Co powinno wejść w skład podróżnej apteczki?
Jeśli chcemy skorzystać z zeszłorocznej apteczki, istotne jest sprawdzenie dat ważności znajdujących się w niej preparatów. Warto również przypomnieć sobie, w jakich warunkach zeszłoroczne leki były przechowywane? Jeśli były poddane np. działaniu wysokiej temperatury, to - pomimo aktualnych dat ważności - mogły utracić swoje właściwości. Zawsze można zapytać farmaceutę o trwałość tych leków. Pamiętajmy, że maksymalna temperatura przechowywania większości środków leczniczych to temperatura pokojowa – pomijam tu leki, które trzeba umieszczać w lodówce.
Jakie zabrać leki?
Przede wszystkim należy przygotować leki, które zażywamy na stałe - dobrze wcześniej sprawdzić, czy nie zabraknie nam lekarstw, zwłaszcza tych przepisywanych przez lekarza, stosowanych w takich chorobach przewlekłych jak astma, cukrzyca czy nadciśnienie. Pamiętajmy o lekach od specjalistów – oni też wyjeżdżają na urlopy, więc warto wcześniej zaopatrzyć się w recepty i wykupić potrzebne środki.
Najczęstszą przypadłością, jaka spotyka nas poza miejscem zamieszkania, są problemy żołądkowo-jelitowe – biegunka, niestrawność, a także zaparcia. Ich przyczyną często jest zmiana wody – w krajach egzotycznych zawiera ona inną florę bakteryjną, do której nasz układ trawienny nie jest przyzwyczajony. Duże znaczenie ma także sposób odżywiania - żywienie w miejscach publicznych sprzyja zakażeniom, np. rotawirusami. Z biegunką pomogą uporać się podstawowe środki - leki absorbujące toksyny, ściągające, przeciwbakteryjne oraz nawadniające (leki nawadniające zawierają niezbędne elektrolity, które organizm traci w wyniku częstych wypróżnień czy wymiotów). Przed wyjazdem, zwłaszcza w tropiki, warto także przeprowadzić kurację preparatami zawierającymi dobroczynną florę bakteryjną, które wzmocnią odporność naszego układu pokarmowego i uchronią przed niekorzystnym działaniem chorobotwórczych bakterii.
W apteczce niezbędne są także środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierające paracetamol, ibuprofen, naproksen czy aspirynę. Są one także pomocne przy przeziębieniu. Można również zabrać tabletki od bólu gardła, gdyż latem narażeni jesteśmy na częste zmiany temperatury, chętnie korzystamy z pomieszczeń klimatyzowanych, spożywamy zimne napoje czy desery, dlatego łatwo o infekcję.
Można zabrać ze sobą sól fizjologiczną w ampułkach, służącą do oczyszczania nosa w przypadku kataru (wykorzystuje się ją także do przepłukiwania oczu).
O czym musimy jeszcze pamiętać…
Należy również pamiętać o preparatach odstraszających komary, kleszcze i meszki oraz o środkach łagodzących ukąszenia tych owadów. W razie ukąszeń pomocne jest także wapno, które ma właściwości przeciwalergiczne (można je również wykorzystać w przypadku przeziębienia).
Niezbędne są też kremy, balsamy czy spraye z filtrem do opalania chroniące skórę przed poparzeniami. Ważne jest dobranie filtra odpowiedniego do naszej karnacji; dla dzieci należy wybierać kremy z wysokimi filtrami 30-50 SPF. Po kilku godzinach ekspozycji należy ponownie posmarować się preparatem ochronnym i powtarzać to zawsze po kontakcie z wodą. Dobrze jest także zaopatrzyć się w środki pomocne w przypadku oparzeń zawierające pantenol czy środki chłodzące. Mogą się przydać nie tylko do leczenia oparzeń słonecznych, ale także jako środki regenerujące skórę w przypadku odparzeń czy drobnych otarć naskórka.
W apteczce powinny się także znaleźć, zwłaszcza gdy towarzysza nam dzieci, plastry, opatrunki oraz środki do dezynfekcji ran i niewielkich otarć. Warto kupić zestaw plastrów różnej wielkości, najlepiej wodoodpornych, kilka kompresów, bandaże zwykłe i elastyczne oraz - do dezynfekcji - wodę utlenioną lub rivanol. Do dezynfekcji – zwłaszcza u dzieci, gdy chcemy szybko odkazić ranę - bardzo przydatne są gotowe gaziki nasączone alkoholem. Potrzebne są także termometr, pęseta oraz małe nożyczki.
Warto również zaopatrzyć się w żel stosowany przy stłuczeniach, obrzękach, siniakach. Można także zabrać ze sobą kompres ciepło-zimny do okładów w razie urazów.
Jeśli cierpimy na chorobę lokomocyjną, należy zaopatrzyć się w środki zmniejszające te dolegliwości.