Choroba morska – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Monika Suska

Choroba morska – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Choroba morska to termin określający zespół objawów, które mogą wystąpić podczas podróży statkiem lub innym środkiem transportu wodnego o charakterze rekreacyjnym (jacht, żaglówka). Nieprzyjemne dolegliwości częściej występują u dzieci, jednak mogą także zaatakować osoby dorosłe, niezależnie od wieku i płci. O tym, jak dokuczliwe potrafią być niepożądane objawy i jak skutecznie mogą zepsuć rejs lub wypoczynek pod żaglami, najlepiej wiedzą osoby wrażliwe na ruch falowy. Czy chorobie morskiej możemy zapobiegać? Jak zachować się w razie ataku?

Przyczyny choroby morskiej

Choroba morska to stan, w którym dochodzi do niezgodności między wzrokowym postrzeganiem ruchu a sygnałami, jakie odbiera błędnik odpowiedzialny za utrzymywanie równowagi. W przypadku, kiedy sami podejmujemy zamierzoną aktywność (bieg, spacer) nasz mózg stara się skoordynować sygnały płynące ze wszystkich źródeł. Jeśli jednak ruch jest wywołany pośrednio (np. przez kołysanie statku), mózg może mieć problem z integracją wszystkich docierających do niego bodźców, co skutkuje wystąpieniem objawów choroby.

Opisane zjawisko jest prawdopodobną przyczyną choroby, jednak warto zaznaczyć, że mechanizmy leżące u podstaw problemu nie zostały do końca poznane.

Objawy choroby morskiej

Do najczęstszych objawów choroby morskiej należą:

  • złe samopoczucie,
  • brak apetytu,
  • nudności,
  • potliwość,
  • ogólne osłabienie,
  • zawroty i bóle głowy,
  • wymioty.

Powiązane produkty

Czy chorobie morskiej można zapobiegać?

Oczywiście, że tak. Wiedząc o tym, że mamy problem z chorobą morską, warto przed planowanym rejsem zastosować właściwe leki. Na rynku dostępne są liczne preparaty, które można kupić bez recepty. Przede wszystkim, wśród licznych preparatów, znajdziemy w aptece produkty zawierające w swym składzie imbir – dla najmłodszych dzieci dostępne w formie syropu, dla trochę starszych dzieci w postaci lizaków, zaś dla najstarszych dzieci i dorosłych preparaty są w formie tabletek. Obecnie na rynku dostępny jest również plaster (jedyny środek do stosowania zewnętrznego), który działa na zasadzie akupunktury – uciska on odpowiednie punkty na nadgarstkach i w ten sposób ma zapobiegać wystąpieniu objawów choroby morskiej. Dodatkowo w aptekach można znaleźć również środki homeopatyczne w postaci kropli lub czopków (dostępne na receptę) oraz preparaty zawierające w swym składzie dimenhydraminę. Należy też pamiętać, że dla osób, u których objawy choroby morskiej są bardzo nasilone, przeznaczone są środki dostępne ne receptę, miedzy innymi zawierające w swym składzie prometazynę. Leki przeciwko chorobie morskiej powinno się stosować przed podróżą. Ewentualnie, już w czasie pojawienia się dolegliwości, także można zażyć leki, jednak należy pamiętać, że wtedy mogą one okazać się znacznie mniej skuteczne. 

Dla osób mających skłonność do choroby morskiej, a także innych chorób lokomocyjnych, prezentujemy kilka praktycznych wskazówek, które mogą zapobiec wystąpieniu objawów lub znacznie je złagodzić.

  • Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie do podróży. Staraj się nie przemęczać i unikaj zbędnego stresu.
  • Przed planowaną podróżą staraj się jeść potrawy lekkostrawne, unikaj dań tłustych, napojów gazowanych, kawy i alkoholu.
  • Ubierz się stosownie do warunków pogodowych.
  • Staraj się przebywać na pokładzie. Miejsca znajdujące się pod pokładem są bardziej narażone na wstrząsy i kołysanie.
  • Nie obserwuj fal, wybierz sobie odległy punkt (np. ląd) i staraj się skupić na nim wzrok.
  • Nie przyglądaj się innym pasażerom cierpiącym z powodu choroby morskiej.
  • W trakcie jazdy zrezygnuj z czytania książek, a także pracy na komputerze lub innym mobilnym urządzeniu.

Jak zachować się w razie ataku choroby morskiej?

  • Przede wszystkim nie panikuj, stres może dodatkowo zaostrzyć objawy.
  • Usiądź przodem do kierunku jazdy, obserwuj horyzont.
  • W momencie, kiedy poczujesz nudności, staraj się uspokoić oddech.
  • Pij wodę, zwłaszcza jeśli objawy są bardzo nasilone i doszło do wymiotów.
  • Aby zmniejszyć skutki kołysania, połóż się wzdłuż kadłuba.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl