Jak uchronić dziecko przed kleszczami?
Katarzyna Szulik

Jak uchronić dziecko przed kleszczami?

Rozpoczynająca się majówka i towarzysząca jej piękna pogoda sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu, wśród lasów i łąk.

Aktywności kleszczy sprzyjają wysoka temperatura i wilgoć, a ocieplenie klimatu obserwowane na przestrzeni ostatnich kilku lat spowodowało wzrost ich liczby i wydłużenie okresu aktywności pajęczaków od marca do listopada. 

Czym jest borelioza?

Ukąszenie przez kleszcza niesie ryzyko zachorowania na boreliozę wywoływaną przez bakterie zaliczane do krętków, które przenoszą pajęczaki. Mimo że jest ona chorobą znaną od dawna, nadal przysparza problemów w dziedzinie leczenia, ponieważ ze względu na nieswoiste objawy i przebieg, bywa diagnozowana niewłaściwie. Pierwszym i równocześnie najbardziej oczywistym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący, czyli zaczerwienienie, które pojawia się wokół miejsca ukąszenia. Jego średnica może wynosić od kilku do kilkunastu centymetrów, przy czym bezpośrednio przy ranie skóra miewa wyraźnie jaśniejszy kolor. Rumień pojawia do trzech tygodni po ukąszeniu, ale tylko u niektórych zakażonych – występuje na skórze zaledwie 10 proc. dzieci ukąszonych przez kleszcza. Dalsze objawy można pomylić z grypą, ponieważ obejmują gorączkę, bóle gardła, dreszcze, bóle głowy, stawów, a nawet zawroty głowy. 

Najgroźniejszy skutek ukąszenia: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Potencjalnie najgroźniejsza jest tzw. neuroborelioza, czyli neurologiczna forma boreliozy, która występuje u nawet 40 proc. zakażonych. To właśnie ona może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, która grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że bakterie odkleszczowe wywołują ją stosunkowo rzadko – najczęstszą przyczyną tej dolegliwości są pneumokoki i meningokoki.

Choroba objawia się przede wszystkim bardzo wysoką gorączką sięgającą nawet 40 stopni Celsjusza, objawami podobnymi do zakażenia górnych dróg oddechowych oraz mocnymi nudnościami i wymiotami. W początkowej fazie występuje także sztywność karku, która uniemożliwia poruszanie głową w górę i w dół. W dalszym przebiegu choroby najczęściej pojawia się także światłowstręt, senność i wybroczyny na skórze. Leczenie odbywa się przy użyciu stosownych antybiotyków. 

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wśród niemowląt i dzieci ma łagodniejsze konsekwencje i przebieg niż w przypadku dorosłych, jednak choroby nie można bagatelizować. U dzieci w pierwszych miesiącach życia zapalenie opon mózgowych może doprowadzić do zapalenia stawów, wodogłowia, a nawet śmiertelnie groźnej sepsy. U starszych grozi pojawieniem się zaburzeń snu, napadów padaczkowych, a także zmian w zachowaniu skutkujących wzrostem agresji. U dorosłych zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może wywołać między innymi trwałe uszkodzenie mózgu, częściową lub całkowitą utratę słuchu i wzroku, zaburzenia pamięci i mowy, problemy z koordynacją ruchową, niedowład kończyn, gangrenę, a nawet upośledzenie umysłowe. 

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

Przede wszystkim – zachowując względy ostrożności. Jeszcze przed wyjściem warto nałożyć na skórę odpowiedni preparat odstraszający kleszcze (w przypadku dzieci musi być dostosowany do ich potrzeb), którą dodatkowo ochronimy odzieżą z długimi nogawkami i rękawami. Wybierając się do lasu nie ubierajmy odzieży w barwach maskujących, ale jasną lub jaskrawą, na której łatwiej dostrzec kleszcza. Konieczne są także pełne, kryte buty. Kleszcze najchętniej przebywają wśród wysokich traw i krzewów, dlatego unikajmy takich miejsc trzymając się wyznaczonych ścieżek. Pajęczaki najchętniej wczepiają się w ciepłe i wilgotne miejsca na naszym ciele, takie jak pachwiny, zgięcia kolan, ale też skórę za uszami, dlatego po powrocie do domu powinniśmy dokładnie obejrzeć skórę dziecka oraz swoją właśnie w tych miejscach. 

Gdy znajdziemy kleszcza, nie musimy od razu korzystać z pomocy lekarza. W aptekach znajdziemy co najmniej kilka profesjonalnych przyrządów do usuwania kleszczy w formie pompek próżniowych, kleszczołapek czy tzw. lassa na kleszcze. Pozwalają one usunąć pajęczaka w całości, minimalizując ryzyko pozostania w ciele jego fragmentów lub pęknięcia odwłoku, co może spowodować przedostanie się bakterii w głąb ciała. Absolutnie nie powinno się wyciągać kleszcza sposobami chałupniczymi lub smarować go tłuszczem lub alkoholem. Jeśli w ranie pozostaną jakiekolwiek fragmenty kleszcza, należy również je usunąć, a następnie odkazić skórę. Do lekarza zwracamy się w chwili, gdy nie jesteśmy w stanie usunąć kleszcza lub jego fragmentów z rany. Warto także zabrać dziecko na wizytę kontrolną do pediatry, który potwierdzi, że zagrożenie minęło. W tym celu specjaliści radzą także przesłanie kleszcza do badania laboratoryjnego na obecność bakterii i wykonanie badania krwi.

Konsekwencjom ugryzienia przez kleszcza zapobiegnie również przyjęcie szczepionki. Jest ona profilaktyczna względem zapalenia opon mózgowo rdzeniowych, ale nie boreliozy. Można ją podawać dzieciom od 2 roku życia, a wskazaniem jest przede wszystkim częste przebywanie na terenach zalesionych, z czym wiąże się zwiększone ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Zgodnie z opiniami specjalistów, skuteczność szczepionki wynosi aż 99 procent, więc niemal całkowicie chroni przed wystąpieniem choroby.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, Radio Zet, Zdrowie.tvn.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij