Innowacyjny opatrunek-g±bka zatamuje krew

Po wstrzyknięciu do rany wchłania płyny, zmniejszaj±c ryzyko wykrwawienia. Tak działa nowoczesny opatrunek opracowany w USA na potrzeby wojska, który wła¶nie został dopuszczony do powszechnego użytku.

Opatrunek ma formę aplikatora wypełnionego granulkami stworzonymi z drzewnej pulpy, które wstrzykuje się do rany. Prostota użycia sprawia, że można to zrobić również samodzielnie i w razie potrzeby zatamować krwawienie bez użycia gazy czy bandaża.

Tamuje i chroni

Granulki po zetknięciu z krwi± zaczynaj± wchłaniać j± jak g±bka i zamieniaj± się w tampony, które w szczelnie wypełniaj± ranę. Opatrunek nie tylko tamuje upływ krwi, ale również zapobiega wdaniu się infekcji. Granulki zostały pokryte chitozanem, materiałem o działaniu antybakteryjnym i wspomagaj±cym krzepnięcie krwi.

Charakterystyka opatrunku:

  • We wnętrzu strzykawki znajduj± się 92 granulki.
  • Opatrunek jest w stanie zatamować krwawienie w ci±gu 20 sekund.
  • Jeden opatrunek może wchłon±ć jedn± pintę, czyli niecałe 600 ml krwi.
  • Do jednej rany można wstrzykn±ć maksymalnie trzy dawki granulek.
  • Zgodnie z zaleceniami producenta, g±bki nie powinny pozostawać w ciele dłużej niż przez cztery godziny.
  • Tampony s± widoczne na zdjęciu rentgenowskim i przez to łatwe do usunięcia podczas operacji.

Z okopów do szpitali

Wynalazek powstał z my¶l± o żołnierzach rannych na polu bitwy, a po pozytywnym sprawdzianie w warunkach wojskowych został dopuszczony do użytku cywilnego przez Amerykańsk± Agencję Żywno¶ci i Leków (FDA). Zgodnie z opini± agencji, opatrunek w granulkach przyda się w sytuacjach, gdy zastosowanie opaski uciskowej jest niemożliwe lub nie pozwala na zaprzestanie krwawienia. Jego stosowanie jest jednak limitowanie wobec niektórych czę¶ci ciała, takich jak wybrane partie klatki piersiowej, brzucha i podbrzusza, miednicy oraz tkanki znajduj±cej się powyżej obojczyków.

Nie na każd± ranę

Polscy lekarze, którzy pomagali rannym w Iraku i Afganistanie zwracaj± uwagę, że opatrunek tego typu może nie zadziałać w przypadku ran rozległych i szarpanych, a więc maj±cych inny przebieg krwawienia. Rzeczywi¶cie, zgodnie z zaleceniem producenta, opatrunek radzi sobie najlepiej z tamowaniem ran krwotocznych, wywołanych na przykład postrzałem lub ciosem nożem, powoduj±cych obfite krwawienie z naczynia krwiono¶nego. W USA rany tego typu odpowiadaj± za około 40 proc. zgonów w¶ród cywili, którzy do¶wiadczyli wypadków lub innych traumatycznych zdarzeń zagrażaj±cych życiu. Wielu z nich można by zapobiec, gdyby poszkodowani mieli przy sobie wstrzykiwane opatrunki hamuj±ce krwawienie.

W¶ród ¶rodków tamuj±cych upływ krwi używanych w polskiej armii znajduj± się między innymi specjalne proszki pochłaniaj±ce płyny, zakładane na rany klipsy oraz specjalne gazy tamuj±ce. Zdaniem specjalistów opatrunki tego typu, niekoniecznie aż tak zaawansowane, powinny być na wyposażeniu standardowych apteczek samochodowych.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy innowacyjne opatrunki pojawi± się w szpitalach oraz aptekach i na jakich zasadach będ± dostępne.

¬ródło: Medicaldaily.com, TVN24.pl


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowi± subiektywn± ocenę użytkownika i nie mog± być traktowane jako porada dotycz±ca leczenia / stosowania leków . W przypadku w±tpliwo¶ci prosimy o konsultacje z Farmaceut± Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus