Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną u dziecka?
Joanna Naczyńska

Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną u dziecka?

Złe samopoczucie w trakcie podróży może być objawem choroby lokomocyjnej. Aby nie odebrać dziecku radości z wyjazdu, warto wcześniej zastanowić się, jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną u dziecka.

Czym jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna występuje podczas podróżowania środkami transportu takimi jak autobus, statek lub samochód. Podczas poruszania się środkami transportu błędnik odczuwa ruch, jednak do mózgu w tym czasie nie dociera taka informacja z narządów ruchu. W wyniku niezgodnych bodźców osoba będąca w podróży może odczuwać dyskomfort, mdłości, zaburzenia koncentracji, nadwrażliwość na zapachy, częstym objawem są również wymioty. Choroba lokomocyjna występuje najczęściej u dzieci w wieku 4-10 lat, zdarza się, że pozostaje aż do wieku dorosłego.

Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną u dzieci?

Aby podróż była jak najmniej nieprzyjemna dla dziecka, warto zadbać, by przed podróżą dziecko zjadło lekki posiłek. Nie zaleca się spożywania przed ani w trakcie podróży tłustych, ciężkich, słonych lub bardzo słodkich potraw i napojów gazowanych. Jeżeli podróż trwa wiele godzin, warto zaplanować przerwy na odpoczynek i zjedzenie małego posiłku. Przerwę zaleca się robić po około 2 godzinach podróży, a posiłek powinien składać się niesolonych przekąsek. Pamiętać należy także o podawaniu dziecku płynów, najlepiej jeśli będzie to niegazowana woda mineralna lub źródlana. 

Ponadto warto zaopatrzyć się w preparaty łagodzące objawy choroby lokomocyjnej i zmniejszające złe samopoczucie u dziecka.

Powiązane produkty

Jakie preparaty mogą być stosowane u dzieci?

Preparatami zawierającymi substancje pochodzenia naturalnego są środki z wyciągiem z kłącza imbiru. Na rynku dostępne są suplement diety zawierające wyciąg z imbiru i są często polecane w celu łagodzenia nudności. Wśród preparatów znajduje się syrop, który może być stosowany u dzieci powyżej 3 roku życia, bardziej wybrednym maluszkom możemy zaproponować formę lizaka lub pastylek do ssania. Dzieciom powyżej 6 roku życia można podawać preparat w postaci drażetek z wyciągiem z imbiru. Podanie preparatu zaleca się przed podróżą oraz w trakcie jej trwania. 

Czy imbir jest bezpieczny?

Nie zaleca się stosowania preparatów z imbirem w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Dla kogo leki przeciwwymiotne?

Na rynku dostępne są produkty lecznicze w postaci tabletek zawierających substancję czynną dimenhydraminę, działającą przeciwwymiotnie, przeciwhistaminowo i łagodnie uspokajająco. Leki tego typu są wskazane w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia (z wyjątkiem wywołanych przez leki stosowane w chemioterapii nowotworów). Lek może być stosowany u dzieci od 6 roku życia, tabletkę należy przyjąć przynajmniej na 30 minut przed planowaną podróżą, niezależnie od przyjmowanych posiłków.

W łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej może być również stosowana prometazyna. W postaci syropu dostępnego z przepisu lekarza, może być podawana dzieciom od 2 roku życia. Ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po podaniu prometazyny (m.in. suchość w jamie ustnej) sprawia, że jest rzadko stosowana.

Czy leki przeciwwymiotne powodują działania niepożądane?

Leki przeciwwymiotne zawierające dimenhydraminę tak jak każdy lek, mogą powodować działania niepożądane. Najczęściej występuje uczucie senności, zaburzenia koncentracji i zawroty głowy. Warto więc zapewnić dziecku w czasie podróży spokój i możliwość drzemki. 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Aby podróż przebiegła bezstresowo dla wszystkich pasażerów, warto zadbać o rozrywkę dla dziecka. Nie powinna to być bajka czy gra oglądana na tablecie, odradza się również czytanie książek osobom narażonym na objawy choroby lokomocyjnej. Skupienie wzroku na czytaniu w trakcie przemieszczania się środkiem transportu, może wywołać objawy choroby lokomocyjnej. Dlatego, planując podróż z dzieckiem, warto mieć w zanadrzu kilka ciekawych zabaw i gier, które na pewno umilą dziecku czas.

Żródło:
1] Ernst E., Pittler M.H.: Efficacy of ginger for nausea and vomiting: a systematic review of randomized clinical trials. Br. J. Anaesth., 2000; 84 (3): 367–371
2] Jahn K.: Vertigo in children. Clinical presentation, course and treatment. Nervenarzt, 2009; 80 (8): 900–908
3] www.pharmindex.pl
4] www.mp.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl