Otoskopy do ucha
Badanie ucha otoskopem polega na jego wziernikowaniu. Specjalista wsuwa do ucha wziernik do otoskopu i podświetla kanał słuchowy. Może też dokonać powiększenia obrazu – tak, aby ocenić stan tego obszaru – np. kondycję błony bębenkowej. Ponadto otoskop może być wykorzystany podczas badania gardła. Procedura jest zupełnie bezbolesna (chyba że pacjent zmaga się np. ze stanem zapalnym), bezpieczna i nieinwazyjna.
Otoskop pediatryczny, dla lekarza i laryngologiczny
Czym się różnią? Każdy otoskop do ucha, co do zasady, ma taką samą budowę. Różnice między poszczególnymi modelami wynikają m.in. z wielkości wziernika, typu podświetlenia oraz skali powiększenia. Innego narzędzia będzie potrzebował laryngolog, a innego pediatra czy lekarz POZ.
Otoskop pediatryczny jest wyposażony we wzierniki w rozmiarach odpowiednich dla małych pacjentów i bardzo często pod względem designu przypomina zabawkę. Wszystko po to, aby dziecko nie obawiało się badania, zwłaszcza wtedy, kiedy cierpi na ból ucha.
Otoskop dla lekarza rodzinnego jest najbardziej uniwersalny; musi umożliwić zbadanie osób w różnym wieku, jest wyposażony w kilka różnych wzierników i zapewnia optymalne powiększenie. Często jest to tzw. mini otoskop, czyli kieszonkowy przyrząd, który pozwala wykonać podstawową diagnostykę narządu słuchu.
Otoskop do ucha dla laryngologa jest najbardziej precyzyjnym przyrządem, który zapewnia doskonałe podświetlenie (bardzo często jest to otoskop LED) oraz duże powiększenie obrazu. Dzięki temu specjalista może dokładnie ocenić stan kanału słuchowego i wdrożyć odpowiednie leczenie chorego ucha.
W użyciu jest także otoskop weterynaryjny – zgodnie z nazwą, przyrząd stosuje się do sprawdzania stanu uszu zwierząt.