Solpadeine, kapsułki, 12 szt.

kodeina, kofeina, paracetamol, kapsułki, ból, gorączka, nerwoból, migrena, reumatyzm

15,99 zł
Cena za szt.: 1,33 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
18,39 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!

Dostępny w 442 aptekach.

Zarezerwuj w aptece

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty SOLPADEINE

Producent

Omega Pharma Poland
Aleja Niepodległości 18
Warszawa

Opis

Solpadeine to lek w postaci kapsułek, który zawiera 3 substancje czynne: paracetamol, fosforan kodeiny i kofeinę. Połączenie tych substancji umożliwia wielokierunkowe działanie Solpadeine. Lek działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwkaszlowo. Kofeina wzmacnia przeciwbólowe działanie. Produkt leczniczy do stosowania w krótkotrwałym łagodzeniu dolegliwości bólowych, typu: bóle głowy, zębów, nerwobóle, reumatyzm, gorączka.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: paracetamol, fosforan kodeiny i kofeina (Paracetamolum, Codeini phosphas, Coffeinum).

1 kapsułka zawiera 500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny.

Substancje pomocnicze:  magnezu stearynian, skrobia kukurydziana, część dolna otoczki kapsułki: tytanu dwutlenek, żelatyna, część górna otoczki kapsułki: erytrozyna (E127), błękit patentowy V (E131), żółcień chinolinowa (E104), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna; nadruk: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy (E1520), amonowy wodorotlenek.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Solpadeine stosuje się doustnie.
  • Lek ten stosuje się krótkotrwale, nie dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.
  • Nie należy stosować równocześnie innych produktów leczniczych zawierających paracetamol, kofeinę, kodeinę.

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 1-2 tabletki do 4 razy na dobę. Leku nie przyjmować częściej niż co 6 godzin.
Nie stosować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin.

Początek działania leku występuje od 30 do 60 minut po zażyciu a całkowity czas działania do 4 godzin.

Działanie

Właściwości lecznicze Solpadeine są sumą skojarzonego działania trzech substancji czynnych:

  • Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
  • Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu oraz pobudza ośrodkowy układ nerwowy.
  • Kodeina wykazuje działanie przeciwbólowe a także przeciwkaszlowe. Kodeina należy do grupy opioidowych leków przeciwbólowych, łagodząc ból.

Wskazania

  • Bóle głowy, migrena, bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, nerwobóle, bóle reumatyczne, ból gardła,
  • objawy grypy i przeziębienia, gorączka.

Solpadeine jest wskazana w przypadku nieskuteczności leków zawierających paracetamol i ibuprofen (w monoterapii).

Kodeinę można stosować u dzieci w wieku od 12 lat w krótkotrwałym łagodzeniu umiarkowanego bólu, który nie jest łagodzony innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen stosowanymi w monoterapii.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Solpadeine:

  • w przypadku nadwrażliwości (uczulenia) na paracetamol, kofeinę, kofeinę, inne opioidowe leki przeciwbólowe lub pozostały ze składników tego leku,
  • u osób z następującymi dolegliwościami/chorobami: chorobą alkoholową, ciężka niewydolnością nerek lub wątroby, niewydolnością oddechową i depresją oddechową, astmą oskrzelową, przewlekłymi zaparciami,
  • w przypadku uzależnienia od opioidów, osób szybko metabolizujących kodeinę do morfiny,
  • w okresie ciąży i karmienia piersią,
  • u dzieci poniżej 12 lat, u dzieci w wieku 0-18 lat po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych / gardłowych (ryzyko obturacyjnego bezdechu śródsennego),
  • jeśli przyjmowane są leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) lub w ostatnich 2óch tygodniach były one przyjmowane.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane chociaż nie u każdego one wystąpią.

Lek może powodować zaparcia.

Stosowanie leku należy przerwać w przypadku wystąpienia następujących objawów:

  • ostry ból brzucha, nudności, wymioty,
  • reakcji alergicznej (wysypka, swędzenie skóry, pocenie się, zaczerwienienie, trudności w oddychaniu),
  • agranulocytozy,
  • problemów z oddychaniem,
  • sińców i krwawieniach nieznanego pochodzenia,
  • objawów uzależnienia.

Inne możliwe działania niepożądane:

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

  • trudności z oddawaniem moczu,

Częstość nieznana:

  • nerwowość,
  • zawroty głowy, senność,
  • niestrawności,
  • suchość w jamie ustnej,
  • świąd,
  • potliwości,
  • utrudnione oddawanie moczu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Spożycie kawy lub herbaty podczas stosowania leku może powodować uczucie napięcia rozdrażnienia, bezsenność, lęk, bóle głowy, zaburzenia żołądka i jelit, nietypowego szybkiego tętna lub uczucia nieregularnego rytmu serca.

Lek powinien być stosowany krótkotrwale ze względu na potencjał uzależniający kodeiny.

Lek zawiera barwniki: erytrozynę (E127), błękit patentowy V (E131) i żółcień chinolinową (E104), więc może powodować reakcje alergiczne.

Stosowanie Solpadeine należy omówić z lekarzem w przypadku:

  • nadciśnienia,
  • niewydolności wątroby lub nerek,
  • stosowania leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy,
  • zaburzeń czynności układu oddechowego,
  • urazów głowy oraz zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego,
  • rozrostu gruczołu krokowego lub utrudnionego odpływu moczu,
  • niedoczynności tarczycy,
  • niedoczynności kory nadnerczy,
  • podeszłego wieku,
  • ostrych objawów brzusznych,
  • zapalnych lub prowadzących do niedrożności chorób jelit,
  • niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej),
  • chorób dróg żółciowych (kamica żółciowa) oraz po zabiegach chirurgicznych w obrębie dróg żółciowych.

Wskazówki dotyczące przechowywania:

  • lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci,
  • przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków:

  • metoklopramidu, domperidonu,
  • kolestyraminy,
  • leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny) w razie konieczności długotrwałego stosowania leku przeciwbólowego,
  • środków wywołujących senność tj. leki nasenne, uspokajające, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD), leki przeciwpsychotyczne z grupy fenotiazyny, alkohol,
  • leków przeciwpadaczkowych,
  • ryfampicyny,
  • inhibitorów MAO (stosowane w leczeniu depresji),
  • probencydu,
  • estrogenów i progesteronu (hormony płciowe), 
  • soli litu,
  • disulfiramu (stosowany m.in. w leczeniu alkoholizmu),
  • niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czyli m.in. kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu.

Solpadeine może wchodzić w interakcje z:

  • chloramfenikolem,
  • innymi lekami opioidowymi,
  • cholinolitykami,
  • lekami nasennymi oraz uspokajającymi.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Podczas stosowania tego leku należy unikać alkoholu (ryzyko uszkodzenia wątroby, nasilenie działania kodeiny).

Lek zawiera kofeinę, która występuje również w kawie i herbacie - jej nadmiar może być przyczyną uczucia rozdrażnienia i napięcia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku podczas ciąży.

Nie należy przyjmować kodeiny w okresie karmienia piersią. Kodeina i morfina przenikają do mleka kobiecego.

Wpływ na badania laboratoryjne

Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi).

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie podawać leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Lek może powodować zawroty głowy i senność. W razie wystąpienia,takich objawów nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Szacuje się, że w Polsce z powodu migreny cierpi około 8 milionów ludzi, a średnio co 3 człowiek na świecie po 35 r.ż. mierzy się z tzw. napięciowymi bólami głowy. Przyczyn obu typów pierwotnego bólu głowy wyróżnia się kilka – stres, obciążenie genetyczne lub czynniki środowiskowe. Właśnie znaleziono kolejną. O czym mowa?

  • Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

  • Wkłady koronowo-korzeniowe to stałe uzupełnienia protetyczne, które stosuje się do odbudowy zębów leczonych endodontycznie (kanałowo). Składają się z dwóch części: koronowej i korzeniowej. Pierwsza stanowi bazę dla przyszłej odbudowy zęba, niejako zastępuje zniszczone tkanki zęba. Druga zacementowana w kanale (kanałach) pełni funkcję retencyjną. Zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych ma na celu nie tylko zapewnienie retencji dla wykonywanego uzupełnienia (np. korony protetycznej), ale też zmniejszenie ryzyka złamania zęba. Badania pokazują, że o sukcesie leczenia endodontycznego decyduje zarówno właściwe oczyszczenie i wypełnienie systemu kanałów korzeniowych, jak i odpowiedni sposób odbudowy korony zęba. Okazuje się, że częstą przyczyną utraty zębów leczonych kanałowo są właśnie niepowodzenia w tym zakresie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij