Jak inhalować dziecko?
Inhalacja jest zabiegiem leczniczym polegającym na wdychaniu pary z roztworów leków, aerozoli lub pary z wód mineralnych. Jedną z odmian inhalacji jest nebulizacja, która jest rodzajem zabiegu medycznego. Polega ona właśnie na podawaniu pacjentowi płynnych leków w postaci rozpylonej mgiełki metodą inhalacji poprzez usta, a w przypadku pacjentów w ciężkich stanach za pomocą rurki intubacyjnej lub przez otwór tracheotomijny. Dzięki nebulizacji lek dostaje się bezpośrednio do układu oddechowego, czyli do docelowego miejsca swojego działania w przypadku chorób dróg oddechowych. Ponadto, w czasie wykonywania nebulizacji, istnieje możliwość zastosowania mniejszej dawki leku, co może zminimalizować ewentualne efekty uboczne kuracji, jak również dzięki tej metodzie, uzyskuje się szybsze działanie danego leku, co jest niezmiernie ważne w przypadku chorób przebiegających z dusznością.
Do wykonywania nebulizacji służy urządzenie o nazwie nebulizator. Na rynku dostępne są rożnego rodzaju nebulizatory, które rozpylają leki z różną szybkością. Nebulizator można obecnie kupić w każdej dobrej aptece oraz w sklepach zajmujących się dystrybucją sprzętu medycznego. Zwykle, koszt zakupu nebulizatora waha się od 100 zł w górę, najdroższe nebulizatory mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Jednak dobry nebulizator zwykle można już kupić za około 150-200 zł. Jest to tak naprawdę jednorazowy wydatek, bowiem potem należy już tylko kupować leki przeznaczone do nebulizacji. Często zdarza się również, że w przypadku choroby po zastosowaniu inhalacji oszczędza się pieniądze, bowiem nie ma potrzeby kupowania antybiotyków czy kilku rodzajów syropów. W skład zakupionego nebulizatora zazwyczaj wchodzą rożne rozmiary maseczek, w związku z tym może korzystać z niego cała rodzina. Dla dzieci najlepiej kupić jest nebulizator w kształcie np. jakiegoś zwierzątka, dzięki czemu maluch chętniej będzie chciał się nebulizować.
Komu można wykonać nebulizację?
Tak naprawdę za pomocą nebulizatora mogą inhalować się wszyscy, bez względu na wiek. Z nebulizatora mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, nawet te całkiem malutkie - niemowlęta .
Jak inhalować niemowlę?
Do nebulizacji należy wykorzystywać specjalną malutką maseczkę, dołączoną do zakupionego zestawu. Dzięki właściwemu rozmiarowi maski zdecydowanie większa ilość leku będzie dostawała się do dróg oddechowych maluszka. Jaka pozycja będzie najlepsza dla maluszka w czasie inhalacji? W przypadku młodszego niemowlęcia najlepiej, aby była to pozycja półsiedząca, zaś w przypadku maluszka, który potrafi już siedzieć, najlepiej, aby nebulizacja odbywała się na siedząco. Może się zdarzyć, że dziecko, zwłaszcza, jeśli inhalacja jest wykonywana po raz pierwszy, będzie bardzo protestować. Może być bardzo niespokojne, może bardzo płakać. W takiej sytuacji należy przerwać wykonywanie nebulizacji i uspokoić maluszka. Kiedy dziecko będzie spokojne, można spróbować wykonać inhalację raz jeszcze. Jeśli i wtedy maluch będzie płakał, lepiej wykonać nebulizację podczas snu.
Jak inhalować śpiące dziecko?
Kiedy dziecko uśnie - należy wtedy delikatnie przytrzymywać maseczkę przy buzi maluszka, w czasie oddychania podczas snu lek także będzie dostawał się do dróg oddechowych dziecka. Po wykonaniu inhalacji powinno się maluszka oklepać, dzięki czemu zalegająca w drogach oddechowych wydzielina ulegnie łatwiejszemu odkrztuszeniu przez dziecko.
Kiedy można inhalować niemowlę?
Nebulizację u maluszka można wykonywać zarówno wtedy, kiedy dziecko jest zdrowe, jak również, kiedy jest chore. Kiedy maluszek jest zdrowy, można wykonać inhalację celem nawilżenia dróg oddechowych. Jesienią i zimą, kiedy w domu włączone są kaloryfery, powietrze staje się bardzo suche. Może to powodować wysychanie śluzówki w nosie u dziecka. Ponadto, suche powietrze może też wywoływać wysychanie śluzówki w gardle, co może pociągać za sobą konsekwencje pod postacią pokasływania przez dziecko. W sytuacji, kiedy maluch jest chory, nebulizacje są także bardzo pomocne. W przebiegu błahych infekcji, takich jak katar, inhalacja spowoduje, że wydzielina w przewodach nosowych ulegnie "rozluźnieniu", co z kolei spowoduje, że łatwiej będzie nam opróżnić z wydzieliny nosek dziecka. Do inhalacji wykonywanej w czasie nieżytu nosa wykorzystuje się po prostu roztwór soli fizjologicznej. W przypadku chorób poważnych, takich jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc, leki podawane w czasie nebulizacji docierają do dróg oddechowych, działają rozkurczowo, wykrztuśnie oraz przeciwzapalnie, dzięki czemu maluch zazwyczaj szybciej zdrowieje. W tym przypadku do inhalacji wykorzystuje się stężoną sól oraz leki dostępne na receptę.
Jakie leki do inhalacji są dostępne w aptekach?
Przede wszystkim, bez recepty, można nabyć roztwór soli fizjologicznej. Zwykle jest ona dostępna w małych ampułkach, na jedną inhalację zwykle stosuje się połowę ampułki. Sól fizjologiczną można bezpiecznie stosować, do jej używania nie ma potrzeby konsultowania się z pediatrą na rejonie. Inaczej wygląda sprawa dotycząca innych środków do wykonywania nebulizacji. Dotyczy to zarówno leków działających wykrztuśnie (roztwór soli stężonej, inne rodzaje mukolityków), jak i leków działających przeciwzapalnie (sterydy) oraz leków działających rozkurczowo na drogi oddechowe, które używane są głównie w przebiegu obturacyjnego zapalenia oskrzeli oraz astmy oskrzelowej. Tego rodzaju leków, zwłaszcza w przypadku niemowląt, nie można używać bez konsultacji z pediatrą w poradni rejonowej. Przed podaniem takich leków malucha musi zawsze zbadać lekarz, aby stwierdzić czy rzeczywiście dziecko wymaga tego rodzaju kuracji.
Nebulizacja jest prostą formą podania maluszkowi leku, która jest całkowicie bezpieczna i zupełnie bezbolesna, nawet jeśli maluch protestuje przed jej wykonaniem. Dzięki inhalacjom często można uniknąć podawania antybiotyków, co jest bardzo ważne, głównie w przypadku dzieci, a przede wszystkim niemowląt.
Data publikacji: 07.01.2016
Data aktualizacji: 14.01.2021