
Jakie repelenty wybierać dla dziecka i kobiety w ciąży?
Obecnie, w aptekach można nabyć preparaty biobójcze i repelenty służące do utrzymywania higieny człowieka. Produkty takie powinny znajdować się w aptece w wydzielonym miejscu. Poza tym, wiele preparatów dostępnych jest na rynku w sprzedaży pozaaptecznej. Które repelenty powinna wybrać kobieta w ciąży? Które są odpowiednie dla małych dzieci? Oto kilka pomocnych wskazówek.
Unikaj preparatów z DEET
DEET oznacza N,N-dietylo-m-toluamid, który jest składnikiem wielu środków chemicznych odstraszających komary. Ze względu na swoją toksyczność nie tylko dla owadów, ale także dla ludzi, a także zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, stosowanie środków odstraszających komary, zawierających DEET, jest bezwzględnie zakazane w przypadku kobiet w ciąży, ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. Produkty zawierające DEET nie powinny być stosowane także u dzieci w wieku poniżej 2 lat oraz powinny mieć ograniczone zastosowanie w przypadku dzieci w wieku między 2 a 12 rokiem życia.
Większość preparatów zawiera bezpieczne dla człowieka składniki, jednak nie są one przeznaczone dla kobiet w ciąży i bardzo małych dzieci. Można je za to zastosować u dzieci powyżej 3 roku życia, jednak warto pamiętać, że takie składniki jak np. ikarydyna, mogą mieć działanie alergizujące. Informacja o wieku od którego można bezpiecznie zastosować repelent lub środek biobójczy, zawsze powinna znaleźć się na etykiecie produktu.
Dla kobiet w ciąży i małych dzieci preparaty z naturalnymi składnikami
Owady nie tolerują intensywnych zapachów, warto więc zapoznać się z ofertą produktów opartych na naturalnych olejkach. Do wyboru znajdziemy opaski na rękę lub naklejki nasączone olejkiem lawendowym, cytrynowym czy miętowym. Produkty te działają przez kilka godzin, co skutecznie pozwoli odstraszyć komary i meszki podczas spaceru w lesie lub spotkania w ogrodzie. Można je przymocować do odzieży lub wózka dziecięcego. Ponieważ skład jest wyłącznie naturalny, produkty te są bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży.
Dla wszystkich, którzy lubią częste spacery po lesie i spędzanie czasu na łonie natury, dostępne są preparaty zawierające dodatek naturalnych składników, dostępne w formie aerozolu lub kremu. Warto zaopatrzyć się w nie już wiosną, z pewnością posłużą przez cały letni sezon.
Jak jeszcze możemy chronić się przed owadami i kleszczami?
Ponieważ aerozole i środki odstraszające nie chronią nas w stu procentach przed ugryzieniem, oprócz preparatów odstraszających, należy zachować dodatkowe środki ostrożności. Wyruszając na spacer po lesie lub łące, zaleca się noszenie odzieży z długim rękawem, długich spodni których nogawki warto umieścić w środku butów lub skarpetek, co utrudni dostęp insektów do naszej skóry. Warto również nosić odzież z kołnierzem oraz chronić głowę kapeluszem lub czapką z daszkiem. Pamiętać również warto o tym, by każdorazowo po spacerze przeglądać skórę, znalezione kleszcze należy usuwać specjalną pesetą. Miejsca ugryzień owadów zdezynfekować i posmarować środkiem łagodzącym świąd (np. żelem z maleinianem dimetyndenu). Warto chronić siebie i swoich bliskich przed kontaktem z owadami i kleszczami, gdyż skutki pogryzień mogą mieć poważny wpływ na nasze zdrowie.