Dlaczego kobiety i mężczyźni inaczej odczuwają ból?
Ewelina Sochacka

Dlaczego kobiety i mężczyźni inaczej odczuwają ból?

Choć dostrzegano różnice w odczuwaniu bólu przez kobiety i mężczyzn, nie było wystarczających dowodów na to, że mechanizmy wywołujące ból są odmienne w zależności od płci. Nowe badanie pozwoliło zidentyfikować różnice w funkcjonowaniu receptorów bólu (nocyceptorów), co może w przyszłości pomóc opracować bardziej precyzyjne metody walki z rozmaitymi dolegliwościami.

 1. Odkryto specyficzne dla płci różnice w nocyceptorach
 2. Hormony a odczuwanie bólu
 3. Z bólem przewlekłym częściej zmagają się kobiety
 4. Schorzenia, które częściej występują u kobiet

Odkryto specyficzne dla płci różnice w nocyceptorach

Badania pokazują, że odczuwanie bólu przez kobiety i mężczyzn różni się, jednak nie do końca było jasne, z czego to wynika. Przyczyn upatrywano dotychczas w kombinacji czynników biologicznych, hormonalnych, genetycznych, psychologicznych i społecznych. Nowa analiza przeprowadzona na University of Arizona Health Sciences w Stanach Zjednoczonych pozwoliła zidentyfikować funkcjonalne różnice między płciami w nocyceptorach, czyli wyspecjalizowanych komórkach nerwowych reagujących na ból. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „BRAIN”.

LEKI I PREPARATY NA IBS

LEKI NA MIGRENĘ

TABLETKI NA BÓL MENSTRUACYJNY

Nocyceptory to receptory bólowe, które odpowiadają za wykrywanie bodźców uszkadzających tkanki i przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu. Występują w postaci zakończeń włókien nerwowych, a ich główną funkcją jest ochrona organizmu przed urazami poprzez wywoływanie reakcji bólowej w odpowiedzi na potencjalnie szkodliwe czynniki.

Odkrycie faktu, że nocyceptory są różne u mężczyzn i kobiet, jest niezwykle istotne i daje możliwość potencjalnie skuteczniejszego leczenia bólu w zależności od płci pacjenta.

Hormony a odczuwanie bólu

Biorąc pod uwagę wcześniejsze badania, zespół badawczy z Arizony podejrzewał, że za różnice w funkcjonowaniu komórek nocyceptorowych mogą być odpowiedzialne hormony. Uczeni wykorzystali próbki tkanek samców i samic myszy, naczelnych innych niż ludzie oraz ludzi, aby sprawdzić wpływ prolaktyny i oreksyny B na progi aktywacji nocyceptorów, które mogą powodować wywoływanie bólu przez bodźce o niskiej intensywności. Okazało się, że prolaktyna uwrażliwia tylko komórki żeńskie, a oreksyna B uwrażliwia tylko komórki męskie.

Pokazuje to, że mężczyźni i kobiety odczuwają ból w różny sposób ze względu na różne progi aktywacji w komórkach nocyceptorowych, na które wpływają hormony takie jak prolaktyna i oreksyna B.

Naukowcy uważają, że odkrycie to pozwoli na opracowanie odmiennych podejść do leczenia ostrego i przewlekłego bólu występującego u pań i panów, co może znacznie poprawić komfort życia chorych. Badacze deklarują, że będą nadal poszukiwać innych dymorficznych płciowo mechanizmów bólu.

Z bólem przewlekłym częściej zmagają się kobiety

Statystyki dotyczące przewlekłego bólu (definiowanego jako ból trwający dłużej niż 3 miesiące) wskazują, że kobiety są bardziej narażone na doświadczanie tego rodzaju dolegliwości niż mężczyźni. Z danych wynika, że w Polsce 8,5 mln dorosłych osób cierpi na ból przewlekły, z czego co najmniej 5,1 mln stanowią kobiety. Jedną z prawdopodobnych przyczyn tego zjawiska jest fakt, że hormony mogą zmieniać wrażliwość na ból.

Powiązane produkty

Schorzenia, które częściej występują u kobiet

Do takich schorzeń zalicza się m.in.:

 1. H. Stratton i in., Nociceptors are functionally male or female: from mouse to monkey to man, „Brain” 2024, nr 179.
 2. Study shows first evidence of male-female differences in how pain can be produced, [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2024/06/240610170917.htm [dostęp:] 21.06.2024.
 3. Eksperci: ból jest leczony w naszym kraju nieprawidłowo, [online] https://podyplomie.pl/aktualnosci/09613,eksperci-bol-jest-leczony-w-naszym-kraju-nieprawidlowo [dostęp:] 21.06.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak działa solpadeina? Kiedy ja stosować i jak dawkować?

  Solpadeina jest lekiem przeciwbólowymi przeciwgorączkowym. Występuje w formie kapsułek oraz tabletek dojelitowych i tych, które można rozpuścić w wodzie. Można ją podać osobom, które ukończyły dwunasty rok życia, niemniej nie podczas przeziębienia z zajęciem układu oddechowego. Jak dawkować solpadeinę, czy kobiety w ciąży mogą zażywać lek i z czym nigdy nie łączyć połączenia paracetamolu, fosforanu kodeiny oraz kofeiny? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • 8 chorób, którym może towarzyszyć ból mięśni

  Ból mięśni jest istotnym sygnałem od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Może mieć różne podłoże, dlatego warto zrozumieć mechanizm powstawania bólu oraz jego przyczyny.

 • Ból zęba – o czym może świadczyć?

  Ból zęba jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza dentysty, jednak może świadczyć on o wielu różnych jednostkach chorobowych – między innymi zapaleniu miazgi, stanie zapalnym tkanek otaczających ząb czy też nadwrażliwości zębów. Istotnymi w postawieniu prawidłowej diagnozy są charakter bólu, czynniki go nasilające czy też czas jego trwania.

 • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

  SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

 • Odkryto genetyczną przyczynę otyłości. Znaczenie ma grupa krwi

  Międzynarodowy zespół badaczy odkrył genetyczną przyczynę otyłości. Ludzie, którzy nie mają wariantu genetycznego SMIM1, zużywają mniej energii w spoczynku, więc mają predyspozycję do większej masy ciała. Gen SMIM1 jest natomiast związany z pewną grupą krwi.

 • Sprawdź, czy możesz wejść do lekarza bez kolejki. Pełna lista

  Nie każdy wie, ale istnieje lista osób, które mogą wejść do lekarza poza kolejką. Lista ta nie jest krótka i wciąż się zmienia. Ustala ją Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy ona nie tylko wizyt u specjalisty, ale także usług farmaceutycznych. Kto może skorzystać z przywileju i nie musi czekać w kolejce?  

 • Nowe zasady realizacji recept od 20 lipca 2024

  Od 20 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady realizacji recept, dzięki którym będzie można wydać pacjentowi lek nawet wtedy, kiedy lekarz błędnie zapisze schemat dawkowania preparatu. Jak dokładnie brzmi przepis i z jakimi zmianami muszą zapoznać się pracownicy aptek i pacjenci?

 • Istnieje 6 podtypów depresji. Nie każda osoba powinna być leczona tak samo

  Opublikowano wyniki badania, które mogą być przełomem w leczeniu depresji. Z analiz przeprowadzonych przez naukowców ze Stanford Medicine wynika, że istnieje sześć podtypów depresji, a każdy z nich wymaga określonego podejścia farmakologicznego i terapeutycznego. To odkrycie prawdopodobnie pomoże w leczeniu tzw. depresji lekoopornej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij