Para wypoczywa na leżakach na plaży podczas waakcji
Oliwia Janota

Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

Wakacje to czas podróży, a celem nieraz są odległe i egzotyczne destynacje. Oprócz wykupienia niezbędnego ubezpieczenia zdrowotnego powinniśmy również przeanalizować dostępność leków oraz pierwszej pomocy medycznej w miejscu planowanego urlopu. Bez względu na to, czy jesteśmy osobami zupełnie zdrowymi, czy też zmagamy się z chorobą przewlekłą, zawsze powinniśmy zabrać ze sobą zapas leków. Co powinno znaleźć się w podróżnej apteczce?

Leki zażywane na stałe

Podstawowym wyposażeniem każdej apteczki powinny być leki na stałe przepisane przez lekarza prowadzącego. Dotyczy to nie tylko leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Równie ważna jest antykoncepcja hormonalna czy suplementy diety, np. kwas foliowy stosowany w ciąży. Przed planowanym wyjazdem powinniśmy przeanalizować, czy posiadany przez nas zapas leków wystarczy na czas wyjazdu oraz okres po powrocie. Gdy wrócimy z wakacji, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może przebywać na urlopie, a umówienie się na pilną wizytę może być niemożliwe. Warto więc posiadać zapas leków i, jeśli to konieczne, odbyć kontrolną wizytę lekarską jeszcze przed wyjazdem.

Powinniśmy również pamiętać, że w kraju, do którego się udajemy, stosowane przez nas leki mogą być niedostępne w sprzedaży. Zatem nawet zagraniczna wizyta lekarska oraz otrzymanie recepty nie gwarantuje skutecznego leczenia, gdyż przepisane w obcym kraju leki mogą różnić się od tych dotychczas przepisywanych przez lekarzy w Polsce.

Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe

Ból głowy, nagłe przeziębienie lub podwyższona ciepłota ciała mogą zaskoczyć nas w podróży i skutecznie uprzykrzyć wypoczynek. Warto przygotować się na taką ewentualność i spakować do apteczki leki zazwyczaj stosowane przez nas w zwalczaniu pierwszych symptomów przeziębienia czy grypy. Bardzo często są to leki dostępne bez recepty, np. paracetamol, ibuprofen czy pyralgina. Reakcje na wymienione leki są bardzo zmienne osobniczo, czyli każdy pacjent reaguje na nie nieco inaczej. U części chorych gorączkę najskuteczniej zwalcza paracetamol, a u innych np. ibuprofen. Wobec powyższego w pierwszej kolejności powinniśmy zastosować sprawdzony i najskuteczniejszy dla nas lek. W tym momencie należy jednak podkreślić, iż nieskuteczność stosowanego przez nas leczenia objawowego powinna skłaniać do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Elektrolity

Wybierając się na urlop latem, powinniśmy pamiętać o prawidłowym, intensywnym nawodnieniu. Niejednokrotnie jednak długie dnie spędzone na plaży, podejmowany wysiłek fizyczny i/lub tropikalna strefa klimatyczna prowadzą do odwodnienia, które trudno jest skompensować wyłącznie spożyciem wody mineralnej. Dlatego zawsze warto nosić ze sobą elektrolity w postaci łatwo rozpuszczalnej w wodzie (np. w proszku lub w formie tabletek musujących).

Przygotowany roztwór pomoże szybko uzupełnić niedobory elektrolitowe i efektywniej nawodnić organizm. Takie działanie pozwoli zapobiec pogłębianiu się zaburzeń elektrolitowych spowodowanych nadmierną utratą wody (np. przez obfite pocenie się). Ważne jest jednak, by spożycia elektrolitów nie odkładać na „ostatnią chwilę”, lecz spożywać je już przy pierwszych symptomach osłabienia lub profilaktycznie w czasie ekspozycji na wysokie temperatury powietrza.

Zobacz ofertę elektrolitów na DOZ.pl

Leki stosowane w przypadku zatrucia

W każdej strefie klimatycznej występuje nieco inna flora bakteryjna. Temperatury oraz wilgotność powietrza warunkują rodzaj mikroorganizmów występujących na danym terenie. Mieszkając w Polsce, posiadamy florę bakteryjną charakterystyczną dla terenu naszego kraju i klimatu umiarkowanego. Udając się do innej strefy klimatycznej (np. na północ Afryki lub na Daleki Wschód), powinniśmy pamiętać, że zarówno jej mieszkańcy, jak i woda oraz pożywienie posiadają swoistą, odmienną do naszej florę bakteryjną. Kontakt z nią prowadzić może do gwałtownej reakcji układu pokarmowego, zwanej również biegunką podróżnych czy też „zemstą Faraona”.

Warto więc wyposażyć podróżną apteczkę w leki (dostępne bez recepty) pozwalające złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Należą do nich loperamid (hamuje biegunkę), nifuroksazyd (lek przeciwbakteryjny), węgiel aktywny (substancja pochłaniająca bakterie i toksyny), probiotyki (wspomagające fizjologiczną florę bakteryjną jelit) oraz elektrolity. Bolesne, kurczowe bóle brzucha mogą łagodzić substancje spazmolityczne (rozkurczowe), możemy więc do swojej apteczki dodać lek zawierający drotawerynę. Gdy zastosowane leczenie jest nieskuteczne, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leki łagodzące oparzenia słoneczne, ugryzienia i urazy

W czasie wakacji nasza skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. Bez względu na to, czy urlop planujemy spędzić na plaży czy pośród górskich szlaków, powinniśmy uwzględnić w naszej apteczce produkty łagodzące oparzenia słoneczne, ugryzienia owadów oraz urazy i otarcia.

Oparzenia słoneczne łagodzą kremy i spraye zawierające panthenol oraz żele antyhistaminowe (np. Fenistil, Foxill). Miejscowe produkty antyhistaminowe skutecznie łagodzą również świąd wywołany ugryzieniami owadów i miejscowymi reakcjami alergicznymi. Natomiast w przypadku łagodnych urazów niewymagających interwencji lekarskiej można zastosować miejscowo maści przeciwbólowe i przeciwzapalne (zawierające np. diklofenak czy ibuprofen) oraz żele przeciwobrzękowe (np. Altacet, Altaziaja, Altażel, Altac-Emo).

W przypadku miejscowych leków przeciwzapalnych należy chronić skórę przed słońcem – szczególnie w miejscu, w którym zastosowaliśmy maść/żel. Miejscowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zwiększają fotowrażliwość skóry, czyli mogą powodować nadwrażliwość na promienie słoneczne i miejscową pokrzywkę pod wpływem bezpośredniej ekspozycji na światło. Ponadto otarcia i miejscowe rany warto zdezynfekować i zabezpieczyć opatrunkiem. W apteczce powinny więc znaleźć się również jałowe gazy, bandaże oraz preparaty odkażające (np. Octenisept, Asept).

Leki stosowane w razie niepożądanej reakcji na nowe warunki klimatyczne

Podróżując, mamy kontakt z nowymi alergenami. Nawet jeśli dotychczas nie byliśmy alergikami, warto wziąć ze sobą opakowanie leku antyhistaminowego. Kurz, pyłki okolicznej roślinności i spory miejscowych grzybów mogą wywołać pierwszą w naszym życiu reakcję uczuleniową. Zastosowanie przeciwalergicznych leków doustnych oraz sprayu do nosa zmniejszającego katar pozwoli cieszyć się urlopem mimo uciążliwych objawów alergii. Podróże wiążą się również z długotrwałą ekspozycją na działanie klimatyzacji powietrza. Zarówno w środkach transportu, jak i hotelach znajdujemy się w pomieszczeniach klimatyzowanych. Może to wywołać wysuszenie błon śluzowych prowadzące do takich objawów jak ból gardła i suchość spojówek. Warto więc spakować do apteczki nawilżające krople do oczu i tabletki lub spray łagodzące ból gardła.

 1. K. Korzeniewski, Medycyna podróży w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej. Wybrane Problemy Kliniczne”, nr 6 (10) 2016.
 2. E. Mutschler, Farmakologia i toksykologia, pod red. M. Droździka, I. Kocića, D. Pawlaka, Wrocław 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków?

  Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą ilość dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

  Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

 • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

  Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

 • Blue Monday – co to jest? Kiedy wypada? Czy Blue Monday to mit?

  Blue Monday to termin określający najbardziej depresyjny dzień w roku. Według wyliczeń twórcy tej teorii przypada on na trzeci poniedziałek stycznia. To właśnie w tym dniu we wszystkich mediach słyszymy o niebieskim poniedziałku. Wiele osób zastanawia się wówczas, ile jest prawdy w teorii Blue Monday.

 • Posiłek potreningowy – czy trzeba go jeść? Co najlepiej jeść po treningu?

  Posiłek potreningowy to jedzenie, które zazwyczaj jest spożywane po to, aby zapewnić organizmowi odpowiednie zasoby energetyczne i składniki odżywcze do prawidłowej regeneracji i rozwoju mięśni. Mogą to być na przykład jogurty, batony energetyczne lub specjalne suplementy diety. Co jeść po treningu na masę, a co podczas redukcji? Kto powinien uzupełniać „węgle” w trakcie treningu?  

 • Nunchi – na czym polega koreański przepis na relacje międzyludzkie?

  Czym jest tajemnicze nunchi – element koreańskiej kultury, który ma zapewnić zdrowe relacje międzyludzkie, a co za tym idzie również dobrostan psychiczny. Czy taka strategia ma szansę sprawdzić się także w Polsce?  

 • Jak się przygotować do maratonu?

  Przygotowania do maratonu należy rozpocząć jak najwcześniej. Specjaliści zalecają, aby stopniowo zwiększać dystans treningów biegowych. Poprawę wydolności organizmu można uzyskać również poprzez inne formy aktywności – pływanie czy jazdę na rowerze. W czasie treningów ważna jest także regeneracja i wykonywanie przerw w cyklach ćwiczeń. Dostępnych jest szereg zabiegów sprzyjających regeneracji powysiłkowej, np. pole magnetyczne i masaż pneumatyczny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij