Jak inhalować dziecko?
Anna Posmykiewicz

Jak inhalować dziecko?

Inhalacja jest zabiegiem leczniczym polegającym na wdychaniu pary z roztworów leków, aerozoli lub pary z wód mineralnych. Jedną z odmian inhalacji jest nebulizacja, która jest rodzajem zabiegu medycznego. Polega ona właśnie na podawaniu pacjentowi płynnych leków w postaci rozpylonej mgiełki metodą inhalacji poprzez usta, a w przypadku pacjentów w ciężkich stanach za pomocą rurki intubacyjnej lub przez otwór tracheotomijny. Dzięki nebulizacji lek dostaje się bezpośrednio do układu oddechowego, czyli do docelowego miejsca swojego działania w przypadku chorób dróg oddechowych. Ponadto, w czasie wykonywania nebulizacji, istnieje możliwość zastosowania mniejszej dawki leku, co może zminimalizować ewentualne efekty uboczne kuracji, jak również dzięki tej metodzie, uzyskuje się szybsze działanie danego leku, co jest niezmiernie ważne w przypadku chorób przebiegających z dusznością.
Do wykonywania nebulizacji służy urządzenie o nazwie nebulizator. Na rynku dostępne są rożnego rodzaju nebulizatory, które rozpylają leki z różną szybkością. Nebulizator można obecnie kupić w każdej dobrej aptece oraz w sklepach zajmujących się dystrybucją sprzętu medycznego. Zwykle, koszt zakupu nebulizatora waha się od 100 zł w górę, najdroższe nebulizatory mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Jednak dobry nebulizator zwykle można już kupić za około 150-200 zł. Jest to tak naprawdę jednorazowy wydatek, bowiem potem należy już tylko kupować leki przeznaczone do nebulizacji. Często zdarza się również, że w przypadku choroby po zastosowaniu inhalacji oszczędza się pieniądze, bowiem nie ma potrzeby kupowania antybiotyków czy kilku rodzajów syropów. W skład zakupionego nebulizatora zazwyczaj wchodzą rożne rozmiary maseczek, w związku z tym może korzystać z niego cała rodzina. Dla dzieci najlepiej kupić jest nebulizator w kształcie np. jakiegoś zwierzątka, dzięki czemu maluch chętniej będzie chciał się nebulizować.

Komu można wykonać nebulizację?

Tak naprawdę za pomocą nebulizatora mogą inhalować się wszyscy, bez względu na wiek. Z nebulizatora mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, nawet te całkiem malutkie - niemowlęta .

Jak inhalować niemowlę?

Do nebulizacji należy wykorzystywać specjalną malutką maseczkę, dołączoną do zakupionego zestawu. Dzięki właściwemu rozmiarowi maski zdecydowanie większa ilość leku będzie dostawała się do dróg oddechowych maluszka. Jaka pozycja będzie najlepsza dla maluszka w czasie inhalacji? W przypadku młodszego niemowlęcia najlepiej, aby była to pozycja półsiedząca, zaś w przypadku maluszka, który potrafi już siedzieć, najlepiej, aby nebulizacja odbywała się na siedząco. Może się zdarzyć, że dziecko, zwłaszcza, jeśli inhalacja jest wykonywana po raz pierwszy, będzie bardzo protestować. Może być bardzo niespokojne, może bardzo płakać. W takiej sytuacji należy przerwać wykonywanie nebulizacji i uspokoić maluszka. Kiedy dziecko będzie spokojne, można spróbować wykonać inhalację raz jeszcze. Jeśli i wtedy maluch będzie płakał, lepiej wykonać nebulizację podczas snu.

Powiązane produkty

Jak inhalować śpiące dziecko?

Kiedy dziecko uśnie - należy wtedy delikatnie przytrzymywać maseczkę przy buzi maluszka, w czasie oddychania podczas snu lek także będzie dostawał się do dróg oddechowych dziecka. Po wykonaniu inhalacji powinno się maluszka oklepać, dzięki czemu zalegająca w drogach oddechowych wydzielina ulegnie łatwiejszemu odkrztuszeniu przez dziecko. 

Kiedy można inhalować niemowlę?

Nebulizację u maluszka można wykonywać zarówno wtedy, kiedy dziecko jest zdrowe, jak również, kiedy jest chore. Kiedy maluszek jest zdrowy, można wykonać inhalację celem nawilżenia dróg oddechowych. Jesienią i zimą, kiedy w domu włączone są kaloryfery, powietrze staje się bardzo suche. Może to powodować wysychanie śluzówki w nosie u dziecka. Ponadto, suche powietrze może też wywoływać wysychanie śluzówki w gardle, co może pociągać za sobą konsekwencje pod postacią  pokasływania przez dziecko. W sytuacji, kiedy maluch jest chory, nebulizacje są także bardzo pomocne. W przebiegu błahych infekcji, takich jak katar, inhalacja spowoduje, że wydzielina w przewodach nosowych ulegnie "rozluźnieniu", co z kolei spowoduje, że łatwiej będzie nam opróżnić z wydzieliny nosek dziecka. Do inhalacji wykonywanej w czasie nieżytu nosa wykorzystuje się po prostu roztwór soli fizjologicznej. W przypadku chorób poważnych, takich jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc, leki podawane w czasie nebulizacji docierają do dróg oddechowych, działają rozkurczowo, wykrztuśnie oraz przeciwzapalnie, dzięki czemu maluch zazwyczaj szybciej zdrowieje. W tym przypadku do inhalacji wykorzystuje się stężoną sól oraz leki dostępne na receptę.  

Jakie leki do inhalacji są dostępne w aptekach?

Przede wszystkim, bez recepty, można nabyć roztwór soli fizjologicznej. Zwykle jest ona dostępna w małych ampułkach, na jedną inhalację zwykle stosuje się połowę ampułki. Sól fizjologiczną można bezpiecznie stosować, do jej używania nie ma potrzeby konsultowania się z pediatrą na rejonie. Inaczej wygląda sprawa dotycząca innych środków do wykonywania nebulizacji. Dotyczy to zarówno leków działających wykrztuśnie (roztwór soli stężonej, inne rodzaje mukolityków), jak i leków działających przeciwzapalnie (sterydy) oraz leków działających rozkurczowo na drogi oddechowe, które używane są głównie w przebiegu obturacyjnego zapalenia oskrzeli oraz astmy oskrzelowej. Tego rodzaju leków, zwłaszcza w przypadku niemowląt, nie można używać bez konsultacji z pediatrą w poradni rejonowej. Przed podaniem takich leków malucha musi zawsze zbadać lekarz, aby stwierdzić czy rzeczywiście dziecko wymaga tego rodzaju kuracji.
Nebulizacja jest prostą formą podania maluszkowi leku, która jest całkowicie bezpieczna i zupełnie bezbolesna, nawet jeśli maluch protestuje przed jej wykonaniem. Dzięki inhalacjom często można uniknąć podawania antybiotyków, co jest bardzo ważne, głównie w przypadku dzieci, a przede wszystkim niemowląt.   

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij