×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kosmetyki wegańskie – w zgodzie z naturą

Pojęcie „weganizmu” kojarzone jest zwykle ze sposobem odżywiania wykluczającym spożywanie mięs, jak również wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak weganizm powinien przejawiać się nie tylko w diecie, ale także w wielu innych aspektach życia codziennego, takich jak ubiór, czy pielęgnacja ciała. Oznacza to, że osoba, która chce przejść na weganizm zobowiązana jest do zastąpienia dotychczasowych produktów kosmetycznych kosmetykami wegańskimi.

Kilka słów o weganizmie

Weganizm to styl życia, którego wyznawcy dążą do minimalizacji swojego uczestnictwa w eksploatacji zwierząt. Główny aspekt dotyczy sposobu odżywiania, ponieważ największa ilość zwierząt wykorzystywana jest dla pożywienia. W innych dziedzinach cechuje się podobnie konsekwentną postawą wyrażoną m.in. w sprzeciwie wobec hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra, wykorzystywaniu zwierząt do doświadczeń laboratoryjnych, a także w produkcji kosmetyków.

Czy wiesz, że...?

Zdecydowana większość dostępnych na rynku kosmetyków, produktów do pielęgnacji ciała, a także środków czystości zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego. Mowa o kosmetykach, do produkcji których użyte zostały komponenty ze zwierząt.

Istnieją również przypadki, gdzie kosmetyki, które z założenia nie powinny zawierać składników pochodzenia zwierzęcego posiadają ich niewielkie domieszki. Wynika to z niedokładnego czyszczenia maszyn produkcyjnych.

W odpowiedzi na potrzeby konsumentów, którym zależy na pewności, co do zawartości składników odzwierzęcych powstały liczne, prywatne zakłady produkcyjne. Ponadto zaostrzone zostały również zasady współpracy z wiodącymi producentami kosmetyków dostarczającymi niektóre składniki. Mają oni obowiązek przedstawić stosowne zaświadczenie o danej substancji.

Wegańskie, czyli jakie?

Kosmetyki wegańskie zawierają w swoim składzie cenne substancje pochodzenia roślinnego, takie jak znana ze swych dobroczynnych właściwości oliwa z oliwek, czy gliceryna roślinna, które przede wszystkim doskonale nawilżają skórę, a także działają łagodząco na ewentualne jej podrażnienia.

W produktach wegańskich znajdziemy również bogactwo różnego rodzaju roślin, owoców i warzyw, w związku z czym wiele cennych witamin i składników mineralnych.

W wielu kosmetykach możemy znaleźć również glinki mineralne: szare, zielone, białe, czerwone, które w naturalny sposób poprawiają kondycję naszej skóry.

Atrakcyjność składników sprawia, że po kosmetyki wegańskie sięga coraz więcej konsumentów, nie propagujących na co dzień idei wegańskiej.


Podziel się: