Odmrożenia – pierwsza pomoc
Anna Posmykiewicz

Odmrożenia – pierwsza pomoc

Odmrożenie jest to czasowe lub nieodwracalne uszkodzenie tkanek, które powstaje na skutek działania niskich temperatur. Na odmrożenia najbardziej narażone są miejsca, które są szczególnie poddawane działaniu niskiej temperatury, zalicza się zatem do nich nos, uszy, policzki, palce rąk oraz palce stóp.

W jaki sposób dochodzi do odmrożenia?

W czasie działania niskiej temperatury dochodzi do spowolnienia, a potem do zatrzymania przepływu krwi w naczyniach krwionośnych zaopatrujących w krew skórę, tkankę podskórną i mięśnie. Na skutek tego mechanizmu dochodzi do przejściowego uszkodzenia lub całkowitego obumarcia narażonych na działanie niskich temperatur części ciała.

Czy każde odmrożenie jest takie samo?

Nie. Odmrożenia są różne, można podzielić je pod względem rozległości i stopnia ciężkości. Wyróżnia się zatem: 
  • Odmrożenie I stopnia
Jest to najmniej poważny rodzaj odmrożenia. W jego przebiegu dochodzi do przejściowych zaburzeń krążenia krwi w skórze. Pacjent zaczyna odczuwać ból, który czasami jest bardzo silny, skóra staje się blada lub sinoczerwona, pojawia się też obrzęk, pieczenie i świąd skóry.
  • Odmrożenie II stopnia
W jego przebiegu pojawiają się na skórze pęcherze wypełnione surowiczym płynem.
  • Odmrożenie III stopnia
W tym rodzaju odmrożeń pojawia się już martwica powierzchownych warstw skóry.
  • Odmrożenie IV stopnia
Jest to najbardziej poważny rodzaj odmrożenia, dochodzi tu do powstania głębokiej martwicy, której ulegają odmrożone części ciała (np. nos czy palce). W tym przypadku może dojść do samoistnej amputacji odmrożonych części ciała.

Jakie czynniki zwiększają szanse na powstanie odmrożenia?

Przede wszystkim jest to spożywanie alkoholu na mrozie. Po wypiciu alkoholu, mamy wrażenie pozornego rozgrzania organizmu, nie odczuwamy zimna. Niestety, jest to tylko pozorne uczucie. Po wypiciu dużej ilości alkoholu może zdarzyć się, że osoba uśnie na mrozie – powstają wtedy idealne warunki do powstania odmrożenia oraz wychłodzenia całego organizmu. Na odmrożenia bardziej narażone są też osoby chorujące na cukrzycę - ma to związek z tym, że u tych chorych krążenie krwi jest upośledzone i to powoduje szybszą możliwość powstania odmrożenia. Ponadto, na odmrożenia bardziej narażone są też osoby starsze, u których dochodzi do pogorszenia wydolności układu krążenia i osłabienia mechanizmów temoregulacji. Podobnie, osoby z chorobami naczyń, także zdecydowanie bardziej są narażone na ryzyko odmrożenia. Należy też pamiętać, że poza mrozem uczucie zimna wzmaga też silny wiatr oraz wilgoć w powietrzu – tego typu warunki atmosferyczne także sprzyjają odmrożeniom.

Pierwsza pomoc w przypadku odmrożenia

W pierwszej kolejności, ponieważ przyczyną odmrożenia jest działanie niskiej temperatury, należy poszkodowanego jak najszybciej przetransportować do ciepłego, ale nie gorącego pomieszczenia. Następnie, należy zdjąć z poszkodowanego wilgotne i mokre ubranie, a jeśli na palcach widoczne są pierścionki, także od razu należy je ściągnąć. W przypadku odmrożenia policzków i nosa, na odmrożone części ciała należy założyć czyste opatrunki z gazy, nie mogą być one jednak gorące. W przypadku odmrożenia placów, należy zanurzyć je w letniej wodzie (temperatura wody powinna mieć około 30 st.C), a następnie dolewać ciepłej wody do osiągnięcia temperatury około 36 st.C. Jeśli na skórze widoczne są pęcherze, nie należy ich przekłuwać, tylko położyć na nich czyste opatrunki.
Absolutnie nie wolno masować ani rozcierać odmrożonych części ciała! 
Poza tym, opatrunki należy także położyć na sinoczerwone lub blade plamy, które także mogą powstać na skórze. Jeśli poszkodowany jest przytomny, aby rozgrzać cały organizm, należy podać mu do picia ciepłe, ale nie gorące, słodkie napoje. Nie wolno podawać alkoholu! Należy go także okryć, zwracając szczególną uwagę na okrycie odmrożonych części ciała – jeśli odmrożenia są na dłoniach lub stopach należy ułożyć je nieco wyżej. Następnie, jeśli poszkodowany czuje się dobrze, należy odwieźć go do szpitala. Natomiast jeśli poszkodowany jest nieprzytomny lub czuje się źle, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.
W szpitalu pacjent zostanie zbadany przez lekarza, wtedy też odmrożenie zostanie zakwalifikowane do odpowiedniego stopnia i w zależności od stanu pacjenta zostanie mu udzielona właściwa pomoc. W przypadku mniej groźnych odmrożeń stosuje się powolne ocieplanie pacjenta oraz kontroluje się temperaturę ciała. W przypadku poważniejszych odmrożeń oraz tych bardziej rozległych, prawdopodobnie zajdzie potrzeba kilkudniowej hospitalizacji, po której pacjent może wymagać długotrwałej rehabilitacji. W czasie hospitalizacji stosowane są leki wspomagające krążenie oraz środki przeciwbólowe. Aby zapobiec zakażeniom, stosuje się też właściwą antybiotykoterapię. Czasami zachodzi potrzeba podania szczepionki lub surowicy przeciwtężcowej.
Czasami zdarza się, w przypadku naprawdę poważnych odmrożeń, że zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego. Kiedy już do tego dojdzie, chirurg musi usunąć martwe lub zakażone tkanki, czasami części lub nawet całe kończyny.

Jak zapobiegać odmrożeniom?

  • Przede wszystkim, w okresie jesienno-zimowym, nie można spożywać na świeżym powietrzu alkoholu.
  • Idąc na wycieczkę w góry czy nawet na zwykły zimowy spacer, należy właściwie się ubrać: trzeba mieć na sobie ciepłą kurtkę, ciepłą czapkę oraz grube rękawice i skarpetki.
  • Przed wyprawą w góry zawsze należy sprawdzić przewidywaną prognozę pogody i skontaktować się z GOPREM, aby uzyskać wiarygodne informacje dotyczące warunków pogodowych panujących w górach.
  • Przebywając w niskich temperaturach, stojąc w jednym miejscu, należy okresowo poruszać rękami i nogami, co poprawia ich ukrwienie.
  • Do twarzy i rąk należy także stosować tłuste, dobre kremy apteczne. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl