Para wypoczywa na leżakach na plaży podczas waakcji
Oliwia Janota

Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  1. Leki zażywane na stałe
  2. Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe
  3. Elektrolity
  4. Leki stosowane w przypadku zatrucia
  5. Leki łagodzące oparzenia słoneczne, ugryzienia i urazy
  6. Leki stosowane w razie niepożądanej reakcji na nowe warunki klimatyczne

Wakacje to czas podróży, a celem nieraz są odległe i egzotyczne destynacje. Oprócz wykupienia niezbędnego ubezpieczenia zdrowotnego powinniśmy również przeanalizować dostępność leków oraz pierwszej pomocy medycznej w miejscu planowanego urlopu. Bez względu na to, czy jesteśmy osobami zupełnie zdrowymi, czy też zmagamy się z chorobą przewlekłą, zawsze powinniśmy zabrać ze sobą zapas leków. Co powinno znaleźć się w podróżnej apteczce?

Leki zażywane na stałe

Podstawowym wyposażeniem każdej apteczki powinny być leki na stałe przepisane przez lekarza prowadzącego. Dotyczy to nie tylko leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Równie ważna jest antykoncepcja hormonalna czy suplementy diety, np. kwas foliowy stosowany w ciąży. Przed planowanym wyjazdem powinniśmy przeanalizować, czy posiadany przez nas zapas leków wystarczy na czas wyjazdu oraz okres po powrocie. Gdy wrócimy z wakacji, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może przebywać na urlopie, a umówienie się na pilną wizytę może być niemożliwe. Warto więc posiadać zapas leków i, jeśli to konieczne, odbyć kontrolną wizytę lekarską jeszcze przed wyjazdem.

Powinniśmy również pamiętać, że w kraju, do którego się udajemy, stosowane przez nas leki mogą być niedostępne w sprzedaży. Zatem nawet zagraniczna wizyta lekarska oraz otrzymanie recepty nie gwarantuje skutecznego leczenia, gdyż przepisane w obcym kraju leki mogą różnić się od tych dotychczas przepisywanych przez lekarzy w Polsce.

Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe

Ból głowy, nagłe przeziębienie lub podwyższona ciepłota ciała mogą zaskoczyć nas w podróży i skutecznie uprzykrzyć wypoczynek. Warto przygotować się na taką ewentualność i spakować do apteczki leki zazwyczaj stosowane przez nas w zwalczaniu pierwszych symptomów przeziębienia czy grypy. Bardzo często są to leki dostępne bez recepty, np. paracetamol, ibuprofen czy pyralgina. Reakcje na wymienione leki są bardzo zmienne osobniczo, czyli każdy pacjent reaguje na nie nieco inaczej. U części chorych gorączkę najskuteczniej zwalcza paracetamol, a u innych np. ibuprofen. Wobec powyższego w pierwszej kolejności powinniśmy zastosować sprawdzony i najskuteczniejszy dla nas lek. W tym momencie należy jednak podkreślić, iż nieskuteczność stosowanego przez nas leczenia objawowego powinna skłaniać do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

LEKI NA GORĄCZKĘ

ELEKTROLITY

PREPARATY NA GRYPĘ ŻOŁĄDKOWĄ

Elektrolity

Wybierając się na urlop latem, powinniśmy pamiętać o prawidłowym, intensywnym nawodnieniu. Niejednokrotnie jednak długie dnie spędzone na plaży, podejmowany wysiłek fizyczny i/lub tropikalna strefa klimatyczna prowadzą do odwodnienia, które trudno jest skompensować wyłącznie spożyciem wody mineralnej. Dlatego zawsze warto nosić ze sobą elektrolity w postaci łatwo rozpuszczalnej w wodzie (np. w proszku lub w formie tabletek musujących).

Przygotowany roztwór pomoże szybko uzupełnić niedobory elektrolitowe i efektywniej nawodnić organizm. Takie działanie pozwoli zapobiec pogłębianiu się zaburzeń elektrolitowych spowodowanych nadmierną utratą wody (np. przez obfite pocenie się). Ważne jest jednak, by spożycia elektrolitów nie odkładać na „ostatnią chwilę”, lecz spożywać je już przy pierwszych symptomach osłabienia lub profilaktycznie w czasie ekspozycji na wysokie temperatury powietrza.

Leki stosowane w przypadku zatrucia

W każdej strefie klimatycznej występuje nieco inna flora bakteryjna. Temperatury oraz wilgotność powietrza warunkują rodzaj mikroorganizmów występujących na danym terenie. Mieszkając w Polsce, posiadamy florę bakteryjną charakterystyczną dla terenu naszego kraju i klimatu umiarkowanego. Udając się do innej strefy klimatycznej (np. na północ Afryki lub na Daleki Wschód), powinniśmy pamiętać, że zarówno jej mieszkańcy, jak i woda oraz pożywienie posiadają swoistą, odmienną do naszej florę bakteryjną. Kontakt z nią prowadzić może do gwałtownej reakcji układu pokarmowego, zwanej również biegunką podróżnych czy też „zemstą Faraona”.

Warto więc wyposażyć podróżną apteczkę w leki (dostępne bez recepty) pozwalające złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Należą do nich loperamid (hamuje biegunkę), nifuroksazyd (lek przeciwbakteryjny), węgiel aktywny (substancja pochłaniająca bakterie i toksyny), probiotyki (wspomagające fizjologiczną florę bakteryjną jelit) oraz elektrolity. Bolesne, kurczowe bóle brzucha mogą łagodzić substancje spazmolityczne (rozkurczowe), możemy więc do swojej apteczki dodać lek zawierający drotawerynę. Gdy zastosowane leczenie jest nieskuteczne, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Powiązane produkty

Leki łagodzące oparzenia słoneczne, ugryzienia i urazy

W czasie wakacji nasza skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. Bez względu na to, czy urlop planujemy spędzić na plaży czy pośród górskich szlaków, powinniśmy uwzględnić w naszej apteczce produkty łagodzące oparzenia słoneczne, ugryzienia owadów oraz urazy i otarcia.

Oparzenia słoneczne łagodzą kremy i spraye zawierające panthenol oraz żele antyhistaminowe. Miejscowe produkty antyhistaminowe skutecznie łagodzą również świąd wywołany ugryzieniami owadów i miejscowymi reakcjami alergicznymi. Natomiast w przypadku łagodnych urazów niewymagających interwencji lekarskiej można zastosować miejscowo maści przeciwbólowe i przeciwzapalne (zawierające np. diklofenak czy ibuprofen) oraz żele przeciwobrzękowe.

W przypadku miejscowych leków przeciwzapalnych należy chronić skórę przed słońcem – szczególnie w miejscu, w którym zastosowaliśmy maść/żel. Miejscowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zwiększają fotowrażliwość skóry, czyli mogą powodować nadwrażliwość na promienie słoneczne i miejscową pokrzywkę pod wpływem bezpośredniej ekspozycji na światło. Ponadto otarcia i miejscowe rany warto zdezynfekować i zabezpieczyć opatrunkiem. W apteczce powinny więc znaleźć się również jałowe gazy, bandaże oraz preparaty odkażające.

Leki stosowane w razie niepożądanej reakcji na nowe warunki klimatyczne

Podróżując, mamy kontakt z nowymi alergenami. Nawet jeśli dotychczas nie byliśmy alergikami, warto wziąć ze sobą opakowanie leku antyhistaminowego. Kurz, pyłki okolicznej roślinności i spory miejscowych grzybów mogą wywołać pierwszą w naszym życiu reakcję uczuleniową. Zastosowanie przeciwalergicznych leków doustnych oraz sprayu do nosa zmniejszającego katar pozwoli cieszyć się urlopem mimo uciążliwych objawów alergii. Podróże wiążą się również z długotrwałą ekspozycją na działanie klimatyzacji powietrza. Zarówno w środkach transportu, jak i hotelach znajdujemy się w pomieszczeniach klimatyzowanych. Może to wywołać wysuszenie błon śluzowych prowadzące do takich objawów jak ból gardła i suchość spojówek. Warto więc spakować do apteczki nawilżające krople do oczu i tabletki lub spray łagodzące ból gardła.

  1. K. Korzeniewski, Medycyna podróży w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej. Wybrane Problemy Kliniczne”, nr 6 (10) 2016.
  2. E. Mutschler, Farmakologia i toksykologia, pod red. M. Droździka, I. Kocića, D. Pawlaka, Wrocław 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • DEET – co to jest, dlaczego odstrasza komary i kleszcze? Bezpieczeństwo sprayu na owady

    DEET jest repelentem otrzymanym syntetycznie. Działanie tego preparatu polega na zaburzaniu węchu owadów, które nie są w stanie odebrać i zakodować zapachu kwasu mlekowego, będącego składnikiem potu potencjalnego żywiciela. Jak poprawnie stosować DEET, czy dzieci i kobiety w ciąży mogą bezpiecznie z niego korzystać i czy DEET na komary może być szkodliwy dla zdrowia?

  • Repelenty – rodzaje. Jak stosować środki odstraszające owady?

    Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

  • Jakie repelenty wybierać dla dziecka i kobiety w ciąży?

    Repelenty są powszechnie stosowanymi produktami odstraszającymi insekty. Są pomocne w zapobieganiu ugryzieniom owadów towarzyszących nam zwłaszcza w porze letniej. Warto zaopatrzyć się w tego typu produkty wybierając się w podroż, na spacer lub gdy zamierzamy spędzić czas w ogrodzie. Wszędzie tam, będziemy narażeni na kontakt z owadami, meszkami, czy kleszczami. Warto ustrzec się przed ukąszeniami, gdyż poza nieprzyjemnym uczuciem świądu, insekty mogą przenosić wiele chorób, groźnych dla naszego zdrowia. Niestety nie możemy wyeliminować insektów z naszego otoczenia, ich obecność w porze letniej jest zupełnie naturalna. Możemy jednak zminimalizować ryzyko ugryzień poprzez zastosowanie skutecznych odstraszaczy (repelentów).

  • Skuteczne apteczne i domowe sposoby na komary – spraye, opaski, witaminy. Co wybrać?

    Komary stanowią odwieczny problem letnich wieczorów, szczególnie wtedy, kiedy powietrze jest bardziej wilgotne. Od kilku lat obserwuje się także ich uporczywą aktywność w pierwszych, cieplejszych tygodniach jesieni.  W Sieci nie brakuje przepisów na alchemiczne mikstury, które mają przyciągać komary w jedno miejsce lub przykładów roślin, które swoją wonią powinny je skutecznie odstraszyć. W tych sezonach apteki i drogerie oferują wiele produktów na komary, które można aplikować na skórę, nosić w formie opaski lub plastra. Który z tych preparatów na komary jest najbardziej skuteczny, czy kobiety w ciąży mogą korzystać z aerozoli na komary i jak uśmierzyć swąd po ukąszeniu, korzystając z domowych sposobów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Zwichnięcie kostki – objawy, leczenie, rehabilitacja

    Zwichnięciu kostki (stawu skokowego) towarzyszą zwykle: ból, brak możliwości ruchu, widoczna deformacja i opuchlizna. Do tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku aktywności fizycznej. Czym dokładnie jest zwichnięcie kostki i czym różni się od skręcenia? W jaki sposób można mu zapobiec?

  • Jak się przygotować na przybycie kociaka lub szczeniaka do domu? Co kupić?

    Moment, w którym wyczekany i wymarzony zwierzak ma pojawić się w domu, to na pewno radosne wydarzenie. Warto się na nie odpowiednio przygotować, aby uniknąć stresu czy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Będzie to także pomocne w zminimalizowaniu ewentualnych zniszczeń w domu, które często są nieodłącznym elementem opieki nad młodym zwierzakiem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.