Cyfrowe aparaty słuchowe
Problemy ze słuchem dotykają osób w różnym wieku. Pojawiają się np. w wyniku długoletniej ekspozycji na hałas w miejscu pracy czy też w podeszłym wieku. Jej częstym podłożem u seniorów jest tzw. głuchota starcza.
Niedosłuch być źródłem poważnego dyskomfortu i utrudniać codzienne aktywności. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest dobry aparat słuchowy. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest wzmocnienie fali akustycznej – tak, aby dźwięki stały się lepiej słyszalne.
Dobór aparatu słuchowego – jak to zrobić?
Dobór aparatu słuchowego powinien być przeprowadzony wspólnie ze specjalistą. Najlepiej, przy zaburzeniach słuchu, udać się do lekarza laryngologa. Przeprowadzi on stosowne badania audiologiczne, które wskażą, jaki jest ubytek słyszenia i co jest jego przyczyną. Następnie protetyk słuchu wskaże najlepsze aparaty słuchowe i pomoże wybrać najlepszy.
Dobry aparat słuchowy – czyli jaki?
Warto wiedzieć, że aparaty słuchowe różnią się konstrukcją i sposobem działania. Podstawowy podział uwzględnia modele:
- powietrzne – takie aparaty słuchowe dla seniora wzmacniają falę akustyczną, która rozchodzi się właśnie w powietrzu;
- kostne – to aparaty, które wzmacniają falę przenoszoną przez kości czaszki.
Należy również wskazać podział ze względu na sposób noszenia. Wyróżnia się takie rozwiązania jak:
- aparat słuchowy douszny – wewnątrzuszny lub wewnątrzkanałowy; urządzenie jest wkładane do wewnątrz małżowiny i do zewnętrznego przewodu słuchowego;
- aparat słuchowy zauszny – jego wszystkie elementy są mocowane za uchem, przy pomocy wkładki; odmianą takiego urządzenia jest to umieszczone w zausznikach oprawek okularowych;
- dyskretne aparaty słuchowe kieszonkowe – to niewielkie słuchawki, połączone przewodem z elektroniką sterującą.
Właściwy model należy dobrać ze specjalistą, aby odpowiadał specyfice i stopniowi nasilenia wady słuchu.
Akumulatorki do aparatu słuchowego i inne akcesoria
Sam aparat do uszu to nie wszystko. W codziennym użytkowania są też potrzebne dodatkowe akcesoria. Podstawowym są akumulatorki do aparatów słuchowych – to podstawowa forma zasilania tych urządzeń. Ponadto przydatne są kapsułki do osuszania aparatów słuchowych po noszeniu (dla zachowania higieny i przedłużenia trwałości urządzenia) czy specjalne filtry do woskowiny na wymiennych patyczkach.