ból stawu kolanowego przedstawiony na grafice
Ewelina Sochacka

Pierwszy dożylny lek na reumatyzm zatwierdzony przez FDA

Terapie reumatologiczne są jednymi z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny na świecie. Odchodzi się od leczenia wyłącznie objawowego, jak chociażby stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Naukowcy już jakiś czas temu udowodnili, że schorzenia reumatyczne mają podłoże immunologiczne (autoimmunologiczne), co sprawiło, że wysiłki badawcze zostały skierowane na rozwój terapii wpływających na układ odporności człowieka, który w tym wypadku atakuje swój własny organizm.

Nowy lek na choroby reumatyczne – secukinumab zatwierdzony przez FDA

6 października 2023 roku firma Novartis, która jest liderem w dziedzinie immunodermatologii i reumatologii, ogłosiła, że Agencja ds. Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration) zatwierdziła dożylną postać leku z secukinumabem (przeciwciało monoklonalne). Preparat będzie wykorzystywany do leczenia osób dorosłych, u których zdiagnozowano:

Preparat z secukinumabem jest jedynym lekiem zatwierdzonym w postaci dożylnej, który jest ukierunkowany na interleukinę-17A (IL-17A) i blokuje ją, a także jest jedyną opcją dożylną czynnika martwicy nowotworu alfa (TNF-α), których nadekspresję stwierdzono we wszystkich powyższych schorzeniach. Secukinumab podawany będzie dożylnie, raz w miesiącu przez 30 minut. Jego dawkowanie będzie zależało od masy ciała pacjenta. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania medycznego czy badań diagnostycznych. Preparat jest lekiem sprawdzonym i badanym klinicznie od ponad 14 lat. Jego działanie jest poparte solidnymi dowodami i wynikami obserwacji trwających 8 lat u dorosłych oraz 5-letnią długoterminową analizą bezpieczeństwa i skuteczności u dorosłych z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy plackowatej, ŁZS i ZZSK. Nowa opcja podawania dożylnego będzie dostępna już niebawem, bo w 4 kwartale 2023 roku.

Czym jest choroba autoimmunologiczna? Dlaczego organizm atakuje sam siebie?

Nieprawidłowa odpowiedź ze strony układu immunologicznego, w której organizm atakuje sam siebie, wykorzystując w tym celu elementy tego układu – tak najprościej można opisać to, czym są choroby autoimmunologiczne, nazywane także autoimmunizacyjnymi. Te wspomniane elementy to niekompetentne limfocyty, które przechodzą przez barierę szpikową, nie mając właściwych antygenów zgodności tkankowej (z własnym organizmem). Skutkiem takiego upośledzenia limfocytów jest atakowanie własnych komórek i tkanek, uznawanych przez układ immunologiczny za coś obcego. W sporym uproszczeniu można powiedzieć, że układ immunologiczny myli własne tkanki i komórki ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak bakterie czy wirusy. Choroby autoimmunologiczne mogą mieć zarówno przebieg ostry, jak i przewlekły. Może na nie chorować każdy, niezależnie od płci, wieku, grupy etnicznej. U jednej osoby można również zdiagnozować więcej niż jedną taką chorobę. Schorzenia autoimmunologiczne mogą być także dziedziczone, gdyż zwykle ryzyko zachorowania na taką chorobę jest wyższe, jeśli w rodzinie występuje podobny przypadek. Nie oznacza to jednak, że osoba, której krewni cierpią z powodu schorzeń autoimmunologicznych, na pewno zachoruje. Choroby reumatyczne należą do tak zwanych chorób autoimmunologicznych uogólnionych, gdyż nie dotyczą jednego konkretnego narządu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij