Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?
Justyna Wodowska

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

Usuwanie kleszcza – jak nie wolno postępować?

Zabronione jest „wyciskanie” kleszcza ze skóry lub jego wykręcanie palcami, może to sprowokować wymioty pajęczaka. „Rozdrażniony” kleszcz zwraca wówczas do naszego krwiobiegu całą treść swojego żołądka razem z jego chorobotwórczą zawartością.

Należy wystrzegać się także przestarzałych metod polegających na smarowaniu żerującego kleszcza tłuszczem, kremem, wazeliną, alkoholem czy przypalania bądź zgniatania.

Przyrządy do usuwania kleszczy

Aby wyciągnąć kleszcza, można posłużyć się dostępnymi w aptekach specjalnymi akcesoriami. Niektóre działają na zasadzie lassa, mają kształt specjalnych haczyków (zbudowanych z uchwytu i dwóch ząbków, które wsuwa się między skórę a kleszcza, jak najbliżej skóry). Mogą one być używane wielokrotnie. Po wyjęciu pasożyta ranę należy przemyć środkiem dezynfekującym, a ręce (zwłaszcza jeśli nie mieliśmy rękawiczek) dokładnie umyć.

Polecane dla Ciebie

Ukąszenie kleszcza – kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Po ukąszeniu przez kleszcza do lekarza powinna udać się osoba pokąsana przez kleszcze w rejonach o wysokim stopniu zagrożenia kleszczowym zapaleniem mózgu. Na wizytę u lekarza warto się zdecydować również wtedy, jeśli kleszcz długo tkwił w skórze (dopiero po pewnym czasie zauważyliśmy na sobie tego żerującego intruza). 

Należy starannie obserwować miejsce ukąszenia nawet przez okres kilku tygodni – gdy pojawi się zaczerwienie, rumień wędrujący lub objawy przypominające grypę (gorączka, bóle głowy i mięśni), również trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza! Zasięgnięcie porady lekarskiej jest także konieczne wtedy, gdy po paru miesiącach od ukąszenia kleszcza wystąpią bóle stawów, osłabienie, stany podgorączkowe – nawet, gdy wcześniej nie było żadnych zmian na skórze.

Ukąszenie kleszcza – możliwe powikłania

Wybierając się do lasu czy parku, należy bezwzględnie pamiętać o zastosowaniu repelentów, czyli preparatów odstraszających owady, w tym kleszcze.

Jednym z możliwych powikłań po ugryzieniu przez kleszcza jest borelioza. Najwcześniejszym, charakterystycznym objawem zakażenia krętkiem borelii jest tzw. rumień wędrujący, czyli pojawiające się w okresie od kilku dni do nawet miesiąca po ataku kleszcza, rozprzestrzeniające się promieniście od miejsca ukłucia, koliste zaczerwienienie. Badania wykazały jednak, iż rumień wędrujący to objaw pojawiający się nawet u mniej niż około połowy zarażonych. U części pacjentów pierwsze objawy są po prostu podobne do grypy.

Poza możliwością przeniesienia bakterii powodujących boreliozę, kleszcze mogą stać się również przyczyną kleszczowego zapalenia mózgu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kleszcze są zakażone i że nie każde ugryzienie przez kleszcza niesie za sobą ryzyko zakażenia wirusem KZM.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Statyny na cholesterol – szkodliwość, dawkowanie i skutki uboczne

    Podstawowym celem stosowania statyn jest obniżanie poziomu cholesterolu i zapobieganie wystąpienia miażdżycy wśród pacjentów bez chorób sercowo-naczyniowych, ale znajdujących się w grupach wysokiego ryzyka. Pomaga to zapobiegać zawałom, udarom i chorobom naczyniowym, które rozwijają się wraz ze wzrostem blaszek miażdżycowych w tętnicach.

  • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkowanie, efekty

    Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „superpaliwa” dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Genisteina – działanie przeciwrobacze, komórkowe i hormonopodobne. Kiedy należy przyjmować?

    Genisteina to związek chemiczny z grupy izoflawonów, należący do klasy fitoestrogenów, czyli substancji roślinnych o działaniu podobnym do estrogenów. Genisteina występuje naturalnie w roślinach strączkowych, takich jak soja, groch, fasola czy ciecierzyca, oraz w niektórych innych roślinach, np. w czerwonej koniczynie. Wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, może też oddziaływać na poziom hormonów płciowych i korzystnie wpływać na układ krążenia. Ponadto badania sugerują, że genisteina może mieć działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza w przypadku raka piersi, prostaty i jelita grubego, jednak potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych wyników.

  • Jak działają plastry antykoncepcyjne? Co zrobić, kiedy się odklei? Czy jest skuteczny?

    Plastry antykoncepcyjne to jedna z metod hormonalnej antykoncepcji, która działa poprzez dostarczanie organizmowi kobiety hormonów – progesteronu i estrogenów. Plastry antykoncepcyjne są naklejane na skórę i powinny być stosowane przez trzy tygodnie z rzędu, po czym następuje jednotygodniowa przerwa. Hormony zawarte w plastrach m.in. hamują owulację, czyli uwalnianie dojrzałego jaja z jajnika, co uniemożliwia zapłodnienie przez plemniki.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij