lekarz bada kręgosłup pacjentki
Mateusz Burak

Spondyloartropatia – przyczyny, objawy, leczenie

Spondyloartropatie to grupa chorób reumatycznych. W ich przebiegu dochodzi do zapalenia stawów zarówno w kończynach, jak i kręgosłupie. Dotychczas nie wynaleziono skutecznego leku na te schorzenia. Terapia skupia się na łagodzeniu bólu, poprawie mobilności i zapobiegnięciu powikłaniom. Jak rozpoznać spondyloartropatię?

Spondyloartropatie – czym są?

Spondyloartropatie seronegatywne to określenie grupy schorzeń o podłożu zapalnym. Doprowadzają one do zapalenia stawów. Uważa się, że większość tego typu chorób jest dziedziczna. Jak dotąd nie ma żadnych dowodów naukowych, które przemawiałyby za tym, że takim chorobom można zapobiegać.

Spondyloartropatia może być sklasyfikowana jako osiowa lub obwodowa. Pierwsza z nich obejmuje stawy w obrębie miednicy i kręgosłupa. Natomiast druga dotyczy kończyn. Stan ten także może powodować zapalenie oczu, przewodu pokarmowego i obszarów, w których więzadła i ścięgna przyczepiają się do kości.

Rodzaje spondyloartropatii

Najczęściej występującym typem spondyloartropatii seronegatywnej jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, w skrócie ZZSK. Obejmuje głównie stawy kręgosłupa, a w przypadku postaci skandynawskiej – także stawy obwodowe. Predyspozycją do zachorowania jest obecność antygenu HLA-B27.

Pozostałe rodzaje spondyloartropatii są tradycyjnie klasyfikowane jako:

 • reaktywne zapalenie stawów,
 • łuszczycowe zapalenie stawów,
 • enteropatyczne zapalenie stawów,
 • młodzieńcza spondyloartropatia,
 • niezróżnicowana spondyloartropatia.

Powyższe typy mogą jeszcze podlegać klasyfikacji osiowej lub obwodowej.

Powiązane produkty

Objawy spondyloartropatii

Do głównych objawów spondyloartropatii zalicza się przede wszystkim:

 • ból,
 • sztywność i obrzęk,
 • uszkodzenie struktury kości,
 • dolegliwości bólowe, które zaczynają się zazwyczaj w obrębie miednicy,
 • promieniowanie, rozprzestrzenianie się bólu na obszar klatki piersiowej,
 • stany podgorączkowe,
 • upośledzenie wykonywania codziennych czynności,
 • zaburzenia chodu,
 • negatywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego,
 • krwawe biegunki,
 • nieswoiste zapalenie jelit,
 • zmęczenie,
 • zapalenie dróg moczowych,
 • zapalenie oczu.
Bardzo charakterystyczne jest występowanie bólu w dolnej części grzbietu, co określa się często mianem zapalnego bólu pleców. Dodatkowo dolegliwości obejmują także pośladki oraz pięty.

Z objawami spondyloartropatii najlepiej udać się do reumatologa.

Diagnostyka w spondyloartropatii

Wczesna diagnostyka spondyloartropatii daje stosunkowo dobre rokowania. Pomaga w radzeniu sobie z objawami i zmniejsza ryzyko powikłań oraz ewentualnej niepełnosprawności. Lekarz może podejrzewać występowanie spondyloartropatii na podstawie objawów, historii choroby oraz badania lekarskiego.

Jakie badania wykonuje się, by potwierdzić spondyloartropatię? Standardem diagnostycznym jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego stawów krzyżowo-biodrowych, rezonansu magnetycznego miednicy oraz badanie krwi w celu stwierdzenia ewentualnej obecności antygenu HLA-B27.

Co w sytuacji postawienia diagnozy spondyloartropatii? W pierwszej kolejności ustala się plan leczenia w oparciu o rodzaj i stopień zaawansowania schorzenia. Może to być leczenie biologiczne lub inaczej leczenie naturalne.

Czy spondyloartropatia jest uleczalna? Czy prowadzi do kalectwa? Spondyloartropatie są chorobami nieuleczalnymi i mogą doprowadzić do trwałej niepełnosprawności. Istnieje więc możliwość ubiegania się o rentę.

Metody leczenia spondyloartropatii

Obecnie nie ma skutecznego lekarstwa na spondyloartropatię. Leczenie jest skoncentrowane wokół złagodzenia bólu, poprawy lub utrzymania mobilności oraz zmniejszenia ewentualnego ryzyka powikłań.

Leczenie farmakologiczne – jakie leki przy spondyloartropatiach?

Leczenie farmakologiczne w spondyloartropatiach obejmuje podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosuje się także zastrzyki z kortykosteroidów, leki przeciwreumatyczne, antybiotyki w przypadku występowania aktywnej infekcji bakteryjnej połączonej z reaktywnym zapaleniem stawów. Wykorzystywane są również blokery alfa anty-TNF.

W bardzo ciężkich przypadkach wykonuje się operację celem naprawy uszkodzonej chrząstki lub zniszczonej kości.

Rola fizjoterapii w spondyloartropatiach – jakie ćwiczenia?

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, regularna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z ograniczeniami, jakie niesie ze sobą to schorzenie. Przy spondyloartropatiach stosuje się rehabilitację i ćwiczenia, których zadaniem jest utrzymanie zakresu ruchomości stawów oraz zwiększenie siły mięśniowej.

Bardzo ważną rolę odgrywają także ćwiczenia oddechowe oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii wykorzystujące pole magnetyczne czy schładzanie parami ciekłego azotu. Inne metody to: laseroterapia, kąpiele siarkowe, fonoforeza czy hydroterapia.

Żywienie w spondyloartropatii

Nie ma specjalnej diety na spondyloartropatię. Mimo to spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze jest niezbędne dla poprawy ogólnego stanu zdrowia i zapobiegania przybieraniu na wadze. Nadwaga jest zjawiskiem bardzo niepożądanym, gdyż dochodzi do wywierania dodatkowego obciążenia na stawy.

Wykazano, że niektóre rodzaje pokarmów mogą nasilać stan zapalny. Ze względu na to należy je ograniczać. Należą do nich: cukry, smażone jedzenie, tłuszcze nasycone i trans, glutaminian sodu, aspartam, alkohol.

Chcąc zmniejszyć toczący się proces zapalny w organizmie, warto stosować dietę bogatą w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, błonnik, chude białko, tłuste ryby, przyprawy takie jak kurkuma.

Ze względu na możliwość osłabiania struktury kości zaleca się także uzupełnianie wapnia poprzez spożywanie pokarmów, takich jak: figi, sok pomarańczowy wzbogacony, warzywa zielone liściaste, przetwory mleczne, rośliny strączkowe.

Niektórzy twierdzą także, że unikanie glutenu może zmniejszać objawy spondyloartropatii. Złe samopoczucie po zjedzeniu produktów zawierających gluten powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Czasem może się okazać, że przyczyną takiego stanu jest alergen w postaci pszenicy, a nie sam gluten. Wskazane są wówczas badania w kierunku choroby, jaką jest celiakia.

 1. J. Braun, X. Baraliakos, A. Deodhar i in., MEASURE 1 study group Effect of secukinumab on clinical and radiographic outcomes in ankylosing spondylitis: 2-year results from the randomised phase III MEASURE 1 study, „Annals of Rheumatic Diseases”, nr 76 2016.
 2. J. Braun, H. Haibel, M. de Hooge i in., Spinal radiographic progression over 2 years in ankylosing spondylitis patients treated with secukinumab: a historical cohort comparison, „Arthritis Research & Therapy”, nr 21 2019.
 3. J. Sieper, D. van der Heijde, M. Dougados i in., A randomized, double-blind, placebo-controlled, sixteen-week study of subcutaneous Golimumab in patients with active nonradiographic axial spondyloarthritis, „Arthritis & Rheumatology”, nr 67 2015.
 4. D. Poddubny, A. van Tubergen, R. Landewe, Assessment of SpondyloArthritis international S. development of an ASAS-endorsed recommendation for the early referral of patients with a suspicion of axial spondyloarthritis, „Annals of Rheumatic Diseases”, nr 74 2015.
 5. M. Rudwaleit, M. A. Khan, J. Sieper, The challenge of diagnosis and classification in early ankylosing spondylitis: do we need new criteria?, „Arthritis & Rheumatology”, nr 52 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij