Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?
Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?
Usuwanie kleszcza – jak nie wolno postępować?
Zabronione jest „wyciskanie” kleszcza ze skóry lub jego wykręcanie palcami, może to sprowokować wymioty pajęczaka. „Rozdrażniony” kleszcz zwraca wówczas do naszego krwiobiegu całą treść swojego żołądka razem z jego chorobotwórczą zawartością.
Przyrządy do usuwania kleszczy
Aby wyciągnąć kleszcza, można posłużyć się dostępnymi w aptekach specjalnymi akcesoriami. Niektóre działają na zasadzie lassa, mają kształt specjalnych haczyków (zbudowanych z uchwytu i dwóch ząbków, które wsuwa się między skórę a kleszcza, jak najbliżej skóry). Mogą one być używane wielokrotnie. Po wyjęciu pasożyta ranę należy przemyć środkiem dezynfekującym, a ręce (zwłaszcza jeśli nie mieliśmy rękawiczek) dokładnie umyć.
Ukąszenie kleszcza – kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Po ukąszeniu przez kleszcza do lekarza powinna udać się osoba pokąsana przez kleszcze w rejonach o wysokim stopniu zagrożenia kleszczowym zapaleniem mózgu. Na wizytę u lekarza warto się zdecydować również wtedy, jeśli kleszcz długo tkwił w skórze (dopiero po pewnym czasie zauważyliśmy na sobie tego żerującego intruza).
Należy starannie obserwować miejsce ukąszenia nawet przez okres kilku tygodni – gdy pojawi się zaczerwienie, rumień wędrujący lub objawy przypominające grypę (gorączka, bóle głowy i mięśni), również trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza! Zasięgnięcie porady lekarskiej jest także konieczne wtedy, gdy po paru miesiącach od ukąszenia kleszcza wystąpią bóle stawów, osłabienie, stany podgorączkowe – nawet, gdy wcześniej nie było żadnych zmian na skórze.
Ukąszenie kleszcza – możliwe powikłania
Jednym z możliwych powikłań po ugryzieniu przez kleszcza jest borelioza. Najwcześniejszym, charakterystycznym objawem zakażenia krętkiem borelii jest tzw. rumień wędrujący, czyli pojawiające się w okresie od kilku dni do nawet miesiąca po ataku kleszcza, rozprzestrzeniające się promieniście od miejsca ukłucia, koliste zaczerwienienie. Badania wykazały jednak, iż rumień wędrujący to objaw pojawiający się nawet u mniej niż około połowy zarażonych. U części pacjentów pierwsze objawy są po prostu podobne do grypy.
Poza możliwością przeniesienia bakterii powodujących boreliozę, kleszcze mogą stać się również przyczyną kleszczowego zapalenia mózgu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kleszcze są zakażone i że nie każde ugryzienie przez kleszcza niesie za sobą ryzyko zakażenia wirusem KZM.