalicza go do grupy grzybów niejadalnych, mimo że nie jest grzybem trującym. Młode owocniki tych dwóch gatunków wyglądają niemal identycznie – mają żółtawe trzony oraz żółte lub jasnobrązowe kapelusze, są także podobnej wielkości. Dojrzałe grzyby nieznacznie różnią się wyglądem, inne jest także miejsce ich występowania.

Goryczak ma kapelusz o średnicy do maksymalnie kilkunastu centymetrów w kolorze jasnobrązowym. Rurki pod spodem mają kolor szaroróżowy lub brązowoczerwony, można je łatwo oddzielić od miąższu. Miąższ goryczaka jest biały, a po uszkodzeniu barwi się na różowo.

Jak wygląda borowik szatański (szatan)? Po czym go rozponać?
Jak wygląda borowik szatański (szatan)?
Borowik szatański ma większy kapelusz (dosięgający nawet 25 centymetrów średnicy), który jest jasnoszary lub u starszych osobników żółtozielony, a nawet oliwkowy. Rurki pod spodem u młodych grzybów są początkowo żółte, a następnie oliwkowe. Po uszkodzeniu błękitnieją, tak samo jak jego biały miąższ. Szczegółem, który pozwoli odróżnić te dwa grzyby, jest także miejsce, gdzie można je spotkać – borowik szatański występuje w lasach liściastych (zazwyczaj pod grabem, lipą lub leszczyną), a goryczak żółciowy występuje w lasach iglastych (świerkowych i sosnowych).

Powiązane produkty

Borowik szatański a borowik szlachetny – jak rozróżnić?

Borowik szlachetny różni się od borowika szatańskiego przede wszystkim kolorem miąższu po przekrojeniu. Biały miąższ borowika szatańskiego robi się niebieski, a miąższ borowika szlachetnego pozostaje nadal biały. Obydwa grzyby mają podobny kształt oraz rozmiar, różnią się jednak kolorem. Kapelusz borowika szatańskiego ma kolor szary lub u dojrzałych grzybów szarooliwkowy, natomiast u borowika szlachetnego początkowo jest biały, a następnie brązowy. Rurki borowika szatańskiego oraz szlachetnego także są różne – u pierwszego są jasnożółte, u dojrzałych grzybów pomarańczowe, czerwone, a u starych grzybów oliwkowe, z kolei u prawdziwka szlachetnego początkowo są białe lub kremowe, a następnie ciemnieją do żółtooliwkowego lub oliwkowozielonego koloru.

Pory borowika szatańskiego, podobnie jak miąższ pod naciskiem, sinieją. Innego odcienia jest także trzon grzybów: trzon borowika szatańskiego jest na górze żółty, niżej różowy, a na dole brązowy i pokryty siateczką różowych lub purpurowych żyłek, co sprawia wrażenie, że jest czerwono-różowy. Borowik szlachetny ma nóżkę jasną – białą, szarobiałą lub piaskową, pokrytą siateczką o białawym lub jasnobrązowym zabarwieniu.

Objawy zatrucia borowikiem szatańskim

W związku z obecnością nietrawionych przez przewód pokarmowy człowieka żywic oraz trującej muskaryny oraz bolesatyny już trzy godziny po spożyciu prawdziwka szatańskiego pojawiają się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – objawy zatrucia grzybami.

Zawarte w nim związki powodują podrażnienie błony śluzowej układu trawiennego i wzmagają perystaltykę jelit – mogą pojawić się biegunki, wymioty, bóle brzucha. Poza dolegliwościami pokarmowymi często pojawiają się bóle głowy, zaburzenia widzenia, halucynacje i zaburzenia neurologiczne. Dodatkowo może wystąpić: rumień na twarzy, obfita potliwość oraz łzawienie oczu. Czasem dochodzi także do spadku ciśnienia oraz zapaści.

Pierwsza pomoc przy zatruciu borowikiem szatańskim

W przypadku spożycia borowika szatańskiego należy jak najszybciej wywołać wymioty – nawet jeśli jeszcze nie pojawiły się objawy, ale zorientowaliśmy się, że grzyb nie był jadalny. Dzięki temu istnieje szansa, że trujące związki nie zdążą się wchłonąć i nie przedostaną się do krwiobiegu.

Kolejnym krokiem jest obowiązkowe udanie się do lekarza i zabranie ze sobą resztki spożytego posiłku z grzybem, co w razie potrzeby pozwoli na zidentyfikowanie dokładnego typu trucizny. Nie wolno samodzielnie stosować kuracji odtruwających ani spożywać wody.

Jeśli po zatruciu borowikiem szatańskim nie zareaguje się wystarczająco szybko, może dojść do trwałego uszkodzenia wątroby. Na szczęście grzyb ten występuje dość rzadko, a oprócz tego stosunkowo łatwo jest go odróżnić od jadalnych prawdziwków – do zatruć dochodzi więc niezbyt często.
  1. B. Gumińska, W. Wojewoda, Grzyby i ich oznaczanie, Wydawnictwo PWRiL, Warszawa 1985.
  2. A. Jarczyk, W. Płocharski, Technologia produktów owocowych i warzywnych, Wydawnictwo WSE-H, Skierniewice 2010.
  3. P. Skubla, Wielki atlas grzybów, Wydawnictwo Elipsa, Poznań 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Test na HPV i cytologia płynna na NFZ. Nowy standard profilaktyki raka szyjki macicy

    Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie poszerzające program profilaktyki raka szyjki macicy o dwa badania – test na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR) oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC). Od 26 marca NFZ finansuje te badania, co ma na celu zwiększenie skuteczności wykrywania i zapobiegania rakowi szyjki macicy w Polsce. Czy program w całym kraju ruszył równolegle?

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, co prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl