jagody leśne, bąblowica, zakażenie tasiemcem bąblowym, tasiemiec na jagodach
Natalia Bień

Bąblowica – objawy i leczenie zarażenia tasiemcem bąblowcowym

Bąblowica jest chorobą odzwierzęcą, w której dochodzi do zakażenia człowieka tasiemcem bąblowcowym. Jedną z najczęstszych dróg zakażenia jest spożycie niemytych owoców leśnych. Głównymi nosicielami tasiemców są psy, koty i lisy. Objawy choroby są nieswoiste, a ze względu na rzadkość występowania mogą być często mylnie zinterpretowane lub przeoczone. Leczenie różni się w zależności od stadia zaawansowania choroby i narządów zajętych przez larwy tasiemca.

  1. Czym jest bąblowica?
  2. W jaki sposób można zakazić się bąblowcem?
  3. Co się dzieje po połknięciu jaj bąblowca?
  4. Objawy bąblowicy u człowieka
  5. Rozpoznanie bąblowicy
  6. Leczenie bąblowicy
  7. W jaki sposób możemy zapobiegać zarażeniu?
  8. Podsumowanie

Czym jest bąblowica?

Bąblowica to częsta choroba pasożytnicza zwierząt, natomiast u ludzi wykrywa się ją stosunkowo rzadko. W Polsce rocznie odnotowuje się około 40 zachorowań wśród ludzi. Według Polskiej Akademii Nauk najwięcej zakażonych zwierząt występuje na Podkarpaciu oraz na Warmii i Mazurach. Bąblowica wywołana jest przez zakażenie larwami tasiemców bąblowcowych:

  • Echinococcus granulosus – powoduje bąblowicę jednokomorową,
  • Echinococcus multilocularis – powoduje bąblowicę wielokomorową.

Nazwa choroby pochodzi od larw tasiemców, które w trakcie rozwoju tworzą torbiele w różnych organach człowieka.

W jaki sposób można zakazić się bąblowcem?

Główną drogą zakażenia w przypadku bąblowca jest przewód pokarmowy. Do organizmu człowieka larwy tasiemca mogą dostać się poprzez bliski kontakt ze zwierzętami, w szczególności lisami, psami i kotami. Jaja mogą znajdować się na ich sierści, pysku czy języku, ale także na przedmiotach skażonych ich odchodami. Przeniesienie jaj tasiemca może również odbyć się za pomocą brudnych rąk bądź przez spożycie skażonej jajami tasiemca żywności lub wody. Najczęstszą przyczyną zakażeń jest zjedzenie nieumytych owoców leśnych skażonych lisim odchodami.

Powiązane produkty

Co się dzieje po połknięciu jaj bąblowca?

Z połkniętych jaj tasiemca w jelicie człowieka wykluwają się pasożyty. Przechodzą przez błonę śluzową jelita i dostają się do wątroby, gdzie większość z nich się zagnieżdża. Około 20–30% pasożytów przedostaje się do krwiobiegu i wraz z prądem krwi dociera do różnych układów.

Larwy bąblowca zagnieżdżają się w poszczególnych narządach, takich jak wątroba, płuca czy mózg, tworząc charakterystyczne torbiele.

Bąblowica jednokomorowa

Ten podtyp bąblowicy, wywołany przez zakażenie Echinococcus granulosus, zazwyczaj dotyczy wątroby i płuc. Występuje na całym świecie, a w szczególności na terenach wiejskich. Zasadniczym i ostatecznym żywicielem tego tasiemca jest pies, który zaraża się poprzez spożycie mięsa lub odpadów mięsnych pochodzących od zwierząt będących żywicielami pośrednimi tego pasożyta – świń, owiec, bydła. Zakażenie tym pasożytem prowadzi do powstawania pojedynczych, rzadziej mnogich, torbieli w wątrobie (ponad 60% przypadków), w płucach (około 20% przypadków) oraz sporadycznie w śledzionie, mózgu czy kościach. Organizm, próbując bronić się przed larwą tasiemca, odgradza się od niej i otacza ją łącznotkankową otoczką. Torbiele z larwą wewnątrz rosną powoli i często przez długi czas nie dają żadnych objawów. Zazwyczaj znajdowane są przypadkowo w trakcie kontrolnych badań radiologicznych, np. USG jamy brzusznej.

Bąblowica wielokomorowa

Wywoływana jest przez Echinococcus multilocularis, którego głównym i ostatecznym żywicielem jest lis. W tym przypadku do zakażenia najczęściej dochodzi przez zjedzenie nieumytych owoców leśnych. Narządem docelowym do zagnieżdżenia się tego bąblowca jest wątroba. W przeciwieństwie do bąblowicy jednokomorowej w wątrobie powstają liczne drobne torbiele, a w 50% przypadków zmiana przypomina guz zlokalizowany w jednym płacie wątroby. Czasami bąblowiec wielokomorowy może przekraczać granice wątroby i zajmować okoliczne narządy, np. nerkę, przeponę, trzustkę, płuco czy śródpiersie.

PREPARATY NA INSEKTY

ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI RĄK

PRODUKTY PRZECIW PASOŻYTOM DLA PSÓW

Objawy bąblowicy u człowieka

Choroba ta u ludzi często nie daje objawów przez wiele lat, dlatego jej wczesne rozpoznanie jest utrudnione. Objawy wynikają głównie z powiększania się torbieli i ucisku na zdrowe tkanki. Jeśli torbiele umiejscowione w wątrobie zaczynają szybko zwiększać swoją średnicę, u chorego występują objawy, takie jak bóle brzucha, uczucie napięcia i rozpierania w jamie brzusznej, nudności oraz wzdęcia. Bąblowica wątroby może też uciskać na drogi żółciowe i wywoływać objawy żółtaczki, a ucisk na duże naczynia krwionośne w okolicy wątroby powoduje nadciśnienie wrotne. Cysty w płucach prowadzą do bólu w klatce piersiowej i przewlekłego kaszlu, często z domieszką krwi, a bąblowica w mózgu powoduje przewlekłe bóle głowy, nudności oraz wymioty. Jeżeli torbiele zaczną rozwijać się w kościach, może dojść do ich złamania.

Rozpoznanie bąblowicy

W diagnostyce bąblowicy i w ocenie zajęcia przez nią różnych układów przydatne są tomografia komputerowa oraz ultrasonografia. Pomocne w rozpoznaniu bąblowicy są również testy serologiczne (np. ELISA, Western blot), które wykrywają przeciwciała przeciwko antygenom pasożyta, szczególnie w przypadkach trudnych diagnostycznie.

Leczenie bąblowicy

Wielu pacjentów po usłyszeniu diagnozy zastanawia się, czy bąblowica jest uleczalna. Tak, możemy wyleczyć bąblowicę, a metoda terapeutyczna zależy od rodzaju, liczby i lokalizacji torbieli oraz stopnia ich aktywności.

Bąblowica jednojamowa ma lepsze rokowania niż bąblowica wielojamowa ze względu na mniejszą ilość zmian i niższą zdolność do naciekania innych narządów. Nieleczona bąblowica wielojamowa jest postępująca i może prowadzić do śmierci.

W terapii podstawę stanowi leczenie przeciwpasożytnicze albendazolem, a w niektórych wypadkach dodatkowo stosuje się leczenie operacyjne.

W jaki sposób możemy zapobiegać zarażeniu?

Podstawą zapobiegania przenoszeniu się jaj bąblowca jest zachowanie odpowiedniej higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie czy lesie. Nie należy spożywać owoców leśnych zbieranych z podłoża, takich jak jagody, poziomki czy borówki, ponieważ mogą być zanieczyszczone odchodami dzikich zwierząt. Po zebraniu owoce powinno się dokładnie umyć przed jedzeniem lub poddać obróbce termicznej. Należy również pamiętać o dokładnym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem po kontakcie ze zwierzętami. Ze względu na to, że lisy są częstymi nosicielami tasiemca, zaleca się ogradzanie posesji, zwłaszcza na terenach wiejskich, oraz zabezpieczanie śmietników, które mogą przyciągać dzikie zwierzęta. Wskazane jest również regularne odrobaczanie zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemca.

Podsumowanie

Bąblowica jest chorobą pasożytniczą, a do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakt z odchodami zwierząt, które są nosicielami tasiemca bąblowcowego, lub poprzez spożycie niemytych owoców leśnych. Przebieg choroby jest zróżnicowany – bąblowica powoduje powstawanie torbieli, które mogą umiejscawiać się m.in. w mózgu i wątrobie. Bąblowicę leczy się farmakologicznie, a w niektórych przypadkach również operacyjnie. Główne sposoby na zapobieganie bąblowicy to dbanie o higienę, mycie owoców przed spożyciem i regularne odrobaczanie zwierząt.

  1. Bąblowica – letnie zagrożenie, [online] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/bablowica-letnie-zagrozenie [dostęp:] 27.05.2025.
  2. Bąblowica wątroby – groźna i ciężka do wykrycia choroba odzwierzęca, [online] https://www.gov.pl/web/krus/bablowica-watroby--grozna-i-ciezka-do-wykrycia-choroba-odzwierzeca [dostęp:] 27.05.2025.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

    Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżaków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Ugryzienie kleszcza – jak się chronić przed kleszczami?

    Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które mogą przenosić choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc zminimalizować ryzyko ugryzienia. Poznaj 5 metod na ochronę przed kleszczami i groźnymi powikłaniami infekcji odkleszczowych.

  • Borelioza – objawy, przyczyny diagnostyka, leczenie choroby z Lyme

    Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, której przyczyną jest bakteria o nazwie Borellia burgdorferi. Zakażenie dotyczy wielu układów i jest trudne do rozpoznania. Objawy boreliozy są nieswoiste i zmienne w zależności od postaci choroby. Mogą obejmować rumień wędrujący (jest to jedyny charakterystyczny symptom choroby z Lyme), bóle stawów, znaczne osłabienie, bóle głowy, a gdy schorzenie nie jest odpowiednio wcześnie wykryte mogą wystąpić: niedowłady, drżenie mięśni, drgawki, problemy z koncentracją, otępienie. Sprawdź, jakie badania wykonać, gdy podejrzewasz u siebie boreliozę?

  • Babeszjoza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

    Babeszjoza to rzadko występująca choroba, która jest często przenoszona wraz z innym zakażeniem odkleszczowym, np. boreliozą. Jest wyjątkowo niebezpieczną dolegliwością odzwierzęcą, ponieważ poprzez namnażanie się pierwotniaka Babesia w erytrocytach osoby zakażonej może dojść do niedokrwistości (anemii) i hemolizy, czyli procesu uszkodzenia i późniejszego rozpadu (przenoszących tlen) krwinek czerwonych. W skrajnych przypadkach stan ten może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej i śmierci. Jakie są objawy babeszjozy, jak zdiagnozować zakażenie i jak wygląda leczenie zoonozy? Odpowiedzi na to pytanie znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

    Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

  • Jakie repelenty wybierać dla dziecka i kobiety w ciąży?

    Repelenty są powszechnie stosowanymi produktami odstraszającymi insekty. Są pomocne w zapobieganiu ugryzieniom owadów towarzyszących nam zwłaszcza w porze letniej. Warto zaopatrzyć się w tego typu produkty wybierając się w podroż, na spacer lub gdy zamierzamy spędzić czas w ogrodzie. Wszędzie tam, będziemy narażeni na kontakt z owadami, meszkami, czy kleszczami. Warto ustrzec się przed ukąszeniami, gdyż poza nieprzyjemnym uczuciem świądu, insekty mogą przenosić wiele chorób, groźnych dla naszego zdrowia. Niestety nie możemy wyeliminować insektów z naszego otoczenia, ich obecność w porze letniej jest zupełnie naturalna. Możemy jednak zminimalizować ryzyko ugryzień poprzez zastosowanie skutecznych odstraszaczy (repelentów).

  • Tasiemiec – objawy i leczenie

    Tasiemiec jest robakiem należącym do rodzaju płazińców. Jest to wewnętrzny pasożyt, który przechodzi bardzo złożony cykl rozwojowy, w którym jego żywicielem pośrednim są kręgowce lub bezkręgowce, zaś żywicielem ostatecznym są zazwyczaj kręgowce, w których przewodzie pokarmowym bytuje dorosła postać tasiemca. Wyróżnią się kilka rodzajów tasiemca, z których najczęściej można spotkać się z tasiemcem nieuzbrojonym i tasiemcem uzbrojonym.

  • Pasożyty u człowieka – płazińce

    Okres wakacyjny już za nami, ale wciąż jeszcze korzystamy ze świeżych warzyw i owoców tego lata oraz jesieni: z sadów, pól, ogrodów i lasów. Ciesząc się tymi wszystkimi przyjemnościami, warto pamiętać o swoim zdrowiu i o tym, aby wszystkie te przysmaki przyniosły nam jedynie korzyści.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl