Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?
Justyna Wodowska

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

Usuwanie kleszcza – jak nie wolno postępować?

Zabronione jest „wyciskanie” kleszcza ze skóry lub jego wykręcanie palcami, może to sprowokować wymioty pajęczaka. „Rozdrażniony” kleszcz zwraca wówczas do naszego krwiobiegu całą treść swojego żołądka razem z jego chorobotwórczą zawartością.

Należy wystrzegać się także przestarzałych metod polegających na smarowaniu żerującego kleszcza tłuszczem, kremem, wazeliną, alkoholem czy przypalania bądź zgniatania.

Przyrządy do usuwania kleszczy

Aby wyciągnąć kleszcza, można posłużyć się dostępnymi w aptekach specjalnymi akcesoriami. Niektóre działają na zasadzie lassa, mają kształt specjalnych haczyków (zbudowanych z uchwytu i dwóch ząbków, które wsuwa się między skórę a kleszcza, jak najbliżej skóry). Mogą one być używane wielokrotnie. Po wyjęciu pasożyta ranę należy przemyć środkiem dezynfekującym, a ręce (zwłaszcza jeśli nie mieliśmy rękawiczek) dokładnie umyć.

Powiązane produkty

Ukąszenie kleszcza – kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Po ukąszeniu przez kleszcza do lekarza powinna udać się osoba pokąsana przez kleszcze w rejonach o wysokim stopniu zagrożenia kleszczowym zapaleniem mózgu. Na wizytę u lekarza warto się zdecydować również wtedy, jeśli kleszcz długo tkwił w skórze (dopiero po pewnym czasie zauważyliśmy na sobie tego żerującego intruza). 

Należy starannie obserwować miejsce ukąszenia nawet przez okres kilku tygodni – gdy pojawi się zaczerwienie, rumień wędrujący lub objawy przypominające grypę (gorączka, bóle głowy i mięśni), również trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza! Zasięgnięcie porady lekarskiej jest także konieczne wtedy, gdy po paru miesiącach od ukąszenia kleszcza wystąpią bóle stawów, osłabienie, stany podgorączkowe – nawet, gdy wcześniej nie było żadnych zmian na skórze.

Ukąszenie kleszcza – możliwe powikłania

Wybierając się do lasu czy parku, należy bezwzględnie pamiętać o zastosowaniu repelentów, czyli preparatów odstraszających owady, w tym kleszcze.

Jednym z możliwych powikłań po ugryzieniu przez kleszcza jest borelioza. Najwcześniejszym, charakterystycznym objawem zakażenia krętkiem borelii jest tzw. rumień wędrujący, czyli pojawiające się w okresie od kilku dni do nawet miesiąca po ataku kleszcza, rozprzestrzeniające się promieniście od miejsca ukłucia, koliste zaczerwienienie. Badania wykazały jednak, iż rumień wędrujący to objaw pojawiający się nawet u mniej niż około połowy zarażonych. U części pacjentów pierwsze objawy są po prostu podobne do grypy.

Poza możliwością przeniesienia bakterii powodujących boreliozę, kleszcze mogą stać się również przyczyną kleszczowego zapalenia mózgu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kleszcze są zakażone i że nie każde ugryzienie przez kleszcza niesie za sobą ryzyko zakażenia wirusem KZM.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl