Choroba morska – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Monika Suska

Choroba morska – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Choroba morska to termin określający zespół objawów, które mogą wystąpić podczas podróży statkiem lub innym środkiem transportu wodnego o charakterze rekreacyjnym (jacht, żaglówka). Nieprzyjemne dolegliwości częściej występują u dzieci, jednak mogą także zaatakować osoby dorosłe, niezależnie od wieku i płci. O tym, jak dokuczliwe potrafią być niepożądane objawy i jak skutecznie mogą zepsuć rejs lub wypoczynek pod żaglami, najlepiej wiedzą osoby wrażliwe na ruch falowy. Czy chorobie morskiej możemy zapobiegać? Jak zachować się w razie ataku?

Przyczyny choroby morskiej

Choroba morska to stan, w którym dochodzi do niezgodności między wzrokowym postrzeganiem ruchu a sygnałami, jakie odbiera błędnik odpowiedzialny za utrzymywanie równowagi. W przypadku, kiedy sami podejmujemy zamierzoną aktywność (bieg, spacer) nasz mózg stara się skoordynować sygnały płynące ze wszystkich źródeł. Jeśli jednak ruch jest wywołany pośrednio (np. przez kołysanie statku), mózg może mieć problem z integracją wszystkich docierających do niego bodźców, co skutkuje wystąpieniem objawów choroby.

Opisane zjawisko jest prawdopodobną przyczyną choroby, jednak warto zaznaczyć, że mechanizmy leżące u podstaw problemu nie zostały do końca poznane.

Objawy choroby morskiej

Do najczęstszych objawów choroby morskiej należą:

  • złe samopoczucie,
  • brak apetytu,
  • nudności,
  • potliwość,
  • ogólne osłabienie,
  • zawroty i bóle głowy,
  • wymioty.

Polecane dla Ciebie

Czy chorobie morskiej można zapobiegać?

Oczywiście, że tak. Wiedząc o tym, że mamy problem z chorobą morską, warto przed planowanym rejsem zastosować właściwe leki. Na rynku dostępne są liczne preparaty, które można kupić bez recepty. Przede wszystkim, wśród licznych preparatów, znajdziemy w aptece produkty zawierające w swym składzie imbir – dla najmłodszych dzieci dostępne w formie syropu, dla trochę starszych dzieci w postaci lizaków, zaś dla najstarszych dzieci i dorosłych preparaty są w formie tabletek. Obecnie na rynku dostępny jest również plaster (jedyny środek do stosowania zewnętrznego), który działa na zasadzie akupunktury – uciska on odpowiednie punkty na nadgarstkach i w ten sposób ma zapobiegać wystąpieniu objawów choroby morskiej. Dodatkowo w aptekach można znaleźć również środki homeopatyczne w postaci kropli lub czopków (dostępne na receptę) oraz preparaty zawierające w swym składzie dimenhydraminę. Należy też pamiętać, że dla osób, u których objawy choroby morskiej są bardzo nasilone, przeznaczone są środki dostępne ne receptę, miedzy innymi zawierające w swym składzie prometazynę. Leki przeciwko chorobie morskiej powinno się stosować przed podróżą. Ewentualnie, już w czasie pojawienia się dolegliwości, także można zażyć leki, jednak należy pamiętać, że wtedy mogą one okazać się znacznie mniej skuteczne. 

Dla osób mających skłonność do choroby morskiej, a także innych chorób lokomocyjnych, prezentujemy kilka praktycznych wskazówek, które mogą zapobiec wystąpieniu objawów lub znacznie je złagodzić.

  • Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie do podróży. Staraj się nie przemęczać i unikaj zbędnego stresu.
  • Przed planowaną podróżą staraj się jeść potrawy lekkostrawne, unikaj dań tłustych, napojów gazowanych, kawy i alkoholu.
  • Ubierz się stosownie do warunków pogodowych.
  • Staraj się przebywać na pokładzie. Miejsca znajdujące się pod pokładem są bardziej narażone na wstrząsy i kołysanie.
  • Nie obserwuj fal, wybierz sobie odległy punkt (np. ląd) i staraj się skupić na nim wzrok.
  • Nie przyglądaj się innym pasażerom cierpiącym z powodu choroby morskiej.
  • W trakcie jazdy zrezygnuj z czytania książek, a także pracy na komputerze lub innym mobilnym urządzeniu.

Jak zachować się w razie ataku choroby morskiej?

  • Przede wszystkim nie panikuj, stres może dodatkowo zaostrzyć objawy.
  • Usiądź przodem do kierunku jazdy, obserwuj horyzont.
  • W momencie, kiedy poczujesz nudności, staraj się uspokoić oddech.
  • Pij wodę, zwłaszcza jeśli objawy są bardzo nasilone i doszło do wymiotów.
  • Aby zmniejszyć skutki kołysania, połóż się wzdłuż kadłuba.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij