
Kosmetyki wegańskie – w zgodzie z naturą
Kilka słów o weganizmie
Weganizm to styl życia, którego wyznawcy dążą do minimalizacji swojego uczestnictwa w eksploatacji zwierząt. Główny aspekt dotyczy sposobu odżywiania, ponieważ największa ilość zwierząt wykorzystywana jest dla pożywienia. W innych dziedzinach cechuje się podobnie konsekwentną postawą wyrażoną m.in. w sprzeciwie wobec hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra, wykorzystywaniu zwierząt do doświadczeń laboratoryjnych, a także w produkcji kosmetyków.
Czy wiesz, że...?
Zdecydowana większość dostępnych na rynku kosmetyków, produktów do pielęgnacji ciała, a także środków czystości zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego. Mowa o kosmetykach, do produkcji których użyte zostały komponenty ze zwierząt.
Istnieją również przypadki, gdzie kosmetyki, które z założenia nie powinny zawierać składników pochodzenia zwierzęcego posiadają ich niewielkie domieszki. Wynika to z niedokładnego czyszczenia maszyn produkcyjnych.
W odpowiedzi na potrzeby konsumentów, którym zależy na pewności, co do zawartości składników odzwierzęcych powstały liczne, prywatne zakłady produkcyjne. Ponadto zaostrzone zostały również zasady współpracy z wiodącymi producentami kosmetyków dostarczającymi niektóre składniki. Mają oni obowiązek przedstawić stosowne zaświadczenie o danej substancji.
Wegańskie, czyli jakie?
Kosmetyki wegańskie zawierają w swoim składzie cenne substancje pochodzenia roślinnego, takie jak znana ze swych dobroczynnych właściwości oliwa z oliwek, czy gliceryna roślinna, które przede wszystkim doskonale nawilżają skórę, a także działają łagodząco na ewentualne jej podrażnienia.
W produktach wegańskich znajdziemy również bogactwo różnego rodzaju roślin, owoców i warzyw, w związku z czym wiele cennych witamin i składników mineralnych.
W wielu kosmetykach możemy znaleźć również glinki mineralne: szare, zielone, białe, czerwone, które w naturalny sposób poprawiają kondycję naszej skóry.
Atrakcyjność składników sprawia, że po kosmetyki wegańskie sięga coraz więcej konsumentów, nie propagujących na co dzień idei wegańskiej.