Leki układane na półce w aptece
Ewelina Sochacka

Zmiany w refundacji leków od 1 listopada

1 listopada 2023 roku wejdą w życie przepisy, które spowodują zmiany na listach refundacyjnych leków. Od tego momentu refundacji będą mogły podlegać nie tylko preparaty na receptę, ale także OTC. Skończy się natomiast refundacja innych wybranych leków – sprawdź których.

Refundacja leków bez recepty

Zgodnie z podpisaną w sierpniu 2023 roku tzw. dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej (Ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw) od 1 listopada 2023 roku Minister Zdrowia będzie miał możliwość refundowania leków OTC (ang. Over The Counter), czyli leków dostępnych w aptekach bez konieczności posiadania recepty wydanej przez lekarza. Warunkiem jest złożenie stosownego wniosku przez producenta danego preparatu.

Do refundacji mogą wejść te specyfiki, które wymagają stosowania dłużej niż 30 dni w określonym stanie klinicznym i są rekomendowane w wytycznych postępowania klinicznego. Taka decyzja może przynieść pacjentom korzyści w postaci niższych cen stosowanych przez nich leków, jednak zmiana ta wzbudziła również sporo kontrowersji w środowisku farmaceutycznym. Dotychczas bowiem ceny medykamentów OTC nie były w żaden sposób odgórnie regulowane – podlegały prawom rynkowym. Teraz częściowo ulegnie to zmianie.

Koniec refundacji niektórych leków przeciwcukrzycowych

31 października 2023 roku upływa okres obowiązywania decyzji o refundacji doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy flozyn. Dotyczy to leku Forxiga (zawiera dapagliflozynę), 10 mg, 30 tabl. oraz Invokana (w którym substancją czynną jest kanagliflozyna), 100 mg, 30 tabl. W pierwszym przypadku producent nie złożył wniosku o kontynuację refundacji, natomiast w drugim złożone dokumenty nie spełniały wymogów formalnych.

Warto zaznaczyć, że trzeci lek zawierający substancję z grupy flozyn – empagliflozynę – Jardiance będzie w dalszym ciągu refundowany. Wskazania do jego refundacji obejmują cukrzycę typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥7,5% i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz przewlekłą niewydolność serca u dorosłych z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory serca (LVEF ≤40%) oraz utrzymującymi się objawami choroby w klasie II-IV NYHA pomimo zastosowania terapii opartej na ACEi (lub ARB/ARNi) i lekach z grupy betaadrenolityków.

Powiązane produkty

Brak refundacji donosowej szczepionki przeciwko grypie i leku stosowanego w leczeniu raka prostaty

Od 1 listopada nie będzie także refundowana szczepionka przeciwko grypie w formie donosowej. Fluenz Tetra to szczepionka 4-walentna, która ma postać aerozolu do nosa i zawiera antygeny wirusa grypy – jej podanie powoduje wystąpienie odpowiedzi immunologicznej. Dotychczas była refundowana w przypadku dzieci w wieku od 24. miesiąca do 18. roku życia. W dalszym ciągu refundowana będzie natomiast szczepionka przeciwko grypie we wstrzyknięciu. Mogą ją otrzymać dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia aż do ukończenia 18 lat.

Bez refundacji od listopada 2023 roku będzie również lek o nazwie Xofigo (radium dichloridum Ra223) stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego. Producent deklaruje jednak złożenie wniosku do Narodowego Funduszu Zdrowia o refundację leku dla pacjentów, którzy rozpoczęli już terapię w programie lekowym.

  1. Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 listopada 2023 r., [online] https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-listopada-2023-r [dostęp:] 17.10.2023.
  2. L. Jakubiak, Leki bez recepty wchodzą do refundacji. Nowe przepisy od 1 listopada, [online] https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Leki-bez-recepty-wchodza-do-refundacji-Nowe-przepisy-od-1-listopada,248956,2.html [dostęp:] 17.10.2023.
  3. Ważne informacje o lekach, które od 1 listopada nie będą refundowane, [online] https://mgr.farm/aktualnosci/wazne-informacje-o-lekach-ktore-od-1-listopada-nie-beda-refundowane/ [dostęp:] 17.10.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij