Dlaczego kobiety i mężczyźni inaczej odczuwają ból?
Ewelina Sochacka

Dlaczego kobiety i mężczyźni inaczej odczuwają ból?

Choć dostrzegano różnice w odczuwaniu bólu przez kobiety i mężczyzn, nie było wystarczających dowodów na to, że mechanizmy wywołujące ból są odmienne w zależności od płci. Nowe badanie pozwoliło zidentyfikować różnice w funkcjonowaniu receptorów bólu (nocyceptorów), co może w przyszłości pomóc opracować bardziej precyzyjne metody walki z rozmaitymi dolegliwościami.

  1. Odkryto specyficzne dla płci różnice w nocyceptorach
  2. Hormony a odczuwanie bólu
  3. Z bólem przewlekłym częściej zmagają się kobiety
  4. Schorzenia, które częściej występują u kobiet

Odkryto specyficzne dla płci różnice w nocyceptorach

Badania pokazują, że odczuwanie bólu przez kobiety i mężczyzn różni się, jednak nie do końca było jasne, z czego to wynika. Przyczyn upatrywano dotychczas w kombinacji czynników biologicznych, hormonalnych, genetycznych, psychologicznych i społecznych. Nowa analiza przeprowadzona na University of Arizona Health Sciences w Stanach Zjednoczonych pozwoliła zidentyfikować funkcjonalne różnice między płciami w nocyceptorach, czyli wyspecjalizowanych komórkach nerwowych reagujących na ból. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „BRAIN”.

LEKI I PREPARATY NA IBS

LEKI NA MIGRENĘ

TABLETKI NA BÓL MENSTRUACYJNY

Nocyceptory to receptory bólowe, które odpowiadają za wykrywanie bodźców uszkadzających tkanki i przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu. Występują w postaci zakończeń włókien nerwowych, a ich główną funkcją jest ochrona organizmu przed urazami poprzez wywoływanie reakcji bólowej w odpowiedzi na potencjalnie szkodliwe czynniki.

Odkrycie faktu, że nocyceptory są różne u mężczyzn i kobiet, jest niezwykle istotne i daje możliwość potencjalnie skuteczniejszego leczenia bólu w zależności od płci pacjenta.

Hormony a odczuwanie bólu

Biorąc pod uwagę wcześniejsze badania, zespół badawczy z Arizony podejrzewał, że za różnice w funkcjonowaniu komórek nocyceptorowych mogą być odpowiedzialne hormony. Uczeni wykorzystali próbki tkanek samców i samic myszy, naczelnych innych niż ludzie oraz ludzi, aby sprawdzić wpływ prolaktyny i oreksyny B na progi aktywacji nocyceptorów, które mogą powodować wywoływanie bólu przez bodźce o niskiej intensywności. Okazało się, że prolaktyna uwrażliwia tylko komórki żeńskie, a oreksyna B uwrażliwia tylko komórki męskie.

Pokazuje to, że mężczyźni i kobiety odczuwają ból w różny sposób ze względu na różne progi aktywacji w komórkach nocyceptorowych, na które wpływają hormony takie jak prolaktyna i oreksyna B.

Naukowcy uważają, że odkrycie to pozwoli na opracowanie odmiennych podejść do leczenia ostrego i przewlekłego bólu występującego u pań i panów, co może znacznie poprawić komfort życia chorych. Badacze deklarują, że będą nadal poszukiwać innych dymorficznych płciowo mechanizmów bólu.

Z bólem przewlekłym częściej zmagają się kobiety

Statystyki dotyczące przewlekłego bólu (definiowanego jako ból trwający dłużej niż 3 miesiące) wskazują, że kobiety są bardziej narażone na doświadczanie tego rodzaju dolegliwości niż mężczyźni. Z danych wynika, że w Polsce 8,5 mln dorosłych osób cierpi na ból przewlekły, z czego co najmniej 5,1 mln stanowią kobiety. Jedną z prawdopodobnych przyczyn tego zjawiska jest fakt, że hormony mogą zmieniać wrażliwość na ból.

Powiązane produkty

Schorzenia, które częściej występują u kobiet

Do takich schorzeń zalicza się m.in.:

  1. H. Stratton i in., Nociceptors are functionally male or female: from mouse to monkey to man, „Brain” 2024, nr 179.
  2. Study shows first evidence of male-female differences in how pain can be produced, [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2024/06/240610170917.htm [dostęp:] 21.06.2024.
  3. Eksperci: ból jest leczony w naszym kraju nieprawidłowo, [online] https://podyplomie.pl/aktualnosci/09613,eksperci-bol-jest-leczony-w-naszym-kraju-nieprawidlowo [dostęp:] 21.06.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak działa solpadeina? Kiedy ja stosować i jak dawkować?

    Solpadeina jest lekiem przeciwbólowymi przeciwgorączkowym. Występuje w formie kapsułek oraz tabletek dojelitowych i tych, które można rozpuścić w wodzie. Można ją podać osobom, które ukończyły dwunasty rok życia, niemniej nie podczas przeziębienia z zajęciem układu oddechowego. Jak dawkować solpadeinę, czy kobiety w ciąży mogą zażywać lek i z czym nigdy nie łączyć połączenia paracetamolu, fosforanu kodeiny oraz kofeiny? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

  • 8 chorób, którym może towarzyszyć ból mięśni

    Ból mięśni jest istotnym sygnałem od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Może mieć różne podłoże, dlatego warto zrozumieć mechanizm powstawania bólu oraz jego przyczyny.

  • Ból zęba – o czym może świadczyć?

    Ból zęba jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza dentysty, jednak może świadczyć on o wielu różnych jednostkach chorobowych – między innymi zapaleniu miazgi, stanie zapalnym tkanek otaczających ząb czy też nadwrażliwości zębów. Istotnymi w postawieniu prawidłowej diagnozy są charakter bólu, czynniki go nasilające czy też czas jego trwania.

  • Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia. Leki na RSV, mukowiscydozę, raka piersi

    29 terapii znajdzie się na nowej liście leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku. Zostaną nimi objęte kobiety w ciąży, dzieci oraz seniorzy. O zmianach m.in. w refundacji leków poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos.

  • Nieszczepione dziecko z błonicą walczy o życie po powrocie z wakacji

    Trwa walka o życie sześcioletniego chłopca, u którego po powrocie z wakacji zdiagnozowano błonicę. To pierwszy przypadek tej choroby w Polsce, który zdiagnozowano w tym roku. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wszczął dochodzenie epidemiologiczne oraz rozpoczął procedurę o zasięgu europejskim. W szpitalu znajduje się również osoba dorosła z otoczenia dziecka z podejrzeniem błonicy.

  • Dwa ogniska zachorowań na WZW typu A w Polsce. Czy wraca „choroba brudnych rąk”?

    Wykryto dwa ogniska wirusowego zapalenia wątroby typu A – w województwie podlaskim i województwie lubuskim. WZW A to choroba zakaźna przenoszona głównie drogą pokarmową. Zachorowań nie jest dużo, niemniej dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

  • Kolejny przypadek błonicy? 30-latek w stanie ciężkim

    Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie trafił 30-letni mężczyzna z podejrzeniem błonicy. To kolejny przypadek choroby w ostatnich kilku tygodniach w Polsce.

  • Gwałtowny wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 – Polska pierwsza w Europie

    Polska odnotowuje najszybszy wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 w Europie – alarmują eksperci. Choroba coraz częściej dotyka dzieci bez obciążeń rodzinnych. Specjaliści podkreślają znaczenie wczesnych badań przesiewowych, które mogą pomóc w wykryciu cukrzycy jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Takie inicjatywy ruszyły już m.in. na Podlasiu i w Warszawie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl