Jak podawać leki dziecku?
Anna Posmykiewicz

Jak podawać leki dziecku?

"Mamo, boli mnie gardło! Tato, mam kaszel! Mamo, leci mi z nosa! Daj mi coś na to, proszę!" Tego typu prośby na pewno słyszy każdy rodzic. Kiedy dziecko jest chore, chcemy mu za wszelką cenę pomoc, aby nieprzyjemne dolegliwości ustąpiły jak najszybciej i aby nasze dziecko z powrotem było wesołe, szczęśliwe i chętne do zabawy.
W przypadku starszych dzieci i nastolatków podanie leku zazwyczaj nie jest trudną sprawą. Starsze dzieci rozumieją bowiem, że nawet, jeśli lek jest gorzki i niesmaczny, to jego przyjęcie spowoduje, że choroba szybciej przejdzie i dzięki temu samopoczucie szybko wróci do normy.
Trochę inaczej wygląda kwestia podawania leków niemowlakom i dzieciom w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Oczywiście, zdarzają się maluchy, które nawet w tym wieku chętnie przyjmują leki. Są to jednak pojedyncze przypadki, a w większości rodzice mają znaczny problem z podaniem leku, tym bardziej że większość leków, nawet tych dla dzieci, nie jest smacznych. Ponadto, w sytuacji, kiedy maluch ma gorączkę, kaszle i ogólnie źle się czuje, staje się także bardziej marudny, trudno jest mu "dogodzić" i to także powoduje, że zdecydowanie mniej chętnie przyjmuje leki.

Jak radzić sobie z podawaniem leków dzieciom, które nie chcą ich przyjmować?

Po pierwsze, w sytuacji, kiedy maluszek ma gorączkę i nie chce przyjąć leku doustnie, można zastąpić lek przeciwgorączkowy w syropie środkiem w postaci czopka doodbytnicznego. Taka droga podania leku nie jest też niestety przyjemna dla dziecka, jednak podając czopek mamy gwarancję, że lek zostanie podany w całości, że dziecko go nie zwymiotuje lub nie wypluje. Zakładanie czopka trwa chwilę, w czasie której maluch na pewno będzie płakał, ale po jego podaniu temperatura zacznie opadać i nasze dziecko od razu będzie czuć się lepiej. 
Po drugie, nigdy nie wpychajmy dziecku leku do buzi na siłę. Może to bowiem spowodować, że dziecko zakrztusi lub nawet zachłyśnie się lekiem, a to może nieść za sobą poważne konsekwencje. Ponadto, lek podany na siłę na pewno zostanie zwymiotowany i trzeba będzie podawać go od nowa. Dlatego najlepiej, jeśli dziecko nie chce przyjąć gorzkiego antybiotyku czy innego leku, podawać go po trochu do buzi za pomocą strzykawki. Dziecko musi być wtedy spokojne, nie może płakać i krzyczeć. Warto włączyć też wtedy maluszkowi bajkę, aby zaczął skupiać uwagę na czymś innym niż na niedobrym lekarstwie. Wtedy można po trochu strzykawką wpuszczać lek do ust - najlepiej podawać lek kierując go na ściankę policzka. Po każdej porcji leku, jeśli maluch się tego domaga, można podać dziecku coś słodkiego do popicia. 
Dzieci często nie lubią też wykonywać inhalacji. Jeśli dziecko nie chce siedzieć z maseczką na buzi i wdychać leku, jeśli nebulizacja powoduje, że maluch płacze i krzyczy, można spróbować wykonywać inhalację, kiedy dziecko śpi. Wtedy można położyć maseczkę na buzi dziecka lub delikatnie ją przytrzymywać - maluch będzie wtedy wdychał lek przez nos.
Zazwyczaj dzieci buntują się także przy wpuszczaniu kropli do nosa. Oczywiście nie da się podawać w ten sposób wszystkich kropli i aerozoli, jednak niektóre środki dostępne na rynku mają też formę żelu. Taki żel można zaaplikować dziecku do noska palcem - swoim lub nałożyć niewielką ilość leku na paluszek dziecka, tak, aby samo zastosowało lek. 
Czasami można, jeśli lek jest bardzo gorzki, rozpuścić lekarstwo w soku czy mleku. Należy jednak pamiętać, aby była to mała ilość płynu - tak, aby mieć gwarancję, że maluch wypije całą objętość i przyjmie całą zaleconą dawkę leku. 
Jeśli lekarz na rejonie przepisuje konkretne leki, a dziecko nie chce ich przyjmować, nigdy nie podejmuj samodzielnie decyzji o tym, aby część z nich odstawić. Jeśli bowiem zostały zalecone konkretne preparaty, to widać lekarz uznał, że będą one niezbędne. W takiej sytuacji należy ponownie skonsultować się z lekarzem pediatrą, który być może zamieni kurację na inną i dziecko będzie chętniej zażywać lekarstwa. Ponadto należy pamiętać, aby zawsze czytać ulotkę leku, w której jest napisane, jak można podawać dany lek - jeśli producent pisze, że konkretnej tabletki nie można dzielić, to absolutnie nie można postępować wbrew zaleceniom producenta! Podobnie należy przestrzegać zasad dotyczących rozpuszczania leków w mleku czy soku - jeśli nie można tego robić, to należy zastosować się do tych zaleceń. 
Zdarza się jednak, że pomimo usilnych starań, dziecko nie będzie przyjmować leków - będzie uciekać, płakać, krzyczeć, pluć i wymiotować. W tej sytuacji niestety może zajść potrzeba iniekcji domięśniowych w przypadku antybiotyku - wtedy zlecenie na zastrzyki wystawi lekarz na rejonie, zastrzyki będzie wykonywać pielęgniarka w poradni rejonowej. Czasami też, jeśli dziecko będzie tego wymagać, w przypadku nieprzyjmowania leków może zajść potrzeba hospitalizacji - dziecko będzie otrzymywać wtedy leki w postaci dożylnej. Każdy rodzic wzbrania się jak może przed ewentualnymi iniekcjami domięśniowymi i szpitalem - jednak należy pamiętać o tym, że czasami jest to jedyna forma pomocy, kiedy dziecko nie chce przyjmować leków. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij