Jakie objawy świadczą o chorobie błędnika?
Anna Posmykiewicz

Jakie objawy świadczą o chorobie błędnika?

Błędnik jest częścią ucha wewnętrznego i odpowiedzialny jest on za zmysł słuchu, jak również równowagi. Błędnik składa się z dwóch części: można wyróżnić część kostną i część błoniastą. Błędnik kostny składa się z przewodu słuchowego wewnętrznego, przedsionka oraz trzech przewodów półkolistych i ślimaka. Wewnątrz błędnika kostnego położony jest błędnik błoniasty. Przez błędnik kostny przebiega też nerw przedsionkowo-ślimakowy. Błędnik błoniasty, położony w błędniku kostnym, składa się natomiast z błędnika przedsionkowego i ślimakowego, znajdują się w nim właściwe receptory słuchu i równowagi. Istnieją sytuacje, w których "praca" błędnika zostaje upośledzona i wtedy też pojawiają się problemy ze słuchem i równowagą. Jakie zatem istnieją choroby błędnika?

Zapalenie błędnika

Jest to choroba, do której dochodzi w wyniku infekcji bakteryjnej (bardzo często jest to zakażenie bakterią Streptococcus pneumoniae, Neisseria meningitidis czy też Haemophilus influenzae) oraz wirusowej (wrodzonej lub nabytej, często zakażenie wirusem różyczki, odry, świnki czy też cytomegalii). Rzadko do zapalenia błędnika dochodzi też na skutek zakażenia grzybiczego czy pierwotniakowego (zwykle to toksoplazmoza). Zdarza się, że zapalenie błędnika rozwija się na skutek urazu, może mieć podłoże autoimmunologiczne lub też jatrogenne. Zapalenie błędnika można podzielić na ostre lub przewlekłe, inny podział to zapalenie ograniczone (dotyczące tylko błędnika) oraz rozlane. Jakie są objawy zapalenia błędnika? Przede wszystkim, ponieważ błędnik odpowiedzialny jest za zmysł równowagi, u pacjenta zaczynają pojawiać się zawroty głowy, które mogą być różnie nasilone: od bardzo niewielkich do bardzo silnych, uniemożliwiających normalne, codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo pojawia się oczopląs, jak również nudności i wymioty, co ma również związek z zaburzeniami zmysłu równowagi. Pacjent czuje się z powodu tych objawów ogólnie źle, ciężko jest mu normalnie funkcjonować. Ponadto, obecny bywa też niedosłuch. Dla zapalenia błędnika charakterystyczny jest brak podwyższenia temperatury ciała. Kiedy natomiast w przebiegu choroby pojawi się gorączka, może to niestety świadczyć o przejściu procesu zapalnego do jamy czaszki i rozwoju powikłań wewnątrzczaszkowych, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy ropień mózgu. Jak leczy się zapalenie błędnika? Pacjent z rozpoznaniem zapalenia błędnika powinien być hospitalizowany w oddziale otolaryngologicznym. Chory powinien otrzymywać leki przeciwwymiotne. W przypadku zapalenia o podłożu bakteryjnym podaje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, zaś w przypadku zapalenia autoimmunologicznego chory otrzymuje glikokortykosteroidy. Zdarza się, że zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego.

Choroba lokomocyjna

Tak naprawdę nie jest to choroba w dosłownym znaczeniu, objawy pojawiają się bowiem tylko w czasie poruszania się dowolnymi środkami transportu. Przyczyną kinetozy jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg. Chodzi o to, że podczas jazdy np. samochodem zmysł wzroku odbiera zmianę otoczenia, co mózg interpretuje jako ruch, jednak błędnik będący narządem równowagi nie odnotowuje zmian położenia ciała i wysyła do mózgu informacje o braku ruchu. Wszystko to powoduje, że pacjent zaczyna odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, przede wszystkim są to nudności, wymioty oraz zawroty głowy. Poza tym pacjent czuje się zmęczony, jest mu niewygodnie, może pojawić się suchość w ustach lub - odwrotnie - ślinotok. Chorobie lokomocyjnej można zapobiegać. Jeśli ktoś wie, że na nią cierpi, powinien przed podróżą zażywać właściwe środki farmakologiczne, które zdecydowanie łagodzą dolegliwości. Ponadto, w czasie podróży, należy siadać przodem do kierunku jazdy, jak również przed podróżą nie pić gazowanych napojów i nie jeść obfitych posiłków (posiłek powinien być lekki, nie można też rozpoczynać podróży na czczo, bowiem to może przyczynić się tylko do nasilenia dolegliwości). W czasie jazdy nie powinno się także czytać, należy natomiast patrzeć na horyzont w stabilny, nieprzesuwajacy się punkt. Warto też często wietrzyć pojazd i robić postoje na świeżym powietrzu. 

Polecane dla Ciebie

Choroba Meniere'a

Jest to bardzo rzadka choroba, w jej przebiegu dochodzi do powstania idiopatycznego (niewiadomego pochodzenia) wodniaka błędnika, na skutek nagromadzenia się nadmiernej ilości endolimfy i wzrostu jej ciśnienia w błędniku. Jakie są objawy tej choroby? Przede wszystkim pacjent zaczyna uskarżać się na zawroty głowy, jak również uporczywe szumy w uszach. Dodatkowo mogą być obecne nudności i wymioty, oczopląs oraz uczucie rozpierania w uchu i znaczne pogorszenie słuchu. Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie objawów klinicznych, po wykluczeniu innych chorób. Należy też wykonać badania dodatkowe - tomografię komputerową lub zdjęcie rtg oraz badanie audiometryczne. Do leczenia wykorzystuje się leki przeciwwymiotne, odwadniające oraz leki poprawiające krążenie krwi w uchu wewnętrznym i w mózgu.

Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego

Do powstania tej choroby przyczyniają się infkecje wirusowe, przede wszystkim bierze się pod uwagę wpływ wirusa opryszczki, jak również wirusa grypy, świnki czy różyczki. Ponadto, do zapalenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego niekiedy może dojść na podłożu autoimmunologicznym oraz naczyniowym. Jakie są objawy choroby? Przede wszystkim pacjent zaczyna uskarżać się na napadowe zawroty głowy. Dodatkowo, obecne są też nudności i wymioty, jak również oczopląs. Nie dochodzi natomiast do uszkodzenia słuchu. Jak leczy się zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego? Stosuje się jedynie leki objawowe, przede wszystkim leki przeciwwymiotne, a choroba zwykle ustępuje samoistnie w przeciągu od kilku do kilkunastu tygodni.
Choroby błędnika (poza chorobą lokomocyjną, która jedynie może być nieprzyjemna) mogą być dla pacjenta bardzo uciążliwe, jak również niebezpieczne, mogą dawać bowiem groźne powikłania (przede wszystkim zapalenie błędnika). Dlatego też w sytuacji, kiedy zaczynamy odczuwać coraz częściej powtarzające się zawroty głowy oraz nudności, należy udać się do laryngologa, który po badaniu stwierdzi, czy nie ma powodu do niepokoju.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij