Kobieta trzyma w jednej dłoni tabletkę przeciwbólową, a w drugiej szklankę wody do popicia
Alicja Świątek

Jak działa solpadeina? Kiedy ja stosować i jak dawkować?

Solpadeina jest lekiem przeciwbólowymi przeciwgorączkowym. Występuje w formie kapsułek oraz tabletek dojelitowych i tych, które można rozpuścić w wodzie. Można ją podać osobom, które ukończyły dwunasty rok życia, niemniej nie podczas przeziębienia z zajęciem układu oddechowego. Jak dawkować solpadeinę, czy kobiety w ciąży mogą zażywać lek i z czym nigdy nie łączyć połączenia paracetamolu, fosforanu kodeiny oraz kofeiny? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Solpadeina jest lekiem zawierającym w swoim składzie: paracetamol, kodeinę i kofeinę. Jej działanie wynika z sumarycznej aktywności tych substancji czynnych. W lecznictwie wykorzystywana jest głównie ze względu na właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Należy jednak pamiętać, aby była stosowana krótkotrwale, ponieważ ze względu na obecność kodeiny może wykazywać potencjał uzależniający.

Czym jest i jak działa solpadeina?

Solpadeina jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Preparat występuje w postaci kapsułek doustnych i saszetek. Działanie solpadeiny wynika z ze skojarzonego działania trzech substancji czynnych występujących w jej składzie: paracetamolu (łac. Paracetamolum), fosforanu kodeiny (łac. Codeini phosphas) i kofeiny (łac. Coffeinum).

Paracetamol poprzez hamowanie cyklooksygenazy w przemianie kwasu arachidonowego w ośrodkowym układzie nerwowym, powoduje hamowanie syntezy prostaglandyn (wywołują objawy charakterystyczne dla stanu zapalnego, czyli obrzęk, zaczerwienienie i ból), co warunkuje aktywność przeciwbólową oraz przeciwgorączkową. Paracetamol pozbawiony jest działania na agregację płytek krwi.

Kofeina pobudza aktywność w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa aktywność przeciwbólową paracetamolu i działa łagodnie moczopędnie.

Kodeina wykazuje łagodne działanie przeciwbólowe. Kodeina wykazuje niewielkie powinowactwo do receptorów opioidowych μ. W wyniku przemian ulega przekształceniu do morfiny, co jest głównym mechanizmem działania przeciwbólowego. Dowiedziono w badaniach, że kodeina w połączeniu z innymi substancjami przeciwbólowymi, jak np. paracetamol przynosi dobre rezultaty w leczeniu ostrego bólu nocyceptywnego (fizjologicznego). Kodeina posiada także łagodne działanie przeciwkaszlowe.

Wskazania do stosowania solpadeiny

Solpadeina jest wskazana do stosowania u dorosłych w poniższych zaburzeniach:

  • ból głowy,
  • ból migrenowy,
  • ból zębów,
  • ból miesiączkowy/menstruacyjny,
  • nerwobóle,
  • bóle reumatyczne,
  • gorączka,
  • przeziębienie, grypa,
  • ból gardła.
Solpadeina znajduje także zastosowanie u młodzieży powyżej 12. roku życia w krótkoterminowym leczeniu ostrego bólu o łagodnym nasileniu, który nie ustępuje po podaniu innych produktów przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub paracetamol.

Czy dzieci mogą stosować solpadeinę?

Solpadeina wskazana jest do stosowania przeciwbólowego u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat, z wyłączeniem leczenia przeziębienia, gdy występują zaburzenia układu oddechowego.  Ze względu na obecność kodeiny, przyjmowanie solpadeiny jest przeciwwskazane u dzieci w wieku poniżej 12. roku życia, ponieważ istnieje zagrożenie wystąpienia toksyczności opioidów.

Powiązane produkty

Ile tabletek solpadeiny można przyjąć na dobę?

Dawkowanie u dorosłych

Solpadeina w dawce 500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny stosowana jest u osób dorosłych w jednej lub dwóch dawakach (kapsułka, tabletka, tabletka musująca) do 4 razy na dobę. Wskazane jest stosowanie produktu w najmniejszej skutecznej dawce przez jak najkrótszy czas. Zalecaną dawkę należy stosować nie częściej niż co 4–6 godzin. Maksymalna dawka dobowa solpadeiny wynosi 8 dawek produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co przekłada się następująco na maksymalną zawartość jej składników: 4000 mg paracetamolu, 64 mg kodeiny i 240 mg kofeiny. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 3 dni. Jeżeli po tym czasie ból nadal nie ustępuje, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

U młodzieży powyżej 16. roku życia zalecana jest jednorazowa dawka solpadeiny, która wynosi 1–2 kapsułki. Kolejną dawkę można przyjąć po upływie co najmniej 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa w tej grupie pacjentów wynosi 8 dawek produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co odpowiada 4000 mg paracetamolu, 64 mg kodeiny i 240 mg kofeiny. Dawkę należy obliczyć, odnosząc się do masy ciała (0,5–1 mg/kg w przeliczeniu na kodeinę).

Młodzież w wieku od 12 do 15 lat

Rekomendowana ilość solpadeiny u młodzieży w wieku 12–15 lat wynosi 1 dawkę (500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny) produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca). Kolejną dawkę leku można przyjąć po upływie co najmniej 6 godzin. Maksymalna ilość dobowa solpadeiny dla młodzieży w wieku 12–15 lat wynosi 4 dawki leku (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co odpowiada 2000 mg paracetamolu, 32 mg kodeiny i 120 mg kofeiny. Dawkę należy obliczyć, odnosząc się do masy ciała (0,5–1 mg/kg w przeliczeniu na kodeinę).

Przeciwwskazania do stosowania solpadeiny

Solpadeiny nie należy przyjmować jednocześnie z innymi produktami zawierającymi paracetamol, kodeinę lub kofeinę.

Przeciwwskazania do stosowania solpadeiny:

  • w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku,
  • w okresie ciąży oraz karmienia piersią,
  • u dzieci poniżej 12. roku życia,
  • w depresji oddechowej,
  • w przypadku długotrwałych zaparciach,
  • u pacjentów, u których występuje szybki metabolizm cytochromu P450,
  • u osób uzależnionych od alkoholu,
  • u osób uzależnionych od opioidów,
  • w ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby,
  • w astmie oskrzelowej,
  • podczas terapii oraz w terminie 14 dni po odstawieniu inhibitorów MAO (leki przeciwdepresyjne),
  • u dzieci poniżej 18. roku życia, chorujących na zespół obturacyjnego bezdechu śródsennego, które w ramach leczenia poddawane są tonsilektomi (ekstrakcja migdałka podniebiennego) lub adenoidektomi (ekstrakcja migdałka gardłowego),
  • w objawowym leczeniu przeziębienia u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat z zaburzeniami układu oddechowego.

Skutki uboczne stosowania solpadeiny

W przeprowadzonych badaniach klinicznych działania niepożądane były obserwowane niezbyt często (≥1/1000 do <1/100) i na małej grupie pacjentów.  Rzadko (≥1/10000 do <1/1000) obserwowano alergie (bez obrzęku naczynioruchowego). Bardzo rzadko (<1/10000) po zastosowaniu solpadeiny odnotowano wystąpienie skutków ubocznych, takich jak trombocytopenia; anafilaksja; skurczu oskrzeli u pacjentów uczulonych na aspirynę i inne NLPZ; zaburzenia czynności wątroby; reakcje nadwrażliwości skórnej, w tym wysypki skórne, świąd, pocenie, plamica, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy (przypadki poważnych reakcji skórnych zgłaszano bardzo rzadko); toksyczna nekroliza naskórka; zapalenie skóry indukowane lekami; zespół Stevensa-Johnsona (ZSJ); ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP); sterylny ropomocz (mętny mocz).

Interakcje solpadeiny z innymi lekami

Solpadeina może ulegać interakcjom z niektórymi lekami:

  • leki przeciwzakrzepowe (warfaryna) lub inne z grupy kumaryny,
  • kolestyramina,
  • niektóre leki nasenne, znieczulające, uspokajające (benzodiazepiny), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, fenotiazyny, przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina),
  • ryfampicyna,
  • salicylamid,
  • inhibitory MAO,
  • probenecyd,
  • chloramfenikol,
  • metoklopramid,
  • domperidon,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
  • disulfiram,
  • opioidowe leki przeciwbólowe,
  • leki cholinolityczne,
  • lit,
  • estrogeny i progesteron.
Przyjmowanie solpadeiny, ze względu na obecność paracetamolu może być powodem fałszywych wyników niektórych badań diagnostycznych (np. oznaczanie poziomu glukozy we krwi).

Czy można łączyć solpadeinę z kawą lub alkoholem?

W trakcie przyjmowania solpadeiny należy ograniczyć spożywanie kofeiny (kawa, herbata, napoje energetyczne zawierające kofeinę). Solpadeiny bezwzględnie nie należy łączyć z alkoholem, ponieważ może to prowadzić do ciężkich uszkodzeń wątroby oraz nasilać działanie kodeiny.

Stosowanie solpadeiny w ciąży – czy można?

Solpadeiny, ze względu na zawartość kodeiny bezwzględnie nie należy stosować w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Leku nie należy również stosować w trakcie porodu, ponieważ istnieje ryzyko depresji układu oddechowego u noworodka.

  1. Use of Codeine and Tramadol Products in Breastfeeding Women - Questions and Answers, „fda.gov”   [online], https://www.fda.gov/drugs/postmarket-drug-safety-information-patients-and-providers/use-codeine-and-tramadol-products-breastfeeding-women-questions-and-answers, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  2. G. Koren i In.,  Pharmacogenetics of morphine poisoning in a breastfed neonate of a codeine-prescribed mother, „thelancet.com”  [online],  https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140673606692556/fulltext#%20, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  3. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), tabletki musujące, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  4. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), tabletki, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  5. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), kapsułki, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.