Rady na świąteczne przejedzenie
Grzegorz Maćczak

Rady na świąteczne przejedzenie

Okres świąt bożego narodzenia to czas, który zwykle spędzamy z rodziną, przyjaciółmi czy znajomymi siedząc przy obficie zastawionym stole, delektując się przeróżnymi pysznymi potrawami, często przygotowanymi tylko raz w roku z okazji tych świąt. Przeważają potrawy smażone - ryby, mięsa, pierogi, wzdymające – kapusta czy groch, ciężkostrawne, m.in. mak. Wielu z nas nie potrafi odmówić sobie przyjemności skosztowania wszystkich przysmaków, co nierzadko kończy się problemami trawiennymi.

Nadmiernie obciążony żołądek może w takiej sytuacji dawać nieprzyjemne objawy w postaci boleści, zgagi, odbijania. Mogą pojawić się bóle skurczowe brzucha spowodowane nadmierną ilością tłustego pożywienia oraz wzdęcia spowodowane zbyt dużą ilością zgromadzonych w jelitach gazów.

Jak poprawić trawienie?

  • Jednym z podstawowych sposobów zapobiegania dolegliwościom żołądkowo-jelitowym jest spożywanie posiłków często, ale w małych ilościach. Do wielu potraw można dodawać przyprawy poprawiające trawienie takie jak: majeranek, kolendrę, kminek czy miętę. Po obfitym świątecznym obiedzie warto wybrać się na spacer, aby pobudzić układ pokarmowy do pracy, gdyż długie siedzenie sprzyja gromadzeniu się gazów w jelitach i występowaniu skurczy.

  • Bardzo pomocne są dostępne w aptece środki poprawiające trawienie - zwiększają one wydzielanie kwasu w żołądku oraz enzymów odpowiadających za trawienie tłuszczów czy cukrów. Preparaty te mogą też działać żółciopędnie, rozkurczowo oraz zapobiegać wzdęciom. Mają one postać nalewek, herbatek, tabletek czy kapsułek. Do najbardziej popularnych należą nalewki alkoholowe, które praktycznie zawsze stosuje się po uprzednim rozcieńczeniu. Zawierają one wyciągi z mięty pieprzowej, dziurawca, goryczki, bylicy boże drzewko, mniszka lekarskiego, ostropestu plamistego czy karczocha.

Ze względu na zawartość alkoholu nalewki nie mogą być stosowane u dzieci do siódmego roku życia.
  • Osobom, które nie mogą stosować preparatów zawierających alkohol, można podać zioła w postaci herbatek. Są one dostępne jako pojedyncze zioła lub jako mieszanki o wielokierunkowym działaniu na układ pokarmowy. Najpopularniejszy jest liść mięty pieprzowej czy ziele dziurawca, jednak warto zapamiętać, że dziurawiec może być przyczyną fotouczuleń, dlatego osoby korzystające w okresie zimowym z solarium nie powinny go stosować. W przypadku wzdęć warto wypić herbatkę zawierająca koper włoski, kminek czy kolendrę. Zioła poprawiające trawienie dostępne są także w postaci tabletek i kapsułek zawierających najczęściej skoncentrowane wyciągi działające żółciopędnie. W ich składzie znajduje się wyciąg z mniszka, czarnej rzepy, ostropoestu czy karczocha. Ostropest ma także właściwości ochronne dla komórek wątroby, a karczoch reguluje poziom cholesterolu. Warto pamiętać, że stosowanie preparatów żółciopędnych w sposób przewlekły może powodować biegunki.

  • Dostępne są także preparaty zawierające enzymy biorące udział w trawieniu - należą do nich pankreatyna, bromelina, papaina. Enzymy te mają za zadanie rozkładać złożone cząstki pokarmowe – białka cukry czy tłuszcze na prostsze, mniejsze składniki i w ten sposób ułatwiać organizmowi dalsze ich trawienie i przyswajanie.

Czym leczyć wzdęcia?

W leczeniu wzdęć stosuje się środki zawierające simetikon lub dimetikon. Ich działanie polega na rozbijaniu pęcherzyków powietrza - gazów w obrębie jelit. Są to środki całkowicie bezpieczne, gdyż działają tylko w jelitach i nie są wchłaniane. Występują w postaci kapsułek, saszetek oraz kropli - ta ostatnia forma jest przeznaczona dla dzieci i niemowląt. Jeśli wiemy, że będziemy spożywać wzdymające potrawy, warto te środki zastosować już wcześniej, przed posiłkiem, zapobiegniemy wówczas nieprzyjemnym i wstydliwym gazom i wzdęciom.

Powiązane produkty

Skurcze jelitowe

Jeśli na skutek spożycia obfitego posiłku wystąpią bolesne skurcze w obrębie jelit, można zastosować środki typowo rozkurczowe, zawierające drotawerynę czy hioscynę. W przypadku powracającego silnego bólu skurczowego w obrębie jelit czy wątroby po spożyciu posiłku warto zasięgnąć porady lekarza i wykonać USG jamy brzusznej, gdyż może być to objawem poważnych chorób układu pokarmowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak działają środki przeczyszczające?

    Prawidłowe odżywianie jest jednym z podstawowych warunków zachowania zdrowia. Pokarmy, które jemy, są źródłem energii koniecznej do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pokarm dostarcza organizmowi takie związki chemiczne jak: węglowodany, tłuszcze, białka, makro- i mikroelementy.

  • Rośliny i zioła na przeziębienie

    Leki roślinne, które działają przeciwzapalnie, napotnie i przeciwgorączkowo, są podstawą w walce z grypą oraz infekcjami grypopodobnymi.

  • Co powinno wejść w skład podróżnej apteczki?

    Zaczyna się okres urlopów, czas, w którym chcemy wypocząć. Przygotowując się do wojaży warto, oprócz osobistych rzeczy i dobrego humoru, pomyśleć także o skompletowaniu podróżnej apteczki. Jej zawartość będzie zależała od miejsca, do którego się udajemy, klimatu, dostępności apteki, możliwości skorzystania z pomocy lekarskiej oraz od tego, czy będą nam towarzyszyły dzieci. Warto spokojnie zastanowić się, co będzie nam potrzebne i następnie sporządzić stosowną listę.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10 proc. dorosłej populacji i nawet 30 proc. dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Rzucenie palenia obniża ryzyko zawału serca o połowę?

    Według najnowszego badania, którego wyniki przedstawiono na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, którzy rzucili palenie w dowolnym momencie po postawieniu diagnozy, ryzyko zawału serca zmniejsza się o niemal 50%.

  • Małe dawki izotretynoiny skuteczne w leczeniu trądziku różowatego

    Według badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” już niewielkie dawki izotretynoiny, leku zbliżonego swoją budową do witaminy A, mogą być skuteczne w leczeniu trądziku różowatego (łac. acne rosacea).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl