Maty do ćwiczeń: fitness, jogi, pilatesu

10 produktów info
Podsumowanie
10 produktów info

Najczęściej wybierane marki w kategorii: Maty do ćwiczeń

Maty do ćwiczeń: fitness, jogi, pilatesu i innych treningów

Ćwiczenia fizyczne powinny być wykonywane przede wszystkim z zachowaniem ostrożności i zasad bezpieczeństwa. Do podstawowych elementów zwiększających bezpieczeństwo i komfort należy mata do ćwiczeń. Ułożona na twardej podłodze w sali fitness, na siłowni lub po prostu w domu pomaga amortyzować ruchy i zapewnia elastyczne, miękkie, antypoślizgowe podłoże. Może być używana podczas różnego rodzaju ćwiczeń – zarówno dynamicznego aerobiku, jak i spokojnej jogi. W ofercie DOZ.pl znajdziesz maty fitness różniące się wykonaniem, stylistyką, wymiarami oraz zastosowaniem.

Maty do fitnessu – właściwości

Maty do fitnessu są przydatne podczas ćwiczeń wykonywanych zarówno na leżąco, w siadzie czy podporze, jak i na stojąco. Są wykonywane z miękkich, elastycznych materiałów, dzięki czemu pomagają odciążać stawy i amortyzować kroki. Izolują od zimnej podłogi i chronią przed stłuczeniami czy otarciami. Mają również właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu pomagają zachować stabilność podczas statycznych póz (np. w jodze) oraz zarówno spokojnych, jak i dynamicznych ruchów. Najczęściej mata do ćwiczeń jest wykorzystywana podczas treningu bez sprzętu lub jedynie z prostymi przyrządami jak np. hantle czy gumy oporowe. Może być jednak również traktowana jako podkładka antypoślizgowa pod stepper, rower stacjonarny lub inny większy sprzęt. Wówczas pomaga również chronić podłogę przed zarysowaniem.

Mata na siłownię i do ćwiczeń domowych

Wszechstronne maty do treningu można wykorzystywać zarówno w domu, jak i w klubie fitness. Przydają się na siłowni, a także podczas zajęć grupowych na sali. Własna mata do ćwiczeń to rozwiązanie zdecydowanie bardziej higieniczne i komfortowe niż korzystanie z ogólnodostępnego wyposażenia. Dzięki temu, że jest lekka i elastyczna, świetnie nadaje się do zwinięcia w rulon lub złożenia i transportu.

Mata do ćwiczeń – rodzaje

Przy wyborze maty należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego jest wykonana, jej wymiary i przeznaczenie. Mata do fitness najczęściej wykonana jest z piankowego tworzywa sztucznego – np. NBR o grubości 10-15 mm. Takie modele są miękkie i przyjemne w dotyku. Maty wykonane z TPE lub TPC zazwyczaj są cieńsze – mają około 4 mm grubości. Tego typu materiały mają bowiem bardziej zwartą strukturę. Ponadto mata do jogi antypoślizgowa może być wykonana również z naturalnego korka – to idealny wybór dla osób, które chcą dokonywać przyjaznych środowisku wyborów. Dostępne są także modele wykonane z pianki PVC, które są cienkie i bardzo lekkie. W ofercie DOZ.pl znajdują się wyłącznie produkty wykonane z trwałych, higienicznych i łatwych w czyszczeniu materiałów.

Maty do ćwiczeń często są oznaczone jako modele przeznaczone do jogi, pilatesu, fitness lub innych typów ćwiczeń. Pomaga to w doborze odpowiedniego modelu. Wiele z dostępnych produktów ma jednak charakter uniwersalny, dlatego można je dobierać zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Maty do treningu – wymiary

Wielkość maty do treningu powinna być dopasowana do proporcji ciała użytkownika, a także rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Niektóre modele uniwersalne mają długość 200 cm i szerokość 100–120 cm. Standardowa mata do pilatesu czy jogi ma jednak wymiary 180 x 60 cm lub podobne. Dostępne są także mniejsze modele – odpowiednie na przykład dla dzieci. W przypadku konieczności stworzenia amortyzującego podłoża pod sprzęt sportowy lub ciężary można zastosować matę w formie puzzli – umożliwia to tworzenie miękkiej nawierzchni o dowolnych wymiarach.

Maty do akupresury

Wśród mat fitness osobną kategorię stanowią maty do akupresury. Ich wierzchnia część jest pokryta kolcami wykonanymi najczęściej z tworzywa sztucznego. Wielkość, gęstość i ostrość kolców są starannie dobierane w celu wywierania określonego nacisku na ciało. Produktu tego typu można używać na leżąco, na siedząco lub stojąc, w zależności od obszaru ciała, który ma być poddany masażowi i akupresurze. Czasami jest dostępny w zestawie z poduszką lub wałkiem pod kark. Maty z kolcami są stosowane przede wszystkim w dolegliwościach bólowych oraz w celach relaksacyjnych.

Oferta DOZ.pl obejmuje profesjonalne maty do treningu na siłowni i ćwiczeń domowych, a także fizjoterapeutyczne maty do akupresury od sprawdzonych producentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij