Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?
Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?
- Leki zażywane na stałe
- Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe
- Elektrolity
- Leki stosowane w przypadku zatrucia
- Leki łagodzące oparzenia słoneczne, ugryzienia i urazy
- Leki stosowane w razie niepożądanej reakcji na nowe warunki klimatyczne
Wakacje to czas podróży, a celem nieraz są odległe i egzotyczne destynacje. Oprócz wykupienia niezbędnego ubezpieczenia zdrowotnego powinniśmy również przeanalizować dostępność leków oraz pierwszej pomocy medycznej w miejscu planowanego urlopu. Bez względu na to, czy jesteśmy osobami zupełnie zdrowymi, czy też zmagamy się z chorobą przewlekłą, zawsze powinniśmy zabrać ze sobą zapas leków. Co powinno znaleźć się w podróżnej apteczce?
Leki zażywane na stałe
Podstawowym wyposażeniem każdej apteczki powinny być leki na stałe przepisane przez lekarza prowadzącego. Dotyczy to nie tylko leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Równie ważna jest antykoncepcja hormonalna czy suplementy diety, np. kwas foliowy stosowany w ciąży. Przed planowanym wyjazdem powinniśmy przeanalizować, czy posiadany przez nas zapas leków wystarczy na czas wyjazdu oraz okres po powrocie. Gdy wrócimy z wakacji, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może przebywać na urlopie, a umówienie się na pilną wizytę może być niemożliwe. Warto więc posiadać zapas leków i, jeśli to konieczne, odbyć kontrolną wizytę lekarską jeszcze przed wyjazdem.
Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe
Ból głowy, nagłe przeziębienie lub podwyższona ciepłota ciała mogą zaskoczyć nas w podróży i skutecznie uprzykrzyć wypoczynek. Warto przygotować się na taką ewentualność i spakować do apteczki leki zazwyczaj stosowane przez nas w zwalczaniu pierwszych symptomów przeziębienia czy grypy. Bardzo często są to leki dostępne bez recepty, np. paracetamol, ibuprofen czy pyralgina. Reakcje na wymienione leki są bardzo zmienne osobniczo, czyli każdy pacjent reaguje na nie nieco inaczej. U części chorych gorączkę najskuteczniej zwalcza paracetamol, a u innych np. ibuprofen. Wobec powyższego w pierwszej kolejności powinniśmy zastosować sprawdzony i najskuteczniejszy dla nas lek. W tym momencie należy jednak podkreślić, iż nieskuteczność stosowanego przez nas leczenia objawowego powinna skłaniać do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.
Elektrolity
Wybierając się na urlop latem, powinniśmy pamiętać o prawidłowym, intensywnym nawodnieniu. Niejednokrotnie jednak długie dnie spędzone na plaży, podejmowany wysiłek fizyczny i/lub tropikalna strefa klimatyczna prowadzą do odwodnienia, które trudno jest skompensować wyłącznie spożyciem wody mineralnej. Dlatego zawsze warto nosić ze sobą elektrolity w postaci łatwo rozpuszczalnej w wodzie (np. w proszku lub w formie tabletek musujących).
Przygotowany roztwór pomoże szybko uzupełnić niedobory elektrolitowe i efektywniej nawodnić organizm. Takie działanie pozwoli zapobiec pogłębianiu się zaburzeń elektrolitowych spowodowanych nadmierną utratą wody (np. przez obfite pocenie się). Ważne jest jednak, by spożycia elektrolitów nie odkładać na „ostatnią chwilę”, lecz spożywać je już przy pierwszych symptomach osłabienia lub profilaktycznie w czasie ekspozycji na wysokie temperatury powietrza.
Leki stosowane w przypadku zatrucia
W każdej strefie klimatycznej występuje nieco inna flora bakteryjna. Temperatury oraz wilgotność powietrza warunkują rodzaj mikroorganizmów występujących na danym terenie. Mieszkając w Polsce, posiadamy florę bakteryjną charakterystyczną dla terenu naszego kraju i klimatu umiarkowanego. Udając się do innej strefy klimatycznej (np. na północ Afryki lub na Daleki Wschód), powinniśmy pamiętać, że zarówno jej mieszkańcy, jak i woda oraz pożywienie posiadają swoistą, odmienną do naszej florę bakteryjną. Kontakt z nią prowadzić może do gwałtownej reakcji układu pokarmowego, zwanej również biegunką podróżnych czy też „zemstą Faraona”.
Warto więc wyposażyć podróżną apteczkę w leki (dostępne bez recepty) pozwalające złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Należą do nich loperamid (hamuje biegunkę), nifuroksazyd (lek przeciwbakteryjny), węgiel aktywny (substancja pochłaniająca bakterie i toksyny), probiotyki (wspomagające fizjologiczną florę bakteryjną jelit) oraz elektrolity. Bolesne, kurczowe bóle brzucha mogą łagodzić substancje spazmolityczne (rozkurczowe), możemy więc do swojej apteczki dodać lek zawierający drotawerynę. Gdy zastosowane leczenie jest nieskuteczne, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki łagodzące oparzenia słoneczne, ugryzienia i urazy
W czasie wakacji nasza skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. Bez względu na to, czy urlop planujemy spędzić na plaży czy pośród górskich szlaków, powinniśmy uwzględnić w naszej apteczce produkty łagodzące oparzenia słoneczne, ugryzienia owadów oraz urazy i otarcia.
Oparzenia słoneczne łagodzą kremy i spraye zawierające panthenol oraz żele antyhistaminowe. Miejscowe produkty antyhistaminowe skutecznie łagodzą również świąd wywołany ugryzieniami owadów i miejscowymi reakcjami alergicznymi. Natomiast w przypadku łagodnych urazów niewymagających interwencji lekarskiej można zastosować miejscowo maści przeciwbólowe i przeciwzapalne (zawierające np. diklofenak czy ibuprofen) oraz żele przeciwobrzękowe.
W przypadku miejscowych leków przeciwzapalnych należy chronić skórę przed słońcem – szczególnie w miejscu, w którym zastosowaliśmy maść/żel. Miejscowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zwiększają fotowrażliwość skóry, czyli mogą powodować nadwrażliwość na promienie słoneczne i miejscową pokrzywkę pod wpływem bezpośredniej ekspozycji na światło. Ponadto otarcia i miejscowe rany warto zdezynfekować i zabezpieczyć opatrunkiem. W apteczce powinny więc znaleźć się również jałowe gazy, bandaże oraz preparaty odkażające.
Leki stosowane w razie niepożądanej reakcji na nowe warunki klimatyczne
Podróżując, mamy kontakt z nowymi alergenami. Nawet jeśli dotychczas nie byliśmy alergikami, warto wziąć ze sobą opakowanie leku antyhistaminowego. Kurz, pyłki okolicznej roślinności i spory miejscowych grzybów mogą wywołać pierwszą w naszym życiu reakcję uczuleniową. Zastosowanie przeciwalergicznych leków doustnych oraz sprayu do nosa zmniejszającego katar pozwoli cieszyć się urlopem mimo uciążliwych objawów alergii. Podróże wiążą się również z długotrwałą ekspozycją na działanie klimatyzacji powietrza. Zarówno w środkach transportu, jak i hotelach znajdujemy się w pomieszczeniach klimatyzowanych. Może to wywołać wysuszenie błon śluzowych prowadzące do takich objawów jak ból gardła i suchość spojówek. Warto więc spakować do apteczki nawilżające krople do oczu i tabletki lub spray łagodzące ból gardła.