Kobieta trzyma w jednej dłoni tabletkę przeciwbólową, a w drugiej szklankę wody do popicia
Alicja Świątek

Jak działa solpadeina? Kiedy ja stosować i jak dawkować?

Solpadeina jest lekiem przeciwbólowymi przeciwgorączkowym. Występuje w formie kapsułek oraz tabletek dojelitowych i tych, które można rozpuścić w wodzie. Można ją podać osobom, które ukończyły dwunasty rok życia, niemniej nie podczas przeziębienia z zajęciem układu oddechowego. Jak dawkować solpadeinę, czy kobiety w ciąży mogą zażywać lek i z czym nigdy nie łączyć połączenia paracetamolu, fosforanu kodeiny oraz kofeiny? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Solpadeina jest lekiem zawierającym w swoim składzie: paracetamol, kodeinę i kofeinę. Jej działanie wynika z sumarycznej aktywności tych substancji czynnych. W lecznictwie wykorzystywana jest głównie ze względu na właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Należy jednak pamiętać, aby była stosowana krótkotrwale, ponieważ ze względu na obecność kodeiny może wykazywać potencjał uzależniający.

Czym jest i jak działa solpadeina?

Solpadeina jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Preparat występuje w postaci kapsułek doustnych i saszetek. Działanie solpadeiny wynika z ze skojarzonego działania trzech substancji czynnych występujących w jej składzie: paracetamolu (łac. Paracetamolum), fosforanu kodeiny (łac. Codeini phosphas) i kofeiny (łac. Coffeinum).

Paracetamol poprzez hamowanie cyklooksygenazy w przemianie kwasu arachidonowego w ośrodkowym układzie nerwowym, powoduje hamowanie syntezy prostaglandyn (wywołują objawy charakterystyczne dla stanu zapalnego, czyli obrzęk, zaczerwienienie i ból), co warunkuje aktywność przeciwbólową oraz przeciwgorączkową. Paracetamol pozbawiony jest działania na agregację płytek krwi.

Kofeina pobudza aktywność w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa aktywność przeciwbólową paracetamolu i działa łagodnie moczopędnie.

Kodeina wykazuje łagodne działanie przeciwbólowe. Kodeina wykazuje niewielkie powinowactwo do receptorów opioidowych μ. W wyniku przemian ulega przekształceniu do morfiny, co jest głównym mechanizmem działania przeciwbólowego. Dowiedziono w badaniach, że kodeina w połączeniu z innymi substancjami przeciwbólowymi, jak np. paracetamol przynosi dobre rezultaty w leczeniu ostrego bólu nocyceptywnego (fizjologicznego). Kodeina posiada także łagodne działanie przeciwkaszlowe.

Wskazania do stosowania solpadeiny

Solpadeina jest wskazana do stosowania u dorosłych w poniższych zaburzeniach:

  • ból głowy,
  • ból migrenowy,
  • ból zębów,
  • ból miesiączkowy/menstruacyjny,
  • nerwobóle,
  • bóle reumatyczne,
  • gorączka,
  • przeziębienie, grypa,
  • ból gardła.
Solpadeina znajduje także zastosowanie u młodzieży powyżej 12. roku życia w krótkoterminowym leczeniu ostrego bólu o łagodnym nasileniu, który nie ustępuje po podaniu innych produktów przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub paracetamol.

Czy dzieci mogą stosować solpadeinę?

Solpadeina wskazana jest do stosowania przeciwbólowego u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat, z wyłączeniem leczenia przeziębienia, gdy występują zaburzenia układu oddechowego.  Ze względu na obecność kodeiny, przyjmowanie solpadeiny jest przeciwwskazane u dzieci w wieku poniżej 12. roku życia, ponieważ istnieje zagrożenie wystąpienia toksyczności opioidów.

Powiązane produkty

Ile tabletek solpadeiny można przyjąć na dobę?

Dawkowanie u dorosłych

Solpadeina w dawce 500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny stosowana jest u osób dorosłych w jednej lub dwóch dawakach (kapsułka, tabletka, tabletka musująca) do 4 razy na dobę. Wskazane jest stosowanie produktu w najmniejszej skutecznej dawce przez jak najkrótszy czas. Zalecaną dawkę należy stosować nie częściej niż co 4–6 godzin. Maksymalna dawka dobowa solpadeiny wynosi 8 dawek produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co przekłada się następująco na maksymalną zawartość jej składników: 4000 mg paracetamolu, 64 mg kodeiny i 240 mg kofeiny. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 3 dni. Jeżeli po tym czasie ból nadal nie ustępuje, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

U młodzieży powyżej 16. roku życia zalecana jest jednorazowa dawka solpadeiny, która wynosi 1–2 kapsułki. Kolejną dawkę można przyjąć po upływie co najmniej 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa w tej grupie pacjentów wynosi 8 dawek produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co odpowiada 4000 mg paracetamolu, 64 mg kodeiny i 240 mg kofeiny. Dawkę należy obliczyć, odnosząc się do masy ciała (0,5–1 mg/kg w przeliczeniu na kodeinę).

Młodzież w wieku od 12 do 15 lat

Rekomendowana ilość solpadeiny u młodzieży w wieku 12–15 lat wynosi 1 dawkę (500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny) produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca). Kolejną dawkę leku można przyjąć po upływie co najmniej 6 godzin. Maksymalna ilość dobowa solpadeiny dla młodzieży w wieku 12–15 lat wynosi 4 dawki leku (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co odpowiada 2000 mg paracetamolu, 32 mg kodeiny i 120 mg kofeiny. Dawkę należy obliczyć, odnosząc się do masy ciała (0,5–1 mg/kg w przeliczeniu na kodeinę).

Przeciwwskazania do stosowania solpadeiny

Solpadeiny nie należy przyjmować jednocześnie z innymi produktami zawierającymi paracetamol, kodeinę lub kofeinę.

Przeciwwskazania do stosowania solpadeiny:

  • w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku,
  • w okresie ciąży oraz karmienia piersią,
  • u dzieci poniżej 12. roku życia,
  • w depresji oddechowej,
  • w przypadku długotrwałych zaparciach,
  • u pacjentów, u których występuje szybki metabolizm cytochromu P450,
  • u osób uzależnionych od alkoholu,
  • u osób uzależnionych od opioidów,
  • w ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby,
  • w astmie oskrzelowej,
  • podczas terapii oraz w terminie 14 dni po odstawieniu inhibitorów MAO (leki przeciwdepresyjne),
  • u dzieci poniżej 18. roku życia, chorujących na zespół obturacyjnego bezdechu śródsennego, które w ramach leczenia poddawane są tonsilektomi (ekstrakcja migdałka podniebiennego) lub adenoidektomi (ekstrakcja migdałka gardłowego),
  • w objawowym leczeniu przeziębienia u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat z zaburzeniami układu oddechowego.

Skutki uboczne stosowania solpadeiny

W przeprowadzonych badaniach klinicznych działania niepożądane były obserwowane niezbyt często (≥1/1000 do <1/100) i na małej grupie pacjentów.  Rzadko (≥1/10000 do <1/1000) obserwowano alergie (bez obrzęku naczynioruchowego). Bardzo rzadko (<1/10000) po zastosowaniu solpadeiny odnotowano wystąpienie skutków ubocznych, takich jak trombocytopenia; anafilaksja; skurczu oskrzeli u pacjentów uczulonych na aspirynę i inne NLPZ; zaburzenia czynności wątroby; reakcje nadwrażliwości skórnej, w tym wysypki skórne, świąd, pocenie, plamica, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy (przypadki poważnych reakcji skórnych zgłaszano bardzo rzadko); toksyczna nekroliza naskórka; zapalenie skóry indukowane lekami; zespół Stevensa-Johnsona (ZSJ); ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP); sterylny ropomocz (mętny mocz).

Interakcje solpadeiny z innymi lekami

Solpadeina może ulegać interakcjom z niektórymi lekami:

  • leki przeciwzakrzepowe (warfaryna) lub inne z grupy kumaryny,
  • kolestyramina,
  • niektóre leki nasenne, znieczulające, uspokajające (benzodiazepiny), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, fenotiazyny, przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina),
  • ryfampicyna,
  • salicylamid,
  • inhibitory MAO,
  • probenecyd,
  • chloramfenikol,
  • metoklopramid,
  • domperidon,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
  • disulfiram,
  • opioidowe leki przeciwbólowe,
  • leki cholinolityczne,
  • lit,
  • estrogeny i progesteron.
Przyjmowanie solpadeiny, ze względu na obecność paracetamolu może być powodem fałszywych wyników niektórych badań diagnostycznych (np. oznaczanie poziomu glukozy we krwi).

Czy można łączyć solpadeinę z kawą lub alkoholem?

W trakcie przyjmowania solpadeiny należy ograniczyć spożywanie kofeiny (kawa, herbata, napoje energetyczne zawierające kofeinę). Solpadeiny bezwzględnie nie należy łączyć z alkoholem, ponieważ może to prowadzić do ciężkich uszkodzeń wątroby oraz nasilać działanie kodeiny.

Stosowanie solpadeiny w ciąży – czy można?

Solpadeiny, ze względu na zawartość kodeiny bezwzględnie nie należy stosować w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Leku nie należy również stosować w trakcie porodu, ponieważ istnieje ryzyko depresji układu oddechowego u noworodka.

  1. Use of Codeine and Tramadol Products in Breastfeeding Women - Questions and Answers, „fda.gov”   [online], https://www.fda.gov/drugs/postmarket-drug-safety-information-patients-and-providers/use-codeine-and-tramadol-products-breastfeeding-women-questions-and-answers, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  2. G. Koren i In.,  Pharmacogenetics of morphine poisoning in a breastfed neonate of a codeine-prescribed mother, „thelancet.com”  [online],  https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140673606692556/fulltext#%20, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  3. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), tabletki musujące, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  4. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), tabletki, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  5. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), kapsułki, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dekalog Pacjenta, czyli „DOZkonała lekcja zdrowia”

    Kampania „DOZkonała lekcja zdrowia” została stworzona w celu zwiększenia świadomości pacjentów na temat prawidłowego stosowania leków. Jej głównym celem jest edukacja w zakresie zdrowia oraz promowanie właściwych praktyk. Na co warto zwrócić uwagę przyjmując leki?

  • Karagen – czy E407 jest szkodliwy?

    Karagen to polisacharyd pochodzenia naturalnego, szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja żywności, farmaceutyków i kosmetyków. Poniższy tekst odpowiada na kluczowe pytania: Czym jest karagen? W jaki sposób się go pozyskuje? Gdzie można go znaleźć? Dlaczego dodaje się go do śmietany? Czy jego spożycie jest bezpieczne?

  • Chelaty – czym są chelatowane formy minerałów?

    Minerały to składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uczestniczą w wielu procesach fizjologicznych, m.in. w przewodnictwie nerwowym, skurczach mięśni czy w utrzymywaniu równowagi elektrolitowej. Ich wchłanianie może być utrudnione przez różne czynniki, w tym np. przez postać chemiczną pierwiastka. Z tego względu rośnie zainteresowanie minerałami w formie chelatów – są to związki, w których jon metalu (np. cynku, żelaza, magnezu) jest połączony z aminokwasem lub kwasem organicznym. Takie połączenia mogą poprawiać biodostępność, ponieważ są stabilniejsze w środowisku żołądkowym i mogą wykorzystywać alternatywne mechanizmy transportu w jelitach. Czy minerały w formie chelatów rzeczywiście są lepiej przyswajalne? Jakie znaczenie w suplementacji mają formy chelatowane?

  • Formy magnezu – które są najlepiej przyswajalne? Jaki rodzaj magnezu wybrać?

    Magnez to jeden z pierwiastków odgrywających kluczową rolę w naszym organizmie – bierze udział w wielu procesach metabolicznych, wpływa na układ nerwowy, mięśnie, serce i poziom energii. Dostępne są różne formy magnezu, z których każda ma inne właściwości i stopień przyswajalności. Które z nich warto wybrać? Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

  • Jak czytać ulotki leków – na co zwrócić uwagę?

    Jakie informacje można znaleźć w ulotce leku? Czym różni się zwykła ulotka znajdująca się w opakowaniu od Charakterystyki Produktu Leczniczego? I czy należy obawiać się wszystkich wypisanych działań niepożądanych? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zażyjesz zalecony lub przepisany preparat.

  • Witaminy metylowane – kiedy i dlaczego wybrać taką formę?

    Coraz częściej na etykietach suplementów diety można znaleźć informację, że dany preparat zawiera „witaminy w formie metylowanej”. Choć brzmi to skomplikowanie, metylowane witaminy to po prostu biologicznie aktywne formy niektórych składników odżywczych, które mogą być lepiej przyswajalne i skuteczniejsze w działaniu – szczególnie u osób z określonymi zaburzeniami metabolicznymi. Kiedy warto sięgnąć po takie preparaty? Czy są bezpieczne dla każdego?

  • Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca – co się zmienia?

    Od 1 lipca 2025 roku wchodzi w życie nowa i trzecia w tym roku lista leków refundowanych, która przynosi istotne zmiany dla wielu pacjentów w Polsce. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło objęcie refundacją 41 nowych terapii, w tym 18 onkologicznych, z czego siedem dotyczy chorób rzadkich. Pozostałe 23 terapie objęte nową refundacją dotyczą chorób nieonkologicznych, w tym pięciu chorób rzadkich. Wprowadzono również zmiany cenowe oraz rozszerzono wskazania refundacyjne dla niektórych leków.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl