lekarz bada kręgosłup pacjentki
Mateusz Burak

Spondyloartropatia – przyczyny, objawy, leczenie

Spondyloartropatie to grupa chorób reumatycznych. W ich przebiegu dochodzi do zapalenia stawów zarówno w kończynach, jak i kręgosłupie. Dotychczas nie wynaleziono skutecznego leku na te schorzenia. Terapia skupia się na łagodzeniu bólu, poprawie mobilności i zapobiegnięciu powikłaniom. Jak rozpoznać spondyloartropatię?

Spondyloartropatie – czym są?

Spondyloartropatie seronegatywne to określenie grupy schorzeń o podłożu zapalnym. Doprowadzają one do zapalenia stawów. Uważa się, że większość tego typu chorób jest dziedziczna. Jak dotąd nie ma żadnych dowodów naukowych, które przemawiałyby za tym, że takim chorobom można zapobiegać.

Spondyloartropatia może być sklasyfikowana jako osiowa lub obwodowa. Pierwsza z nich obejmuje stawy w obrębie miednicy i kręgosłupa. Natomiast druga dotyczy kończyn. Stan ten także może powodować zapalenie oczu, przewodu pokarmowego i obszarów, w których więzadła i ścięgna przyczepiają się do kości.

Rodzaje spondyloartropatii

Najczęściej występującym typem spondyloartropatii seronegatywnej jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, w skrócie ZZSK. Obejmuje głównie stawy kręgosłupa, a w przypadku postaci skandynawskiej – także stawy obwodowe. Predyspozycją do zachorowania jest obecność antygenu HLA-B27.

Pozostałe rodzaje spondyloartropatii są tradycyjnie klasyfikowane jako:

 • reaktywne zapalenie stawów,
 • łuszczycowe zapalenie stawów,
 • enteropatyczne zapalenie stawów,
 • młodzieńcza spondyloartropatia,
 • niezróżnicowana spondyloartropatia.

Powyższe typy mogą jeszcze podlegać klasyfikacji osiowej lub obwodowej.

Polecane dla Ciebie

Objawy spondyloartropatii

Do głównych objawów spondyloartropatii zalicza się przede wszystkim:

 • ból,
 • sztywność i obrzęk,
 • uszkodzenie struktury kości,
 • dolegliwości bólowe, które zaczynają się zazwyczaj w obrębie miednicy,
 • promieniowanie, rozprzestrzenianie się bólu na obszar klatki piersiowej,
 • stany podgorączkowe,
 • upośledzenie wykonywania codziennych czynności,
 • zaburzenia chodu,
 • negatywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego,
 • krwawe biegunki,
 • nieswoiste zapalenie jelit,
 • zmęczenie,
 • zapalenie dróg moczowych,
 • zapalenie oczu.
Bardzo charakterystyczne jest występowanie bólu w dolnej części grzbietu, co określa się często mianem zapalnego bólu pleców. Dodatkowo dolegliwości obejmują także pośladki oraz pięty.

Z objawami spondyloartropatii najlepiej udać się do reumatologa.

Diagnostyka w spondyloartropatii

Wczesna diagnostyka spondyloartropatii daje stosunkowo dobre rokowania. Pomaga w radzeniu sobie z objawami i zmniejsza ryzyko powikłań oraz ewentualnej niepełnosprawności. Lekarz może podejrzewać występowanie spondyloartropatii na podstawie objawów, historii choroby oraz badania lekarskiego.

Jakie badania wykonuje się, by potwierdzić spondyloartropatię? Standardem diagnostycznym jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego stawów krzyżowo-biodrowych, rezonansu magnetycznego miednicy oraz badanie krwi w celu stwierdzenia ewentualnej obecności antygenu HLA-B27.

Co w sytuacji postawienia diagnozy spondyloartropatii? W pierwszej kolejności ustala się plan leczenia w oparciu o rodzaj i stopień zaawansowania schorzenia. Może to być leczenie biologiczne lub inaczej leczenie naturalne.

Czy spondyloartropatia jest uleczalna? Czy prowadzi do kalectwa? Spondyloartropatie są chorobami nieuleczalnymi i mogą doprowadzić do trwałej niepełnosprawności. Istnieje więc możliwość ubiegania się o rentę.

Metody leczenia spondyloartropatii

Obecnie nie ma skutecznego lekarstwa na spondyloartropatię. Leczenie jest skoncentrowane wokół złagodzenia bólu, poprawy lub utrzymania mobilności oraz zmniejszenia ewentualnego ryzyka powikłań.

Leczenie farmakologiczne – jakie leki przy spondyloartropatiach?

Leczenie farmakologiczne w spondyloartropatiach obejmuje podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosuje się także zastrzyki z kortykosteroidów, leki przeciwreumatyczne, antybiotyki w przypadku występowania aktywnej infekcji bakteryjnej połączonej z reaktywnym zapaleniem stawów. Wykorzystywane są również blokery alfa anty-TNF.

W bardzo ciężkich przypadkach wykonuje się operację celem naprawy uszkodzonej chrząstki lub zniszczonej kości.

Rola fizjoterapii w spondyloartropatiach – jakie ćwiczenia?

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, regularna aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z ograniczeniami, jakie niesie ze sobą to schorzenie. Przy spondyloartropatiach stosuje się rehabilitację i ćwiczenia, których zadaniem jest utrzymanie zakresu ruchomości stawów oraz zwiększenie siły mięśniowej.

Bardzo ważną rolę odgrywają także ćwiczenia oddechowe oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii wykorzystujące pole magnetyczne czy schładzanie parami ciekłego azotu. Inne metody to: laseroterapia, kąpiele siarkowe, fonoforeza czy hydroterapia.

Żywienie w spondyloartropatii

Nie ma specjalnej diety na spondyloartropatię. Mimo to spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze jest niezbędne dla poprawy ogólnego stanu zdrowia i zapobiegania przybieraniu na wadze. Nadwaga jest zjawiskiem bardzo niepożądanym, gdyż dochodzi do wywierania dodatkowego obciążenia na stawy.

Wykazano, że niektóre rodzaje pokarmów mogą nasilać stan zapalny. Ze względu na to należy je ograniczać. Należą do nich: cukry, smażone jedzenie, tłuszcze nasycone i trans, glutaminian sodu, aspartam, alkohol.

Chcąc zmniejszyć toczący się proces zapalny w organizmie, warto stosować dietę bogatą w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, błonnik, chude białko, tłuste ryby, przyprawy takie jak kurkuma.

Ze względu na możliwość osłabiania struktury kości zaleca się także uzupełnianie wapnia poprzez spożywanie pokarmów, takich jak: figi, sok pomarańczowy wzbogacony, warzywa zielone liściaste, przetwory mleczne, rośliny strączkowe.

Niektórzy twierdzą także, że unikanie glutenu może zmniejszać objawy spondyloartropatii. Złe samopoczucie po zjedzeniu produktów zawierających gluten powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Czasem może się okazać, że przyczyną takiego stanu jest alergen w postaci pszenicy, a nie sam gluten. Wskazane są wówczas badania w kierunku choroby, jaką jest celiakia.

 1. J. Braun, X. Baraliakos, A. Deodhar i in., MEASURE 1 study group Effect of secukinumab on clinical and radiographic outcomes in ankylosing spondylitis: 2-year results from the randomised phase III MEASURE 1 study, „Annals of Rheumatic Diseases”, nr 76 2016.
 2. J. Braun, H. Haibel, M. de Hooge i in., Spinal radiographic progression over 2 years in ankylosing spondylitis patients treated with secukinumab: a historical cohort comparison, „Arthritis Research & Therapy”, nr 21 2019.
 3. J. Sieper, D. van der Heijde, M. Dougados i in., A randomized, double-blind, placebo-controlled, sixteen-week study of subcutaneous Golimumab in patients with active nonradiographic axial spondyloarthritis, „Arthritis & Rheumatology”, nr 67 2015.
 4. D. Poddubny, A. van Tubergen, R. Landewe, Assessment of SpondyloArthritis international S. development of an ASAS-endorsed recommendation for the early referral of patients with a suspicion of axial spondyloarthritis, „Annals of Rheumatic Diseases”, nr 74 2015.
 5. M. Rudwaleit, M. A. Khan, J. Sieper, The challenge of diagnosis and classification in early ankylosing spondylitis: do we need new criteria?, „Arthritis & Rheumatology”, nr 52 2005.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr. Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

 • Chłoniak Burkitta – objawy, przyczyny i rokowanie

  Przyczyną chłoniaka jest niekontrolowany rozrost puli limfocytów, a głównym skutkiem ubocznym – upośledzenie układu immunologicznego ze względu na utratę funkcji zmienionych komórek. Najczęstszą przyczyną zgonu wśród pacjentów cierpiących na nowotwory krwi są pozornie niegroźne infekcje – i właśnie tak zabija chłoniak Burkitta.

 • Odmrożenia – stopnie i objawy. Co robić i jak zabezpieczyć skórę przed zimnem?

  Odmrożenie z zimna to stan skóry, w którym jej warstwa ochronna została uszkodzona przez działanie niskich temperatur. Może to prowadzić do bolesności, pieczenia, zaczerwienienia i obrzęku, a w ciężkich przypadkach nawet do amputacji kończyn lub ich fragmentów. W celu uniknięcia odmrożenia należy zachować ostrożność podczas długotrwałego przebywania na mrozie, chronić skórę odpowiednim ubraniem czy stosować kremy i maści ochronne.

 • Halitoza – brzydki, nieprzyjemny zapach z ust – jak go zwalczać?

  Halitoza jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetów stomatologicznych. Nieprzyjemny zapach z ust nie zawsze wiąże się z obecnością stanów patologicznych w jamie ustnej. Istnieje szereg przyczyn wynikających ze schorzeń układu pokarmowego i problemów laryngologicznych. Często źródłem problemu jest nieprawidłowa dieta.

 • Sprue tropikalna (psyloza) – przyczyny i objawy choroby przypominającej celiakię

  Sprue tropikalna jest chorobą zakaźną, która występuje głównie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Objawia się nieprawidłowym trawieniem i wchłanianiem składników pokarmowych, co prowadzi do poważnych niedoborów składników odżywczych, głównie witaminy B12 i kwasu foliowego, a także do anemii. Leczenie sprue tropikalnej jest uzależnione od przyczyny i może wymagać antybiotyków, leków przeciwpasożytniczych i suplementów diety.

 • Komora hiperbaryczna – komu służy i jak z niej korzystać?

  Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętym urządzeniem, w którym przeprowadza się zabiegi tlenoterapii z wykorzystaniem stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Terapia w komorze hiperbarycznej stanowi uzupełnienie leczenia wielu dolegliwości, m.in. urazów, oparzeń czy incydentów niedokrwienia tkanek miękkich.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij